Kocaeli Büyükşehir ve Koordinatörleri

AK Parti’nin 31 Mart seçimlerindeİzmir, Eskişehir, Aydın, Hatay, Muğla’dan sonra İstanbul, Ankara, Antalya, Adana’yı da kaybetmesinin ardından CHP ve İYİ Parti demokratik sisteme dönüş açıklamaları yapmaya başladı.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ile partili Cumhurbaşkanı uygulaması yeniden tartışmaya açıldı.

Muhalefet yönetim sistemini, demokrasi anlayışını, siyasetçi profilini eleştirse de sistem de 2023’e kadar pek değişiklik olacağını düşünmüyorum.

En somut örneği Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın kararları ve uygulamalarında görüyorum.

Seçim öncesi “Kocaeli’yi profesyonel hizmet alarak yöneteceğiz” diyen Tahir Hoca“Cumhurbaşkanlığı Ofisleri ile Politikalar Kurulları”gibi Büyükşehirde “Basın ve İstihdam Ofisi” oluşturdu.

Basın Ofisi başına getirilen Adem Turgut’un ilk gün ayrılmasıyla ilk fire verilirken İstihdam Ofisinin de bugüne kadar ne yaptığı bilinmiyor.

Gelelim önceki gün oluşturulan Büyükşehir Belediye Koordinatörlüklerine.

Gebze eski Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan Gebze, Çayırova, Darıca ve Dilovası ilçelerine

Bekirpaşa eski belediye başkanı Abdullah Köktürk İzmit, Körfez, Derince ve Kandıra ilçelerine

Ulaşlı eski Belediye Başkanı Nihat Abiş Karamürsel, Gölcük, Başiskele ve Kartepe ilçelerine koordinatör olarak görevlendirildi.

Ancak koordinatörler ne iş yapacaklarını, görev, yetki, sorumluluklarını bilmiyor.

Bildiğim; 14 Şubat’ta, Tahir hocanın İzmit, Gebze, Gölcük bölgelerinde oluşturulacak koordinatörlerin başkan adına görev yapacağını yazdığım.

3 Haziran’da, il başkanı Mehmet Ellibeş’in yol ve çalışma arkadaşı Nihat Abiş’in Büyükşehir Belediyesinde görev alacağından bahsettiğim.

******************************************************************

‘ÇOCUK EĞLENCE MERKEZİ’YAZIN BAHÇEDE OLSUN

Dün Gazi Lisesinin kapatılmasıyla boşalan tarihi binanın çocuk eğlence merkezine dönüştürülecek olmasına karşı olduğumu yazmıştım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın gündeme taşıdığı, KOTO’nun desteklediği şehir merkezine gelecek ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri eğlence merkezine dönüştürülmesi projesini eleştirmiştim.

Aynı yazının bir bölümünde “Binaya dokunmayın ama bahçesini tepe tepe kullanın” demiştim.

Aralarında tarihi değerlerin korunmasına özen gösteren duyarlı vatandaşların yanı sıra çoğunluğunu eğitimcilerin oluşturduğu okurlardan olumlu dönüşler aldım.

“Arkadaş sen ne yapıyorsun. Esnafın ekmeğinde gözün mü var?” diyeniyle karşılaşmadım.

Yazıyı beğenen beğenmeyen, görüşlerime katılan katılmayan herkes aradı.

Ama 132 yıllık Gazi Lisesi tarihi binasını çocuk eğlence merkezine dönüştürülmesi fikrini gündeme taşıyan Tahir Hocadan ses yok.

Kim bilir belki de “Bu kentin bir değeri olduğunu, elektrik faturasını ödeyemez duruma gelmesini istemediğini, bugüne kadar olduğu gibi aynı kalitede yaşamını sürdürmesini sağlamayı görev edindiği İsmet Çiğit’e her ay maaşının yarısını nasıl vereceğini ya da kabul ettireceğini” düşündüğünden vakit bulamamıştır.

Tahir Hocanın özel görüşmelerini ve vaatlerini bir kenara bırakıp asıl konumuza dönelim.

Gazi Lisesinin kapatılmasıyla boşalan tarihi binanın çocuk eğlence merkezine dönüştürülme fikri ilk kez Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın İnönü esnafını ziyaretinde gündeme gelmişti.

Tahir Hoca o ziyarette “Ülke ekonomisi başta olmak üzere kentimizin iç dinamiklerine verdiği katkı nedeniyle esnaflarımızın iş yapma potansiyeline destek olacağız.

Kent kimliğinden kent içi değerlere dönük yapılarla vatandaşımızın beklentilerine karşılık gelecek projeleri Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçireceğiz”diyerek çocuk eğlence merkezi mesajını vermişti.

Dün de yazdığım gibi o tarihi binanın çocuk eğlence merkezine dönüştürülmesi zor olmanın ötesinde imkansız.

Önce Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un iznini, Milli eğitim bakanının muvakafaktını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayını almak gerekecek.

Milli eğitim bakanı sanmıyorum ama uygun görse bile Anıtlar ve Kültür Varlıkları Kurulundan izin çıkmaz.

Kaldı ki binanın 4. ve 5. katlarına çıkmak çocuklar için eğlenceden çok eziyet olur.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOTO Başkanı Necmi Bulut, İKM Başkanı Murat Öztürk Gazi Lisesi binasını unutsunlar.

Okul bahçesini İzmit’in ticari hayatının geleceği için şehir merkezine gelecek ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri eğlence merkezine dönüştürsünler.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen’in de açıkladığı gibi, alışveriş için şehir merkezini tercih eden ailelerin çocuklarını güvenle bırakabilecekleri bir alanın oluşturulabilir.

Bahçede şişme botlar ve oyun gruplarından oluşturulacak eğlence merkezinin hayata geçmesi halinde çocuklar güvenle oynarken aileleri rahat alışveriş yapar, çarşıda geçirdikleri süre uzayabilir.

Böylelikle İzmit çarşısı tüm sosyal donatılarıyla alışveriş üssüne dönüşebilir.

Bir kez daha tekrarlıyorum, böyle bir projeye bırakın karşı çıkmayı her zaman destek veririm.

Benzer uygulama eski Gazi Lisesi bahçesi yanı sıra İzmit Ortaokulu, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesi için de düşünülebilir.

Alışveriş yapacak ailelerinin çocukları için eğlence merkezine dönüştürülecek okul bahçesinin otopark olarak kullanılması da sona erecektir.

Yaz tatillerinde ve hafta sonları okul bahçelerinin otopark yapılmasına oldum olası karşıyım.

Okul aile birliğine “nereye harcandığı” bilinmeyen üç beş kuruş kazandırmak amacıyla yapılan otoparklar uygulamalarının sonlandırılmasıyla milli eğitim yöneticileriyle bazı sivil toplum örgütleri de karşı karşıya gelmeyecektir.

Zaten otoparkı kullananların büyük bölümü alışverişe gelen vatandaşlardan çok bölgedeki esnaf ve öğretmenler oluşturuyordu.

Yeri gelmişken merakımı gidermek için soruyorum: Gazi Lisesi ve İzmit Ortaokulu (İzmit Lisesi) bahçelerinin otopark yapılmasıyla aile birlikleri ne kadar gelir etti ve nerelere harcandı?

SONUÇ: kapatılmasının ardından boşalan Gazi Lisesinin tarihi binasına dokunmamak koşuluyla bahçesinde yapılacak alışveriş için şehir merkezini tercih eden ailelerin çocuklarını güvenle bırakabileceği, hoşça vakit geçirebileceği eğlence merkezi yapılmasına itirazım yok. Ancak güvenliği, çocukların eğlenmesi, sağlık ve diğer sorunları olan riskli ve sorumluluk isteyen bir proje.

Önce otopark şimdi çocuk eğlence merkezi yapmak isteyenler yarın Milli eğitime buranın tamamını bize bırakın siz çekin gidin derlerse şaşırmam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?