İslam ve İnsan…

Sertaç hoca benim en küçük kardeşimdir , onun büyümesinde meslek seçiminde , okul seçiminde bir ağabeye düşen sorumlulukları yerine getirerek elimden geldiği kadar olumlu katkılarda bulunmaya çalıştım , ancak şunu ifade etmeliyimki kendini okumaya ve okuduklarından anladığı faydalı bilgileri öğrencilerine ve etrafına aktarmayı hedefleyen Sertaç hoca en fazlada benim olgunlaşmamda pay sahibi oldu desem yeri var ….

Türk Ocağının bu haftaki sohbetinde seni misafir edelim inşallah faydalı bir sohbet olur dediğimde , islamda insan nasıl olmalı sorusuyla yola çıkarsak doğru hareket etmiş olur abi dedi ….

Açıkçası akademik cümlelerle dolu bir konuşma geçeceğini düşündüğüm sohbette herkesin bildiği şeylerden bahsetmesine rağmen , yeni hiçbirşey öğretmemesine rağmen en başta ben oldukça faydalandığımı hissettim ….

İnsan hem bireysel hemde toplumsal alanda sorumluluk sahibidir , dünyevi şeylerin peşinden koşmak için değil , yaradılış gayesinin peşinden koşmak için gelmiştir dedi ….

merhametli olmalıdır , adaletli olmalıdır , aşırılıklardan sakınmalıdır dedi ….

Sadece Sevdiğine merhamet , kendine tabi olana adalet değil ha !

Mevlamın yarattığı her şeye merhamet “çiçeğe , böceğe , ağaca , yeşile , hayvana , insana , yani yaratılmış her şeye ….

Çünkü mevlam her şeyi bir nizam bir disiplin içerisinde bir bütün olarak yaratmıştır , yaratılan her şeyin muhakkak bir görevi vardır dedi ….

Japona , Çinliye , Hollandalıya , Polonyalıya , avusturalyalıya yani adalete ihtiyaç duyan herkese adaletli davranmalıyız dedi ….

Çünkü mevlam kendi inancınızdan , kendi milletinizden , kendi mezhebinizden , kendi şehrinizdekilerden , kendi siyasi görüşünüzden olanları severken , herhangi bir farklılıktan dolayı sizden olmayana zulmedin , adaletsizlik yapın , ötekileştirin , temel hak ve hürriyetlerini kısıtlayın dememişti !

adaletli olun bir emirdi , aksi davranışlar

EMRE İTAATSİZLİKTİ ….

Sevgiyide , nefretide , yemeyi içmeyide , gezmeyi tozmayıda , ibadetide , dünyevi işleride aşırı yapmayın dedi ….

Bir yemekte sebzede , et’de , pirinçte , tuz’da , su’da olur ama sizlerde bilirsinizki bir tutam olması gereken tuzu bir avuç katarsanız , o yemek yenmez , siz istediğiniz kadar emek verdim deyin , yıllarımı verdim deyin , servet harcadım deyin …

Ziyan olur ….

Ziyan olan ömürler gibi ….

"Allah bizim dış görünüşümüze ve mallarımıza bakmaz.O bizim "kalplerimize" ve "işlerimize" bakar.

İlim yolunda ömür harcamak lazım dedi ….

İslam dini bilim ile insan arasındaki en önemli boşluğu dolduran bir dindir dedi.

Birbirimizle uğraşmak yerine ilim ile uğraşalım dedi ….

İslam dini en faydalı manevi reçete , peygamber efendimiz en alim doktordur , ilacın işe yaraması için bilmek , okumak yetmez , hayatımızda uygulamak lazım , doktoru sevmek yetmez söylediklerini tatbik etmek lazım dedi ….

Peygamber efendimiz , ben ap açık bir uyarıcıyım demiyormu ….

Uyarılarını dikkate alsak hem ülkemiz hem İslam dünyası bu halde olurmu !

Yani ben şunu anladım kıymetli dostlarım , eğer oturduğumuz sokakta güvenilir değil isek , eğer çalıştığımız işte hakkaniyetli değil isek , eğer üstlendiğimiz sorumluluk ve yetkilerde adaletli değil isek ….

Eyvah !!!

Bizi ne kılık kıyafetimiz , ne fikir ve sözcüklerimiz , ne parti ve memleketimiz , nede tarikat ve mezhebimiz kurtaramayacak ….

İslam güzel ahlak ve adalet üzere insanlığa müjdelendiğine göre ….

bize düşen uyarıcımızın , rehberimizin , okunması , anlaşılması ve yaşantımızda tatbik edilmesi için gönderilen kuran-ı kerimi iyi anlayarak bedenlerimize üflenmiş ruhlarımızın ahir hayatını layıkıyla tamamlamasını sağlamaktır ….

“ahlak ve iman arttıkça , baş öne eğilirmiş”

Sözlerim evvela kendimedir , selam ve dua ile ….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.