AMATEM-ÇEMATEM’den sonra huzurevi inşaatı

Fabrikaların kapandığı, yatırımların durduğu, enflasyonun tırmandığı, işsizliğin tavan yaptığı bugünlerde Kocaeli’de önemli projeler peş peşe hizmete giriyor.

İbrahim Aracı ve kardeşlerininAlzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğuolan fiziki sorunu bulunmayan hastalar için Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde yaptırdığı“Semahat AracıTıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi”açıldı.

Türkiye’ye örnek ünitelerin bulunacağı KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi “Poliklinikler Ek Bina”inşaatında sona gelindi.

Yıllardır kurulması çalışılan 48’i AMATEM, 26’sı ÇEMATEM olmak üzere toplam 74 yatak kapasiteli madde bağımlılarının tedavisi ve rehabilitasyonu hastanesi temeli önümüzdeki günlerde. Umuttepe Yerleşkesinde atılacak.

Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi açılışı, Başkan Tahir Büyükakın’ın talimatını bekliyor.

Gebze’deki 7 katlı otopark inşaatı hızla yükseliyor.

Nuh Eğitim Kampüsü açıldı. Maşukiye’deki Turizm ve Otelcilik Okulu inşaatı bitti, Haziran’da teslim edilecek.

İZMİT HUZUREVİ

TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaşlı kabul edilen 65 yaş ve üstü nüfusun yüzde 6.8’i (128 bin 625) Kocaeli’nde yaşıyor.

Anılarını ve duygularını paylaştıkları ortamdan koparılan, sosyal ve psikolojik travmalar geçiren yaşlılarımızdan çok azı, (yaklaşık 300’ü) Kocaeli’ndeki 4 huzurevinde kalıyor.

O huzurevlerinden ikisi Gölcük’te (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün), biri Tavşancıl’da ( Büyükşehir Belediyesinin), biri Darıca’da (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yaptırıldı).

Sırada; 12 Nisan 2016’da boşaltılan, 10 Ekim 2017’de yıkılanın yerine yapılacak“İzmit Huzurevi”var.

Kocaeli Valiliği YİKOB (Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı) tarafından 29 Ocak 2019 da yapılan ihaleyi Taşlar Yapı İnşaat kazanmıştı.

Turgut Mahallesinde yer teslimi yapılan huzurevini 19 milyon 811 bin liraya yapacak olan Taşlar Yapı İnşaat yetkilileri İzmit Belediyesinde ruhsat işlemlerini tamamlamalarının ardından önümüzdeki günlerde inşaata başlayacak.

Odalar tek kişilik olup100 yatak kapasiteli İzmit Huzurevi, bin günün sonunda hizmete girecek.

Açıldığı 9 Aralık 1994 tarihinden boşaltıldığı 12 Nisan 2016 tarihine kadar 23 yılda 250’den fazla yaşlının vefat ettiği huzurevi yerine yapılacak yenisinde kalacak yaşlılara sağlıklı yaşam diliyorum.

Geç de olsa 100 yatak kapasiteli huzurevi inşaatının başlamasına öncülük edenleri, bürokratik işlemleri hızlandıranları, inşaatı başlama aşamasına getirenleri kutluyorum.

Hayırlı uğurlu olsun.

2 HUZUREVİ DAHA

Kocaeli’de yaşayan 8 bin 625 yaşlıdan kaçının yaşamlarının son günlerinde hayata küsmeden, sosyal ve psikolojik travmalardan uzak nerelerde yaşadığını bilmiyorum.

Böyle bir istatistiki bilgi de yok ama Kocaeli’deki huzurevlerinin ihtiyaca cevap vermediğini, yatak sayısının yeterli olmadığını biliyorum.

İzmit Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Muzaffer Gürfidan’ın “Huzurevi” önerisini okuyunca yaşlılarımız adına sevindim.

Yaşlıların dışlandığı, horlandığı günümüzde Sanayi Sitesi Başkanı sevgili Muzaffer Gürfidan’ı kutluyor, önerisini yürekten destekliyorum.

Bir diğer huzurevi önerisi de Kocaeli Eğitim vakfından (KEV) geldi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaelispor borçlarına karşılık KEV’e ödediği yaklaşık 100 milyon TL’nin 15 milyon TL’si ile Yüksek Öğrenim Yurdu yapacaktı.

Geçtiğimiz günlerde karşılaştığım bir KEV yöneticisi, öğrenci yurdu yapmaktan vazgeçtiklerini huzurevi yapmak için yer aradıklarını söyledi.

Kocaeli’de öğrenci yurduna ihtiyaç olmadığını, öğrencilerin büyük bölümün evlerde kaldığını bilen biri olarak huzurevi projesini destekliyorum.

Önümüzdeki 2 yıl içinde yapılacak 3 yeni huzurevi ile yaşamlarının son baharlarını nerelerde ve hangi koşullarda geçirdiklerini bilmediğim yaşlılardan şanslı olanların huzurevlerinde kalacak olmalarına sevimdim.

Yer konusunda belediyeler ve milli emlak müdürlükleri zorluk çıkarmaz, her türlü desteği verirlerse toplumsal sosyal sorumluluk projelerine destek vermenin ötesinde hayır dua alırlar.*

*********************

FATMA HANIM

“AK PARTİ”Yİ

FENA DAĞITTI

Kurulduğu 2001’den bu yana girdiği 2 cumhurbaşkanı, 6 milletvekili, 3 yerel seçim, 3 referandum kazanarak 17 yıldır aralıksız tek başına genelde ve yerelde iktidar olan AK Parti’de hareketli ve sıkıntılı günler yaşanıyor.

Ankara, İstanbul, Antalya, Bolu, Bilecik, Artvin, Sinop, Burdur, Kırşehir’in CHP’ye, Amasya, Kastamonu, Erzincan, Karaman, Çankırı, Bayburt’un MHP’ye kaptırmasının ardından sular durulmuyor.

Fabrika ayarlarının bozulduğu, “biat ve itaat” kültürünün yavaş yavaş yok olmaya başladığı AK Parti’de “tılsım” bozuldu.

Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez parti içinde yüksek sesle eleştiriliyor.

14 Mart 2008’de partinin kapatılması istendiğinde, 17/25 Aralık 2013 ekonomik operasyonda, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde, Şubat 2018’de metal yorgunu gerekçesiyle başkanların istifası istendiğinde bile AK Parti bu kadar yara almamıştı.

31 Mart’ta Kocaeli’de başarılı olmasına, oy oranını arttırmasına, belediye meclislerinde çoğunluğu kazanmasına, Büyükşehir dahil 12 başkanlığı almasına rağmen İzmit’in kaybedilmesinin faturası Kocaeli teşkilatına çıkartıldı.

Sizin anlayacağınız; CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediye Başkanı seçilmesi AK Parti’yi fena dağıttı.

Hürriyet’in başkanlık koltuğuna oturmasıyla AK Parti’nin ezberlerinin yanı sıra kimyası da bozuldu.

31 Mart’ta CHP Bayrağını 15 yıl aradan sonra Belsa’ya dikerek CHP’nin “yeni yüzü, 2023’e peşinden gidilecek ismi” oldu.

Son 25 yıldır kaybedilen her seçim sonrası kavgaların, suçlamaların yaşandığı, istifa naralarının atıldığı CHP’de İzmit seçiminin kazanılmasıyla bir ilk yaşanıyor.

Büyükşehir dahil 12 başkanlık ve tüm belediyelerde meclis çoğunluğu kaybedilse de sadece İzmit’in kazanılması CHP’de yüzlerin gülmesine yetmiş.

CHP’de kavga yok, eleştiri yok, örgütün istifasını isteyen yok.

Ama 15 yıldır iş ve aş için bugünü bekleyen CHP’lilerin beklentileri çok.

Bir de bunlara Büyükşehir Belediye Başkanını aradan bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen hala tebrik etmek için ziyaret etmeyen Fatma Hanımın “egosunu” eklersek kaybeden sadece CHP değil İzmit olur.

Fatma Hanım, sosyal projelerini hayata geçirmek için aradığı bir telefon kadar yakın Tahir Hocayı tebrik etmek için “ipe un sermek” ısrarından vazgeçmelidir.

Nezaket gösterip ilk gün tebrik etmek için telefonla arayan rakibi AK Parti adayı Sibel Gönül’ü arayarak siyasi ve insani olgunluğunu göstermelidir.

Kendisine yeni hedefler koyan, CHP’nin kurtarıcısı olarak görülen alçak gönüllü, gülen ve güven veren Fatma Başkan böyle giderse seçmenin verdiği krediyi kısa sürede tüketir.

CHP’de pusuda bekleyen, başkanlığını kıskanan partililerin ekmeğine yağ sürer.

Benden söylemesi!

AK PARTİLİLER ŞAŞKIN

31 Mart seçim sonrası partinin yeni patronu “moduna” giren Fatma Hanımın üyesi olduğu CHP’de durum böyle.

Gelelim AK Parti cephesine. İzmit Belediye Başkanlığı hariç 31 Mart seçiminin mutlak galibi olmasına rağmen “Hürriyet travması” yaşayan AK Parti’de kimsenin ağzını bıçak açmıyor, herkes şaşkın.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geldik bizim eski yol arkadaşına. Bundan sonra yol arkadaşlığına daha farklı şekilde devam edecek inşallah” diyerek aday tanıtım töreninde

teşkilatların sahip çıkmasını istediği Sibel Gönül’ü yalnız bırakanları cezalandırmak için özel ekipler oluşturmuş,

İzmit seçiminin kaybedilmesinin özeleştirisi yapılmasa da, bugünlerde fazla konuşulmasa da parti içi kulisler yarın yaşanacakların habercisi gibi.

Fatura ise istifaları istenen il başkanı Abdullah Eryarsoy ve 49 kişilik teşkilat üyelerine çıkarılmak isteniyor.

Bu arada yeni il başkanı arayışları sürerken Fikri Işık, Nihat Ergün, Osman Pepe, İbrahim Karaosmanoğlu, Tahir Büyükakın gibi sözü geçen, hatırı sayılan kanaat önderleri, partiye emek vermiş saygın isimler bir kenara bırakılıyor.

Geçmişte parti içi kulislerin öncülüğünü yapan, önemli bilgileri dışarı sızdıran, kapalı kapılar arkasında eleştirilen isimlerden medet umularak yeni “kaos ve travmalara” zemin hazırlanıyor.

Dahası, İzmit Belediyesi’nin azınlıktaki CHP meclis üyeleri çoğunluktaki AK Partililere her toplantıda kök söktürüyor, zor anlar yaşatıyor.

Büyükşehir meclisindeki CHP’li üyeler yasal olmayan öğrenciye ücretsiz seyahat önergesinin önceki başkan İbrahim Karaosmanoğlu tarafından gündeme alınarak “siyasi şov” yapmalarına ortam hazırlanıyor.

31 Mart’ta seçim kazanan ilçe belediye başkanları görevi AK Partili başkanlardan devir aldıklarını unutup CHP’lileri aratmayacak açıklamalar yapıyor.

SONUÇ; 31 Mart’ta sadece İzmit Belediye Başkanlığını kazanan CHP şov yapıyor, Fatma Hanım devr-i sabık yaratmak belediyenin son 10 yılını sorguluyor. Büyükşehir dahil 12 başkanlığı ve meclis çoğunluklarını kazanan AK Parti’de ise İzmit yenilgisi sendromu yaşanıyor, ne zaman sona ereceği de bilinmiyor.

*******************

19 MAYIS’IN 100. YILI

19 Mayıs Pazar günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün,“Kurtuluş Savaşı Destanı” yazmak için Samsun’a ayak bastığının 100. Yılı.

19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “özgürlük, demokrasi, cumhuriyet”fitilini ateşlediği yılın yıldönümü.

19 Mayıs, 38 yaşındaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özgürlüğe susamış Anadolu halkıyla başlattığı kurtuluş mücadelesinin kilometre taşlarından en önemlisi.

19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de TBMM’yi açan, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan eden, sonrası devrimleri gerçekleştiren askeri ve siyasi dehasını tüm dünyaya kabul ettirişinin tarihidir.

19 Mayıs 1919’la başlayan Kurtuluş savaşı ve sonrası yaşananları uzun uzun anlatacak değilim.

Olağanüstü yeteneklere sahip olan, yaşamını milletine adayan, askeri ve siyasi başarılara imza atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadıklarını kaleme alacak değilim.

Türkiye’yi kurtarmak, cumhuriyeti ilan etmek için yola çıktığında Anadolu’nun nasıl paylaşıldığını el yazısıyla kaleme aldığı “Nutuk’un” girişini yazmakla yetineceğim.

"1919 yılı Mayıs'ının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. Genel durum ve manzara: Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durum, Dünya Savaşında yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes antlaşması imzalamış, Büyük Harbin uzun yılları boyunca, millet yorgun ve fakir bir halde. Milleti ve memleketi Dünya Savaşına sokanlar, kendi hayatları endişesine düşerek memleketten kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında bulunan Vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve yalnız tahtını emniyete alabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşanın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız Padişahın iradesine tabi ve onunla beraber şahıslarını koruyabilecek herhangi bir duruma razı, ordunun elinde silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta. İtilaf Devletleri, ateşkes antlaşmasının hükümlerine uymağa lüzum görmüyorlar. Birer vesileyle itilaf donanmaları ve askerleri İstanbul’da,Adanavilayeti Fransızlar, Urfa, Maraş,Gaziantepİngilizler tarafından işgal edilmiş.AntalyaveKonya’da İtalya askeri birlikleri, Merzifon ve Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ve ajanlar faaliyette. Nihayet başlangıç kabul ettiğimiz tarihten dört gün önce 15 Mayıs 1919’da İtilaf Devletlerinin uygun görmesiyle Yunan ordusuİzmir’e çıkartılıyor. Bundan başka, memleketin her tarafından Hristiyan azınlıklar gizli, açık milli emel ve maksatlarını gerçekleştirmeğe, devletin bir an evvel çökmesin, çalışıyorlardı…”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basışının 100. Yılında, bugünlere nasıl gelindiğini, hangi zorlukların yaşandığını, meclisin nasıl kurulduğunu, Cumhuriyetin nasıl ilan edildiğini, devrimlerin nasıl gerçekleştiğini ilk ağızdan öğrenmek istiyorsanız “nutuk” okuyunuz.

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını” 100. Yılında kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?