Başarılı öğrencilere ödül ve gazetelerden sürpriz manşet

“Marifet iltifata tabidir” sözünü kim söylemiş bilmiyorum ama başarının ödüllendirildiği törenler sonrası beğenerek kullanmaktan büyük keyif alıyorum.

Ancak başarı ödüllendirilirken başarısızlara neden hiçbir işlem yapılmadığını da merak ediyorum.

Uzunca bir süre müdürlerin liyakat ve hak edenlere göre değil de siyasi kimlikleri ve sendika tercihleri dikkate alınarak yapılan atamalarda olduğu gibi.

Başarılı olanları, başarıya katkı sunanları, başarıyı teşvik eden ve ödüllendirenleri yürekten kutluyorum.

Başarıyı kıskananları, sahiplenmeyenleri, ödüllendirmeyenleri, yazmayanları da kınıyorum.

Kim ne derse desin vali Hüseyin Aksoy’un talimatları doğrultusunda Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in performansı Kocaeli eğitimde değişim yaşanıyor.

Alınan önlemler, üretilen farkındalık yaratan model projeler, öğretmen motivasyonları, yöneticilerin hizmet içi eğitimleri kaliteyi arttırıyor, başarı çıtasını her geçen gün biraz daha yukarıya taşıyor.

Öğrenciler yalnız akademik eğitimde değil, katıldıkları ulusal ve uluslararası kültür, sanat, spor yarışmalarında da Kocaeli ve Türkiye adını dünyaya duyuran başarılara imza atıyor.

2018-2019 eğitim öğretim yılında bazı talihsiz, adli, üzücü olaylar yaşansa da Kocaeli, eğitimde altın yılını yaşıyor.

Kocaeli’de eğitim öğrencilerin bireysel başarılarının yanında kurumsal başarılarıyla milli eğitim bakanlığınca Türkiye’ye örnek ve model gösteriyor.

Çok gerilere gitmeyeceğim son bir ayda elde edilen başarıları paylaşmakla yetineceğim;

Bir: Bir milyon ortaokul 8. Sınıf öğrencisinin girdiği LGS’de 14 öğrenci soruların tümünü doğru cevaplayarak 500 tam puan aldı.

İki: İki milyona yakın lise mezunun katıldığı YKS’de 8’i ilk 100’de olmak üzere 47 öğrenci ilk 1000’e girmeyi başardı.

Üç: Macaristan’da 30’uncusu düzenlenen Biyoloji Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil eden Sezgin Er altın, Ahmet Umur gümüş madalya kazandı.

Dört: Milli eğitim müdürlüğünce başlatılan “Keşfedilen Yetenekler” projesi kapsamında pilot seçilen 32 okulda 9 bin 955 spor, 6 bin 728 müzik, 5 bin 957 sanat dalında olmak üzere toplamda 22 bin 640 öğrenci yeteneklerini geliştirdi.

Beş: Milli Eğitim Bakanlığından sonra İçişleri Bakanlığı da Kocaeli’nin örnek ve model seçilen “Keşfedilen Yetenekler”, “Hayatımız Okul”, “Çölyak”, “Engelsiz Çal Kocaeli”, “Kocaeli Geleceği Kodluyor” projelerini sitesinde yayınlandı.

Altı: Kocaeli’de LGS genel başarı oranı yüzde 97 olurken sınavla öğrenci alan Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, anadolu liseleri, MTAL ve İHAL’de yüzde 100 oldu.

Yedi: Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan Anadolu liseleri yüzde 98, İHAL yüzde 95, MTAL yüzde 89 gerçekleşti.

GAZETECİLER DUYARSIZ

Eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yukarılara çıkması, bireysellikten çok kurumsal olması için Rasim Hoca başta olmak üzere eğitimcileri teşvik eden Vali Hüseyin Aksoy başarıya imza atan öğrenci ve öğretmenleri ödüllendirme konusunda duyarlı olmanın ötesinde bonkör.

“Marifet İltifata Tabidir” diyerek sınavlarda ve yarışmalarda şampiyon olan öğrencileri yarım cumhuriyet altını ile ödüllendirirken bu gidişle kasayı boşaltacak gibi görünüyor.

Vali Aksoy ve Rasim Hoca başarının tesadüf gelmediğini göstermek için 7/24 özveriyle çalışırken attıkları manşetlerle eğitim kurumlarını ve öğretmenleri itibarsızlaştırmakta yarışan gazeteler başarıyla ilgili bırakın manşet atmayı tek kelime yazmadılar.

Ne olduysa, önceki gün valilikte YKS’de ilk 1000’e giren öğrenciler için düzenlenen tören sonrası dünkü gazetelerin tamamı ödül törenini manşetten verdi.

Gördüğümde inanamadım, gözlük camlarımı silip gazetelere tekrar baktım, doğruymuş.

Dahası bir süredir anonim manşet yapmayı gelenek haline getiren Özgür ve Demokrat Kocaeli Gazeteleri “Gurur Tablosu” ortak manşetle çıktı.

Kırmızı Kocaeli Gazetesi “İşte Kocaeli’nin Altın Öğrencileri”, Çağdaş Kocaeli Gazetesi “Vali’den başarıya ödül” başlığıyla yayınlandı.

Geç de olsa gazetelerin eğitimdeki başarıyı görüp manşete çekmelerine sevindim, umarım devamı gelir.

Bir de kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle yaptıkları haberlerde “emek hırsızlığı” huyundan vazgeçseler.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olurken kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle imam hatip liselerini yıpratma ve karalama alışkanlığını bıraksalar.

Bir de eğitim kalitesi ve başarıyı dert edinmeyen, milli eğitimi yönetmeye soyunmak, siyasi açıklamalar ve üye kapma yarışı ötesinde eğitime katkısı olmayan sendikacılar da Vali Aksoy ve müdür Çelik’in başarısını kabul edebilseler.

SONUÇ: Eğitimde elde edilen başarılara duyarsız kalanlar umarım Türkiye’nin Suriye ve Irak’tan sonra Akdeniz’de de yeni bir cephe açmasına, savunma için S 400’ler satın almasına rağmen bütçeden milli savunma bakanlığına 46 milyar 462 milyon 303 bin TL ayrılırken milli eğitim bakanlığı bütçesinin 113 milyar 813 milyon 13 bin TL ile ilk sırada olmasının önemini anlarlar.

*********************************************************

DENİZCİLERİN ANAOKULU MİLLİ EĞİTİME DEVREDİLDİ

Eğitimde başarının olmazsa olmazlarının başında gelen okul öncesinde Türkiye birincisi olmanın sonuçlarını görüyoruz.

Kocaeli’de 55’i devletin 60’ı özel sektörün olmak üzere 100’ün üzerinde anaokulu var.

350 okul bünyesinde de anasınıfı bulunuyor.

Milli eğitim bünyesindeki ana okullarında veliler 50-60 TL gibi sembolik bir ücretle çocuklarının ana okullarına gönderiyor.

Özel ana okullarında bu rakam oldukça fazla.

Önceki gün milli eğitim 10 derslikli yaklaşık 150 öğrenci kapasiteli bir anaokuluna kavuştu.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Yavuz Kılıç’ın imzaladığı protokol ile Donanmada görev yapanların çocuklarına hizmet veren anaokulu milli eğitime devredildi.

Protokol imza töreninde Kreş Müdürü Dz. Sağ. Yrb. Ayşegül S. Çelikel ile milli eğitim şube müdürü İmdat Akbaba da hazır bulundu.

Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığınca çalıştırılan anaokulunun milli eğitime geçmesinin ardından asker-sivil ayırımı yapılmadan tüm ailelerin çocukları ücretsiz yararlanacak.

2019-2020 eğitim öğretim yılında Gölcüklülere hizmet verecek anaokulundan yararlanacaklar 50-60 TL ödeyecek.

Milli eğitime bağlı hizmet veren Garnizon Anaokulu da kapatılarak öğrencileri protokolla milli eğitime devredilen anaokuluna aktarılacak.

***********************************************************

280 GR EKMEK1.75 TL OLDU

3 yıldır zam alamayan, son günlerde zam alabilmek için raporlar hazırlayan fırıncılar geç de olsa çok mutlu olmasalar da ekmeğe zam aldılar.

Eğitimden sonra en çok ekmeğin konuşulduğu günümüzde 1.50 TL’den satılan 100 gram simide geçtiğimiz günlerde 25 kuruş zam yapılarak 1.75 TL’den satılmaya başladı.

Ama girdilerde yüzde 100’lere varan artış olmasına rağmen yıllardır zam alamayan fırıncılar burnundan soluyordu.

Ramazanda pide pişiren Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı bile personel tasarrufu yapmak zorunda kaldığında tezgahta ekmek satmaya başladı.

Fırıncılar hesap kitap yaparken Bizim Yaka Gazetesi olarak son 20 günde yazdığım 3 köşe yazısından ilkinde “200 gram ekmek 1.25 TL yerine 1.50 TL’ye satılacak” yazdım.

İkinci yazımda “310 Gram ekmek 2.00 TL olursa mahkemelik olur”, dün “280 Gram Ekmek 1.75 Olsun” yazdım.

Ve dün Fırıncılar Odasının zam teklifini görüşmek üzere toplanan komisyon kararını verdi.

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, Fırıncılar Odası, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü, Kocaeli Ticaret Odası temsilcilerinden oluşan komisyon Ticaret Bakanlığının “1.000 Kg ekmek 6.25 TL’yi geçemez” tavsiye kararı ve hassasiyetini dikkate alarak önümüzdeki günlerde uygulanması beklenen ekmek fiyatını açıkladı, “280 Gram Ekmek 1.75 TL”.

Yılbaşı ve seçim sonrası yağmur gibi gelen zamlar sonrası ekmeğe yapılan zam için “hayırlı olsun” denir mi denmez mi bilmiyorum.

Ama ben yine de hayırlı olsun diyeceğim.

İşte dün kaleme aldığım “280 Gram ekmek 1.75 TL olsun” başlıklı yazım;

“26 Temmuz Cuma günü köşemde, “1000 Gram ekmek 6.25 TL’yi geçerse mahkemelik olur” demiştim.

Manşette de “310 Gr. Ekmek 2 TL” yazmıştım.

Geliniz önce köşemde neden 1.000 Gram ekmeğin 6.25 TL olması gerektiğini, manşete niye 310 Gramın 2 TL olacağını yazdım ona bakalım.

Ticaret Bakanlığının aldığı tavsiye kararı ve hassasiyeti 1.000 Gram ekmeğin 6.25 TL’yi geçmeyeceği yönündeydi.

Vali Hüseyin Aksoy’a sorduğumda bakanlık kararının uygulanması yönünde görüş açıklamıştı.

Sayın Vali bana söylediklerini Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ile de paylaşmıştı.

Peki, “310 Gram ekmek nereden çıktı?” sorusunun cevabına geldiğimizde,

Bakanlık 300 Gram ekmeğin 2.00 TL’den satılması gerektiğini savunurken Fırıncılar Odası da o günlerde 320 Gram ekmeğin 2.00 TL’den satılması için hazırlık yapıyordu.

Ben de bakanlığın 300 gramı fırıncıların 320 gramın ortası olan 310 gram olmasının uygun olacağını düşünerek böyle bir manşet atmıştım.

Sayın Vali, 2.00 TL’den satılacak ekmek 300 gramı geçerse mahkemeye başvuracaklarını ima etmişti.

Fırıncılar da girdilerdeki astronomik artışları gerekçe göstererek 300 gramı pek kabul edecek gibi görünmüyorlardı.

Beni tanıyan, yazılarımı takip eden okurlar eğitimde, ulaşımda ve daha birçok alanda olduğu gibi ekmek konusunda da “uzmanlaştığımı” bilirler.

Günlerdir Ticaret Bakanlığın 1.000 Gram ekmeğin 6.25 TL den satılması konusundaki hassasiyeti üzerinde ders çalışıyorum.

Birçok ilde girdilerdeki artışa rağmen 1.000 gram ekmeğin 6.25 TL’den satıldığını öğrendim.

300 gram ekmeğin 2.00 TL’den satılıp satılmayacağını tanıdığım, sözüne güvendiğim fırıncı dostlara sordum.

Bin gram ekmeğin 6.25 TL’den satılmasına itirazları yoktu.

Ama 300 Gram ekmeğin 2.00 TL’ye satılmasına itirazları vardı.

Gerekçeleri de ekmek 300 gram olursa özellikle taş fırınlarda iyi pişmez, hamur kalır yönündeydi.

Cuma günkü yazıma bazı okurlarda “310 gr ekmeği 2 TL den satacaklarına 155 gr ekmeği 1 TL'den satsınlar. 310 gr ekmek israfı arttırır. Ekmek küçülmeli” yönünde yorumlar yapmış.”

280 GRAM 1.75 TL OLSUN

Fırıncılar Odası bugün ekmek zammıyla ilgili başvurularını Kocaeli Esnaf ve Odalar Birliğine yapmış.

Salı günü Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, Fırıncılar Odası, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü, Kocaeli Ticaret Odası temsilcilerinden oluşan komisyon toplanacak.

Fırıncılar Odasının hazırladığı fiyat analizleri ve girdilerle ilgili rapor doğrultusunda tartışarak ekmek fiyatını belirleyecek.

Belirlenen rakam Vali Hüseyin Aksoy’un görüşü doğrultusunda Ticaret Bakanlığına gönderilecek.

Aynı gün olmazsa bile birkaç gün içinde zam kararı Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği tarafından onaylanarak yürürlüğe girecek.

Gelelim Salı günü (30 Temmuz) toplanacak komisyonun alacağı karara.

Fırıncılar 1.000 gram ekmeği 6.25 TL den satmayı kabul eder mi bilmiyorum.

Bu işi en iyi bilen, üyesi esnafı mağdur etmemek için iki arada kalan oda başkanı Ali Sarı’nın teklifi ne olacak bekleyip göreceğiz.

Gerek valilik cephesinden gerek fırıncılar cephesinden görüştüğüm isimler 1.000 gram ekmeğin 6.25 TL olacağı yönünde bir eğilim olduğunu söylediler.

O zaman benim önerim; 1.000 gram ekmeğin alt katlarından

“280 GRAM EKMEK 1.75 TL” olsun.

Böyle bir karar çıkarsa hem ekmek israfı önlenir, hem ekmek hamur olmaz, hem bakanlığın hassasiyetine uyulur, hem zam kararı hemen uygulanacağından fırıncı esnafı daha fazla mağdur edilmemiş olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

EĞİTİMCİ - Bu başarının mimarları öğretmenlerdir.4 yıllığına seçilen müdürlerin özverili çalışması bu kaliteyi getirmiştir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 16:20


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?