Medeniyetleri insanlar kurar

Adem (as) insan olarak yaratıldıktan sonra cennete Hava anamızla birlikte yerleşti.Cennet harika bir yerdi. Sonsuz ve sınırsız nimetler, çabasız elde ediliyordu. Orada her şey mükemmel idi, ama insanoğlu Rabbine söz vermişti. Sözünü yerine getirmesi gerekiyordu…yani kulluk görevi.

Cennet kulluk yapılacak yer değildi. Cennet zevk ve sefa sürülecek yerdi. Sonsuzluk orada idi,nimetler orada. Acı yoktu, sıkıntı yok. Yok yoktu. Her şey vardı. Ama insanın imtihanı için yokluk lazımdı, gayret lazımdı, mücadele lazımdı, fedakarlık cefakarlık, çalışma kazanma paylaşma sorumluluk lazımdı!. Rabbimizin ezelden takdir ettiği dünyaya iniş olayı insanoğlunun hayat denen kısa bir yolculuk yapması ve bu hayatta yaptıkları ve yapmadıkları ile sorumlu olması, onu cennete geri getirecek veya getiremeyecekti.

Adem (as) dünyaya indiği zaman kendisi, hem ilk insan hem ilk peygamberdi. Kendisine daha önce Allah tarafından bazı şeyler öğretilmişti. Eşi Havva anamız ile 40 yıl sonra arafatta buluştuklarında dünyada kendilerinden başka kimse yoktu. Hayvanlar vardı ama insan yoktu. Adem peygamber ve çocukları toprağı işlediler, topluluklar oluşturdular, kabilelere ayrılıp, köyler şehirler kurdular. yeryüzüne dağılarak ülkeler ve medeniyetler kurdular.

Allah Adem (A.S) dan sonra başka peygamberler gönderdi, onları tebliğ ile vazifelendirip kabilelerini doğru yola çağırdılar.Bazı kabileler doğru yoldan saptılar,O dönemin peygamberleri toplumlarını Allahın birliğine ve ona itaate çağırıp O’na şirk koşmamalarını tebliğ ettiler.Kimi toplumlar bu çağrıya uydu kimileri uymadı.Allah uymayanları cezalandırdı.Mesela Nuh (A.S) Kavmi suda boğulmuşlardı.Lut (as) Kavmi üstlerine kızgın taşlar yağarak helak oldular.Son peygamber olan Hz Muhammed Mustafa (as)a gelinceye kadar 25 peygamber gönderdiğini bize Kuranı Kerim bildiriyor.

Hz Muhammed Mustafa (as) a kadar birçok medeniyetler kurulmuş, yıkılmış, yeniden kurulmuş. Kimi kısa sürmüş kimisi uzun sürmüş, tarihin sayfalarında yerini almıştır. İslam medeniyeti 1439 yıl önce Son peygamber Hz Muhammed Mustafa (as) tarafından kuruldu ve ve o medeniyet kıyamete dek devam edecektir.

Osmanlı medeniyeti tarihteki yerini Selçuklu devletinden sonra almıştır ve 600 yıl gibi uzun bir süre dünyanın en kudretli imparatorluklarından birini kurmuştur. Biz Türk milleti olarak İslam medeniyetini 1000 yıldır sürdürmekteyiz. Çünkü Selçuklu devletini kuranlarda Türklerdi.

Osmanlı devleti Avrupa devletlerinin entrikaları ve içerideki maşalarının oyunları ile yıkıldıktan sonra kurulan Yeni Türkiye Cumhuriyeti Osmanlıdan gelen geleneklerini ve ‘’İlayı kelimetullah’’ olan mirasını ilelebet sürdürecektir. Türk askerinin Çanakkale’de gösterdiği kahramanlığı bütün dünya hayranlıkla izlemişti. Dönemin askeri teçhizatı gelişmiş Fransa, İngiltere gibi ülkelere bu üstünlük zafer getirememiştir. Nice sıkıntılara yokluklara ve imkansızlıklara rağmen Türk ordusu zaferi kazanarak Çanakkale geçilmez demiştir.

Kurtuluş savaşında da Türk ordusu silah ve mühimmat sıkıntısı içinde iken bile düşmanı denize dökmüş vatanı kurtarmıştır. Vatanı için hayatını feda eden asker, dünyada başka milletlerde yoktur. O ruh bu günde Türk milletinde ve askerinde mevcuttur. Bu yüce duyguyu imanından almıştır. Ölürse şehit kalırsa gazidir. Şehitlerin yeri ise cennettir. Allah cc, vatan için canını veren bütün şehitlerimize rahmet, gazilerimize ise sağlıklı ömürler versin.

Bu vesile ile İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamı tei’in ediyor ve bu zulme sessiz kalanların intibahı için Allah’a niyaz ediyorum. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında, İslam aleminin birlik beraberliği için dua kuşlarımız şehbal açsın. Umulur ki dualar icabet bulur.

Herkese hayırlı, bereketli ve huzurlu bir Ramazan diliyorum efendim…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Melek Engin Aktemur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

AYNUR KESKİN. - çok güzel bir sunum. ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. Rabbim önünüzü açık eylesin. Hayırlı, bereketli ve huzurlu Ramazanlar diliyorum.rn.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 10:02

Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?