Vali Aksoy ve eşinin hedefleri; toplumsal ve sosyal projeler

Diyarbakır’dan Kocaeli’ye gelen Vali Hüseyin Aksoy’u geçen hafta ziyaret ettim.

Sayın Vali ile ilk kez karşılaşmamıza rağmen 40 yıllık samimi iki dost gibi sohbet ederken, 30 Haziran’da “Türkiye’nin en deneyimli, en kaliteli, en çalışkan, en çok proje üreten, bizden biri olan Vali Sayın Hüseyin Aksoy”yazdıklarımın fazlası değil eksikleri olduğunu gördüm.

Özgüveni yüksek, sabırlı, sakin, sıcak, saygın bir devlet adamı olduğu her hali ve açıklamasından belli olan Sayın vali ile kahvelerimizi yudumlarken Diyarbakır’ı ve Kocaeli’yi konuştuk.

Valiler Saffet Arıkan Bedük, Vecdi Gönül, Erdal Ata, Münir Karaloğlu, Ercan Topaca, Hasan Basri Güzeloğlu’nun kulaklarını çınlattık.

Görev yaptığı illerden; ilkokulu okuduğum Muğla ve liseyi bitirdiğim Mersin anılarımızı paylaştık.

Sayın Vali sabahları kurumlardan brifingler alarak, öğle sonları “hoş geldiniz” ziyaretine gelen konukları kabul ederek Kocaeli’yi tanımaya çalışıyor.

AK Parti öncesi atandığı valilik görevini aralıksız 16 yıldır sürdüren Türkiye’nin “Tek Valisi” Aksoy, bugünlerde anlatılanları dinliyor.

Çok kişinin aksine bu tür ziyaretleri, Sayın Valinin Kocaeli’yi kanaat önderlerinden, kentin hafızalarından dinlemesini önemli buluyorum.

Önümüzdeki günlerde Kocaeli’nin yarım kalan ve gündeme taşınmayan projelerini hayata geçirmek için düğmeye basmaya hazırlanan Sayın Vali Hüseyin Aksoy’a bir kez daha “hoş geldiniz” diyor, başarılar diliyorum.

VALİ’NİN ÖNCELİĞİ, KOCAELİ

Bugünlerde konuşmaktan çok dinlemeyi yeğleyen Sayın Vali ile sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.

Konuşmamızda edindiklerimden, brifing aldığı kurumlardan öğrendiklerimden

Sayın Vali’nin önceliği ne eğitim, ne sağlık, ne turizm.

Kocaeli’de ilk brifingi Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğünden alması “güvenliğe” verdiği önemi gösteriyor.

Önceliği; Kocaeli.

Olmazsa olmazı; Kadınlar, çocuklar ve ergenler.

Hedefi; Kocaeli’yi ekonomik, sosyal, toplumsal alanda zirveye taşımak.

Proje Koordinatörü; Eşi Hülya Hanımefendi.

Güvenlik, eğitim, sağlık, turizm ve kamunun tüm alanları dışında farkındalık yaratacak “sosyal ve toplumsal sorumluluk projelerini” hayata geçirebilir mi?

Cevabını vermek için uzağa gitmeye, araştırmalar yapmaya gerek yok.

Sayın Vali’nin görev yaptığı Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da ki yerel gazeteleri taramak,

Terörün yoğun olarak yaşandığı dönemlerde Diyarbakır’da, diyalog kapılarını ve telefonunu sürekli açık tutarak yakaladığı başarıya bakmak,

Eşi Hülya Hanımefendinin koordinatörlüğünü yaptığı projelere ve sonuçlarına göz atmak yeterli.

Hülya Hanımefendinin gittiği her yerde uyguladığı, yarattığı farkındalıklar ile Türkiye’de bu anlamda yapılan en büyük proje olarak yorumlanan “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi”ni araştırmak kafi.

Hanımefendinin projeleri, uygulamaları, yarattığı farkındalıklar atalarımızın, , “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözünü doğruluyor.

Ya da Nazım Hikmet’in,

Kadın; ne o, ne bu, ne köçek, ne hamur yoğuran, ne yatak, ne döşek. Kadın; ayağım, kolum, gözüm, dilim, annem, kız kardeşim, hayat arkadaşım” dizelerini onaylıyor.

Nereden mi biliyorum?

Sayın Vali’nin Diyarbakır’dan ayrılırken onuruna verilen veda yemeğinde yaptığı,

Diyarbakır’da görev yaparken çok sıkıntılı süreçler yaşadık. Yeri geldi ben hiç eve gidemedim. Bu sıkıntılı günleri birlikte göğüslediğimiz, sürekli yanımda olan ve destek veren değerli eşime huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” cümlesi ile biten konuşmasından.

Başka?

Eşimin koordinatörlüğünü yürüttüğü kadın sağlığı projesiyle biz başta meme kanseri olmak üzere şiddet, sigaranın zararları gibi birçok konuda eğitimler vererek toplumumuzda kadınlarımızın sosyal ve ekonomik yaşama katılmalarını sağladık” demesinden.

O, BİR GÖNÜL ELÇİSİ

Hülya Hanımefendinin Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da Kadın Sağlığı ve Eğitimi Projelerinde “Gönül Elçisi” olarak çalıştığını bildiğimden sağlık birimlerinin verdiği brifinge odaklandım.

Sayın Vali’ye hanımefendinin benzer projelere Kocaeli’de de koordinatörlük yapıp yapamayacağını sordum.

Aldığım cevabın ve sağlık birimlerinde çalışanların anlattıklarının özeti;

Kadın Sağlığı ve Eğitimi Projesi” Hülya Hanımefendinin koordinatörlüğünde Kocaeli’de daha geniş kesimlere yayılarak uygulanacak.

Hanımefendinin öncülüğünde başlatılacak bir diğer proje, “Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Sağlığı”.

Amaç; ihtiyacı olan insanlarla, ihtiyacı olan insanlara yararlı olacak bilgi ve becerisi olan insanları bu proje kapsamında buluşturmak, bir nebze olsun rahatlatmak, yanlarında olduklarını göstermek.

Kadınları; meme ve rahim ağzı kanseri, sigaranın zararları, menopoz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, obezite ve kadına şiddet gibi konularda bilgilendirmek.

Sayın Valinin sağlıkçılardan istediklerine gelince;

Vatandaşa hasta olduktan sonra değil hasta olmadan önce ulaşmak için önlem almak, bilgilendirmek.

112’nin ulaşmakta zorlandığı kırsal kesimler başta olmak üzere imamları, muhtarları, usta öğreticileri, pazarcıları, şoförleri, kolluk kuvvetlerini “ilk yardım” eğitimi vererek gerektiğinde ilk müdahaleyi yapmalarına olanak sağlamak.

18 yaş ve üstü başta olmak üzere tüm vatandaşları madde bağımlılığına karşı uyarmak, önlemler almak.

Engellilere sahip çıkmak. Her kurumda işitme engelliler ile iletişim kuracak “dilsiz alfabesi” bilen personel bulundurmak.

Ultrason, emar, tomografi gibi görüntüleme cihazlarından yararlanmaları gereken hastalara mümkünse anında değilse randevuları bir iki günü geçmeyecek şekilde verecek önlemleri almak.

ÜNİVERSİTE VE EĞİTİM

Vali Aksoy’un çok önemsediği, zamanının belki de önemli bölümünü ayıracağı kurumların başında “eğitim” geliyor.

Sayın Vali’nin, ilk brifingi aldığı milli eğitimde sorduğu ilk soru, “Okul öncesi, okur yazar oranı, çiftli eğitim yapan okullar, devamsız öğrencilerin durumu, OSB’lerdeki meslek lisesi sayıları” olmuş.

Liselerin tamamında tekli eğitim yapıldığını, ilk ve ortaokullarda çiftli eğitim oranının yüzde 10’larda, 2019’da tüm okullar tekli öğretime geçilebilmesi için 772 dersliğe ihtiyaç olduğunu öğrenmiş.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “2019’da tüm okullar tekli eğitime geçecek” talimatını yerine getirebilmek için kamu kaynaklarının yanı sır hayırseverlerden de bir süre ara verilen “okul ve derslik yapma” kampanyası başlatacak.

Sayın Vali ile üniversiteleri konuşurken, “Kocaeli ve Gebze Teknik Üniversiteleri 90 bine yaklaşan öğrenci sayısı ile bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına önemli katkı verdiğini gözlemledim” dedi.

Fazlasıyla etkilendiğini anlatırken bu potansiyeli iyi kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Kurumsal anlamda ilk ziyaretini Gebze Teknik Üniversitesi mezuniyet törenine katıldı.

Öğrencilere seslenirken,

Başarmak istiyorsak mutlaka kazanacağız, kazanmak için de çalışmaya devam edeceğiz. Hangi alanda olursanız olun yaptığımız işten heyecan duymak zorundayız. Eğer heyecan duymuyorsak, mutlu olmuyorsak orada kendimizi mutlaka sorgulamalı ve gerekirse çalışma alanımızı değiştirmeliyiz. Sevgili gençler, bunun için yatığınız işten mutlaka heyecan duyun ve başarınızın daha üst noktalara taşındığını sizler de yaşayarak görün”dedi.

****************

ARSLANBEY’İ, KÖPEKLERDEN

SONRA SİNEKLER İSTİLA ETTİ

Kocaeli’nin turizm potansiyeli olmasına rağmen değerlendiremeyen, dünyada “teleferiği” olmayan tek Kış Sporları Merkezine sahip Kartepe ilçesi Arslanbey Mahallesi üvey evlat muamelesi görmeye devam ediyor.

Başıboş köpeklerin sokaklarda sürüler halinde dolaştığı Arslanbey’i bugünlerde kara ve sivrisinekler sardı.

Arslanbey’de yaşayanların kara ve sivri sinekten rahatsız olması, çocuklar ve yaşlılar dahil herkesin acı çekmesine neden olan vücudundaki kızarıklar olması başkanların umurunda mı?

Festivaller düzenleyen, demeçler veren, kamuoyu ile güzellikleri paylaşan başkanlarımızın Arslanbey’in sokak köpeklerinden, son günlerde oğul halinde uçan kara ve sivrisineklerden haberleri yok.

Haberi olan yöneticiler ise zamanında önlem almadıkları sivrisineklerin büyüyüp, palazlanıp, giysilerin üzerinden insanlara zarar vermesi karşısında duyarsız ve ilgisiz.

Savunmaları ise klasik cümleler, “Yapabileceğimiz tek şey, bataklıkları ve dere kenarlarını ilaçlamak. Yerleşim alanları ve yeşillikleri ilaçlamamıza izin yok.”

Neymiş efendim, ilaçlanma yapılırsa arılar ölüyormuş!

Tamam da, arıların insan sağlığının önünde tutulduğu günümüzde(!) sivrisineklerin zehirli iğneleri ile çocuklara ve büyüklere zarar verecek hale gelene kadar neden beklediniz?

Karasineklerin mutfaklarda yiyeceklerin üzerine bağırsak kurtlarını bırakacak ortamı yaratmalarına neden göz yumdunuz?

Kapı pencere açıldığı, meyve ve sebzelerin sıkça tüketildiği yazın bu bunaltıcı sıcak günlerinde Arslanbeylilerin sesine kulak verecek, sivrisinek ve karasineklerle mücadele edecek belediye başkanı, yetkili, etkili birilerini arıyorum.

Bilen, gören, duyan varsa lütfen haber versin!

************************

GAZETECİLERİN YALAN HABER

YAPMA VE YAZMA ALIŞKANLIĞI

Her kurumda olduğu gibi gazetecilikte de at izi it izine karıştı.

Son zamanlarda deneyimlisi deneyimsizi, eskisi yenisi “çamur at izi kalır” mantığı ile hareket eden gazetecilerin sayısı hızla artıyor.

Hakkında açılan onlarca, yüzlerce davayı unutup, “adalet dağıtıcısı” misyonu üstlenen kimi gazetecilerin sorumsuzluğu, güven yitiren kurumlar sıralamasında medyayı tepe noktaya taşıdı.

Türkiye’yi ve Kocaeli’yi yönetmeye soyunan(!), her şeyi kendilerinin bildiğini sanan, sosyal medyadan okudukları dedikoduları masa başında haber yapan gazeteciler sapla samanı karıştırmaya başladı.

Onlarca yaşadığı olumsuzluklara rağmen hala gazetecilik yapmaya çalışan zavallılar kamu görevi yaptıklarını söyleyerek saygın, başarılı siyasileri, bürokratları, rektörleri gerçek olmayan, yalan, kulaktan dolma bilgiler ile karalayabiliyorlar.

Bilinçli olarak yarattıkları bilgi kirliliği ile kamuoyunu yanıltmak için özel gayret sarf ediyorlar.

Uzağa gitmeye gerek yok. Güngör Arslan’ın sahibi olduğu internet sitesinde 7 Ağustos’ta yayınlanan “GTÜ Rektörü Hakkında Şok İddia!” haberine bakmak yeterli.

İçi, dışı, altı, üstü boş, aslı astarı olmayan haberde

Son günlerde sosyal medya Twitter’de Ankara Kuşu adıyla fenomen olan kişinin yaptığı paylaşımda GTÜ Rektörü Haluk Görgün’ün FETÖ’den ihraç edilen bir kişiyi işe aldığı iddia ediliyor.FETÖ’den ihraç edilen bir kişiyi işe aldığı için eleştirilen Haluk Görgün’ün bu iddiaya nasıl cevap vereceği de merak ediliyor” deniyor.

Gazetecilikle, habercilikle ilgisi olamayan, bilgi kirliğinden öte gitmeyen, “çamur at izi kalsın” mantığı ile kamuoyunu yanıltan haber, haberden çok Haluk hocayı “karalamak” için yazılmış.

Gazetecilik sorumluluk ister, dürüst olmayı ve iddia edilen her haberi araştırmak gerektirir.

Burada Haluk hocanın değil, “KHK ile FETÖ’den ihraç edilen bir kişinin ancak KHK ile işe döneceğini” bilmeyen bir gazetecinin gazeteciliğini sorgulanması gerekir.

Ya da işe alınan bir kişi hakkında güvenlik soruşturması yapılırken ince elenip sık dokunduğunu bilmeyen “FETÖ avcılığına” soyunan bir gazetecinin gazeteciliği tartışılır.

Sosyal medyada kimin yazdığı bilinmeyen yalan bilgileri kamuoyu ile paylaşarak Haluk hocayı “taşlayanlar”, keşke Gebze Teknik Üniversitesi’nin başarılarını son günlerde 20 bin dünya üniversitesi sıralamasında ilk 1000’e girerek “taçlandırdığını” yazmış olsalardı.

Belli ki amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmekmiş, samimi değilmiş!

Kulaktan dolma, yalan yanlış haberi yapan, Haluk hocadan açıklama bekleyen gazeteci(!) saygın olmadığı gibi samimi değil.

Samimi olsaydı gönderilen açıklamayı kullanırken sosyal medyadan aldığı yalan haberi sitesinden kaldırırdı.

Haluk hocama tavsiyem, yalan, asparagas, şantaj, tehdit haberler ile ünlenen birilerinin yazdıklarına üzülmek o kişiye değer vermek anlamına gelir.

Haluk hocam, “Altın Çamura Düşmekle Değerinden Bir Şey kaybetmez”.

Sizi, dürüstlüğünüzü, performansınızı, başarılarınızı, kısa sürede GTÜ’yü nereden nereye taşıdığınızı sadece Kocaelililer değil, Türkiye ve Dünya biliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?