CHP’nin abisi, ‘Necat Çakır’

31 Mart seçimlerinde İzmit Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet mazbatasını alırsa göreve başlayacak.

Meclis çoğunluğu AK Parti’de olsa da belediyeyi seçim öncesi herkesi kucaklayan, performansı, mesajları, söylemleriyle gönüllere girmeyi başararak başkan seçilen CHP’li Hürriyet temsil edecek.

Fatma Hanımın başkanlık koltuğuna oturmasıyla İzmit’i 15 yıl aradan sonra yeniden CHP’li başkan yönetecek.

21’i (17+4) AK Parti,16’sı CHP’den oluşan belediye meclisinin başkanını ve komisyonlarını seçerek göreve başlaması için YSK’nın kararı beklenecek.

2009’da başkanlık AK Parti’de (Nevzat Doğan) meclis çoğunluğu CHP’de idi.

O dönem meclisle uyumlu çalışan Başkan Doğan fazla sorun yaşamamıştı.

CHP’li Başkan Hürriyet, milletvekili olarak TBMM’deki “hırçınlığını ve agresifliğini” bir kenara bırakır, seçim öncesi herkesi kucaklayan tavrını devam ettirirse kazanan İzmit ve CHP olur.

Fatma hanımın en büyük şansı; yaş ortalaması 40 civarında olan CHP’de siyasette tecrübeli, belediyecilikte deneyimli ve birikimli Necat Çakır.

1980’li yıllarda DSP kurucusu olan, 1989’da ilçe başkanı seçilen Necat Çakır’ı

12 Eylül sonrası kapatılan CHP’nin yeniden açıldığı 1992’de tanıdım.

1994’de aday gösterildiği Bekirpaşa Belediye Başkanlığını kazanamayan, 1999’da meclis üyesi seçilen Çakır, 2004’ten sonra İzmit ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclis üyeliği yaptı.

2006-2007 döneminde CHP Kocaeli il başkanlığının ardından 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde milletvekili aday adayı oldu.

Son olarak 31 Mart’ta İzmit Belediyesi meclis üyesi seçildi.

BAŞKAN VEKİLLİĞİ

İzmit Belediye meclisinin 16 kişilik üye listesi Ünal Özmural,Nurettin Bulut, Hakan Tanta, Necat Çakır, Cahit Arsal Arısal, Yaşar Kardaş, Çetin Sarıca, Mehmet Baştürk, Tuncay Aşkın, Mehmet Baştan, Devrim Bal, Halil İnciel, Ertuğrul Malkoç, Süleyman Şen, Dilek Yalçın, Mustafa Zengin’den oluşuyor.

Tanıdık isim bir elin beş parmağını geçmiyor.

Sefa Sirmen’in özel isteğiyle listeye alınan, muhtarlığı döneminde eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri Süleyman Şen gibi çoğuyla muhabbetim yok.

Ama Kandıralı, 1955 doğumlu, yeminli mali müşavir olarak işini severek yapan, titiz çalışmalarıyla örnek gösterilen Necat Çakır, tanımanın ötesinde takdir ettiğim bir isim.

Böyle bir listeden yardımcılığı dahil sorumluluk üstlenecek elbette saygın isimler vardır.

Ama başkan vekilliği gibi önemli bir koltuğa Necat Çakır’ın oturması başkan Hürriyet’in işini kolaylaştırmanın ötesinde parti içi dengeleri de gözetmiş olacaktır.

Umarım Fatma Başkan “seçimi benim sayemde kazandın” diyenlerin etkisi altında kalmaz.

CHP meclisinde abilik rolü üstlenen Necat Çakır’ın siyasi ve belediyecilik deneyimlerinden, birikimlerinden, deneyimlerinden, tecrübelerinden yararlanır.

17 YIL ÖNCE

İzmit Belediyesi meclis üyeliğine seçilen Necat Çakır, beni 17 yıl öncesine götürdü.

İzmit Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sefa Sirmen’in milletvekili adaylığı için istifa etmesinin ardından 17 Ağustos 2002 tarihinde yapılan başkanlık seçimini hatırlattı.

13 kişiden oluşan İzmit Büyükşehir Belediye meclisindeki seçimde Saraybahçe Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya ile Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker aday oldu.

Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki oylamada önce iki adaya 6’şar ve bir de boş oy çıktı.

İkinci tur oylamada gözler boş oy kullanan Necat Çakır’a çevrildi.

Uzunca bir sessizliğin ardından Çakır’ın tercih ettiği Hikmet Erenkaya 7 oyla İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

*****************

HÜSAMETTİN ATAMAN’IN

KALEMİNDEN, “DEMİRCİ”

ODTÜ mezunu mimar olan kardeşim Hüsamettin Ataman, Denizli’de yaşıyor.

Uzun yıllar mesleğini yaptı, siyasetle uğraştı, sivil toplum örgütlerinde çalıştı. Son zamanlarda televizyonda program yapıyor, gazetede köşe yazısı yazıyor.

Tarihçi değil ama Denizli’nin tarihini araştırarak tarihçilerin yapmadığını, yapamadığını yapıyor.

Dinlediklerini, okuduklarını, öğrendiklerini, duyduklarını, yaşadıklarını kitaplarda toplayarak yaşadığı kente olan “aidiyet duygusunu” kanıtlıyor.

Çoğu tarihçi ve yazarın yaptığı gibi kaynak göstermeden “kes-kopyala-yapıştır” yöntemiyle topladığı bilgileri 50-100 sayfalık kitaplarda toplamıyor.

Günlerce, aylarca süren ciddi araştırma ve titiz çalışma sonrası ulaştığı bilgileri 300-500 sayfalık ciltlere yazıyor.

2011 yılında da kendi olanakları ile 12 ciltten oluşan“Tarih Süzgecinde Anadolu ve Denizli - 800 Yıl”kitabını okurlarla buluşturdu.

8 cilt olarak planladığı, ilk 2 cildinde Denizli’deki şehirleşmenin yanı sıra siyasal, kültürel, sosyal ve toplumsal yaşantısına yer verdiği “Son Yüzyıl Denizli” kitabını 2018’de yayınlamıştı.

Sevgili Hüsamettin, önceki kitaplarında olduğu gibi “Demirci” kitabında da aile büyüklerimizden bahsederek vefalı bir evlat olduğunu ve bağlılığını kanıtladı.

Kitapta; emekli jandarma astsubayı rahmetli babamın Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu’nun yaşam koşullarının zorluklarını anlatan günlüklerini okurken duygulandım, etkilendim.

1938 yılında çekilen fotoğrafta yer alan büyük ninem Vesile Hanım, dedem muallim Ali Galip Ataman, ninem Vesile Ataman, annem Gülizar Ataman, babam Şevket Ataman, halam Hacer Ermiş’i rahmetle andım.

Sevgili Hüsamettin son kitabı “Demirci”yi, 6-7-13-14 Nisan tarihlerinde Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 3. Kitap Fuarında okurları için imzaladı.

Demirci kitabını imzalatmak ve fotoğraf çektirmek için sıraya giren okur profili kardeşimle bir kez daha gurur duymama neden oldu.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan gazetecilerin masa başında çoğu kulaktan dolma dedikodu köşe yazlarını kitap diye tanıtırken, tarihçilerin bile yaşadığı kentin tarihini kaleme almaya cesaret edemezken Hüsamettin Ataman “Demirci” kitabını yazarak zoru başardı.

Kitabın kahramanı Demirci Mehmet Efe’nin yakınlarını, olaylara tanıklık eden hayatta kalan isimleri dinleyen, edindiği yeni bilgileri yıllardır arşivinde sakladığı bilgi ve belgelerle karşılaştırdıktan sonra tarihe ışık tutacak “Demirci” kitabını yazan Hüsamettin’i kutluyor, başarılar diliyorum.

Eline, kalemine, yüreğine sağlık. “Demirci” kitabı “tarihçiyim” diye geçinen ama gerçekleri yazamayanlara “kapak” olsun!

******************

KÖRFEZ HALK EĞİTİMDE

30 BİN “SAHTE BELGE”

Bu köşede; hak etmeyen, liyakatsız yöneticilerin eğitimi itibarsızlaştırdığını defalarca yazdım.

Eğitim kalitesini arttırmak, öğretmenleri motive etmek için sayıları bir elin beş parmağını geçmeyen çalışma arkadaşları ile 7/24 özveriyle çalışan milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in bu kent için şans olduğuna dikkat çektim.

80 ilde milli eğitim müdürleri sendikalara teslim olurken Kocaeli’de Rasim hocanın bedel ödeme pahasına dik duruşunu takdir ettiğimi dile getirdim.

Şanssızlıklar sonunda yaşanan üzücü olaylara rağmen Kocaeli, eğitimin her alanında hep ilk sırada yer aldı, örnek gösterildi, model oldu.

Çıkar gruplarının direnmesi karşısında Ankara’da en üst düzey yetkililere “Ya ben ya onlar” diyerek doğru ve haklı olanın yanında yer aldı.

Usulsüzlük yapanları, kamuyu zarara uğratanların gözünün yaşına bakmadı, gereğini yaptı.

Körfez Halk Eğitim merkez müdürlüğünde para karşılığı “İş Güvenliği Sertifikası” dağıtılma olayında olduğu gibi.

Rasim hocanın olaya müdahale etmesi sonrası Ankara’dan gelen müfettişlerin yaklaşık 2 ay devam eden soruşturması sonrası yalnız Körfez’de değil Türkiye genelinde “İş Güvenliği Sertifikası” dağıtan “çete” ortaya çıkartıldı.

Müfettişler, soruşturmayı tamamlayarak raporlarını yazmak üzere Ankara’ya gitti.

Kişilere ve kurumlara kurslara devam etmeden, hak etmedikleri halde “İş Güvenliği Sertifikası” verildiği iddia ediliyor.

Yüz değil, bin değil, 30 bin sertifikadan bahsediliyor. Sahte belge düzenleyenlerin milyonlarca lira haksız kazanç elde ettiği konuşuluyor.

İlk etapta açığa alınan Körfez halk eğitim müdür ve yardımcısı geçtiğimiz günlerde emekli olmak için dilekçe verdiler.

Müfettiş raporunun hazırlanmasının ardından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

Aralarında Körfez halk eğitim müdür ve yardımcısı dahil Türkiye’nin değişik yerlerinden onlarca kişi hakkında dava açılacak.

İŞ GÜVENLİĞİ SERTİFİKASI

Kocaeli gibi sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu bölgelerdeki iş yerlerinde işin yürütülmesi sırasında ortaya çıkabilecek kazalar ve oluşabilecek sorunları gidermek amacıyla yetki verilen kurumlar kurs açıyor.

Çok tehlikeli kabul edilen iş yerleri için “A Sınıfı”, tehlikeli kabul edilen iş yerleri için “B Sınıfı”, az tehlikeli kabul edilen iş yerler için “C Sınıfı” sertifika veriliyor.

Bu kurslara katılan ve sertifika alanlar iş yerlerinde görevlendirilerek kaza koşullarının ortadan kaldırılması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için “İş Sağlığı ve Güvenliği” çalışmaları yapıyorlar.

Körfez’de ve birçok yerde kurs açılmış gibi gösterilerek para karşılığı verilen on binlerce sertifika ile iş yerleri akıllarınca yasanın gereğini yerine getirmiş.

Rapor hazırlandıktan sonra kimlere ne karlığı verilen sertifikaları hangi sanayi kurumları ve iş yerlerinin kullandığını bugün olduğu gibi yine paylaşacağım.

*******************

ÖMER POLAT VE

BÜYÜKŞEHİR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan danışmanı Ömer Polat’ı gazeteciliğe başladığı yıllarda tanıdım.

Arkadaşlığımız, Nihat Ergün’ün Derince Belediye Başkan danışmanı olduğu yıllarda devam etti.

Dostluğumuz, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun danışmanlığını yaptığı 15 yıl boyunca sürdü.

Sevgili Ömer ile abi-kardeş ilişkimiz 1 Mart’ta emeklilik dilekçesini verdiği, Tahir Hocanın da iznini alarak kendi isteğiyle Büyükşehirden ayrılmasından sonra daha kesilmeyecek.

Ömer Polat’ın seveni kadar sevmeyeni, beğeneni kadar beğenmeyeni vardır.

15 Yıl Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanlığı yapmak, her gün basın ile iç içe olmak, herkesi memnun etmek elbette kolay değil.

Büyükşehrin “hedef tahtası” seçilen, “günah keçisi” ilan edilen Ömer Polat, kasıtlı ve bilinçli haberlerle yıpratılmak istenmiştir.

Çoğu zaman da çocukları üzerinden “iftiralar” atılarak yıpratılmak, itibarsızlaştırılmak istenmiştir.

Peki Ömer Polat’ın hiç mi yanlışı, hatası olmadı?

Elbette oldu. Zaman zaman benim de bir dost olarak eleştirdiğim, uyardığım davranışları ve uygulamaları olmuştur.

Ama o, her iddia ve iftira sonrası yargı kararıyla bazen de vicdanlarda haklı olduğunu kanıtlamıştır.

Hele hele son zamanlarda “Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Ömer Polat ile çalışmak istemediği için işine son verdi, odasını kilitledi” gibi yalanlarla kamuoyunda algı oluşturulmasını hak etmiyor. Çünkü doğru değil.

Bugüne kadar Ömer Polat ile herkes doğru yanlış bir şeyler yazdı, konuştu.

Geliniz bugün, 26 Mart’tan buyana sade bir vatandaş olarak yaşamını sürdüren, zamanının büyük bölümünü eşi ve torunlarıyla geçirmeyi planlayan Ömer Polat’ın 15 yılda Büyükşehre kazandırdıklarına göz atalım.

Bir: 15 yıl önce Büyükşehir Belediyesi basın yayında 4 kişi çalışırken bugün 4 şube müdürlüğünde yaklaşık 150 kişi görev yapıyor. Dahası, doktor sorumlu genel sekreter yardımcısı ve daire başkanı ve şube müdürleri dahil büyük bölümü iletişim mezunu. Kısaca, Büyükşehir belediyesi basın yayını kurumsallaştırmıştır.

İki: Büyükşehir projelerinin tanıtımı, örnek gösterilmesinde, Ömer Polat’ın basın kuruluşlarıyla olan ilişkisi öne çıkmaktadır.

Üç: Bugün aleyhinde olanlar dahil Kocaeli basınında çalışanların büyük bölümüne sahip çıkmış, yardımcı olmuştur. Bilerek ve isteyerek kimseyi kırmamıştır. Üzdüğü, kırdığı kişiler varsa gönlünü almış, özür dilemiştir.

Dört: Ekip ruhuyla hareket etti. Büyükşehre Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile geldi, 15 yılın sonunda başkan Karaosmanoğlu ile gitti. Göreve devam etme şansı varken ayrılma erdemliliği gösterdi.

Beş: En önemlisi, Büyükşehir basın yayında oluşturduğu arşiv ve bilgi ile ayırım yapmaksızın gazetelere ajans hizmeti vererek sayfaların dolmasını sağladı.

VİCDANEN ÇOK RAHAT

Yıllarca İbrahim başkan dahil siyasilerle ve kanaat önderleriyle buluşmamı sağlayan Ömer Polat ile hafta sonu bir araya geldik.

30 yılı aşkın dostluğumuzu konuştuk, zaman tünelinde geçmişe yolculuk yaptık.

Hakkında yazılanları ve çizilenleri hak etmediğini, iftiralara üzüldüğünü söylerken “Abdestimden şüphem yok. Bana savaş açanlar ve kuyruk acısı olanlardan adalet önünde hesap sordum. Hepsini Allah’a havale ediyorum. Bir gün yaptıklarının hesabı sorulacak. Bilerek ve kasten hata yapmadım” dedi.

Ve Hucurat Suresi 6. Ayeti, “Ey iman edenler! Bilmeden birilerine zarar verip de sonra yaptığınıza pişman olmamanız için yoldan çıkmışın biri size bir haber getirdiğinde doğruluğunu araştırın” okudu.

Bunun Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Mealinde izahının,“Güvenilmez kimselerin getirdikleri haberleri doğruluğunu araştırmadan kabul etmeyin” olduğunu söyleyerek yalan, gerçek dışı, araştırmadan yazı yazan gazetecilere göndermede bulundu.

“Çalışınca Oluyor” sloganıyla İbrahim Karaosmanoğlu öncülüğünde risk alarak güzel işler yaptıklarını anlattı.

Bundan sonraki yaşamında sağlığına daha çok dikkat edecek, eşine ve torunlarına daha fazla zaman ayıracak.

Yıllardır sahip olduğu arşivini tarama, düzenleme fırsatı olacak.

Belki de Kocaeli’nin “hafızası” olarak tarihe not düşecek bilgileri içeren kitap yazacak.

Hayır işleriyle uğraşacak. Eğitim almak isteyenlere yardımcı olacak.

Sağlam bir ekip adamı ve teşkilatçı olan, “ekiple geldim ekiple giderim” diyerek Büyükşehirden kendi isteğiyle ayrılan Ömer Polat, İbrahim Karaosmanoğlu’na bağlılığını ve sadakatini kanıtladı.

Zamanında sahip çıktıkları dahil bazı gazetecilerin itibarsızlaştırmak için çaba harcamasına rağmen kamuoyunda, siyasiler ve bürokratlar nezdinde hala önemli kredisi var.

Kim ne derse desin, kim ne ile eleştirirse eleştirsin Ömer Polat, Büyükşehir Belediyesi’nde “hoş bir seda” bırakarak ayrıldı.

Bundan sonraki yaşamında sağlık, huzur, mutluluklar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?