Çuvalcı gençler 16 yıldan yargılanıyorlar

Geçtiğimiz yıllarda üzerinde çok konuşuldu. Amerikan askerleri tarafından Türk askerinin başına Irak'ta çuval geçirme olayı hatırlayalım. O anı düşündünüz mü?

Ya sonra? Aynı konular dizi ve hatta sinema filmlerinde senaryolaştırıldı. İyimi oldu?

Tabii ki kocaman bir hayır neden mi?

Çünkü bu örneklerden etkilenen bir takım genç guruplar Bodrum da bir Amerikan askerini takip ederek boynuna çuval geçirdiler.

Şimdi ortaya çıkan kanunsuzluk nedeni ile o gençler yargılanıyorlar. Çok doğru bir karar yargılansınlar tabii bu ülkede kanun var nizam var.

Belki de o gençlerin yaptıkları doğru değil ama bizim askerimizin başına çuval geçirerek aşağılayan Amerikalı askerlerin akıbetinden haberi olan var mı?

Onlarda yargılandılar mı bizim gençlerimiz gibi.

Aslında yapılan o kadar saçmalık var ki birileri bizim kanımıza dokunacak bir şeyler yapıyor, ama Dünya’yı yöneten ağalar beyler onlar ya her nedense onlara hiç bir şey denmez nerede bir şey olsa durumdan vazife çıkarır.

Amerika ve Müttefikleri oraya söz de insanlık ve barış götürecekleri safsatalarıyla hemen oraya çöreklenirler onlar ve yandaşları yine her yerde herkese istediklerini yapma özgürlüğümü var ki her istediklerine istedikleri gibi davranma cesaretini kendilerini buluyorlar.

Bugün tekrar söylüyorum bizlerde aynı şekilde davranalım demiyorum ama onların yaptıklarına karşın bizim gençlerimizin bu kadar ağır bir şekilde cezalandırmaları durumunda bir başkaları da bu durumdan başka bir vazife çıkarıp ta başka şeyler düşünmeleri beni tedirgin ediyor.

Elbette bu konuda söylenecek ve yazılacak çok şey var ama gerçek manada yıllardan beri bu ülkenin geleceğini düşünen ve bu ülke için seve seve canını feda eden ve geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin iyi ve güzel yetiştirilmesi adına bence önemli.

Şimdi bu gençler 16 yıl caza ile yargılanıyorlar. Sonuç elbette Adalet’in vereceği kararda olacak. Ama vicdanların vereceği karar da bence çok önemli. O gençlerin hangi görüşe mensup oldukları ya da ne yaptıkları beni çok fazla ilgilendirmiyor. Ama yaptıkları şeyi de burada tartışmak bana düşmez ama sadece merak ettiğim bizim yetkililerimiz bize ve 73 Milyon İnsanımıza saygısızlık yapan Amerikan askerleri ile ilgili ne yaptıkları acaba bu konu da birileri de bir şeyler söyleyecektir elbette.

Şimdi düşünüyorum bu olayın kapanıp gittiği ve bugün bu olay gündeme geldiğinde ancak olayı hatırlıyoruz. Yoksa herkes her şeyi çok çabuk unuttu gitti. Bu olay gündeme geldiğinde hatırladık belki birkaç hafta sonra unutulur gider işte burada bizlere düşen görev ve sorumluluk bu konuda her şeyi unutup köşemize çekilmektense ülkemizle ilgili olan şeylerde daha duyarlı olmak ve bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten geçiyor aslın da.

Bu ve benzeri konulara duyarlı olmalıyız duyarlılığımızı yitirmemeliyiz ama şunu da unutmamak lazım bunu yaparken başkalarının yapmış olduğu kanunsuzluğu ve insanlık sınırlarını zorlayan şeyleri de yapmamızı gerektirmez, başkalarının yaptığı kural tanımazlığı bizlerde uygulamamalıyız hakkımızı ararken bunu daha insancıl yollarla aramalıyız.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.