Erdoğan’ın 15 Temmuz’da yayınlanmayan konuşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak, damadı Enerji c-ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, torunları 11 yaşındaki Ahmet Akif, 6 yaşındaki Mahinur ve 7 aylık Sadık ile 11 Temmuz’da Marmaris’te tatile gitmişti.

16 Temmuz’a kadar dinlenecek, 16 Temmuz’da Antalya’daki toplantıya katılmak için ayrılacaktı.

Ama tatilin son gecesi saat 22.30 sıralarında eniştesi Ziya İlgen’den aldığı bir haber ile tatili zehir oldu.

FETÖ/PDY hain terör örgütü 15 Temmuz akşamı darbe girişimine kalkışmıştı. Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş komutasında SAR Filoya bağlı Muhabere Arama Kurtarma Timleri de Sayın Cumhurbaşkanını öldürmek üzere Çiğli 2. Ana Jet Üssünden kalkan 3 helikopter ile Marmaris’e hareket etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dik duruşu ve kararlı tavırları sonucu hainler amaçlarını gerçekleştiremedi.

15 Temmuz akşamı kalkışılan darbe girişimi üzerinden 4 ay geçti. 247 şehit verdik, Gazi sayısı 2 bin 194’e ulaştı.

FETÖ/PDY hain terör örgütüne üye olduğu, destek verdiği iddia edilen on binlerce asker, polis, öğretmen, kamu görevlisi açığa alındı, çoğu tutuklandı.

Her geçen gün darbe girişimi ile ilgili kamuoyuna yansıyan itiraflar hainlerin karanlık emellerini ve tehlikenin boyutunu daha iyi anlatıyor.

Doğrudan demokrasiyi ve milli iradeyi hedef alan garbe girişiminin üzerinden 4 aydan fazla zaman geçti.

Hiçbir şey olmamış gibi yaşananlar, ilk günlerde verilen birlik ve beraberlik mesajları ile görüntüler çabuk unutuldu.

Bu arada o gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat 00.05’te aralarında AA, DHA, İHA temsilcilerinin de bulunduğu yerel gazeteciler ile Marmaris’te kaldığı otelde düzenlediği basın toplantısı ve vatanseverleri meydanlara çağıran açıklaması ortaya çıktı.

Sayın Cumhurbaşkanı o gece saat 00.26’da face-time aracılığı ile CNN Türk’te Hande Fırat’a konuşmadan önce yaptığı açıklama her nedense ana medyada yayınlanmadı!

Cumhurbaşkanı’nın darbe girişimi gecesi vatandaşları sokağa davet ettiği konuşmayı DHA ve İHA’nın paylaşmamasını anlıyorum.

Ama devletin resmi yayın organı AA’nın sessiz kalması, bugüne kadar tek kelime etmemesi manidar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CNN Türk’e konuşmasını, 16 Temmuz saat 03.20’de İstanbul Havalimanında düzenlediği basın toplantısını veren ana medya Marmaris’te yerel medya temsilcilerine yaptığı açıklamaya neden yer vermemiş olabilir?

YAYINLANMAYAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanının Marmaris’te yerel medya temsilcileri ile yaptığı basın toplantısında halkı meydanlara davet eden, hainlerden mutlaka hesap sorulacağını ifade eden o açıklama Allah’tan bir şekilde kamuoyu ile paylaşıldı da bizler de öğrendik.

İşte o açıklama; “Bu akşam silahlı kuvvetler içinde hain bir grup ülkemizin birliğine, bütünlüğüne yönelik bir kalkışma hareketinin içine girmişlerdir. Bu hareketin içine girmek suretiyle bütün şehirlerimizde bir huzursuzluğun zemini oluşturmuşlardır. Bu bir darbeye yönelik ayaklanmadır. Bu darbe ile yönetilme hareketidir. Milli iradeye yönelik bu ayaklanma hareketine karşı tabii ki hukuk, yasalar, Anayasamız neyi gerektiriyorsa yapılacaktır. Bu yapı ister silahlı kuvvetler içerisinde olsun bir grup, ister başka kurumlar içerisinde olsun gerekli cevabı alacaklardır. Ben şu anda ülkemin Cumhurbaşkanı olarak şunu çok açık ve net söylüyorum. Kurucusu olduğum partimin bütün mensuplarını, bunun yanında milli iradeyi oluşturan cumhurun kendisini özellikle şehirlerimizin meydanlarına davet ediyorum ve şehirlerimizin meydanlarında halkımız ile el ele olacağız ve bu kalkışmayı yapanlara gereken dersi orada vereceğiz. Zaten yargı da şu anda bu ayaklanma hareketini yapanlara karşı tutuklama kararı vermiş durumda. Aynı zamanda gözaltı kararları çıkmış durumdadır. Türkiye bu tür ayaklanmalarla ucuza satılacak bir ülke değildir. Ve Pensilvanya’dan yönetilecek bir ülke de değildir. Bu ülkenin kaderini, bu ülkede yaşayan şu anda seçmen sayısı itibari ile 45 milyonu bulan seçmen sayısı iradesi belirler, yönetir. Az önce Sayın Başbakanın da ifade ettiği gibi bu tanklar bunların tankları değildir, milletin tanklarıdır. Bu tankların önünde durmasını biz gayet iyi biliriz. Bunlardan çekinme gibi durum söz konusu olamaz. Şu anda silahlı kuvvetler içerisindeki bir azınlığın, aynı şekilde emniyet mensuplarının da girmesini isteyen, teşvik eden üst akıla karşı halkımı hava limanlarına ve meydanlara özellikle davet ediyorum. Bizim için bu geceler inanıyorum ki gündüzler olacaktır. Kesinlikle durmak diye bir şey söz konusu değildir. Ve bu özellikle içerideki planlamayı yapanlar vesaire. Hareketin olduğu bir dönemde çok çok teşekkür ediyorum. Milletim Sabırlı olun.”

İSU, önlem almasaydı

Kocaeli susuz kalacaktı

Büyükşehir Belediyesi yan kuruluşu İSU’nun genel müdürü İlhan Bayram’ı Kocaeli’de göreve başladığı 2007 yılından buyana takip ediyorum.

İşine odaklanan, dedikodulara kulaklarını tıkayan, aldığı kararlar ve önlemler ile ilk’lere imza atan Bayram’ı çalışkan, başarılı, saygın bir bürokrat olarak tanıdım.

Sayın genel müdürün alt yapı ile ilgili kararları, kaçak su kaybını önlemek için verdiği mücadele için “görevi, yapacak” denebilir.

Ama CHP’liler başta olmak üzere muhalefet partilerinin siyaseten karşı çıktıkları Sapanca Gölünden ve kuyulardan Yuvacık Barajına su pompalama projesi sayın genel müdürün performansını anlatmaya yetiyor.

Olası kuraklıklarda, barajda su seviyesinin düştüğü dönemlerde Kocaelilileri susuz bırakmamak için yaptıkları “teşekkürü” fazlasıyla hak ediyor.

Son günlerde su seviyesi düşen Yuvacık Barajına Sapanca Gölü’nden su vermeye başladığı gibi.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatı ile genel müdür Bayram, CHP’lilerin itirazı karşısında “pes” etmiş olsaydı Kocaeli’de yaşayan 1 milyon 800 bin kişi bugünlerde su sıkıntısı yaşayacaktı.

Yuvacık barajından 7/24 su alamayacak, günlerce musluklardan su akmayacak, karların erimesi beklenecek, yağmur duasına çıkacaktı.

Yuvacık Barajında su seviyesi azaldığı dönemlerde musluklarımızdan 7/24 kesintisiz içilebilir su akıyorsa İSU genel müdürü İlhan Bayram’a borçluyuz.

51 milyon metreküp kapasiteli barajda bugünlerde 8 milyon metreküp su kalmasına rağmen abonelerin susuz kalmadığı gibi.

GÖLDEN 100 BİN TON SU

Bir süre önce genel müdür İlhan Bayram ile Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesini konuşmuş, Sapanca Gölünden su pompalayıp pompalamayacaklarını sormuştum.

Bayram’ın cevabı, “Hocam, barajda yeterli suyumuz var. Su seviyesi 11 milyon metreküpün altına düşmeden gölden su pompalamayı düşünmüyoruz. Beklenen yağmurlar yağmasa bile önceki yıllarda olduğu gibi Sapanca Gölünden baraja su pompalayacağız. Bildiğiniz gibi DSİ’nin bize Sapanca Gölünden yıllık 30 milyon metreküp su kullanabileceğimize dair taahhüdü var. Kocaelili abonelerimizi susuz bırakmak, kesintiye gitmek söz konusu değil” demişti.

Hafta sonu sayın genel müdürü tekrar aradım, barajdaki su seviyesini ve Sapanca Gölünden su pompalamaya başlayıp başlamadıklarını sordum.

Sayın genel müdür her zamanki mütevaziliği ile “Hocam neden soruyorsun?” dedikten sonra Sapanca Gölünden Yuvacık Barajına su pompalamaya başladıklarını söyledi.

Sayın genel müdürü dinlerken Sapanca Gölünden Yuvacık Barajına hat çekilmesine karşı çıkan CHP’li meclis üyelerinin kulaklarını çınlattım.

İSU, o günlerde CHP’lilerin aklına uyup Sapanca Gölünden Yuvacık Barajına su pompalayacak projeden vazgeçmiş olsaydı, Kocaeli’deki musluklardan bugün su sesi yerine “tısss” sesini duyacaktık!

Neyse gelelim genel müdür Bayram’ın Sapanca Gölünden Yuvacık Barajına su pompalanıyor açıklamasına.

Genel müdür Bayram’ın söyedikleri, “Hocam, barajda 8 milyon metreküp su var. Beklediğimiz yağmurlar yağmadı. Yağan karlar erimedi. Abonelerimizi mağdur etmemek, su kesintisi yapmamak için Sapanca Gölünden su takviyesi yapıyoruz. Sapanca terfi hattındaki 5 pompadan birisini çalıştırarak Yuvacık barajı içme suyu arıtma tesisine günlük 100 bin metreküp su basıyoruz. Gölden pompalan su ile barajdan gelen suyu arıttıktan sonra abonelere günlük 350 bin metreküp su veriyoruz. Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını bu şekilde karşılıyoruz”.

Sayın genel müdür yağmurların yağması, karların erimesiyle barajda düşen su seviyesinin yükseleceğine dikkat çekerek Sapanca Gölünden günlük 100 bin metreküp su pompalanmasına son verileceğini anlattı.

Aksi olur yağmurlar yağmaz, barajda su seviyesi yükselmez ise Kocaeli’yi susuz bırakmamak, musluklardan 7/24 kesintisiz su akmasını sağlamak için Sapanca terfi hattındaki 5 pompanın gerekirse tamamını çalıştıracaklarını söyledi.

Umarım beklenen yağmurlar yağar, Yuvacık barajı su seviyesi yükselir, Sapanca Gölünden su pompalamaya son verilir.

Çünkü, Sapanca Gölünden pompalanan her metreküp su, enerji tüketimi demek, maliyetin artması demek.

Sezer Hoca’ya AB’de önemli görev

Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörlük görevi 2014 yılında sona erdikten sonra üçüncü kez ataması yasal olarak mümkün olmayınca YÖK Başkan Danışmanlığına atanmıştı.

Eylül ayında emekliye ayrılmasının ardından YÖK Başkan Danışmanlığına devam eden Sezer hoca, AB Eğitim, Araştırma, Yenilikçilik Birimi üyeliğine seçildi.

Sezer hoca Türkiye’den 63 üniversitenin üyesi olduğu, 49 ülkeden 839 üyesi bulunan ve AB’nin (Avrupa Birliği) yükseköğretim odaklı (eğitim, araştırma, yenilikçilik) politikalar geliştirmesinde en önemli kurum olarak gösterilen EUA’nın Brüksel’deki merkezindeki toplantılara katılacak.

Erkek çocuklara tecavüz

edenler kimle evlenecek?

AK Parti milletvekilleri İlyas Şeker (Kocaeli), Mehmet Muş (İstanbul), Ramazan Can (Kırıkkale), Hacı Bayram Türkoğlu (Hatay), Halis Dalkılıç (İstanbul), Mücahit Durmuşoğlu (Osmaniye) durup dururken partilerini de kendilerini de sıkıntıya soktular.

Başarısızlıkla sonuçlanan 14 Temmuz FETÖ/PDY hain darbe girişimi dahil eğitimden ekonomiye, güvenlikten kadar onca sorunu varken, “cinsel istismar suçu” işleyenlerin affını çağrıştıran önerge ile tartışmaların fitilini ateşlediler.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde toplumu geren, ayrıştıran yasa tasarısına gerek var mıydı?

4 bin ailenin mağduriyetini gidermek amacıyla hazırlandığı iddia edilen önergenin TBMM’de görüşülmesinin zamanı ve yeri miydi?

Önergenin çarpıtıldığı, tecavüz suçunu işleyenleri kapsamadığı, istismarın önlenmesi hedeflendiği söylense de olmadı sevgili İlyas Şeker!

Düzenlemeden sadece evlenmiş ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacağı açıklansa da kimse inanmadı.

Kadın derneklerinin, sivil toplum örgütlerinin karşı çıktığı yasa Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı doğrultusunda muhalefet partileri ile görüşüleceği açıklansa da CHP’nin olmazsa olmazı, önergenin geri çekilmesi.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

AK Parti milletvekillerinin verdiği kanun teklifinde, “Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir” yazsa da kız-erkek çocuk belirtilmediğinden erkek çocuğun tacize uğraması halinde ne olacak?

Tacizci kız çocuklarda olduğu gibi mağdur edilen erkek çocuklar ile evlenirse cezadan kurtulacak mı?

Ya da küçük kız çocuğuna birden fazla erkek sapık tacizde bulunursa ne olacak?

Önerge sahiplerinin tamamının erkek olması ve arasında kadın milletvekili bulunmaması dikkat çekiyor.

Dikkat çeken bir başka konu da önerge sahiplerinden dördünün iktisatçı, birisinin harita mühendisi, diğerinin avukat olması.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.