Birgün babama sordum…

Baba biz kendimizi nasıl tanıtalım Ahıskalı mı diyelim, elhamdülillah Müslümanmıyız diyelim yoksa mezhep olarak tanıtıp Sünnimiyiz diyelim, nedir bunun doğrusu diye…

Çünkü bize hep sorarlardı biz şuyuz buyuz siz nesiniz diye.

Babam da dediki, “Oğlum elbette elhamdülillah müslümanız ama ben bir öğretmenim insan eğitirim, gerçekçiyim. Benim sana vereceğim cevap, en gerçekçi en akli ve en bilimsel cevaptır. Biz her şeyden evvel Türküz. Bu bizim kimliğimizdir. Bu değişmez bir gerçektir, yani Allah vergisidir. Sana kimsin nesin diye sorarlarsa, ben Türküm de.” dedi.

“Kimliği olmayan bir insanın hiçbirşeyi olmaz oğlum” dedi. Ruhu, inancı, imanı taşıyabilmesi için her canlının bir kimliğe bir tanıma, bir ifadeye, bir markaya, bir isime, bir sıfata ihtiyacı vardır, buna canlı cansız her şey dahildir. Hemde istisnasız her şey.” dedi.

Örneğin ağaçlarda bir nevi bitkidir ama birbirlerinden farklılıkları da vardır, ladin gibi, çam gibi , gürgen gibi her ağacın kalitesi ederi de aynı değildir.

Yine de hepsine ortak olarak ağaç denir. Onları ottan ayıran budur, arabalarda marka marka ayrılır ama ortak adları arabadır, onları pisikletten ayıran budur. Kurdu ve Aslanı maymundan, sürüngen canlılardan ayıran şey budur yani kimliği, soyudur, ırkıdır, ırk çok önemlidir dedi ve devam etti.

Ben de dedeme sormuştum dede biz neyiz diye; “Oğlum bizim dedemiz de askerdi, hemde maaşsız, kadrosuz, üniformasız asker, geçimini topraktan hıncını düşmandan çıkartırdı, mazluma haklıya el kaldırmazdı, savaş çıktımı saklanmayanlardan düşman güçlüyse saf değiştirmeyenlerden, öyle vurulması gerekiyorsa vuranlardan ölünmesi gerekiyorlarsa ölenlerdendi. Biz satlelliyiz oğlum, bizi bilen bilir, vatanımıza kast eden Ermenilere de acı hatıralar bırakmış, Ruslara da acı hatıralar bırakmış bir dedenin torunlarıyız” , senin anlayacağın Türkün gönüllü askeriydi bizim dedelerimiz ve ona dedimki dede biz neyiz!

O’da dediki; “Oğlum, biz hamdolsun ki Türküz, çünkü soy sop Allah vergisidir, din, mezhep, bölge adı tercihtir değişebilir, bizi her türlü azgınlığın sapkınlığın olduğu, Âlemlere rahmet peygamberimizin dahi ehlileştiremediği ve bugün birbirinin kafasını kesen sapkın “bir kısım sözde Müslümanlardan“ ayıran budur, ayrıca bugün aile kavramından uzak uyuşturucu müptelası ne idüğü belirsiz ilişkilerle dünyaya gelen bir kısım soyu sopu bozuk hristiyandan, dünyayı birbirine düşüren ve bu ahlaksız savaşlardan madden beslenen yahudilerden ayıran budur. Biz yaşken ağaç kesmeyen , baharda ormanın girişlerine kıştan çıkan hayvanlar yesin diye meyve sebze bırakan , kadına çocuğa yaşlıya mazluma güç kullanmayan , karısını kızını baş tacı eden , merhametli cömert güvenilir haktan hukuktan yana , özü sözü bir , tarihinde en ufak bir leke utanılacak bir davranış olmayan , gerekirse aç gezip tok davranan , dilenmeyen , el açmayan , yalvarmayan , gücün çıkarın değil her zaman masumun ve mazlumun yanında olan , koyun gibi yaşamayan , başı dik merhametli Türk Milletinin fertleriyiz ve biz bunları bize dinimiz emretmeden önce yaşayışımız gereği yapanlardanız. Hatta o dini arayıp bulanlardanız, hatta o âlemlere rahmet resulü görmeden sevenlerdeniz ve son nefesimizi teslim ettiğimizde, yüce Allah’ın huzuruna çıkıp, şerefle yarattığı bir aciz kulu olarak şerefle yaşanmış ve teslim edilmiş bir hayatın gururu ile yüce divana varacağız” dedi ve

Oğlunla kızına bu şiiri öğret diyede öğütledi…

Ben bir Türk'üm Dinim, Cinsim uludur

Sinem özüm, ateş ile doludur
İnsan olan yalnız Allah kuludur
Türk evlâdı evde durmaz, giderim.

Bu topraklar ecdâdımın Ocağı
Evim köyüm hep bu yurdun bucağı
İşte vatan! İşte Tanrı kucağı!
Ata yurdun evlât bulmaz, giderim.

Yaradanın “kitabını” kaldırtmam
Şerefimdir bayrağımı, aldırtmam
Düşmanımı vatanıma saldırtmam
Tanrı evi viran olmaz giderim.

Tanrım şâhid duracağım sözümde
Milletimin sevgileri özümde
Vatanımdan başka şey yok gözümde
Yâr yatağın düşman almaz, giderim.

Mintanımla gözyaşımı silerim
Kara taşla bıçağımı bilerim
Vatanım çün yücelikler dilerim
Bu dünyada kimse kalmaz, giderim.

Selam ve dua ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?