Kitap fuarında Türbe ziyareti…

Şehrimizin marka değerine yapılan en önemli yatırımlardan biride kuşkusuz Kocaeli kitap fuarıdır, mümkün mertebe her siyasi görüşten yazarın, yayın evi ve yayın organının okuyucusu ile buluştuğu bu önemli etkinlik 22 Mayıs Pazar gününe kadar İnterteks Fuar Alanında devam edecek.

Yapılan söyleşiler ve imza günleri ile hem okuyucular beğendikleri yazarlar ile yıllar yılı unutmayacakları sohbetler ediyor hem de baktıkça hoş anılar yaşayacağı resimler çektiriyor.

Yazarlar ve yayınevleri de normal zamanlarda satamadıkları, kitapçılarda belki de bir yılda ulaştıkları satış adetlerine bu dokuz günlük fuar süresince ulaşıp bir sonraki kitapları için maddi kaynak elde ediyorlar.

Herkesin tahmin edeceği üzere kitap satışlarından en fazla gelir elde eden ve maddi kazanım sağlayanların neredeyse tamamı, dini yayınlar, sol akımların tanınmış sahaf ve yazarları, birde özellikle 15-25 yaş arası gençlere hitap eden duygusal ve popüler yayın satanlar oluyor.

“Yukarıda yazdıklarımı kıskanarak, imrenerek ve saygı duyarak yazdığımı bilmenizi isterim.” Çünkü bu okuma, kitap – dergi satın alarak yazara ve yayıncıya destek olma bilinci “veren el alan elden üstündür anlayışı” aşırı sağ ve aşırı sol oluşumlarda imrendirecek ölçüde mevcut.

3 yıldır Türk Ocakları ve Türk Yurdu yayınları sayesinde daha yakından tanıdığım kitap fuarının yayıncılarını ve ziyaretçilerini gözlemlediğimde Türk Milliyetçisi fikri yayınların olduğu stantların, Türk Milliyetçisi yazarların şairlerin olduğu stantların genelde türbe gezer gibi gezildiğini, yani takdir edildiklerini, dua edildiklerini ve hatıra resmi çekildikten sonra herhangi bir kitap – dergi satın almadan ziyaretin tamamlandığına çokça şahit oldum, galiba Türk Milliyetçisi insanımız firi ihtiyacını tamamlamış olsa gerek ki okumaya ihtiyaç duymuyor, benim gözlemim tahminen 300 ziyaretçiden 1 kişi kitap alarak maddi katkı sağlıyor.

Madden nasıl destek olabilirim düşüncesi ile fuardaki Türk Milliyetçisi stantlara gelenlerde gerçekten gençleri ve yayıncıları geleceğe dair azda olsa ümitlendiriyor.

Hatta gençlerimizin anlattığı bir anıyı da paylaşarak sizleri gülümsetmek isterim, geçen yıl bir Kocaeli milletvekilimiz hızlı adımlarla standımıza yaklaşıyor kendisini tanıyan gencimiz kalkarak hızla gelen milletvekilimize saygıda kusur etmemek için ayakta karşılıyor, elindeki telefonu stanttaki gencimize uzatan Kocaeli milletvekilimiz acelem var acilen bir resim çekilip gideceğim nerde poz verelim diyor ve bu uygulamayı 5-6 stantta da yaklaşık 30 saniye gibi rekor sayılacak bir sürede gerçekleştirerek hızla gözden kayboluyor.

Ve bu nahoş anının gençler üzerindeki olumsuz etkisini ve hayal kırıklığını tahmin edersiniz.

Malumunuz Kocaeli’de kitap fuarı dediğiniz zaman akla ilk önce C salonuna renk katan, canlılık katan, sosyal medya ve basında fuar alanında yaptıkları etkinlikler ile katılımcı sayısını arttıran Türk Milliyetçisi dernekler ve yayın organları geliyor.

İşte bunlardan biride Türk Ocakları ve Türk Yurdu dergisidir.

105 yıl önce çıkardığı Milli Mücadelenin ve Kuvai Milliye ruhunun ilk adımı sayılan Türk Yurdu dergisi ile hem cumhuriyetimizden daha eski bir yayın organına sahip hem de bu güne kadar binlerce milli manevi değer taşıyan kitabın basıldığı, düzenlenen panel, söyleşi konferanslarla halkı aydınlatan tam bağımsız sivil toplum kuruluşu olan Türk Ocakları vatanseverlerin destekleri ile her geçen gün daha fazla kişiye ulaşıyor.

Katıldığı her yıl gençlere binlerce dergi hediye eden, vatansever her kesimden misafir ağırlayan, ağırladıkları misafirlere ev sahibi olduklarını Türk Ocağının kendilerine de ait olduğunu hissettiren, akademik tahsil yapan veya yapmak isteyen gençlere 104 yıllık hizmet serüvenini anlatmaya çalışan bu hizmet yuvası, gönüllülük esasıyla sahiplenen herkes ile güç kazanıyor. Allah sahiplenen, ait hisseden herkesten razı olsun…

Bir Türk Ocağı hizmetkârı olarak bu yazıyı okuyan vatanseverlerden bir istirhamım var, fuarları kültürel bir gezi veya Türbe ziyaret eder gibi ziyaret ederek tasarruf edemezsiniz, sizin fikrinizi savunan nitelikli ve vasıflı gençler yetiştiren kurumlar güçsüz olursa kıt imkânlara sahip olursa fikriniz hiçbir zaman iktidar olamaz, siz sahip çıkmazsanız, size ve sizin çocuklarınıza da sahip çıkacak güce ve olanaklara sahip kuruluşlar bulamazsınız, lütfen gençlere sadece akıl vermeyin onların aklınız kadar, anılarınız kadar, anlattığınız hikâyeler kadar maddi desteğinize de ihtiyacı var, bunu kimse için de yapmayın sadece kendiniz için yapın, bence böylece bir hayır işlemiş ve mutlu olursunuz, bir kez dahi olsa kendinizi ait hissettiğiniz standa gidin ve varlığınızı hissettirin ve mümkün ise tek hedefi ortaokuldan itibaren nitelikli vasıflı ahlaklı gençler yetiştirmek olan disiplinli hiyerarşik yapıları tercih edin.

Türk Ocakları gibi çoğunlukla büyüklerin hizmet ettiği kurumlar her halükarda ayakta duruyor, anılarınızı anlatmaya bize gelin. Ama gençliğim dediğiniz, geleceğim dediğiniz, uğruna ölürüm dediğiniz Türk Milliyetçisi kurum dernek ve vakıfların sosyal medya dışında da size ihtiyacı var…

Selam ve dua ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.