Eski Gölcük yolundaki koku neyin nesi?

Körfez'de eskiden çok ağır bir koku vardı özellikle Eski Gölcük yolunda sanayiyi geçince aşırı rahatsızlık verecek kadar. Bu dönem kokudan eser kalmamıştı kirlilik giderildi, kokunun kaynağı temizlendi diye düşünürken son günlerde oradan geçenleri aşırı derece de rahatsız eden pis bir koku tekrar baş gösterdi ve insanlar bunu içlerine çekmek zorunda kalıyor. Yetkililerin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum.

O bölge oldukça güzelleştirildi, oturma bankları yapıldı, çimlendirildi. İnsanların deniz kenarında vakit geçirmek ve biraz temiz hava almak için uğrayabileceği türden bir yer haline getirildi. Fakat oradaki koku bunca uğraş ve güzelliği silip atıyor. Bu kokuya maruz kalmak için zaten orda oturmaya gerek de yok yoldan aracınızla geçerken de hissediliyor ve sizi rahatsız ediyor.

Her fırsatta övünülüyor Körfez temizlendi diye. Evet, Körfez temizlendi ama o kokunun kaynağı her neyse bunun üstesinden gelinmesi gerekmektedir.

Ben bu durumdan; yapılan işlerin kalıcı yapılmadığı, yüzeysel yapıldığı ya da işin ehli insanlar tarafından yapılmadığı anlamını çıkarıyorum.

Bu tür durumlarda belediyelerin suçlanması da bu sebeptendir. Çünkü yapılan işlerin doğru ve ehil kişiler tarafından yapılıp yapılmadığı kontrol edilemiyor. Bu yüzdende yapılan işlerde belli bir süre sonra sorunlar la karşılıyor.

Kocaeli'de çevre düzenlemesine çok değerli yatırımlar yapıldı. Bunları takdir ediyoruz. Elbette insanların yaşam alanlarını güzelleştirmek ve onlara ferah mekanlar sunmak yerel yönetimlerin görevidir. Onlar da bu görevleri layıkıyla yerine getiriyor ama işlerin daha dikkatli ve öz veriyle yapılmasını, daha düzgün denetimden geçmesini sağlarlarsa yapılan hizmetler daha uzun soluklu ve kalıcı olur ve cebimizden çıkan milyarlarca parada yarım yamalak yapılan işlerin düzeltilmesine gitmemiş olur.

Bu konuda hem Çevre İl Müdürlüğü hem de Büyükşehir Belediyesi'nden bir açıklama beklemekteyiz.

Tamda yaz aylarının başlamasıyla beraber insanların aileleriyle vakit geçirecekleri mekanlar olması hasebiyle daha da acilen o kokunun kaynağı araştırılarak çözüm bulunması gerekmektedir.

Elbette yapılan çalışmaları nasıl takdir ediyorsak gördüğümüz eksik, yanlış yada hataları da o konuya yetkililerin eğilmesi ve kamuoyunu bilgilendirme misyonumuz gereği kaleme almak durumundayız.

Kalın sağlıcakla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.