CHP’liler Doğan’a teşekkür edeceği yerde eleştiriyor

İzmit, yıllarca CHP’nin kalesi oldu, belediyelerde CHP bayrağı dalgalandı.

2004’e gelindiğinde genelde olduğu gibi yerelde de CHP’nin kaleleri bir bir düşmeye başladı.

İzmit başta olmak üzere tüm belediyeler CHP’den AK Parti’ye geçti.

CHP’nin efsane ismi Sefa Sirmen bile girdiği her seçimi kaybederek “siyasi mevta” oldu.

CHP’nin kurmayları belediyeleri teslim ettikleri AK Partili başkanları tebrik edecekleri, bükemedikleri bilekleri öpecekleri yerde eleştirmeye başladı.

Önceki gün CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın bir dönem Bekirpaşa Belediye Başkanlığı yapan Fikret Toker’i sağına alarak düzenlediği basın toplantısı gibi.

CHP’lilerin hedefinde İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan vardı.

Neymiş efendim; Başkan Nevzat Doğan, İzmit’i parsel parsel satıyormuş!

Belediye iyi yönetilemiyormuş, kurum borç içinde yüzüyormuş!

Belediye mülklerini SGK ve vergi borçlarına karşılık gerçek bedelleri üzerinden vermiyormuş!

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın açıklamalarını okuyunca güldüm, “Başarıyı kıskanırken kamuoyunu bu kadar yanıltmak olmaz” dedim.

Bileğini bükemediği siyasi rakiplerini eleştirmesinin en doğal olduğunu düşündüm ama gerçekleri, rakamları bu kadar saptırmasına, çarpıtmasına anlam veremedim.

CHP’li Küçükkaya, siyasi rakibi AK Partili İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı beğenmeyebilir, sevmeyebilir, projelerini ve başarılı çalışmalarını kıskanabilir, belediyeyi AK Parti’ye devrederken ne kadar borç bıraktıklarını da bilmeyebilir!

Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı en güçlü yanından vurmaya kalkarak baltayı taşa vurdu.

CHP’li Başkan Küçükkaya durup dururken bir dönem Bekirpaşa Belediye Başkanlığı yapan, 2009 seçimlerinde girdiği yarışta İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan karşısında seçim kaybeden Fikret Toker’in verdiği pas ile CHP kalesine öyle bir gol attı ki bakalım CHP il başkanı, örgütleri, milletvekilleri CHP kalesine giren golü nasıl çıkaracaklar?

CHP ilçe başkanı Küçükkaya CHP kalesine gol atmadan önce keşke Mehmet Ali Paşa’daki kaymakamlık, Kuruçeşme’deki adliye, Yeşilova’daki Kassel Çocuk Yuvası binaları, camiler ve Belsa’nın B Bloğu ile ilgili gerçek bilgileri, o günleri en iyi bilen il başkanı avukat Cengiz Sarıbay’a sorsaydı!

Ya da eleştirdiği İzmit Belediyesi SGK ve vergi borçlarının hangi tarihe ve kimin dönemine ait olduğunu ilgili kurumlarda araştırdıktan sonra gazetecilerin karşısına geçip Nevzat Doğan’ı kamuoyuna şikayet etseydi!

Az daha unutuyordum. Başkan Küçükkaya,

Oturduğum yerde İzmit Belediyesi’nin SGK borçlarını öderdim” demiş.

İlahi Başkan Küçükkaya, bu mülklerin büyük kısmı basın toplantısında sağına oturttuğun Fikret Toker dahil yıllarca CHP’lilerin başkanlığını yaptığı belediyelere ait idi.

O yıllarda CHP’lilerin elini tutan, kolunu bağlayan mı vardı?

Başkan Küçükkaya o yıllarda neredeydi, neden başkanlarını uyarmadı, İzmit Belediyesi borçlarını ödeme formülünü neden vermedi de bugüne kadar sakladı?

DOĞAN’A ÖZÜR BORÇLU

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İzmit Belediyesi’nin SGK ve vergi borçlarına karşılık bazı binaları hazineye satıyor olacağına tepki göstermek yerine söz konusu borçların CHP döneminden kalan borçlar olması nedeni ile Başkan Doğan’a teşekkür borçlu.

İzmit Kaymakamlığının, Kocaeli Adliyesinin, Kassel Çocuk Yuvasının Yıllardır tek kuruş ödemeden kullandığı binalar hazineye verilirken İzmit Belediyesi kasasına milyonlar gireceği için takdir etmesi gerek.

İzmit Belediyesi mülklerine sahip çıkan, en iyi şekilde değerlendiren Başkan Doğan’a haksızlık ettiği, yanlış bilgilendirerek kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği için özür borçlu.

Başkan Küçükkaya’nın açıklamalarını, İzmit’i satıp satmadıklarını Başkan Doğan’a sordum.

İşte 3 Kasım 2002’de milletvekili, 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014’de İzmit Belediye Başkanı seçilen, belediyenin öz kaynaklarını İzmit’in ve İzmitlilerin haklarını, menfaatlerini koruyarak harcadığını söyleyen Başkan Doğan’ın

cevabı,

2009’da 60 milyon aldığımız bütçelerden 220 milyona geldik. Bütçemiz 3,5 kat arttı. Hedefimiz 250 milyon TL’yi yakalamak. CHP üyeleribilebütçeyi çok hızlı büyüttüğümüzü söylüyor. Bütçemizi, şehrimizin geleceği için büyütüyoruz. Şimdiye kadar bütçemiz hep denk gitti. Bütçemizi yılsonunda yüzde 90 gerçekleşmiş olarak kapatacağız.”

Türkiye genelindeki ilçe belediyelerin borç batağında olduğunu, işçisinin ve çalışanlarının maaşlarını zamanında ödeyemediğini söyleyen başkan Doğan İzmit Belediyesi ile ilgili bakın ne dedi, “İzmit Belediyesi işçisine, memuruna, müteahhitlere tek kuruş borç takmayan, vizyon ve prestij projeleri örnek gösterilen ender belediyelerden biridir. Parayı en iyi kullanan belediyeyiz. Milletin kuruşunu ziyan etmiyoruz. Parasal konularda hiçbir sıkıntımız olmadı. Hep başımız dik, alnımız açık oldu. Allaha çok şükür sadece şehir merkezinde değil köylerimizde dehizmetlerimiz devam ediyor.Her alanda örnek çalışmalar yapmaya devam ediyoruz”

CHP İzmit İlçe Başkanı Küçükkaya’nın iddiaları ile ilgili, “CHP’lilerin yıllar önce bıraktığı SGK ve vergi borçlarını ödemek için çalışıyoruz. CHP’lilerin bıraktığı borçları sıfırlamak için formül arıyoruz. Belediyenin mallarını satarak birilerine peşkeş çekeceğimiz iddiaları doğru değil. Söz konusu mülkler hazineye geçecek. İddiaların aksine milletin malına sahip çıkıyoruz. Takas yaparken belediyeye para kazandırıyoruz. Örnek gösterilecek iş yapıyoruz. Bizim yaptıklarımıza CHP’lilerin aklı ermez. Onlar borç bırakır biz öderiz. Onlar kamunun malını hoyratça kullanır biz değerlendiririz” dedi.

PISA’DA SORUMLUMESLEK LİSELERİ!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından hazırlanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçlarına ilişkin değerlendirme raporu yayınlandı.

Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olanlar PISA araştırması sonuçlarını televizyon ekranlarında konuşuyor, gazete köşelerinde yazıyor.

Eğitim sendikaları ve muhalefet sözcüleri başta olmak üzere herkes koro halinde milli eğitimi eleştiriyor.

Ama hiç biri eğitim kalitesinin arttırılması için bugüne kadar katkı verip vermediğini sorgulamıyor, özeleştiri yapmıyor.

Eğitimde kalitenin ve başarı çıtasının düşük olmasında önceki hükümetlerin ve bakanların hiç sorumluluğu yokmuş gibi gelen mevcut hükümete, giden bugünkü milli eğitim bakanına vuruyor.

Milli eğitim bakanı da ne olduğunu bilmediği eline tutuşturulan kağıtlara yazılı bilgileri okuyarak aklınca eğitimi savunuyor.

Eleştirileri; Türkiye’nin önceki PISA sonuçlarına göre 28, Finlandiya’nın 34 kayıp puanı olduğunu söyleyerek cevaplıyor.

Özeleştiri yaparak gerçekleri kabul etmek yerine “Sadece fen lisesindeki öğrencilerimiz girmiş olsaydı, aldığımız derece dünyanın ilk 3’ü arasında

olacaktı” diyerek neredeyse Türkiye’nin başarılı olduğunu söyleyecek!

Eğitim sorunlarını konuşup tartışmak yerine bol bol siyaset yaparak geçirdiğimiz bir haftada 15 yaş grubunun katıldığı PISA 2015 sonuçlarına göz atalım.

925 bin öğrenciden 5 bin 895’i Türkiye’den olmak üzere 72 ülkede eğitim gören yaklaşık 29 milyon öğrenciyi temsilen 540 bin öğrenci katıldı.

Türkiye’den katılan 5 bin 895 öğrencinin yüzde 21’i 9. sınıf, yüzde 73’ü 10. sınıf, yüzde 6’sı diğer sınıflarda okuyor.

Öğrencilerin okullara göre dağılımı ise şöyle; yüzde 38,1’i Anadolu lisesi, yüzde 36’sı mesleki ve teknik Anadolu lisesi, yüzde 14’ü Anadolu imam hatip lisesi, yüzde 2’si fen lisesi.

“fen okuryazarlığı” ortalama puanlarına göre Türkiye 2009’da 454 puan ile 65 ülke arasında 42. sırada, 2012’de 463 puan ile 65 ülke arasından 43. sırada, 2015’te de 425 puan ile 72 ülke arasında 54. sırada yer aldı. Ortalama puanı en yüksek ülkeler; Singapur, Japonya, Estonya, Tayvan-Çin ve Finlandiya.

“okuma becerileri”,ortalama puanlarına göre Türkiye 2009’da 65 ülke arasında 464 puan ile 39. sırada, 2012’de 475 puan ile 65 ülke arasında 42. Sırada, 2015'’te 428 puan ile 72 ülke arasından 50. sırada yer aldı.

Ortalama puanı en yüksek ülkeler; Singapur, Hong Kong -Çin, Kanada, Finlandiya ve İrlanda.

“matematik okuryazarlığı” ortalama puanlarına göre Türkiye 2009’da 445 puan ile 65 ülke arasında 41. sırada, 2012’de 448 puan ile 65 ülke arasında 44. sırada, 2015’te ise 420 puan ile 72 ülke arasında 50. sırada yer aldı.

ÖĞRETMENİ İHMAL ETTİK

Temel amacı gençlerimizi tanımak, öğrenmek isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini ortaya koymak olan PISA sonuçlarını iyi okuduğumuzu söylemek çok zor.

Herkes sonuçları konuşuyor. Eğitimin öğretmenle olduğunu, öğretmenin yıllardır ihmal edildiğini, öğretmene yatırım yapılmadan sonuçların değişmeyeceğini söylemiyor.

TEOG, LYS, PISA’da başarılı olmak için müfredat içeriklerinin beceri odaklı ve öğretmen yerine öğrenci odaklı olması gerektiğini tartışmıyor.

Sınavların bilgiyi ezberlemeyi değil, var olan bilgiyi kullanmayı ölçtüğünü, problem çözdüğünü ölçtüğünü kabul edip uygulamaya koymadan TEOG ve LYS’de başarının yakalanamayacağını, PISA’da yarışamayacağımızı kabul etmeliyiz.

“Okuma yazma biliyor, dört işlem yapıyor” diyerek uluslararası arenada iddialı olduğumuzu söyleyemeyiz.

LYS’de olduğu gibi PISA’da da eğitimdeki kalitenin ve başarı sıralamasındaki

düşüşün nedenini “meslek liseleri” öğrencilerine bağlar isek yanılırız.

Faturayı “meslek liseleri”ne çıkarırsak, “meslek liseleri”ni sorumlu tutarsak

Eğitimde bir arpa boyu yol alamayız.

Yıllardır marka okullar açmadan, öğretmene yatırım yapmadan, yöneticileri liyakatli olanlar arasından seçmeden eğitimde kalitenin artmayacağını, başarının yakalanmayacağını yazıyorum, söylüyorum.

Çoğu fen liselerinden oluşan marka okul sayısını belli merkezlerde sınırlı tutmak yerine

Proje okula dönüştürülen fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, güzel sanatlar liseleri sayısı 67’de kalırken imam hatip liseleri sayısını 93’e çıkarıyorsak kimse başarıdan söz etmesin, başarıyı konuşmasın, faturayı meslek liselerine çıkarmasın.

Eğitimin tüm paydaşları ellerini taşın altına koyacakları yerde bildiklerini okumaya devam ettikleri sürece başarısızlığa farklı yerlerde kılıf aramasın.

HAİN SALDIRIYI LANETLİYORUM

İstanbul Beşiktaş Vodafone Arena yakınında maç çıkışı sçevik kuvvet otobüsüne yönelik bombalı araçla saldırı düzenleyen hain, alçak teröristler 39 polisimizi şehit etti, onlarca yaralı var.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Nereden, kimden, hangi amaçla gelirse gelsin tüm terör eylemlerini kınıyor, lanetliyorum.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde siyasi parti liderleri başta olmak üzere herkesi sağduyulu hareket etmeye, toplumu geren açıklamalar yapmaktan kaçınmaya, teröre karşı tek vücut, tek yürek olmaya çağırıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.