KOTO Meslek Anadolu Lisesi “S.O.S.” veriyor!

KOTO (Kocaeli Ticaret Odası) 120 yıllık geçmişi olan tarihi ve köklü bir kuruluş.

10 bini aşkın üyesi ile yıllarca Kocaeli ticaretine, ekonomisine, siyasetine, bürokrasisine yön verdi.

Ama son yıllarda ister yöneticilerin beceriksizliğinden, ister hırs ve ihtiraslarından deyin KOTO en çok eleştirilen, tartışılan kurumların başında gelmeye başladı.

Özellikle FETÖ/PDY Terör Örgütü ile ilgili soruşturmalarda yönetim kurulu başkanı Murat Özdağ’ın Silivri tutuklu olması, meclis başkanı Bülent Karagöz’ün gözaltına alınıp serbest bırakılması ile KOTO 120 yıllık tarihinin en sıkıntılı günlerini yaşamaya başladı.

Yıllardır kıran kırana geçen meclis ve yönetim kurulu seçimlerini izliyorum ama hiç bir dönemde bugünkü kadar mahkemelik, “şaibeli” olanına rastlamadığım gibi başkanlık koltuğunu bırakmamak için sıkı sıkı sarılanını da hatırlamıyorum.

Yaklaşık 10 milyona yakın üyesine verdiği hizmetler, toplum yararına ürettiği projeler ile değil de kuruma sürekli itibar kaybettiren karar ve uygulamalar ile anılan KOTO yönetiminde yaşananları şimdilik bir kenara bırakıyorum.“KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”ndeyaşananları paylaşmak istiyorum.

Bu arada başta Şahabettin Bilgisu olmak üzere seçilmişve atanmış tüm KOTO yöneticilerden aramızdan ayrılanları rahmetle anıyorum, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum.

KOTO AOSB MESLEK LİSESİ

Gebze Ticaret Odası başta olmak üzere tüm odalar eğitime destek konusunda duyarlı davranırken KOTO, sözler vermekle kağıt üzerinde kalan protokollar imzalamakla yetindi.

TOBB’un gönderdiği üç kuruşla öğrencilere kırtasiye yardımı yapan başkanlar eğitime katkı yaptıklarını sanarak hem kendilerini hem üyelerini kandırdı.

Çocukları özel okullarda okuyanya da yurt dışında eğitim alan başkanlar, üyelerin çocuklarının eğitimini, okul sorunlarını dert edinmedi,

Kişisel hırsını tatmin etmek için üstüne vazife olmayan “okul projesine” soyunan Murat Özdağ ise15 Temmuz darbe girişimi ardından FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmakla suçlanarak Silivri Cezaevine gönderildi.

Geliniz Murat Özdağ’ın o çok övünerek anlattığı, tanıttığıKOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesibir yılda nereden nereye geldi ona göz atalım.

Bakmayın siz önceki başkan Murat Özdağ’ın övünerek AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini KOTO olarak yaptırdık, çalıştırıyoruz dediğine.

Okulu yaptıran sanayici, iş adamı, Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fehmi Yıldız.

Sayın Yıldız yaklaşık 13 milyon TL harcayarak OSB bünyesinde yaptırdığı okulu KSO’ya (Kocaeli Sanayi Odası) devretmek istedi.

Ama Türkiye ihracat ve vergi şampiyonlarından oluşan üyelerinden toplanan 50-100 bin lira ile yaptırdığı Gölcük KSO Dumlupınar Ortaokulu ile övünen KSO yönetimi AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini çalıştırmaya hayır dedi.

KOTO’nun işi ve asli görevleri arasında olmamasına rağmen dönemin başkanı Murat Özdağ okulun işletmesine talip oldu.

Kocaeli Valiliği, Fehmi Yıldız’dan, yaptırdığı okul binasını milli eğitime devretmesini istemek yerine bugün başlayan, önümüzdeki yıllarda artacak, KOTO üyelerini üzecek KOTO’ya devir protokoluna onay vererek büyük bir yanlışa imza attı.

ÖĞRENCİ TERCİH ETMEDİ

Geliniz önce bir öğrenci maliyeti 12 bin TL’yi bulan 65o öğrenci kapasiteli KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini tanıyalım.

KOTO bünyesinde kurulan KOTEV (Kocaeli Ticaret Odası Vakfı) tarafından işletilen, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Makine Teknolojisi, Mobilya ve İç Tasarım alanlarından oluşan okulun ayakta kalabilmesi için yönetim kurulu üyeleri 10’ar bin, meclis üyeleri 5’er bin TL katkıya zorlanıyor.

İlginç olan önümüzdeki seçimlerde KOTO’da 5 bin TL’yi kabul etmeyen meclis, 10 bin TL bağışa hayır diyen yönetim kurulu üyesi olamayacak.

Neyse, okula dönelim. Murat Özdağ, okulu KOTO yaptırmış gibi anlatmadığı televizyon kanalı, gitmediği gazete, konuşmadığı gazeteci kalmadı.

Özel olarak gezdirilen gazeteciler ile bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan eli kalem ve mikrofon tutanlar okulu ve Murat Özdağ’ı öve öve bitiremediler.

50 yıllık eğitimci ve gazeteci kimliğim ile Kocaeli eğitimini yakından izleyen ve yazan biri olarak o günlerde AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin KOTO’ya verilmesinin yanlış olduğuna dikkat çektim.

Okulu tanıtırken Anadolu Lisesi yerine milli eğitimin yasakladığı “kolej” denmesini yadırgamıştım.

Milli eğitime bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrencilerin tercih etmediği Mobilya ve İç Tasarım alanı kapatılırken KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılmasını eleştirmiştim.

KOTEV bütçesinin KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işletmesinde zorlanacağını söylemiştim.

Bir yıl önce dikkat çektiğim, eleştirdiğim konuların hepsi bugün gerçekleşti.

Murat Özdağ’ın reklam uğruna KOTO’ya prestij ve itibar kaybettiren okul projesinde ben yanılmış olsaydım.

Ama yanılan ben değil, okul protokollerini, KOTEV tüzüğünü meclis üyelerinden kaçıran, bilgilendirmeyen KOTO ve önceki yönetimi oldu.

Mobilya ve İç Tasarım alanını öğrenciler tercih etmediği için kapatıldı.

Şehit aileleri çocuklarına tanınan mezun oluncaya kadar tek kuruş ödememe kontenjanı sınırsız olmasına rağmen tek bir öğrenci bile başvuru da bulunmadı.

KOTEV yönetimi, geçen sene tüm öğrencilerin mezun oluncaya kadar yemek ve servis masraflarını karşılama sözü vermesine rağmen bu sene kesildi.

Bu sene 10. Sınıfta olan 120 öğrencinin öğle yemeği ve servis ücreti KOTEV tarafından karşılanırken bu sene yeni kayıt yaptıran 9. Sınıf öğrencileri öğle yemeği ve servis ücretlerini kendileri ödüyor.

Önümüzdeki yıllarda öğrenci mevcuduna paralel olarak kullanılan derslik ve laboratuvar sayısı arttıkça KOTEV, doğalgaz, su, öğretmen, personel giderlerini ödemekte zorlanacak.

Bugün değil ama yarın KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi esi S.O.S. vermeye başlayınca KOTO yönetimi okulu milli eğitime devretmek isterse benim için sürpriz olmaz.

Yeri gelmişken söyleyeyim; KOTO, AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sadece yönetimden kaynaklanan sıkıntılar yaşamıyor.

Okulun resmi internet sitesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili tek kelime edilmemesi, Atatürk fotoğrafı bulunmaması da KOTO yönetimini ve üyelerini üzüyor.

KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini işletmek üzere 15 günde kurulan KOTEV’in eksikleri, aksaklıkları da yeni yönetim tarafından düzeltiliyor.

Duyduklarım, gördüklerim, öğrencilerin neden tercih etmediği KOTO’nun ve kolej olarak tanıtılan okulu AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ini Murat Özdağ ve ekibinin nasıl yönetildiğini anlatmaya yetiyor.

Okulun müdür ve öğretmenlerinin giderleri ise ayrı bir tartışma konusu. Yakında onun da kokusu çıkar.

650 kapasiteli okulda 120’si geçen sene, 75’i bu yıl olmak üzere kayıt yaptıran 195 öğrenci öğrenim görüyor.

Herkesin öve öve bitiremediği KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili 1.5 yıllık öyküsü, tespitlerim, gözlemlerim, bildiklerim, duyduklarım böyle.

Umarım, yüksek puanlı öğrenciler KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine büyük umutlarla kaydolduklarına pişman olmazlar.

Umarım, bugün değil ama yarın KOTEV’in işletmekte zorlandığı okulu milli eğitime ya da başka bir kuruma devretmeye kalkarsa öğrenciler ve velileri mağdur olmaz.

KANDIRA İLÇE MİLLİ EĞİTİM

MÜDÜRÜNE SORUŞTURMA

FETÖ/PDY terör örgütünün15 Temmuz kalkıştığı darbe girişimin ardından açığa alınanların, ilişkileri kesilenlerin, tutuklananların sayısı her geçen gün artıyor.

Ama hala“Kimse bize mağdur edebiyatı yapmasın.Özellikle 17-25 Aralık’a, 15 Temmuz’a rağmen FETÖ’nün içinde yer almayı sürdüren hiç kimse ne mağdurdur ne masumdur”diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a inat bildiğini okumaya, kafasına göre takılmaya devam edenler var.

Kapatılan NEMA Eğitimciler Derneği üyesi olduğu gerekçesi ile açığa alınan Kandıra Özbey Ortaokul müdürü ve Kandıra Eğitim Bir Sen ilçe temsilcisi Tayfun Eski gibi.

Kanun Hükmünde Kararnamede, FETÖ/PDY terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle haklarında idari işlem tesis edilenlerin

işlemi yapan kurum ve kuruluşlara giremeyecekleri yazmasına rağmen Eğitim Bir Sen Kandıra ilçe temsilcisi Tayfun Eski’nin Kandıra ve Başiskele ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki toplantılara katılarak boy boy fotoğraf çektirdiğini geçtiğimiz günlerde yazmıştım.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu KHK uymayan, valilik genelgelerini dikkate almayan Kandıra İlçe Milli eğitim müdürü İhsan Özkan

ve açığa alınan Tayfun Eski hakkında dsoruşturma açılması için Kaymakama talimat vermiş.

Sonucu hep birlikte göreceğiz. Sonuçtan çok Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık’ın tavrını merak ediyorum.

Açığa alınan üyesi ve Kandıra temsilcisi Tayfun Eski’nin göreve iade edilmesi için her yolu denemesine rağmen başarılı olamayan Şahin Yaşlık’ın bu sefer kimleri araya koyacağını merak ediyorum.

Tayfun Eski’ye denetimli serbestlik kararı vererek açıkta kalmasına neden olan Kandıra Cumhuriyet Savcısına Kovuşturmaya Gerek Yoktur kararı verdirtemeyen Şahin Yaşlık’ın bu kez hangi yolu izleyeceğini merak ediyorum.

Üyelerinin FETÖ/PDY soruşturmasında açığa alınmasını, meslekten ihraç edilmesini, tutuklanmasını engelleyemeyen Şahin Yaşlık’ın yeni bir yenilgi alıp almayacağını merak ediyorum.

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN

BAŞKAN DOĞAN’A ‘ÖVGÜ’

15 Temmuz sonrası başlatılan “FETÖCÜ avı” İzmit’e de sıçramıştı.

Ekonoımik ve siyasi rant peşinde koşanların istediklerini elde edemeyince İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı FETÖCÜ olarak kamuoyuna lanse etmeye çalışanlar amaçlarına ulaşamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım, siyasiler ve bürokratlar iddiaların istediklerini elde edemeyen çevrelerin “çamur at izi kalsın” mantığı ile hareket ettiklerini biliyorlardı.

AK Parti kurucusu Nevzat Doğan’ı bir dönem milletvekili, 2 dönem İzmit Belediye Başkanı seçen İzmitliler iddialara inanmadıkları gibi kapı gibi başkanlarının yanında arkasında durdular.

Başkan Doğan, geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edildi.

İzmit Belediye Başkanı olarak hayata geçirdiği projelerin yanı sıra danışman olarak görevlendirildiği Diyadin Belediyesinde yapmaya hazırlandığı projeler nedeniyle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra Başbakan Yıldırım’ın da Başkan Doğan’dan övgü ile bahsetmesi iftira atanlara cevap olmanın ötesinde suratlarında patlayan Osmanlı tokatı gibi iz bırakmış olmalı.

Tebrikler Başkan Nevzat Doğan, başarılar Nevzat Doğan.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.