Kandıra yolu neden çözülmüyor

Zaman zaman hep deriz ya Kocaeli bazı şeylerden mahrum kalıyor. Türkiye'ye sağladığı katkının karşılığını alamıyor diye. Evet o serzenişimiz bugünde olacak.
Neden derseniz belki bazıları bunu farklı algılayabilir ama gerçekten de bana göre önemli bir konu.
Türkiye de olduğu gibi ilimizde de elbette yatırımlar yapılıyor. Yol gibi diğer hizmetlerde elbette yapılıyor ama bana göre bazı yatırımlar şekil itibarıyla yanlış yapılıyor.
Aynen Kandıra yolunda olduğu gibi. Ben Mühendis değilim ama kaç yıldır da o yolu kullanan bir vatandaş olarak söylüyorum, orada bir hata bir eksiklik mutlaka var ve bir an önce düzeltilmesi gerekir.
Zira son dönemlerde kaza olduğunda o yolda oluyor ve sürekli olarak orada canlar gitmeye devam ediyor, hayatlar ocaklar sönüyor kimi zaman.
İşte bu nedenden dolayı o yolun bir an önce yapılması gerekmektedir.
O yolun yapımında bir hata olduğuna inanıyorum.
Neden diyecek olursanız yolun hem gidişinde hem de gelişinde belli noktalarda çift yön haline getirilmesi ve okla işaret konulmasının sürücüleri yanılttığını düşünüyorum.
Zira o yol yeni bir yol. Bu kadar Türkiye de çift yollar yapılmışken oranın çift yol olmamasına anlam veremiyorum.
Gerçekten de her geçen gün o yol insanların hayatlarına mal oluyor.
Elbette şunu demiyoruz, sadece yol yapanlar suçlu değil elbette, o yolda seyredenlerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Lakin elimizde imkan varken bu imkansızlığı yaşamanın ne anlamı var diye de yetkililere sormak gerekmez mi?
Elbette her türlü önlem alındığı halde ve çift yönlü yol olmasına karşın başka yerlerde kazalar olmuyor mu? Oluyor. Yine orada da insan faktörü devreye giriyor.
Ama bu yolda sürekli insan hatası dışında yolunda sorunlu bir yol olduğunu hepimizin ve yetkililerin de görmesi gerekmektedir.
Birkaç aracın karıştığı zincirleme kazada 2 ölü 13 yaralı olalı daha iki gün geçmedi bile. Bu yazıyı yazarken ya da sizler okurken tekrar kaza olmayacağı de meçhul.
Elbette inancımız gereği bazı şeyler takdiri ilahi diyoruz, ama her türlü önlemi aldıktan sonra takdiri ilahi dersek daha iyi olur.
Yoksa o yolu yapan, o yolu kontrol eden ve o yolun o halde kalmasına müsaade edenler yarın bir gün bunun hesabını mutlaka verirler.
Gerçekten de bu kadar her şeye çözüm bulan yetkililerin bu konuda bu kadar kulaklarını tıkamalarını aklım almıyor.
Ya da bu konuda bir şeyler yapılıyor da kamuoyuyla paylaşılmıyor mu.?
Bunu zaman içerisinde göreceğiz.
Kocaeli’nin en büyük talihsizliği belki de verdiklerini geri alamamasıdır.
Bu güne kadar hep böyle oldu. Bu hala devam ediyor.
Kocaeli her dönem de iktidarlara maddi ve manevi olarak hep destek verdi ama bunun tam olarak karşılığını alamadı. Bugünde biraz onu yaşıyoruz her halde.
Kimse kusura bakmasın hiçbir şey yapılmadı demiyorum. zaman zaman iyi şeylerde oluyor ama bana göre bu çözülebilecek bir durum. Hala çözülmemiş olması bizlere de bunları düşündürüyor.
Kocaeli de Trafik kazalarına bakarsanız son yıllarda en çok kazanın ölüm ve yaralanmanın da o yolda olduğunu görürsünüz.
Baktığınızda o yolun çevresine aslında çift yönlü yol yapılabilecek durumda ama nedense yapılmamış.
Şimdi yetkililer bu konuda bir şeyler yapmak için kolları sıvamalı ve kangren olmadan, daha fazla insanın hayatına mal olmadan o yolu düzeltmelidirler.
Elbette Kandıra uzun yıllar kendi içerinse kapanık halde bir yaşam sürmüş, sonrasında hem gelişen, değişen ve aynı zamanda turizm konusunda da daha canlı bir şehir haline gelirken, Kocaeli'ye katma değer katacak bir ilçe olmaya adayken hem Kandıra için önemli hem de Kocaeli’ye yakışan bir yolu olmalı.
Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?