Utanmadıktan sonra, dilediğini yap !

Peygamber efendimiz bir Hadis-i Şerifinde böyle buyuruyor , Utanmadıktan sonra dilediğini yap !

Bu sözü ; Kuran ile ıslah olmayanlara , Kuran’a rağmen nefsinin emirlerinden vaz geçmeyenlere söylediği apaçık.

Ortalama değer yargılarına sahip bir insanda en azından utanma duygusu olmalı , kimse onun hatalarını söyleyip kabul ettiremese gücü yetmese bile , kişi en azından yalnız kaldığında sorumluluklarının , vazifesinin ve hatalarının muhasebesini yapıp kendi kendinden utanmalı ?

Örneğin günah olduğu için alkol kullanmadığını söyleyen biri , yalan da söylememeli !

Ticaretine hile katmamalı , iftira atmamalı , dedikodu yapmamalı , görevini kötüye kullanmamalı , mesleğini çıkarlarına alet etmemeli, yönetirken paylaştırırken iş bölümü yaparken

ADALETLİ OLMALI, bunları yapanlara çıkarları için sessiz kalmamalı , avane olmamalı !

Etik değerleri olan ilkeli biri olmalı, kazanmak için her yolu mübah görmemeli .

Çünkü yüce Allah bunların hepsini emrediyor.

Domuz eti yeme ama kendi memleketinden, kendi cemaatinden, kendi tarikatinden, kendi partinden olanı, olmayandan üstün tut “kayır” demiyor.

Hayatın her anında çıkarların için Allah’ın kelamından bahset ama hiç ölmeyecekmiş gibi yaşa demiyor !

Çocuğuna Kuran-ı Kerimde geçen isimlerden güzel bir isim bul, İbrahim de, İsmail de, Mikail de, İsrafil de, sonra bırak hayatın akışına, bencil çıkarcı materyalist birisi olsun demiyor.

Güzel isim koy, anlamlı isim koy ama güzel ahlaklı evlatlar yetiştir diyor.

Peygamber efendimiz islam güzel ahlaktırdiyor !

Emin olunmayan, güvenilir, adaletli, hoş görülü olmayan insan güzel ahlaklı olabilir mi?

Adaletli, hoşgörülü, merhametli ve güzel ahlaklı olmayan, mümin olabilir mi !

Müslüman olmayan ülkeler müslümanlardan daha fazla okur iken, üretir iken, adaletli yönetişim ve paylaşım sistemleri üzerinde çalışır iken, bizi yanlızlaştırıp birbirimize düşürmek için her işi yaparken, müslümanların birbirine düşmesi onların planlarına alet olması, birbirini silahlı veya siyasi metodlarla yok etmeye çalışması, edemiyorsa yok sayması, süregelen adaletsizliği bir sonraki nesile aktaracak kadar nefret duyması yakışır mı?

Ecdadımız ile övündüğümüz gibi bizden sonraki nesiller de bizimle övünecek mi sizce !

Ülkemizden bahsederken % 99 ‘ u Müslüman olan bir ülke diye tarif ederiz , yukarıdaki kriterlere göre sizce !

Türkiye nüfusunun % kaçı Müslüman ?

Siyasetçilerimizin % kaçı Müslüman ?

İç karışıklıklar sonucu güçsüz düşen, birbirine kin duyan Suriye, Irak, Mısır gibi pek çok “Müslüman” ülkenin geçmişteki şaşalı yıllarını ve bugünkü vaziyetlerini görüp ders almalıyız.

İhtilalci Kenan Evren’i düşünün !

Bir dönem çıkarcı yardakçı herkesin yanında put gibi nefes almadan durduğu, buyruk beklediği Kenan’ı bugün rahmetle anan kaç kişi var?

Bir de suçsuz yere asılan Mustafa Pehlivanoğlu’nu düşünün halen daha ardından edilen duaları , sizce kim zararda kim karda ?

Temsil ettiği mevkilerin ve ekonomik gücün büyüsüne kapılıp, sonsuza dek süreceğini, vaz geçilmez olduğunu düşünüp etrafındaki kendinden razı bir avuç avane ile tiyatral hayat yaşayanlara da her fırsatta “en azından” şu hadis-i şerif’i hatırlatmalıyız.

Utanmadıktan sonra dilediğini yap !

Selam ve dua ile ….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.