650 bin ton çöpün bertaraf edileceği alan belli gibi!

Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğuna oturmasının ardından aldığı ilk önemli karar, Umuttepe’de projelendirilen “Evsel Katı Atıkları Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi” yapımından vazgeçmek oldu.

Ardından evlerde üretilen günde 2 bin, yılda 650 bin ton çöpün depolandığı İzaydaş’taki “Düzenli Depolama Sahasına” alternatif yer arayışları için Akademik Odalar Birliği Platform üyelerinden de bulunduğu komisyon kurdu.

Bir dönem kendilerini “çevreci aktivistler” olarak tanımlayan platform üyelerinin önceki yıllarda hazırladığı rapor dahil her öneriyi tartıştı.

Komisyon üyeleri, Başkan Büyükakın’ın kendilerine tanıdığı bir aylık sürede İzmit, Körfez, Derince, Dilovası ilçeleri başta olmak üzere değişik yerlerde iskana açık olmayan, makilikten oluşan, maliyeti arttırmayacak orman alanlarında inceleme yaptı.

Zaman zaman tartışmalar çıksa da, görüş ayrılıkları oluşsa da inceleme yapılan 22 yerden 14’ünün uygun olacağı kararına varıldı.

Ve geçtiğimiz günlerde Başkan Büyükakın’ı ziyaret eden Akademik Odalar Birliği Platform üyeleri hazırladıkları “EK RAPOR” hakkında bilgi verdi.

Toplantılarda bazı üyelerin gündeme getirdiği kamu ve özel sektöre ait maden ocaklarında da inceleme yapılması için ek süre istedi.

Hazırlanacak rapora imza atacak komisyon üyeleri, yer arayışlarını akıllarda soru işaretleri bırakmamak, vicdanen rahat olmak için çalışmalara bir süre daha devam edecek.

O çalışmanın ardından hazırlanacak kesin rapor Başkan Tahir Büyükakın tarafından kamuoyuna açıklanacak.

Ve Evsel Katı Atıkların depolandığı İzaydaş’daki “Düzenli Çöp Depolama Alanı” tamamen dolmadan yeni “Düzenli Çöp Depolama Alanı ve Çöp Bertaraf Tesisi” yapımı için çalışmalara başlanacak.

Yeni tesis proje çalışmalarıyla birlikte Çöplerin Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanarak kaynağında ayrıştırılması için eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapılacak.

YER SANKİ BELLİ

9 Ağustos’ta yazdığım yazıda, “Çöp Depolama Alanı Körfez’in Kuzeyine mi yapılacak” diye sormuştum.

Körfezli okurlardan aldığım yorumlardan “Çöp fabrikasını çok istiyorsan evinin yakınına yaptır” olanı dikkatimi çekmişti.

Günde 2 bin, yılda 650 bin tonun üretildiği Kocaeli’de “Düzenli Çöp Depolama Alanı ve Çöp Bertaraf Tesisi” dolmak üzere.

Körfez’in kuzeyini işaret ederken iskana açık olmayan, Kuzey Marmara Otoyolunun da kuzeyini anlatmaya çalışmıştım ama yeterince anlatamamışım demek ki.

Ürettiğimiz çöp miktarı azalacağı yerde artacağına göre istesek de istemesek de, seçilen yeri beğensek de beğenmesek de “Evsel Atıkları Bertaraf Etme Tesisi” bir yere kurulacak.

İşin uzmanı değilim ama depolama alanı seçilirken çöplerin taşınacağı alanın tüm ilçelere mümkün olduğunca eşit uzaklıkta ve maliyetin düşük olması, kamulaştırılacak alan bulunmaması, orman alanı olacaksa çoğunluğu makiliklerden oluşması gibi kriterlerin dikkate alınacağını biliyorum.

Başkan Büyükakın ve komisyon üyelerinin henüz kesin olarak belirlemediği, olası yerleri sır gibi sakladığı çalışma sonuçlarını bilmiyorum.

Belirlenen ve kamuoyuna daha önce de açıklanan kriterleri dikkate aldığımızda sanki yeni “Evsel Atıkları Bertaraf Etme Tesisi” 9 Ağustos’ta da yazdığım gibi Körfez’in, hatta kuzey Marmara Otoyolu kuzeyine yapılacak gibi geliyor bana.

Şunun şurasında az bir süre kaldı.

Komisyonun maden ocaklarında yapacağı çalışma sonrası hazırlayacağı ve tahir Başkanın açıklayacağı raporu bekleyip görelim.

Önceleri eleştirdiğim ama Büyükşehir Belediyesinde oluşturulan komisyona katılarak aktif çalışan Kocaeli Akademik Odalar Birliği Platform üyelerinin sorumluluk almasının ardından en doğru kararı vereceklerine inanıyorum.

Tek dileğim; yer arayış çalışmaların daha fazla uzatılmadan en kısa sürede tamamlanarak hazırlanacak raporun Başkan Büyükakın tarafından kamuoyu .ile paylaşılması.

AKADEMİK ODALAR

Çevre Mühendisleri, Makine Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Elektrik Mühendisleri, Şehir Plancıları,Harita ve Kadastro Mühendisleri, Peyzaj Mimarları, Kimya Mühendisleri, Orman Mühendisleri, Ziraat Mühendisleri, Diş Hekimleri, Eczacılar Odası, Veteriner Hekimleri Odası, Kocaeli Barosu, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği.

9 AĞUSTOS 2019 GAZETE KUPÜRÜ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

ahmet çetin - Kocaeli nüfusunun yarıdan fazlası Gebze Darıca ve Çayırova'da olduğu için çöp depolama yerinin Körfez in kuzeyi seçilmesi çok doğru bir karardır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Eylül 16:27