‘3.5 milyon lira’ bulunursa iş mahkemeleri taşınacak

Dengesiz ve plansız büyüme sorunları da beraberin de getiriyor.

Kamu binaları yetersiz, Olanları da kullanamıyoruz.

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği vergi dairesi başkanlığının bulunduğu bina ile ilgili yıkım kararı var, yeni bina olmadığı için yıkılamıyor.

Kocaeli Adliye Sarayı, 20 yıl önceki talebe göre yapıldığından bugün ihtiyaca cevap vermiyor.

Suç ve suçlu sayısına ve iş hacmine paralel olarak mahkeme ve hakim sayısı artıyor.

Ama yeni mahkemeleri kuracak salon, hakimleri oturtacak yer yok.

İdare mahkemeleri eski Kuruçeşme belediye hizmet binasına taşındı.

İcra mahkemeleri, Kanlıbağ’da pazaryeri ve otopark olarak yaptırılan yerde hizmet veriyor.

Fikri Işık’în milli savunma bakanlığı döneminde adliyeye tahsis edilen Köseköy’de askeriyeye ait 160 dönümün arazinin 50 dönüme yapılacak yeni adliye sarayı en erken 2023’te hizmete girecek.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz, 31 Mart seçimleri sonrası

ziyaret ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a yer sorununu anlatmış yardımcı olmasını istemişti.

İşte Başsavcı Korkmaz ile Başkan Büyükakın’ın o tarihlerde gazetemize yaptığı ve 17 Nisan’da köşemde yazdığım açıklamalar;

Korkmaz,“Mevcut binamız ihtiyaca cevap veremediği için yeni mahkeme açamıyoruz. Ankara’dan ihtiyacımız olmasına rağmen hakim ve savcı talebinde bulunamıyoruz. Kartepe ilçesinde yapılacak yeni adliye binası projesinde sona yaklaştık. İhalesinin yapılmasının ardından 2020 başlarında temelini atacağımızı umuyorum. Kanlıbağ’da Büyükşehre ait olan ve bir süre önce taşınan icra mahkemelerinin bulunduğu binaya iş mahkemelerini taşımak için Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’dan adliyeye tahsis edilmesini isteyeceğim.”

Büyükakın, “Sayın Başsavcım ve arkadaşları ziyaretime geldiklerinde yer sıkıntısı çektiklerini söylediler. Aynı yerle ilgili esnaf odalarının da isteği var. Öncelik onların. Kararımı, yerinde inceledikten sonravereceğim”.

17 NİSAN 2019

3.5 MİLYON TL LAZIM

Serde gazeteciliğin en temel ilkelerinden biri olan aman basınımızın uzunca bir süredir pek önemsemediği “fikri takip” ilkesi olunca bayramın son günü Sayın Başsavcı ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanını aradım.

İş mahkemelerinin Kanlıbağ’daki binaya iş mahkemelerinin ne zaman taşınacağını sordum.

Başsavcının cevabı, “Galip Bey, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Bey, icra mahkemelerinin bulunduğu katın tamamını bize tahsis etti. Kendisine teşekkür ediyoruz. Ama orada yapacağımız düzenleme ve yerleşim için 3.5 milyon TL gerekiyor. Bayramdan önce Tahir Beyle bir kez daha konuşarak yardımcı olmasını istedim. Tahir Bey, bu süreçte maddi destek veremeyeceklerini söyledi. Bayram sonrası bakanlığımızdan isteyeceğimiz ödenek gelirse iş mahkemelerini taşıyacağız. Gelmezse mevcut adliye sarayında yeni binamız yapılıncaya kadar boş bulduğumuz her yeri değerlendirerek sıkışıkta olsa hizmeti aksamadan sürdüreceğiz” oldu.

Tahir Hoca, “Hocam, Kanlıbağ’da icra mahkemelerinin bulunduğu binanın 2. Katını, iş mahkemelerinin taşınması için adliyeye tahsis ettik. Ancak Sayın Başsavcımızın bizden talep ettiği 3.5 milyon TL tutarındaki yeni düzenlemeyi yapmamın bugünkü koşullarda mümkün görünmüyor. Sayın Başsavcımızın Ankara’dan talep edeceği 3.5 milyon TL ödeneği sayın bakanla görüşür, takip eder ve yeni düzenlemeye yardımcı oluruz. Genel sekreterliğim döneminde icra mahkemelerinin bulunduğu ye için 3.5 milyon TL harcayarak düzenleme yapmıştık” dedi.

Sizin anlayacağınız; Adliye sarayının ihtiyaca cevap vermediğini, yenisi yapılıncaya kadar bazı mahkemelerin Kanlıbağ’da kapalı pazaryeri ve Otopark olarak yapılan yere taşınmasını başsavcı Korkmaz, Başkan Büyükakın dahil herkes kabul ediyor.

Tahir Hoca bir adım daha ileri giderek, icra mahkemelerinin ardından iş mahkemelerinin de taşınması için 2. Katın tamamının adliyeye tahsis talimatını da verdi.

Ama düzenlemenin yapılması, iş mahkemelerinin taşınması için gerekli 3.5 milyon TL’ye ihtiyaç var.

Adliyenin kasasında da Büyükşehir belediyesi kasasında da yapılacak düzenleme için para yok.

Bugünlerde 3.5 milyon TL bulunursa iş mahkemeleri en kısa zamanda yeni yerine taşınacak.

Adliye sarayında boşalacak salonlar yeni mahkemeler dönüşecek, odaları yeni gelecek hakimler kullanacak.

Kocaeli gibi sanayinin lokomotiflerinin bulunduğu, hayırsever iş insanlarının faaliyet gösterdiği bir il de Adliye Sarayında yeni mahkemeler açmak için

iş mahkemelerinin taşınması önündeki tek engel 3.5 milyon TL ise daha ne söyleyeyim?

*******************

ESNAF ODALARIBİRLİĞİ TAŞINACAK

İş mahkemelerini taşınması şimdilik 3.5 milyon TL’ye takılırken Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği yakında o binada üyelerine hizmet vermeye başlayacak.

Bayramda görüştüğüm birlik başkanı Kadir Durmuş, “Hocam, 51 odanın oluşturduğu büyük bir camiayız. Mevcut binamıza sığmıyoruz. 31 Mart seçimleri öncesi Büyükşehir belediye başkanımız Tahir Beyle görüşmüş Kanlıbağ’da bulunan binanın boş bulunan bölümlerine taşınmak istediğimizi bildirmiştik. Sayın Başkanımız seçildikten sonra kapalı pazaryeri olarak yapılan binanın arka tarafından yer tahsis etti. Önümüzdeki günlerde yerle ilgili düzenleme çalışmalarına başlayacağız ve en kısa zamanda taşınacağız” dedi.

Her partiye eşit mesafede duran, “Esnaf ve Ekmek Partisi” üyesi olduğunu söyleyen, amacı reklam değil üyelerine en güzel ortamlarda hizmet olan Kadir Başkan, Tahir Hoca’ya teşekkür ediyor.

Bugünlerde, sandıkta kazanamadığı seçimi mahkeme kapılarında iptal ettirmek isteyen birileri gibi reklam peşinde koşmayan Kadir Başkanın samimiyeti ve mütevaziliği binanın ön tarafından yer konusunda ısrar etmemesinden anlaşılıyor.

Son 17 yılı başkan vekilliği olmak üzere 22 yıl yönetimlerinde görev aldığı Kemal Kaya’yı örnek alıyor, ondan aldığı bayrağı daha yukarılara çıkarabilmek için 7/24 özveriyle çalışıyor.

En büyük desteği ise hep en yakınında olduğu Kemal Kaya vde yönetim kurulunu oluşturan Ali Sarı, Ahmet Gödek, Necmettin Kocaman, Kamil Yılmaz, İsmail Aydın, Ahmet Taşçı, Yahya Öztürk, Bayram Kütük’ten alıyor.

************

80 MİLYON TL’DENFAZLA HARCANDI

Geliniz, pazarcıların taşınmak istemediği, otopark bölümünün boş kaldığı, yer sorunu çeken kurumların sıraya girdiği Kanlıbağ’da kapalı Pazar yeri ve katlı otopark olarak yapılan binanın öyküsünü hatırlayalım.

Perşembe pazaryeri alanının başka yere taşınması, Büyükşehir Belediyesi’nin 2008 yılında “kent meydanı” yapmak için çalışma başlattığı günlerde gündeme gelmişti.

388 pazarcının ve 8 balıkçının tezgah açacağı, 900 aracın park edeceği, düğün salonu ve iş yerlerinin bulunacağı 7 katlı inşaata başlanabilmesi için kamulaştırma yapılmıştı.

O bölgede oturan 80 vatandaş doğup büyüdüğü, hüzünlü ve mutlu günler yaşadığı, her köşesi anılarla dolu ata yadigarı evlerinden uzaklaştırılmıştı.

Evlerinden isteyerek ya da mahkeme kararıyla çıkarılarak hiç bilmedikleri yabancısı oldukları yerlere taşınmışlardı.

Kamulaştırma, yıkım ve inşaat için yaklaşık 80 milyon lira para harcanan yere tezgah açacak pazarcılar o tarihlerde dönemin İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı omuzlarda taşıyarak teşekkür etmişlerdi.

Ne olduysa oldu, 7 yıl süren mücadele ve inşaat sonrası pazarcılar “istemezük” diyerek Kanlıbağ’daki kapalı pazaryerine taşınmadılar.

Büyükşehir Belediye Meclis kararıyla TOKİ’ye devredilen Doğu Kışla’daki 36 dönüm alana kapalı pazaryeri yapılmasının ardından pazarcılar, daha önce olduğu gibi karşı çıkmayarak kabul etti ve tezgah açmaya başladı.

Pazarcıların kabul etmediği Kanlıbağ’da kapalı pazaryeri ve katlı otopark yapılan binanın alt katını İSU kullanıyor.

İkinci kata icra mahkemeleri taşındı. Onarım ve tadilat için gerekli 3.5 milyon TL bulunabilirse Kocaeli Adliyesi İş Mahkemeleri de aynı katta hizmet verecek.

Önümüzdeki günlerde Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de burada faaliyete geçecek.

Bu arada 900 araçlık katlı otopark ücretsiz olmasına rağmen boş dururken araç sahipleri araçlarını Turan Güneş ve Bağdat Caddelerine park etmeye devam ediyor.

****************

9 GÜNLÜK TATİL SONRASIKOCAELİ’NİN GÜNDEMİ

Ramazan bayramının 9 güne çıkarılmasıyla boşalan kentimizde yine eski hareketlilik ve canlılık başlayacak.

Bugünlerde AK Parti İl başkanı Mehmet Ellibeş yönetim kurulu listesini açıklayacak.

Hafta sonu 14 Haziran Cuma günü ilk, orta ve lise öğrencileri yaz tatiline çıkacak.

15-16 Haziran tarihlerinde lise mezunları YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girecek.

Maşukiye’de TOKİ tarafından yapılan 16’ derslikli 480 öğrenci kapasiteli okul ve 200 yatak kapasiteli “Turizm ve Otelcilik Mesleki, Teknik Anadolu Lisesi”milli eğitime devredilecek.

Kocaeli Üniversitesinde finaller devam ederken mezuniyet törenlerine de kaldığı yerden devam edilecek.

Seka park içinde Mannesman boru fabrikası yerine yapılan Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi müteahhitten teslim alınacak.

Bayram sonrasına bırakılan ulaşım ve ekmek zammı için başlatılan çalışmalar hızlandırılacak.

Çayırova’da yanan 4 katlı tekstil fabrikasının üçüncü katında yanarak ölen, geriye sadece kafatasları ve kaburga kemikleri kalan 5 işçiile ilgili bilinmeyenler aydınlanacak.

İstanbul’da oy kullanacak kullanamayacak 81 milyon 23 Haziran’da İstanbul’da yenilenecek Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimine odaklanacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.