Tramvayda “aktarmalı” seyahat dönemi başlıyor

Kocaeli’nin sorunlarını sıraladığımızda ekonomiden sonra trafik ve ulaşım geliyor.

Büyükşehir Belediyesi kararları ve uygulamaları İzmit başta olmak üzere yol fakiri Kocaeli’de sorunları çözmeye yetmiyor.

Son zamanlarda alınan kararlar, hayata geçirilen projeler minibüsçüleri ve yolcuları sevindirse de yetmiyor.

Minibüsçülerin yıllardır gündeme getirdiği yüzde 18’lik KDV oranının düşürülmesi isteği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile gerçekleşti.

18 koltuk ve üstü özel halk otobüs sahipleri uygulamada değişiklikler yapıldıktan sonra yüzde 18 yerine yüzde 1.5 KDV ödeyecek.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 17 Haziran 2017’de hizmete giren Otogar-Sekapark arası çalışan Akçaray Güzergahı pazar günü Yenimahalle’deki okullar bölgesine kadar uzatıldı.

Yolcular Otogar’dan Nuh Eğitim kampüsü dahil bölgedeki okullara, Seka Devlet hastanesine konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvayla seyahat edecek.

İzmit’in 15 yıllık tramvay hayali tam olmasa da gerçek olurken güzergahın Batıda Plajyolu ve Kuruçeşme’ye, Doğu’da Alikahya ve stadyuma kadar uzatılacağı açıklandı.

Plajyolu tamam da tramvayın D-100 aşılarak Kuruçeşme’ye kadar götürülmesiyle ilgili endişelerim var.

31 Mart’ta Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacak AK Parti adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı beklemekte yarar var.

Turnikelerin yeri değişmeden, bölgedeki trafik sıkışıklığı giderilmeden

Tahir hocanın tramvay güzergahını Kuruçeşme’ye uzatacağını sanmıyorum.

17 HAZİRAN 2017

AKTARMALI SEYAHAT

Yıllardır yazdığım aktarmalı seyahat, kısa mesafede bindi-indi uygulamasına sınırlı da olsa 14 Şubat’ta başlanacak.

Tramvayda aktarmalı seyahat başlayacağını 28 Ocak’ta “Alikahya-Plajyolu arasında tramvayla 2.75 TL’ye seyahat” başlılığıyla duyurmuştum.

Aktarmalı seyahat koşulları 13 Şubat’ta Büyükşehir Belediyesi UKOME ve Ulaşım Park ile 55 No’lu Alikahya Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi arasında imzalanacak protokoldan Alikahya’da yaşayan 70 bin kişi ile Alikahya’ya gitmek isteyenler yararlanacak.

9 ŞUBAT 2019

Hazırlanan protokola göre Alikahya’dan İzmit merkez dahil okullar bölgesine gitmek isteyenler 55 No’lu Alikahya Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifine ait otobüslere 2.75 TL ödeyerek Otogar Akçaray Tramvay Durağına, orada tramvaya ücret ödemeden binerek aktarmalı istedikleri yere gidecekler.

Umuttepe’ye gitmek isteyenler Otogar’da bekleyen Ulaşım Park’a ait 10 Nolu otobüslere ücret ödemeden aktarma yaparak seyahat edecekler.

Alikahya’ya dönecek ya da Doğum ve Çocuk hastanesi ile Kocaeli Fen Lisesine gitmek isteyenler İzmit’te herhangi bir duraktan 2.75 TL ödeyerek tramvaya binerek Otogar durağına gelecekler.

Orada bekleyen 55 No’lu Alikahya Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifine ait otobüslere ücret ödemeden aktarma yaparak Alikahya’ya gidecekler.

55 No’lu Alikahya Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Selim Canlı uygulama ile ilgili “Vatandaş için 10 numara bir karar. Alikahya’da oturan vatandaşlarımız şehir içi tarife ücreti 2.75 TL ödeyerek aktarmalı olarak tramvayla Pilajyoluna, belediye otobüsleri ile Umuttepe dahil istedikleri yere gidebilecek” demişti.

Yolcuların konforlu, güvenli, seri, ekonomik seyahat etmesine olanak sağlayan devrim niteliğinde karara imza atan 55 No’lu Alikahya Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Selim Canlı ve yönetimini kutluyor, hayırlı olsun diyorum.

28 OCAK 2019 TARİHLİ GAZETEMİZ

**********************

“KADINDAN

BELEDİYE

REİSİ Mİ

OLUR!”

22 Ağustos 1925 tarihinde doğdu, 2 Haziran 1968’de İzmit’in ilk ve tek “kadın” Belediye Başkanı seçildi, 11 Şubat 1971’de vefat etti.

Başkanlığı 2 sene 8 ay 9 gün sürmesine rağmen İzmit’i bir ana şefkatiyle gibi yöneten, İzmitlileri ayırım yapmadan kucakladı.

Akrabalarının “Kadından belediye reisi mi olur!”, CHP’lilerin “Erkek adayla kazanamadığımız seçimi kadınla mı kazanacağız?” diyerek adaylığına itiraz edildi.

Aradan 48 yıl geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi saygıyla anıldı.

İzmit Belediye Başkanlığı seçimini Adalet Partili Başkan Enver Atafırat karşısında kazanarak erkeklerin yapamadığını 18 yıl aradan gerçekleştirdi.

2 Haziran 1968 yerel seçimlerini yeniden CHP’ye kazandırarak İzmit Belediye Başkanı seçilerek siyasetin ve başkanlığın kadınların da hakkı olduğunu kanıtladı.

51 yıl önce ezber bozarak İzmit Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

CHP’nin yeniden yerel iktidarının, 1972-1977’de Erol Köse, 1989-2002’de Sefa Sirmen, 2002-2004’de Hikmet Erenkaya’nn başkan seçilmesinin yolunu açtı.

Adaylığıyla ezber bozan, başkan seçilerek İzmit’in tarihine bir ilk yazdıran efsane başkan Leyla Atakan’dan bahsediyorum.

İzmit’in ilk ve tek kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın her 11 Şubat’ta yaptıklarıyla değil de “kadın” kimliğiyle ve İstiklal savaşı kahramanlarından Orgeneral Hasan Atakan’ın kızı olarak mezarı başında anılması hep dikkatimi çekmiştir.

Körfezin bataklığından bir zamanlar İzmitlilerin nefes aldığı, sosyal ve kültür yaşantısına renk kattığı İzmit Fuarını yaratan, her evin musluğundan su akmasını sağlayan Leyla Atakan’ın yaptıklarıyla anılmamasını hep yadırgamışımdır.

47 yılda Leyla Atakan’ın anısına etkinlik, panel düzenlenmemesini, eseri fuar alanına sahip çıkılmamasını başta CHP’liler olmak üzere tüm siyasileri eleştirmişimdir.

Trafik kazasında yaşamlarını yitiren görev şehidi Leyla Atakan ile meclis üyeleri İsmail Kolaylı, Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay’ı rahmetle anıyorum.

KADIN BAŞKAN OLMAK

İzmit’in ilk kadın başkanını anarken yetişmiş ve eğitimli kadınlar her alanda aldıkları görevleri başarıyla yürütürken siyasette yeterince temsil edilmediğini, “ben de varım” diyenlerin önünün kesildiğini söylemezsem haksızlık etmiş olurum.

Nüfusumuzun ve seçmenimizin yaklaşık yarısı kadın olmasına rağmen bırakın kadın milletvekili ve başkan seçmeyi aday göstermekte cimri davranıyoruz.

Son seçim sonuçlarına göre, kadınların temsil oranı parlamentoda yüzde 3, büyükşehirlerde yüzde 10, illerde yüzde 2, ilçelerde yüzde 3.5.

31 Mart öncesi, İzmit’te kadın adaylara baktığımızda diğer illere göre şanslı olduğumuz söylenebilir. Yeterli mi derseniz, elbette değil.

Leyla Atakan’ın İzmit’te ilk ve tek kadın belediye başkanı seçilmesinden sonra 1995’te Meral Akşener (DYP), 2007 ve 2011’de Sibel Gönül (AK Parti), 2015 ve 2018’de Fatma Kaplan Hürriyet’in (CHP) milletvekili seçilmesini önemsiyorum.

31 Mart seçimlerinde mimar Gönül ile avukat Hürriyet’in başkan adaylığını erkek partililerin yanı sıra seçmenlerce de kabullenmesini, desteklenmesini, sahiplenilmesini demokrasi adına sevindirici buluyorum.

Siyasetin cinsiyete göre değil de fikirlere ve düşüncelere göre belirleyici olduğunu erkeklere kabul ettiren 2 kadın aday Gönül ve Hürriyet’i kutluyor, başarılar diliyorum.

**************

KYÖD BAŞKANI

VE YÖNETİMİ

Son günlerde siyasileri konuk ederken geçen hafta farklı ve saygın bir konuğumu ağırladım.

Telefonla birkaç kez konuştuğum ama hiç karşılaşmadığım KYÖD Başkanı Avukat Didem Turan ile keyifli olmanın ötesinde İzmit adına yararlı sohbet ettik.

KYÖD’ün dününü, bugününü ve yarınını konuşurken geçmişte olduğu gibi CHP’nin “arka bahçesi” olmasına izin verilmeyeceğini, kentin geleceğiyle ilgili projelerin tartışılacağı “platform” misyonu üstleneceğini öğrendim.

Didem Başkan ve ekibinin KYÖD’ü ilkeleri doğrultusunda merkezi ve yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve basın yayın kuruluşları ile işbirliği yapmak, politikalar ve projeler üretmek konusunda kararlı olduğunu gördüm.

Sorumluluklarını ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen, yaklaşık 600 bin lirayı bulan aidatlarını ödemeyen üyelere taviz vermediklerine tanık oldum.

Üniversiteden ve kentten kopuk olduklarını hatırlattığımda, KYÖD’ün yaş ortalamasının 55’in üzerinde olduğuna dikkat çeken Başkan Turan, “KYÖD’ü gençleştireceğiz. Üniversite başta olmak üzere herkese ulaşacağız. Üye profilimizi yenileyeceğiz” dedi.

Yerel seçimler sonuna kadar hayata geçirmeyi planladıkları projeler üzerinde çalışacaklarını anlattı.

KYÖD’ün eleştiriye tahammülü olmayan hoşgörü fakiri yönetimlerinin aksine hakaret içermeyen, yapıcı tüm eleştirilere açık oldukları izlenimi edindim.

Didem hanımı dinlerken İzmit’in saygın ve etkin kurumlarının kadın başkanlar tarafından yönetiliyor olmasının yaratacağı, kente kazandıracağı artıları düşündüm.

Başkanlığını Didem Turan’ın yaptığı Arif Hakan Yeşil, İlbeyi Kılavuz, Uğur Saral, Vural Atılgan, Hülya Yolcubal, Erdem Çakır, Erkan Eker, Görkem Kızıltaş’tan oluşan KYÖD yönetimini samimi olmanın ötesinde yapıcı ve gerçekçi buldum.

Başarılar dilerken her türlü desteği vermeye hazır olduğumu belirtmek istiyorum.

LEYLA ATAKAN’A ANMA

Yıllar sonra belki de ilk kez İzmit’in ilk ve tek kadın belediye başkanı Leyla Atakan anısına etkinlik düzenleyen KYÖD Başkanı Turan ve yönetimini kutluyorum.

Didem hanım dün KYÖD Sosyal Tesislerinde ilkini gerçekleştirdikleri Leyla Atakan ve arkadaşlarını anma etkinliğini önümüzdeki yıllarda panel, konferans şeklinde gerçekleştireceklerini söyledi.

KYÖD’de Didem Turan, Baro’da Bahar Gültekin Candemir, Mimarlar Odasında Füsun Yılmaz Deniz’in başkanlıklarını yaptıkları kurumlarda yaşanan farkındalıkları herkes görebiliyor.

31 Mart sonrası İzmit Belediye Başkanlığı koltuğuna Sibel Gönül ya da Fatma Kaplan Hürriyet’ten birisinin oturmasıyla kente kadın eli değdiği hissedilecektir.

***************

TAHİR HOCANINSEÇİM

BEYANNAMESİ HAZIR

Son günlerde sahada fazla görünmeyen AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın önümüzdeki günlerde 5 yıllık seçim beyannamesini kamuoyuna açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aday gösterilen Tahir hoca “Memleket işi, gönül işi” sloganıyla yola çıktı.

Adaylığının açıklanmasının ardından ilçeleri dolaştı, teşkilatları ziyaret etti, sivil toplum örgütleri yöneticileriyle görüştü.

Gençler ve yaşlılar başta olmak üzere elini sıkmadığı, omzuna dokunmadığı, gönlüne girmediği insan bırakmadı.

Genel sekreter olarak sorumluluk aldığı, sayısız projelerine imza attığı, sorunlarını ve çözümlerini bildiği Kocaeli hakkında önerileri geçtiğimiz günlerde ekibiyle oturup kağıda döktü.

Bugünlerde en çok merak edilen konuların başında Tahir hocanın açıklayacağı “Seçim Beyannamesi”.

Merak edenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı “Seçim Manifestosu”na göz atsınlar.

Neden mi? Tahir hocanın Seçim Beyannamesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Seçim Manifestosu ile bire bir örtüşüyor.

Önümüzdeki günlerde açıklandığında beyannamede herkes kendisinden, çevresinden, bölgesinden bir şeyler bulacak.

Nereden mi biliyorum? Gittiği her yerde, “Bütün sorunları konuşarak, anlaşarak, paydaşlarla beraber düşünerek, ortak akılla, samimiyetle kentin bütüncül algısını bozmadan çözeceğiz”demesinden.

Klasik belediye hizmetlerinin yerini gönül belediyeciliği alacağını, tecrübe ve bilgi paylaşımından tasarruf ve şeffaflığa kadar her konuda ortak aklın öne çıkmasını hedeflemesinden.

Kocaeli’yi“profesyonel hizmet”alarak yöneteceğini söylemesinden.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?