Hürriyet, sitem etmekte haklı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile önceki akşam Tarih Koridoru Derneğince düzenlenen “Güllü Konak” açılışında karşılaştık.

Sonrası aynı masayı paylaştığımız iftariyelik tabak, çorba, et kavurma, pilav, salata ve tatlıdan yemeğin ardından çaylarımızı yudumlarken siyasetten yerel gündeme kadar her şeyi konuştuk.

Özgüveni yüksek, hakaret içermeyen her türlü eleştiriye açık ve hoşgörülü ender siyasetçilerden biri olarak samimi bir ortamda yararlı olmanın ötesinde keyifli sohbet ettik.

Fatma Hanım, kamuoyunda yanlış algılanan görüşlerini anlatma olanağı bulurken ben de öğrenmek istediklerimi ilk ağızdan dinlemiş oldum.

Zaman zaman sohbete katılan, görüşlerini anlatan Fatma hanımın sağ kolu başkan yardımcısı Dilek Yalçın’ı da tanıdım.

Yazılmamak koşuluyla anlatılanlar dahil o kadar çok şey konuştuk ki nereden başlayayım derken “sitem” cümlesiyle giriş yapmanın daha yerinde olacağını düşündüm.

İşte o cümle, “Hocam, ben muhalefet partisi adayı olarak İzmit Belediye Başkanı seçildim. Bir başkan yardımcısı atadım diye ortalık ayağa kalktı. Herkes eleştirmeye başladı. Büyükşehir dahil diğer 12 belediyeye bakın. Seçilen başkanlar aynı partinin önceki başkanının atadığı yardımcılarını değiştiriyor kimsenin sesi çıkmıyor. Bırakın haber yapmayı eleştiren de yok. Ama benim aldığım her karar haber oluyor.”

Fatma Hanım sitem etmekte, biz gazetecilerin AK Partili başkanların yaptığı uygulamaları fazla abartmadığımızı söylemekte haklı mı? Evet haklı.

Cevabım, “Sayın Başkan sitem etmekte haklısınız. Ama unutmayın ki siz İzmit Belediye başkanısınız ve Kocaeli’de yayın yapan gazetelerin önemli bölümü İzmit’te yayınlanıyor, Kocaeli’nin güçlü kalemleri İzmit’teki gazetelerde yazıyor. O nedenle sizi eleştirmeleri, her kararınızı, her uygulamanızı öne çıkarmaları normal” oldu.

Ve ekledim, “CHP’li adaylar 2004’te Hikmet Erenkaya, 2009’da Fikret Toker, 2014’te Sefa Sirmen AK Parti adaylar karşısında seçim kaybederken siz 31 Mart’ta İzmit Belediye başkanlığını kazanarak 15 yılın rövanşını almanın ötesinde AK Parti’nin tılsımını, moralini, kimyasını bozdunuz. Onun için hedefte olmanız normaldir.”

23 Mayıs’ta kaleme aldığım yazıda yazdığım

Amacımız hizmet etmek. Hizmetin partisi ve siyaseti olmaz. Kocaelimiz için İzmit için el birliği ile çalışacağız” cümlesinin Tahir Büyükakın’a değil kendisine ait olduğunu söyleyerek düzeltti.

Kamuoyunda yaygın bir şekilde “devr-i sabık” yaratmak gibi bir çaba içinde olduğu iddialarını hatırlattım.

Fatma Hanım devr-i sabık iddialarına tepki gösterirken, önceki yönetim hesaplarını incelettiği haberlerine cevap verirken, “Ben şu anda benden önceki yönetimin hazırladığı bütçe ile belediyeyi yönetiyorum. Başkanlığını yaptığım belediyenin gelirini giderini bilmek, yol haritamı belirlemek benim en tabii hakkım. Bunu yaparken bazı hukuksal yanlışları paylaşmam doğaldır. Yadırgamamak lazım. Biraz geriye gidin. AK Partili Nevzat Doğan’ın başkan seçildiği 2009 yılında belediyeyi AK Partili Halil Vehbi Yenice’den devralmasına rağmen borçlu bir yönetim devir aldı ve bunu afişlere yazarak kamuoyu ile paylaşmıştı. Bana çalışma arkadaşlarım aynı yöntemle önceki dönem borçlarını afişlerle kamuoyuna duyurmamı teklif etmelerine rağmen kabul etmedim ve yapmadım. Devr-i sabık yaratmak niyetinde olsaydım İzmit’in her tarafına afişler asardım” dedi.

LİYAKATLİ, İSABETLİ

Fatma Hanım başkan yardımcıları ve müdürlerle ilgili değişiklikleri anlatırken şunları söyledi, “Ben belediye başkanı seçilerek parti rozetimi çıkarsam da CHP üyesiyim. Yeni bir dönem, yeni bir yönetim, farklı bir belediyecilik anlayışıyla İzmitlilere hizmet ederken kadromu kurmak en doğal hakkım. Nevzat Bey de göreve geldiğinde aynı partiden olduğu önceki yönetimce atanan başkan yardımcısı ve müdürleri değiştirmişti. Kaldı ki ben dışarıdan kimseye belediyede görev vermedim. Nevzat Beyin döneminde görevden uzaklaştırılan, kıyıda köşede kalmış, pasifize edilen liyakatli, deneyimli, başarılı isimlere görev verdim. Değişiklik yaparken adaletli davranmaya isabetli görevlendirme yapmaya özen gösteriyorum”.

Leyla Atakan’dan sonra Fatma Kaplan Hürriyet’in başkan seçildiği, Dilek Yalçın başkan yardımcısı,Duygu Çetiner özel kalem müdürü, Aysun Polat Kılıç park ve bahçeler müdürü, Havva Açıkgöz temizlik ve çevre koruma müdürü, Sevtap Cengiz insan kaynakları müdürü olarak atanmasıyla İzmit Belediyesi kadınlara teslim edilmiş oldu.

Adaletli olmaya, liyakatli ve isabetli atamalar yapmaya özen gösterdiğini söyleyen Fatma Başkan, yaptığı işin; ön koşul aramadan görevlendirme yapılabilen özel kalem ve zabıta müdürlükleri üzerinden yapılan keyfi ve “hülle” atamalarla sınırlı olduğuna dikkat çekti.

Başkanlık koltuğuna oturtmasının ardından İzmit Belediyesi’nde herkesin yüzünün güldüğünü, yıllardır belediyede çalışmasına rağmen başkan odasına giremeyen personel olduğunu anlatan Fatma Hanım, “Başkan seçilmemden rahatsız olup, alt kademedeki personeli tahrik eden, bana karşı kışkırtan bazı ard niyetli müdürler hariç şikayetçi olan yok. İzmit Belediyesinde adaletli davranan, herkesin hakkını gözeten, liyakatli atama yapmaya özen gösteren, kadın eli değen belediyede yaratılan sinerjiden, empatiden herkes memnun” dedi.

Sohbetin bir bölümünde, milletvekili seçildiği dönemde ilk 6 ay etrafı gözlemlediğini, kürsüye çıkıp konuşma dahi yapmadığını anlatan Başkan Hürriyet, belediye Başkanı seçildiği ilk günlerde çok zorlandığını, sıkıntılı günler yaşadığını söyleyen Fatma Hanım, aradan geçen kısa sürede aldığı önlemler, verdiği mesajlar sonrası İzmit Belediye Başkanı olmaktan, İzmitlilerin tamamını siyasi parti ayırımı yapmadan kucaklamaktan, hizmet etmekten memnun olduğunu anlattı.

ÖZEL ARACA BİNİYOR

Belediye başkanlık makam aracı yerine bindiği özel arabasının yakıtına aldığı maaşın yetmeyeceğini sorduğumda Başkan Hürriyet’in cevabı, “Hocam, ben milletvekili iken de özel aracımı kullanıyordum. Aracın akaryakıt ve diğer giderlerini maaşımla karşılıyordum. Maaşımın yetmediği yerde bankadan kredi çekiyorum” oldu.

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra milletvekili geleneğini sürdüren, daire müdürleri gibi çocuğunu belediyeye ait araçlarla okula göndermediğini anlatan Hürriyet, “Belediyede kimin hangi araca bindiği, nereye kimi taşıdığı belli, değil. Her yerde özel aracımı kullanıyorum. Akaryakıt ve diğer giderlerini maaşımla karşılıyorum. Maaşımın yetmediği yerde eşim destek oluyor. Kocam sağ olsun” dedi.

ÖNEMLİ 2 PROJE

İzmit’in sorunlarını siyasi parti ayırımı yapmadan herkesle görüşerek, desteğini alarak çözmek konusunda kararlı olduğunu anlatan Fatma Hanım, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Beyle çok yararlı ve önemli görüşmemiz oldu. Cedit, Veliahmet ve Hacı Hızır Mahallelerinde yapılması planlanan kentsel dönüşümü birlikte ortak proje üreterek çözeceğiz. İzmit’e eksikliği hissedilen Atatürk Heykeli bulunan tören alanı yapılması için öncülük yapacağım” şeklinde konuştu.

Fatma Hanım şimdilik yazılmamak koşuluyla Baro Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir ile çok önemli bir proje için kolları sıvadıklarını, sonuç alma aşamasına gelindiğinde kamuoyu ile paylaşarak destek isteyeceklerini söyledi.

Hürriyet’e o projeye sonuna kadar destek vereceğimi söyledim, buradan da yazılı olarak duyuruyorum.

SONUÇ: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i İzmit’i yönetirken parti ayırımı yapmayacağı, herkesi kucaklayacağı, devr-i sabık yaratmama konusunda samimi ve kararlı gördüm. Başkan Hürriyet’i dinlerken kadın eli değen İzmit’in Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle yaşanabilir sanat, kültür ve turizm kenti olacağı inancım arttı.

GÜLLÜ KONAK

1976 yılından buyana Kozluk’ta, Kapanca sokağa komsu oturuyorum.

Kapanca Sokak, Sırrı paşa Konağı, Basın Müzesi, Akçakoca Meydanını defalarca gezdim, öğrencilerimi ve misafirlerimi gezdirdim.

Ama Tarih Koridoru Derneği adını duyuyordum ama çalışmalarından habersizdim.

Dernek Başkanı Nükhet Özcan’ı dinlerken, ilk projelerinin İzmit Tarihi Çarşının hizmet verdiğini öğrendim.

İkinci projeleri Güllü Konak’tan İzmit’i ve Körfez’i seyrederek iftar sonrası çay içmenin keyfini yaşadım.

Nüket Hanım ve ekibini kutluyorum.

Ancak böylesi önemli etkinliklere ev sahipliği yapan, turizm adına önemli projelerin tanıtımı konusunda yeterli iletişim kurulmadığına tanık oldum.

Güllü Konak açılışına katılmakla sadece Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nüket Özcan ve çalışmalarını öğrenmedim.

İzmit belediye Başkanı Hürriyet ile keyifli ve yararlı sohbet etme imkanım oldu.

Dostlarım Metim karan, Halit Yılmaz, Güray Oruç, Ercan Yaman, Adnan Zamburkan,Volkan Şenel, Orhan Balcı, Server Yıldırım ile ayaküstü de olsa sohbet ettim.

Dernekte görevli iletişim fakültesinden öğrencilerimin başarılı çalışmalarıyla onurlandım.

***************

MEHMET ELLİBEŞ

SEÇİCİ VE DİKKATLİ

OLMAK ZORUNDA

AK Parti, zaman zaman yaşanan yol kazalarına rağmen genel merkezin yanı sıra yereldeki kanaat önderleri ve deneyimli siyasetçilerle 17 yıl aralıksız tek başına iktidar oldu.

31 Mart’ta Ankara, Antalya, Bolu, Bilecik, Artvin, Sinop, Burdur, Kırşehir’in kaybedilmesi, İstanbul’da yaşanan belirsizlik moralleri bozdu.

Ama Kocaeli’de Büyükşehir dahil 12 ilçenin 11’ini kazanmasına, 13 belediyede meclislerde çoğunluğu almasına rağmen İzmit’in kaybedilmesinin faturası il başkanı Abdullah Eryarsoy ve 49 kişilik yönetimine çıkartıldı.

Ve Ankara, 17 yılda Recep Tayyip Erdoğan’a hiç hayır demeyen, girdiği her seçimi Türkiye ortalaması üstünde oy alarak kazanan Kocaeli’de “değişim” istedi.

Daha doğrusu 31 Mart’taki başarıyı, İzmit’in kaybedilmesiyle başarısız kabul eden Ankara, Kocaeli’yi yerel dinamiklerin değil, genel merkez odaklı yönetme kararı aldı.

Genel merkezden gelen yöneticiler eski yeni partilileri dinledi, anketler yaptı, belirlenen isimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın huzuruna çıkardı.

“Olmadı. Biraz daha çalışın” denilen Kocaeli’yi Ankara’dan yönetmek talimatı alan beyler bir kez daha geldiler.

İkinci kez Cumhurbaşkanının huzuruna çıkarılan isimlerden ilk turda adı öne çıkan Mehmet Ellibeş il başkanı atandı.

Önceki gün konuştuğum Mehmet Ellibeş, “Hocam acelem yok. Geminin direksiyonunda ben varım. Sayın Cumhurbaşkanına listeyi götürmeden önce eski yeni, seçilmiş seçilememiş, köşesine çekilmiş çekilmemiş kim varsa herkesle konuşacağım” dedi.

17 yıllık ezber ve tılsımın İzmit’in kaybedilmesiyle bozulan, basiret bağlanması yaşanan Kocaeli’de her şey eskisi gibi olur mu bilemem.

Bildiğim, Gölcük Belediyesinde son 15 yılı başkan olmak üzere 41 yılını başarıyla tamamlayan, herkesi kucaklayan Mehmet Ellibeş’in eski günlere dönmek için yoğun çalıştığıdır.

Yolu açık olsun!

KADRO TAMAMLANDI

Mehmet Ellibeş’in il başkanlığına atanmasının ardından zaman tünelinde Kocaeli Meslek Yüksekokul müdürlüğü yaptığım 1976-1981 yıllarına kısa bir yolculuk yaptım.

12 Eylül 1980 öncesi bırakın yükseköğretim kurumlarını liseler de bile silahların gölgesinde eğitim-öğretim yapılırken, çıkan olaylarda ölenler ve yaralananlar olurken müdürlüğünü yaptığım okulda tek kişinin burnu kanamamıştı.

O yıllarda mezun olan, diplomalarında imzam bulunan öğrencilerden çoğuyla karşılaşıyor, sohbet ediyor, eski günleri anıyoruz.

En çok da siyaset yelpazesinin farklı kulvarlarında görev alan, il başkanlığı yapanları konuşuyoruz.

CHP’de Cevdet Barış, MHP’de Sedat Arı, ANAP’ta Mehmet Başol, DYP’de kadir Ayhan, MP’de Ömer Bayram’ın il, RP’de Hüseyin Kanca’nın ilçe başkanlıklarını.

Her partide il başkanlığı yapan öğrencim olmasına rağmen AK Parti’de olmaması eksiklikti.

Mehmet Ellibeş’in AK Parti il başkanı olmasıyla eksiklik giderildi, kadro tamamlandı.

Başka? Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan İsmail Barış, Mehmet Ellibeş, Doğan Erol, Şükrü Karabalık, Cevdet Şahin. (Karabalık ve Şahin eğitim enstitüsünden).

1980 öncesi ben müdür onlar öğrenci idi.

1980 sonrası ben gazeteci onlar başkan oldu.

Ama diyalogumuz, ilişkilerimiz, dostluklarımız ilk günkü gibi hep sürdü.

Bugün; 1980 öncesi dünya ve siyasi görüşleri, sosyal yaşantıları farklı gençleri aynı çatı altında burunlarını kanatmadan bir arada olmalarını sağlamanın, yıllar sonra da olsa siyasette farklı kulvarlarda yarışmalarına tanıklık etmenin gururunu yaşıyorum.

Her siyasi parti ve görüşten öğrencilerimin aynı çatı altında okuduğu dönemi; nasırlarına bastığımda, eleştirdiğimde hop oturup hop kalkanlara “kapak” olsun!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?