Sevgi ve Aşk

Sevgi, duygusal bir bağdır. Kişinin içinden gelir. Doğuş yeri kalptir.

Yaratılışın temelinde sevgi vardır. Yaratıcı, her varlık için bir sevgi koymuştur. Mesela, ıspanak suyu sever, erimiş demiri ve benzer maddeleri sever. Hayvan ve insan da ıspanağı sever. Her bedenin, kendini teşkil eden varlığa meyli yani sevgisi vardır.

Kim sevgisiz yaşayabilir? Hiçbir şeyi sevmeden yaşamak, hiçbir şeye sevgi duymamak mümkün müdür? Sevmemek söz konusu ise o varlığın, kendi varlığının devam etmesini inkâr etmesi ve kendi varlığından nefret etmesi söz konusudur. Seven için, varlık önemli, yokluk ise nefret edilen bir husustur. Bu sebepledir ki, insanlar, yaşamayı sever, ölümden nefret ederler.

Hayata iyi gözle bakanlar, yani aklını kullanan, varlık hakkında bilgili olan iyimserler için hayat güzeldir ve yaşanmaya değer. Bunun için Senaca adlı filozof,“Rabbim, beni, kör, topal yap, ama yaşat”demiştir.

Hayata kötü gözle bakanlar, varlık hakkında bilgi sahibi olmayan cahiller de hayattan nefret ederler. Ama yaşamaya da devam ederler. Hayatı sevmemelerinin sebebi, içinde bulundukları kötü durumdur.

İnsanın ilk sevdiği şey, kendi nefsi ve kendi özüdür. Kişi, varlığının devamını ister. Önce kendini, sonra çocuklarını ve ailesini sever.

Bu çerçevede, üç türlü sevgiden söz edilir:

1) İnsanlarda doğuştan bulunan ve kendi cinsine yönelik sevgidir ki, çocuk sevgisi buna misal olarak verilebilir.

2) Kişinin iradesiyle ortaya çıkan, âlemde mevcut olan erdemlere ortak olmak için duyduğu sevgidir. Yaratılışın kaynağını bilip Yaratıcı’ya ve yaratılmış olmaya karşı duyulan sevgi ile yaratılışın sonunu düşünüp hayatı ve onu vereni sevme ve âlemdemutlu olmakla ilgili düşüncenin ortaya çıkardığı sevgi gibi. Veya menfaat için gelişen sevgidir. Kişi, kendi bencilliğine veya egoizmine uygun olan şeyleri sever. Bir de dünyadaki nimetlerden tat ve zevk almak için eşyaya karşı duyulan sevgi iradesiyle doğan sevgiler.

3) Kişiler, çıkarlarınadayalı olaraksevgi üretirler. Per çokinsanîmünasebetler, bu çerçevede değerlendirilebilir. Meselâ, bir sanatçı, o anda, konserde hazır olan ama hiç tanımadığı kişilere “Sizi seviyorum” der.

Felsefeciler, insanların üç türlü nefse sahip olduklarını ve nefisleri ve onların istekleri kadar sevginin var olduğunu söylerler.

Bir kısım insanlar, yeme, içme, gezinme ve üreme yanında hayvanî nefsinin sahip olduğu öfke, kahır,hakimiyet ve benzeri hallere de malik bulunurlar. Bunlar,yer, içer, gezinir, aynı zaman da öfkelenir, kızar, yakıp yıkarlar. Her güç, aşkın yüklendiği işi yapar. Böyle bir aşk, gazaplandırır, intikam almayı telkin eder.Düşünceleri sadece yaşamak, yaşamak ve yaşamaktır.

Bazı insanlar da, yer, içer, beslenir, hareket eder ve ürerler. Ama bütün bunların yanında varlık hakkında tam bilgi sahibi olmak, hayatı onu verenin isteğine göre yaşamak, âlem ve Yaratıcı’sı hakkında bilgi sahibi (marifet) olmak ve bu bilgilere uygun olarak insan nefsinin ve ruhunun ihtiyacı olan erdemlere ve faziletlere karşı saygı ve sevgi duyarlar. Bunların sevgileri insani nefsin sevgisidir.

Sevginin aşırı haline aşk denir. Sevgi, hoş olana doğru meyil yani güzele eğilim olduğundan, nefse göre değişir. Yani insan neyi güzel bulursa onu sever.

İnsanların çoğu, hevâ ve heveslerini yani nefislerinin kendilerine güzel gösterdiği şeyleri severler. Halbuki çocuk akıllanınca heveslerinden vazgeçer; ama insanların çoğu bencil heveslerinden vazgeçmezler.

Hülasa; İyilik,kendisi için maşuktur. Aksi halde kimse iyiyi yapmaz. İyilik ancak iyiliğe aşıktır vesselam…

*

Bu hafta, Prof. Dr. Hayrani Altıntaş’ın kaleminden sizlerle olmak istedim.

Sevgiyle kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?