Siyasetin dini imanı var mı?

Bundan yıllar önce idi bu sorunun bir benzerini dini cemaatlerden birinin kuruluşlarından birine çalışırken orada bulunan yöneticilere ticaretin dini imanı var mı diye sormuştum.
Bugün bu soruyu bu şekilde neden sorduğumu yazımın sonunda anlayacaksınız.
Kısaca önce başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşarak başlayayım.
1995 ve 1996 yıllarında Kocaeli'de çalışırken televizyonu dini cemaatlerden bir tanesi satın aldı o dönemde de beni de İstanbul’daki televizyona gönderdiler. Ben de İstanbul’da çalışmaya başladım zira 3 ay boyunca maaş almadık sonrada o kurumda bir değişiklik oldu.
Ve üst kademedekilerin aralarındaki problemden müdür değişikliği oldu bizim çalıştığımız müdür görevden alındı başka birisi geldi bende Kocaeli'ye tekrar geri dönmek istedim ve döndüm.
Sonra da burada görev yapan yöneticilere benim işten çıkışımı verin benim yeni gelen genel müdürle çalışmam uygun olmaz dedim.
Onlar da İstanbul’a bildirdiler onlar da çıkışımı verdiler daha sonra Holdingin ana merkezine 3 Aylık maaşımı ve tazminatımı almaya gittim orada olan ve sendikacı olduğunu söyleyen vatandaşın biri daha doğrusu yöneticilerden biri biz kimseye tazminat vermiyoruz demez mi benim devrim döndü o zamanlarımız daha deli dolu zamanlarımız. Tamam siz vermeye bilirsiniz ama ben alırım dedim. Nasıl alacaksın dediler öyle bir gücün var mı? dediler. Hayır ama ben almasını bilirim dedi.
Nasıl alacaksın dediler. Benim bildiğim dini bir kuruluş bazı şeylere dikkat eder diye biliyorum.
Bunun içinde ben size değil Hoca efendiye soru sorarım onun cevabını elbet verecek dedim. Ne soracaksın dediler. Dedim ki hocam diyecem ticaretin dini imanı var mı? Hepsi birden o ne demek dediler bende eğer ticaretin dini imanı olsaydı siz benim hakkımı yemezdiniz zira peygamber efendimiz s.a.s işçinin alnının teri kurumadan hakkını verin diyor dedim.
Sizse tam tersi benim alnımın teri elli defa kurudu tekrar ıslandı birde benim hakkım olanı bana vermemekte diretiyorsunuz dedim ve sonra Ali bey diye birine götürdüler aynı şeyi ona da söyleyince sağolsun işimi çözdü öldüyse Allah rahmet eylesin sağsa Allah selamet versin.
Şimdi bunu neden anlattım bugün siyasette olan şeylerde artık buna benzemeye başladı. İnsanlar dini işlerine geldiği gibi kullanıyorlar da ondan dedim ve yazma gereği duydum.
Arkadaş siyasetin dini imanı var mı diye sormak içimden geldi. Evet aslında yanlış algıda olmasını istemem aslında politikanın dini imanı var mı diye sormak gerekiyor.
Zira bugün yapılan siyaset değil politika.
Çünkü siyasetin içerisin de yalan dolan olmaz ama politikanın içerisinde her türlü şey mubah.
Bu yazıyı yazmama vesile olan olay neydi diyeceksiniz.
Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Saadet Partisi'nin binası olay olmuştu milletin paralarıyla alındığı bilinen bina şimdi başkalarının üzerine ve bunun hissesi devredilmiş ve bundan dolayı Alaattin Köksal partiden ihraç edilecekmiş. Yahu Allah aşkına kim doğruyu söylüyor onu anlayamadım.
İşte onun için de demek istedim ki siyasetin dini imanı var ben biliyorum.
Ama günümüz politika olmuş siyasetinin dini imanı var mı varın onun kararını da siz verin.
İçimden geldi yazdım devamı ayrıntılarıyla mutlaka gelecek.
Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?