Jeet Kune Do Kulelkavido yarışması

JeetKuneDo (JKD)Kulelkavidoyarışmalarıelbettediğer spor branşlarından bazı özellikleriyle farklıolacaktır.İç içe kategorize edilerek, sanatın ayrı sporun ayrı yarıştırılması bakımından bir ilkten söz edeceğim.

Yarışmalarımız temelde iki kısımolacaktır:

Sanatsal olarak

Sparringolarak

Bu yarışmalar yine kendi içinde kategorilereayrılabilecektir:

Sanatsal olarak:

a).“Aletli”ve“aletsiz”

b).“Tek”ve“kalabalık”

c).“Aletli kalabalık”

Sparringolarak:

a).“Aletli”ve“aletsiz”

b).“Tek”ve“kalabalık”

c).“Aletli kalabalık”

Realiteye gelince bu kategorilerin ne kadar işleyebileceğini hep beraber göreceğiz.Kategorilerdealet dediğimiznunchaku(zincirli sopa),kali(kısa sopa),bo(uzun sopa)vetahtabıçak gibi silahlardır.Bu silahların kullanılması ve bunlara karşı savunma beceri ister.Teke tek ve tek kişiye karşı kalabalık becerisi kendi içinde kategorize edilerek yarıştırılır.Fakat hemen belirtmeliyim ki kalabalıksparring’tetek kişiye karşı aynı seviyede hasımlar çıkmayacak ve onun bir standardı olacaktır.Aletler de zarar vermeyecek nitelikte olacaklar ve her darbe puan anlamına gelecektir. Yani kalabalık için de yarışma söz konusudur.Eğer teke tek karşılaşmayı yarışmanın temeli olarak kabul edersek, çatısı da “aletlikalabalık”tır.Aletli kalabalık da kendi içinde “teke karşıaletlikalabalık” ve “çifte karşıaletlikalabalık” şeklinde iki kategoriye daha ayrılabilir.Bu kategori “aletli teke karşı aletli kalabalık” ve “aletsiz teke karşı aletli kalabalık” şeklinde bir kategoriye daha ayrılabilir. Bu durumda “aletsizteke karşı aletli kalabalık” çatının da zirvesi olacaktır; çünkü bu en zorudur.İç içe kategorilerin varlığı ustalığı zorunlu kılacaktır. Beyaz şal seviyesindeki biriyle siyah şal sahibi aynı kategoride yarışamayacaktır.

Sanatsal olarak yarışmada puan kategorileri:

Artistik beceri puanı

İlkelere uygunluk becerisi puanı

Çabuk sonuç alma becerisi puanı

İmmobilizeetme becerisi puanı

Artistik puan estetiğe,uyuma,mesafe ayarı uygunluğuna ve dengeye verilen puandır.Teknik ne kadar göze hoş görünmüştür?Teknikler JKD prensiplerine aykırı mıdır? Gereksiz yere uzamış mıdır yoksa çabuk sonuç alıcı mıdır?Gerçekçi midir?

Sparringolarak yarışmada puan kategorilerinin nasıl olduğuise müsabaka talimatnamemizde detaylarıyla mevcuttur.

Yarışma modelimiz detaylara girilmeden bu kadarla izah edilebilir. Burada bilinmesi gerekenperformansıntemeldesanatsal ve sportif olarakiki kategoride yarıştırılacağıdır.

Şimdiye kadar dünyanın hiçbir yerinde gerçekleşmemiş böyle bir yarışma modeli, savaş sanatlarına olan ilgiye ciddi katkı yapacaktır.Maçların birbirlerine benzedikleri ya da izleyicilerin “ne varbunda,bunu ben de yaparım” dedikleri bir yarışma değil, büyük yetenek ve çok çalışmanın farkını ortaya koyan bir modeli kamuoyuna arz ediyoruz.İzleyicileri de spora heveslendirerek kaç yaşında olursa olsun spora başlatacak bir model sunuyoruz.İzlenmesinin keyif verdiği ve uygulamada gerçekçi olan bir modelden söz ediyoruz.

Bu modelin oluşumunda daima yanımda olan ve modelin mimarlığını yapan uluslararası hakemlerimizden baştaAbdulvahidAlagöz ve İlhan Koç olmak üzere,arkadaşım ve öğrencim Metin Sırma’yakatkılarından dolayıteşekkür ediyorum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yüksel Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?