Başkasının hakkını gasp etmek özgürlük değildir

Hak arayanların başkalarının hakkını gasp etmesi özgürlük değildir.
Kocaeli’de gerçekten birçok değer var ama bu değerlerin kıymetini bilmiyoruz.
Kocaeli için gerçekten de önemli değerlerimizden bir tanesi de Kocaeli Üniversitesi.
Ama son dönemlerde önüne gelen herkes Kocaeli Üniversitesi’ni ya aşağılara çekmek istiyor ya da olan bitenin akıllı bir açıklaması olmalı.
Üniversite de olur olmaz şeyler yüzünden birileri üniversitenin Kocaeli’nin bir değeri olduğunu unutuyorlar.
Burada elbette üniversite yönetiminin hatası varsa onu da tartışalım lakin yazın bütünleme sınavlarının iptal edilmesini protesto etmek isteyen öğrenci arkadaşlar normal zamanlarda ders çalışmak yerine okulda eylem yapmayı tercih ediyorlar bunların da görülmesi gerekmektedir.
Elbette birileri sırf her şeyi eleştireceğiz diye ya da kendi istediğimiz insanların bazı makamlarda olmamasını içimize sindirememek ve sırf bu yüzden bir yerlerin aşağı çekilmesine katkı sunmak güzel ve hoş bir şey değildir.
Kocaeli Üniversitesi gerçekten de hem okul bölümleri ile hem de hastanesi ile Kocaeli ve çevresine hizmet veren koskoca bir kurum.
Birkaç kişinin hırsına kurban edilemeyecek kadar önemli ve gerçekten de koskoca bir kurumdur.
Herkesin biraz daha mantıklı olması gerekmektedir.
Diğer yanydan, 2015 yılını geride bırakıyor, 2016 yılına giriyoruz.
Üniversitede namaz kılınması ve mescit tartışmalarının olması ise gerçekten hala bazılarının ne düşünce ve görüşte olduğunu göstermektedir.
Herkes Kocaeli’nin göbeğinde, merkezinde Noel kutlaması yapabiliyor, bunun için de reklam dahi verebiliyor, bu kadar özgür olabiliyorsa, kendi ülkesinde yüzde 99’u Müslüman olan bir toplumun üniversitesinde neden mescit ya da namaz kılmak sorun olsun?
Gerçekten de bunu anlamakta zorluk çekiyorum.
Öte yandan birileri sırf üniversite yönetimi suçlayacak diye, bu konuda üniversitenin harcanmasına bu kentin dinamiklerinin de fırsat vermeyeceğini düşünüyorum.
Kocaeli Üniversitesi’nde birileri her kafasına estiğinde eylem yapacak, buna da özgürlük diyecek, sonrasında ise okumaları gereken zamanlarda eylemle vakit geçirecek.
Sonra da yazın devletin hocalarının vaktini ve devletin kaynaklarını harcatacak.
Bu nasıl bir anlayıştır, bunu da anlamakta zorluk çekiyorum.
Evet kurunun yanında yaşın yanmasına da müsaade etmemek gerekir.
Gerçekten çalışıp bir hak daha verilesi gereken kişilerin bu hakkının alınmasına gönlümüz razı olmaz ama öte yandan da ilim irfan yuvası olan üniversitemizin de daha güzel şeylerle anılmasını arzu etmeliyiz.
Sayın Rektörümüz Sadettin Hülagü ve ekibinin ve üniversite senatosunun da bu konuda daha özenli davranacağını ümit ediyorum.
Evet üniversiteler özerk kurumlardır belki, özgürlüğün fazla olduğu eğitim yuvalarıdır ama kimsenin sınırsız özgür olduğu bir yer de değildir.
Kimsenin devletin ve milletin malına zarar verme hakkının da olmadığını düşünüyorum.
Hak arayanların başkalarının hakkını gasp etmesi özgürlük değildir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.