Tahir Hoca-Fatma Hanım o buluşmada ne konuştu

Çocuklar, gençler, kadınlar ve yaşlılar ile verdiği mesajlar,“sosyal ve gönül belediyeciliği” konusunda yaptığı açıklamalarla samimi olduğunu kanıtladı.

Parti rozetini çıkararak herkesin başkanı olacağını, herkesi kucaklayacağını söylese de belediye ile ilgili açıklamaları CHP binasında yaparak milletvekili alışkanlıklarından vazgeçmediğini gösterdi.

8 Mart Kadınlar Gününde belediyeye sokulmamasının öcünü ısrarla ve ağır ifadelerle “devr-i sabık” yaratmak mesajlarıyla aldı.

İzmit Belediye encümenine CHP’li üye alınmamasının bedelini, AK Parti döneminde atanan başkan yardımcılarının görevi bırakmamaları sonrası tüm müdürlükleri kendisine bağlayarak AK Partililere gözdağı verirken CHP’lilere göz kırptı.

Ve son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kutlamak ve destek vermek için koşarak İstanbul’a giderken yanı başındaki Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret etmek için nazlanması dikkat çekti.

Fatma Başkan nazlansa da, geç de olsa önceki gün Tahir Hocayı, CHP’li meclis üyeleri Ünal Özmural, Nurettin Bulut, Hakan Tanta, Necat Çakır, Yaşar Kardaş, Çetin Sarıca, Mehmet Baştürk, Tuncay Aşkın, Mehmet Baştan, Devrim Bal, Ertuğrul Malkoç, Süleyman Şen, Mustafa Zengin, başkan yardımcısı Dilek Yalçın ile ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Külliyede uzun süre ziyarete gitmemiş sonunda gitmek zorunda kalmıştı.

NE KONUŞTULAR

Değerli okurlarım ve takipçilerim, Büyükakın-Hürriyet randevusuyla ilgili detayları, gün ve saatini günler önce bu köşeden öğrendiler.

Önceki gün basına kapalı yapılan ve yaklaşık bir saat süren ilk ziyarette neler konuşulduğunu da “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” farkıyla yine ilk kez bu köşede okuyacaklar.

Ziyaret ile ilgili Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada özetle şöyle dendi, “Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sizlere de göreviniz hayırlı olsun dedi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise, hepimiz seçilmiş insanlarız. Sizleri de kutluyorum göreviniz hayırlı olsun. Sizinle her zaman yan yana çalışmaktan onur duyarız. Kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.”

Görüşmenin basına açık bölümünde Fatma Hanım, “Bizler de sizi ağırlamaktan mutluluk duyarız” diyerek Tahir Hocayı İzmit Belediyesine davet etti.

Umarım, samimi bir ortamda geçen, beklemediği sıcak ilgiyi gören, ortak çalışma önerileri kabul edilen Fatma Hanım randevuyu geciktirmesine üzülmüştür.

Gelelim basına kapalı bölümde “Neler konuşuldu, Fatma Hanım ne istedi, Tahir Hoca ne söyledi?” sorularının cevabına.

Toplantıyı değerlendirmesini istediğim Tahir Hoca, “Beklediğim gibi oldu” derken görüşmeden memnun ayrıldıklarını söylemek istiyordu.

Fotoğraf karelerinde gülümseyen yüzler, verilen mesajlar da Tahir Hocayı doğruluyordu.

Ayrı partilerden seçilen, görev, yetki ve sorumlulukları farklı iki başkanın konuşmasında öne çıkan önemli başlık, “Cedit ve Veliahmet Mahallelerinde yapılacak Kentsel Dönüşüm” olmuş.

Seçim meydanlarında, “Kentsel dönüşümün kaderi müteahhitlere teslim edilmeyecek. Belediyemiz garantör olacaktır” diyen Fatma Başkan ilk görüşmede Tahir Başkandan yardım ve destek isterken “ Cedit ve Veliahmet Mahallelerinde yapılacak kentsel dönüşümü İzmit Belediyesi olarak yapmamız zor. Büyükşehir olarak sizden yardım ve ortak çalışma talep ediyorum” demiş.

Sizin anlayacağınız, Fatma hanım sırtındaki “Kentsel Dönüşüm Kamburunu” Tahir Hocanın desteği olmadan yapamayacağını söylemiş.

Deneyimli ve başarılı bürokratlığın yanı sıra siyaseti oturduğu koltuğun sorumluluğuyla kuralına göre yapan Başkan Büyükakın’ın cevabı, “Amacımız hizmet etmek. Hizmetin partisi ve siyaseti olmaz. Kocaelimiz için İzmit için el birliği ile çalışacağız. Genel sekreterim, imardan ve şehircilikten sorumlu genel sekreter yardımcısı Gökmen Mengüç Bey başkanlığında sizlerin de vereceğiniz üyelerle oluşturulacak teknik ekip ön çalışma yapsın. Hazırlayacakları rapor doğrultusunda tekrar biraraya gelir Cedit ve Veliahmet Kentsel Dönüşüm sorununu vatandaşları mağdur etmeden çözeriz”olmuş.

TAHİR HOCA FARKI

Başka? Doğrudan olmasa da dolaylı olarak gündeme gelen Durhasan köyündeki 660 dönüm tarım arazisinin küçük sanayiye çevrilmesi plan ve projesi.

Hemen hatırlayalım; Büyükşehir Belediyesinin 2017 yılında gündeme aldığı ve tüm kamuoyunu bilgilendirdiği Durhasan Köyünde yapılacak küçük sanayi sitesi projesinin geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye meclisinde

komisyona sevk edilmesinin ardından CHP il binasında basın toplantısı düzenlemişti.

Belediyenin toplantı yapacak onca salonu varken CHP il başkanı Cengiz Sarıbay’ın düzenlediği toplantıda konuşan Fatma Hanım,“Bu konu İzmit’i yakından ilgilendiren konu…Bizim görüşümüz olmadan, İzmitlilere sorulmadan bu projeye kim oy verecekse İzmitlilerin hakkını helal etmiyorum. İzmit’in kararını etkiyecek konuların altına imza atılmaması için mücadele vereceğim. Bu rantı yemek için kimlerden imza toplandı bunların cevabı verilsin. Her zaman bunların hesabını sormak için gereğini yapacağız” demişti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın cevabı ise milletvekilliği döneminde sivri çıkışlarıyla bilinen Fatma Hanıma siyaset dersi verir nitelikte olmuş.

Ne mi söylemiş? Tam olarak ne söylediğini bilmiyorum ama “Muhatabı kişiler olmayıp tüzel kişiliğe sahip kooperatif olan böylesi önemli konularda daha dikkatli olmak ve konuşmak lazım. Varsa sıkıntılar, sorunlar basının karşısında konuşmak yerine Cedit ve Veliahmet Mahallelerinin Kentsel Dönüşümünde olduğu gibi bize getirin. Ortak ekipler oluşturarak kimseyi mağdur etmeden, kimseye rant sağlanmasına izin vermeden olası sorunları çözelim” türünde konuşmuş.

Tahir Hoca açıkça, “Bu tür konuları siyaset aracı olarak kullanmayalım. Siyaest malzemesi yapmayalım. Sorunları siyaseten çözmeye kalkarsak bir arpa boyu yol alamayız. Kaldı ki siyaset yapmaya kalkarsak nezaket kuralları içinde kalarak yapılacak siyaset yarışında bana kimse bana yetişemez, kimse yarışamaz” demeye getirmiş.

Belli ki nezaketen, parti rozetini çıkaran bir belediye başkanının CHP il binasında CHP il başkanı ile ortak basın toplantısı düzenlemesinin hiç de doğru ve şık olmadığını söylemeye çalışmış.

Rant iddialarını, “hakkımı helal etmiyorum” gibi hamaset nutuklarına hiç değinmemiş ya da gerek görmemiş.

SONUÇ: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in CHP’li meclis üyeleriyle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı ziyaretini geçte olsa önemsiyorum, yararlı buluyorum. Büyük sorunların siyaseti ve parti kimliklerini bir kenara bırakarak ortak ekip ve projelerle çözüleceğine inanıyorum. Bu sıcak ve samimi diyalog devam ederse kazanan İzmit olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?