382 müdürden 360’ı okulunu isterse “yerinde” kalacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, göreve başladığı günlerde izleyeceği yol haritasını açıklarken “Ani sistem değişiklikleri olmayacak. Hiç kimse sürprizle karşılaşmayacak. Oyun ortasında kural değişmeyecek” demişti.

Cumartesi günü düzenlediği Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısında liselerdeki eğitim sistemini anlatırken yine benzer cümleler kurdu.

Ama okullarında 4 ve 8 yılını tamamlayan müdürlerle ilgili takvim uygulamasına baktığımızda oyun ortasında değil oyunun son saniyesinde kural değişikliği ötesinde ani sistem değişikliği yaptı.

4-6 Mart’ta 4 ve 8 yılını tamamlayan müdürlerin görev yaptığı okulların açıklanmasıyla başlayan sürecin sonuçları 13-17 Mayıs tarihlerinde açıklanacak ve müdürler 27-28 Haziran tarihlerinde yeni okullarında göreve başlayacaktı.

Ama bakanlık birilerini memnun edebilmek için müdürlerin tercihlerini önce 7 Mayıs’a kadar uzattı.

15 Mayısta müdürlerin yeni görev yerlerinin yazılı olduğu listelerin açıklanması beklenirken takvimde değişiklik yaparak sonuçlarının 27-28 Haziran tarihlerinde ilan edileceğini ve yeniden görevlendirilen müdürlerin 1 Temmuz’da göreve başlayacaklarını duyurdu.

Sizin anlayacağınız; Son dakikada hangi gerekçe ile alındığı bilinmeyen kararla yapılan değişikliğe göre, müdürlerin göreve başlayacakları açıklanan 27-28 Haziran’da yeni okullarını öğrenecekler.

Ziya hocanın göreve başladığı günlerde “adaletli, liyakatlı, isabetli” davranacağını düşünen eğitimciler umutlanmıştı.

Ama geçen süreçte alınan kararlarla Bakan Selçuk krediyi tüketirken, yapılan değişikliklerle de eğitimcilerin hayal kırıklığı yaşamasına neden oldu.

KOCAELİ’DE 382 MÜDÜR

960 müdürün görev yaptığı Kocaeli’de 4 ve 8 yılını tamamlayan 382 okul müdürü etkilenecekti.

Puan üstünlüğü ve tercih doğrultusunda yapılacak görevlendirme sonrası çok sayıda okul müdürünün görev yeri değişecekti.

Milli eğitim il müdürü ve Valinin “noter gibi onaylamak zorunda kalacağı listeler, “prenslerini” merkezde prestijli okullara yerleştirmek için sendikaların yarıştığı bir sürece dönüşmüştü.

Sürecin ertelendiğinin açıklanmasının ardından en çok konuşulan; müdür görevlendirmelerinin iptal edileceği.

Mevcut uygulamada; müdür okulunda kalmak isterse 4 puan alarak okulunu tercih edenlerle yarışa giriyor, puanı yüksek olan müdür olarak görevlendiriliyordu.

İddiaya göre, 4 yılını tamamlayan müdür okulunda kalmak isterse bir başka müdür o okulu tercih edemeyecek.

Bu durumda, Necdet Yaşa Sergülen Kurt, Kemal Uzundurukan, Ferit Alur, İsmail Güneysu, Zehra Genç, Salih Toltar, Kamuran Ögcem’in de aralarında olduğu okullarında 8 yılını dolduran 15 müdür zorunlu tercih yapacak.

Emeklilik ve branşı tutmadığı için görevlendirme yapılacak 7okul dikkate alındığında toplam 22 okula puan üstünlüğü ve tercih doğrultusunda atama yapılacak.

4 yılını dolduran müdürlerden okullarında kalmak isteyenler 4 yıl daha aynı okulda görev yapacak.

Okulunda kalmak istemeyenlerin yerine puan üstünlüğü ve tercihe göre yeni müdür görevlendirilecek.

Umarım kimin işine yarayacağı ve kimi memnun edeceği bilinmeyen müdür görevlendirmeleri erteleme kararıyla ilgili iddialar doğru çıkmaz.

İstanbul’da yenilenecek Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi yaşanacak kargaşaya karşı alınmış bir önlem sınırlamasıyla kalır.

*****************

MİLLİ EĞİTİM BAKANIÖĞRETMENLEREVERDİĞİ SÖZÜ UNUTTU

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk, ortaokul mezunlarının gireceği LGS, lise mezunlarının katılacağı YKS’ye sayılı günler kala yine zamansız bir açıklama yaptı.

Sayın bakan, Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısında liselerdeki eğitim sistemini anlatırken akademisyen olarak belli ki dersine iyi hazırlanmıştı.

“İlkokul ve Ortaokullar bütünleşecek” derken sistemi ilkokul üzerine değil de lise üzerine kurgulaması bana çürük temel üzerine kısa sürede yıkılacak lüks bina inşaatını hatırlattı.

Kısa sürede tüm konulara değinerek kafa karışıklığına neden olurken vermek istediği ana mesajı veremedi.

Ders sayısının azalacağını, ilk sınavın 2014’te yapılacağını, sınav baskısının azalacağını söylerken samimiydi.

Atama bekleyen öğretmen aday sayısı 400 bini bulmuşken ders sayısının azaltılmasıyla açığa çıkacak yaklaşık 100 bin öğretmen ile ilgili açıklama yapmaması inandırıcılıktan uzaktı.

“Öğretmene yatırım yapmadan değişim yapamayız” diyen Ziya Hocanın “Öğretmen Meslek Kanunu” ve öğretmenlere verileceği vaat edilen 3600 ek göstergeye değinmemesi de dikkat çekiciydi.

Başarılı bir akademisyen ve eğitimci olan Ziya Hoca, belli ki kısa sürede siyaseti ve hamaset nutukları atmayı öğrenmiş olmalı ki, orta öğretim genel Müdürü olarak Samandıra belediye başkanlığı yapan, AK Parti milletvekili aday adayı olan “siyasetçi ve ilahiyatçı” Yusuf Büyük’ü getirmiş.

Belirlenen süre içinde okula dönmeyen dershanelerin kapatılacağı kararı bu yıl da uygulanmayacak.

Sayın Bakan yeni sistemde ilk sınavın 2024 yılında yapılacağını, sınav odaklı sistemin devam edeceğini açıkladığına göre dershaneler o tarihe kadar açık kalacak demektir.

SONUÇ: Kocaeli, Cahit Elginkan, Atılım gibi Anadolu Liselerinin sınavla öğrenci almaları engellenip proje okul yapılmazken mesleki ve teknik Anadolu liselerine sınavla öğrenci alınmasında ısrar edilmesi bakanlar değişse de sistemin değişmeyeceğini gösteriyor.

Sayın Bakan Selçuk, bakanlık teşkilatında Kocaeli milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim çelik gibi “liyakatli, adaletli, isabetli” kararlar alacak müdürleri göreve getirmezse ne yaparsa yapsın sistemi değiştiremez.

Milli eğitim il müdürlerinin Eğitim Bir Sen yönetimlerinin güdümünde hizmet yapmasına göz yumup, seyirci kaldığı sürece eğitim-öğretimde istenilen değişiklik uygulanamaz.

Bir zamanlar toplumun “rol model” olarak kabul ettiği özellikle erkek öğretmenlerin saç, sakal, kıyafetleriyle ilgili yönetmelik maddelerini uygulatamazsa bu konuları daha çok konuşuruz.

******************

BÜYÜKAKIN’DANCHP’LİLERE‘SİYASET’ DERSİ!

Doç. Dr. Tahir Büyükakın yıllarca akademisyen ve bürokrat olarak çalıştı.

Kocaeli Üniversitesinde öğretim üyeliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği, Bilecik Valiliği yaptı.

31 Mart seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Hayırlı olsun ziyaretlerini kabul etti, brifingler aldı ve ardından sahaya indi.

Belediye ve bürokrasi deneyimli, yeterli bilgi ve birikime sahip, başarıya odaklı, özgüveni yüksek Tahir Hoca perşembe günü Büyükşehir Belediye meclisine başkanlık etti.

Sağına CHP’li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i, soluna AK Partili Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ü alarak birleşimi yönetti.

Meclis 57’si AK Parti, 14’ü CHP, 4’ü İYİ Parti, 3’ü MHP, 2’si SP olmak üzere başkanla birlikte 81 üyeden oluşuyor.

İlk iki birleşimde CHP’nin kıdemli ve deneyimli üyelerinin amaçlarının önceki yıllarda olduğu gibi projelere katkı sunmak yerine popülist söylemlerle tribüne oynamayı tercih ettiğini gördük.

Çoğunluğu oluşturan AK Parti’nin üyeleri karşısında İzmit belediye meclisinde olduğu gibi siyaset yaparak kamuoyunda algı oluşturmayı iyi beceriyorlar.

Bunu yaparken de çoğu gerçeği yansıtmayan gazete haberleri ve köşe yazılarını kullanıyorlar.

Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığını yaptığı İzmit’te devr-i sabık yaratma çabaları ve açıklamaları ardından, İSU genel kurulunda Büyükakın ile sözlü atışması sanki TBMM’deki tavrını anımsatıyor.

Öyle anlaşılıyor ki, Fatma Hanımın öncülüğünde CHP’nin kıdemli meclis üyelerinin dişli muhalefeti karşısında iktidar partisi üyelerinin susması nedeniyle Kocaeli halkının haklarını savunmak, büyükşehrin parasına sahip çıkmak siyasetin yeni ve güçlü ismi Tahir Hocaya düşecek.

Desenize önümüzdeki süreçte hareketli olduğu kadar renkli meclis toplantıları ve karşılıklı sataşmalar, söz düelloları izleyeceğiz.

CHP’LİLER TERS KÖŞE

Gelelim asıl konumuz, akademisyen ve bürokratlıktan sonra siyasette de başarılı olacağı mesajlarını veren Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın farkına.

Dersine çalışan, açıklamalarıyla karşısındakini ikna etmeyi başaran Tahir Hoca meclisteki ilk sınavda tam not aldı.

Üzerinde en çok çalıştığı ve en çok bilgi birikimine sahip olduğu ulaşım konusunda CHP’nin kıdemli meclis üyelerini ters köşe yaparak ilk golünü attı.

Önceki toplantıda, CHP’lilerin “Öğrenciler toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat etsin” önergesini yasal olmadığı gerekçesiyle meclis red etmişti.

Perşembe günkü mecliste CHP’lilerin “Öğrenciler 50 kuruşa seyahat etsin” önergesini komisyona göndererek red edileceği mesajı verdi.

Bakmayın siz Tahir Hocanın sakin göründüğüne, sessiz kaldığına.

Üniversite öğrenci bursunu Anayasa Mahkemesinde iptal ettiren, toplu taşımada yapılan 40 kuruşluk zammın öğrenci ücretine yansıtılmadığını bildikleri halde ‘siyasi şov’ yapmak için ısıtıp ısıtıp meclis gündemine taşıyan CHP’lilere, Tahir Hocanın vereceği daha çok ders olacak.

Tahir Hocanın yetkilerine müdahale edilmesine izin vermeyeceğini, büyükşehrin hak ve hukukunu korurken, parasına sahip çıkarken, vatandaşa hizmet götürürken meclis çatısı altında siyaset yapılmasına izin vermeyeceğini CHP’liler dahil herkes öğrendi.

************

BÜYÜKAKIN-HÜRRİYETBULUŞMASI; SALI, 16.00

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP’li olmasına rağmen AK Parti’nin “Gönül Belediyeciliği” sloganını kullanarak daha çok vatandaşa ulaşıyor ve farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Ama söylemleri, açıklamaları, mesajlarıyla milletvekilliği dönemindeki alışkanlıklarından vazgeçemediği gibi yerel siyasete de tam uyum sağlamış değil.

31 Mart öncesi gösterdiği performansla İzmitlilerin oyunu alan, gönüllerine giren Fatma Hanım sırf siyaset yapmış olmak için gündemde kalmayı seviyor.

Seçimin üzerinden 40 gün geçmesine rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret etmeyerek polemik konusu yaptığı gibi.

“Efendim, özel kalemim iki kez randevu talebinde bulundu ama Büyükşehir özel kalemi vermedi” demek samimiyetsizliğin ötesinde ucuz siyaset olur.

Kaldı ki Fatma Hanımın polemiklerle, ucuz siyaset yaparak gündemde kalmasına hiç ihtiyacı yok.

Hele hele, farklı partilerden olsalar da ilçe belediye başkanı olduğunu unutup, “randevu gününü ve saatini ben belirlerim” inadını sürdürmesi, Fatma hanıma siyaseten puan getirmez.

Tebrik ziyareti için Tahir Hocayı aramayan Fatma Hanım, 19 Mayıs’ın 100. Yılında yapacağı etkinlik için cep telefon undan Anıtpark Bölgesinin tahsis edilmesini isteyebiliyor. Buna ne demeli?

Küçük bir not, Fatma Hanım milletvekili olarak görev yaptığı yıllarda da Büyükşehir Belediyesine hiç gitmemiş, dönemin başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etmemişti.

Büyükşehir Belediyesinin belirlediği 21 Mayıs Salı günü saat 16.00 randevusuna giderse ilk olacak.

SONUÇ; Geç de olsa randevu sorunu şimdilik çözüldü. İzmit Belediye Başkanı Hürriyet yeni bir gerekçeyle karşı çıkmazsa Salı günü (yarın) saat 16.00’da Büyükakın ile Büyükşehir Belediye Başkan makamında bir araya gelecekler.

İzmit belediye meclis üyelerinin de hazır bulunacağı görüşmede birbirlerine hayırlı olsun deyip başarılar dileyecekler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?