50. yıl bahçesine düşen yıldırım ağacı yaktı

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı.

9 Eylül pazartesi günü Karamürsel Yalakdere okulunda çalacak ilk zil ile bin 351 okulda 25 bin 321 öğretmen ve 395 bin 435 öğrenci ders başı yapacak.

Okullarda hazırlık sürerken öğrenciler de haziran ayında ayrıldıkları arkadaşlarına kavuşmayı heyecanla bekliyor.

Okul hazırlıkları sürerken en heyecanlı olanı Yavuz MTAL’nin boşalttığı binaya taşınan 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokul yönetici, öğretmen, öğrenci ve velileri olduğunu düşünüyorum.

Okul olarak yapılmayan, bahçesi olmayan, spor salonu bulunmayan binada 1975 yılından buyana eğit-öğretimi sürdürmek zorunda kalan yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin keyfine diyecek yoktur umarım.

En çok yorulanın eski okuldan taşınma yeni okula yerleşme dahil her şeyiyle yakından ilgilenen müdür Gökhan Dumrul olduğunu söylersen abartmış olmam.

50. Yıl Cumhuriyet Ortaokul müdür, öğretmen ve öğrencilerine yeni okullarında başarılar diliyorum.

YILDIRIM DÜŞTÜ

Binanın onarımı tamamlanıp taşınma hazırlıkları yapılırken yağmurların bardaktan boşanırcasına yağdığı Ağustos ayı sonlarında okul bahçesindeki çam ağacına yıldırım düştü.

Ağacın üst tarafı yanıp yere düşerken Allah’tan okul tatildi, bahçede kimse yoktu.

Yarısı yıldırımla kopan, kalan kısmı hasar gören ağaç sanırım o haliyle bahçede kalmaz.

Kalması halinde devrilme olasılığıyla karşı karşıya kalacak olan öğrenciler tehlike ile yaşamak zorunda kalacaklar.

Okullar açılmadan önce bugünlerde bürokratik işlemler tamamlanıp yıldırım düşmesi sonrası yarısı yanarak düşen çam ağacının kalan kısmı da kesilmesi her halde en doğru hareket olacaktır.

Kendilerini çevreci sanıp benim ağacın kalan kısmının kesilmesini istememe tepki gösterseler de öğrencilerin ve öğretmenlerin huzurlu eğitim-öğretimi için şart diye düşünüyorum.

50. Yıl Cumhuriyet Ortaokul binasını Yavuz MTAL boşalttıktan sonra gezmiş, spor salonu ve soyunma odalarındaki yazıları utanarak okuduktan ne kadar hoyratça kullanıldığına üzülerek tanık olmuştum.

Bodrumdaki atölyelerde yıllarca nasıl eğitim yapıldığını merak etmiştim.

Onarım sonrası gezdiğim okulda daha önce derslik yapılan tuvaletlerin eski haline döndüğünü gördüm.

Spor salonu ve soyunma odaları yenilenmiş.

Müdür odası olarak öğrencilerin kontrolü açısından giriş katta düşünülmüş.

Engelli tuvaletlerinin de bulunduğu okulda tek eksik gibi görünen asansör müjdesini milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’ten önce ben vermek istiyorum.

*******************************************

250 GRAM HALK EKMEK İSTANBUL'DA 75 KURUŞ

Kocaeli’de uzun aradan sonra bir süre önce ekmeğe gramaj ve fiyat ayarlaması yapıldı.
1.25 TL’den satılan 210 gram ekmek 5 Ağustos’tan itibaren 280 gram ve 1.75 TL’den satılmaya başladı.

Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ile yaptığı görüşmenin ardından imzalanan protokol sonrası halk ekmeğin 1.00 TL’den satılacağını açıkladı.

Oda başkanı sarı ise ekmek gramaj ve fiyatındaki yeni düzenleme sonrası halk ekmeğin 1.00 TL’den satılmasının esnafı mağdur edeceğini söyleyerek en az 1.40 TL rakam olmasını savundu.

Ama halk ekmeğin satıldığı Gebze ve Körfez dışındaki İzmit başta olmak üzere tüm ilçelerde satış büfeleri yerleri belirlendi.

Önümüzdeki günlerde iki başkan Tahir Büyükakın ile Ali Sarı bir araya gelerek halk ekmek satışı ile son kararı verecekler.

Diğer ilçeleri bilmiyorum ama İzmit’te 14 ayrı noktada planlanan halk ekmek satışına bir ay içinde başlanacak.

“Biz askıda ekmek, bayat ekmek ve 41 Kart uygulaması ile ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşları ücretsiz ya da ucuz ekmek veriyoruz” diyen fırıncıların halk ekmek ile ilgili yaklaşımına bakılırsa uygulamanın uzun süre devam edeceğini düşünmüyorum.

Halk ekmek satışına Tahir Hoca cephesinden baktığımızda sorun yaşanmayacağı, sabote eden çıkarsa özel halk otobüslerinde olduğu gibi halk ekmeği belediyenin üreteceği gibi geliyor bana.

Bugünlerde öyle ya da böyle bir sonuç alınacağını umuyorum. Bekleyip görelim.

İSTANBUL’DA 75 KURUŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi halk ekmeği fırıncılar üzerinden 1.00 TL’den satmaya hazırlanırken İstanbul ve Ankara gibi illerde halk ekmek belediyeye ait fabrikalarda üretiliyor.

Hafta sonu gittiğim İstanbul’da her zaman olduğu gibi ekmeği belediyenin halk ekmek büfelerinden aldım.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait halk ekmek büfelerinde satılan 250 gram normal ekmeğe 75 Kuruş ödedim.

Sizin anlayacağınız İzmit’te Büyükşehir Belediyesinin 3.57 TL’ye, fırıncıların 5.00 TL’ye satmak istediği 1.000 gram halk ekmek İstanbul’da 3.00 TL. Yalnız halk ekmek değil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi halk ekmek büfelerinde sadece beyaz ekmek satılmıyor.

Kocaeli’de fiyatları serbest bırakılan ekmek çeşitleri fiyatı (ambalajlı;

Organik tam buğday ekmek, 500 gram 3.50 TL

Tam buğday ekmek 400 gram 2.50 TL

Çavdar ekmek 400 gram 2.50 TL

Kepekli light ekmek 400 gram 2.50 TL

Çok tahıllı ekmek 500 gram 3.80 TL

Hamburger ekmek (6’lı paket) 350 gram 2.50 TL

Tost ekmeği 670 gram 3.75 TL

Çölyaklar için glütensiz ekmek 1.000 gram 9.00 TL

Glutensiz kurabiye 400 gram 9.00 TL

Glutensiz kuru pasta 250 gram 5.00 TL

Son bir not: Bugün uygulanan bu fiyatlar 31 Mart seçimleri öncesi fiyatlar olup satış tarifelerinde yeni yönetim tarafından değişiklik yapılmadı.

*******************************************

KOÜ’YE ARAŞTIRMA YAPMAK VEPROJE GELİŞTİRMEK İÇİN GELDİ

Kocaeli Üniversitesi; 80 bin öğrencisi, 3 bin öğretim elemanı, bir o kadar çalışanıyla büyük ve saygın aile.

Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ve Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun rektörlüğü döneminde alınan kararlar, hayata geçirilen projelerle asırlık üniversitelerle yarışırken yeni kurulan üniversitelere model oldu.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahiplenmesi, nakdi ve ayni destek vermesiyle sağlıkta bölgenin referans üniversitesi olarak anılmaya başladı.

KOÜ’nün “araştırma üniversitesi” olması, araştırma ve bilimsel çalışmaları arttırmak için kolları sıvadı.

Üniversitede araştırma ve bilimsel çalışmalarıyla alanında başarılı olmuş akademisyenlerin sayısını arttırmak için düğmeye bastı.

KOÜ’de yetişen, diğer üniversitelerden transfer edilen genç, çalışkan, başarılı bilim insanları ile “yola devam” dedi.

Daha çok araştırma yapıp projeler geliştirmek için laboratuvarlara kapanan o akademisyenlerden Prof. Dr. Bahattin Türetken adını Kocaeli, genel sekreter Doç. Dr. Fatih Akbulut’un istifa ettiğini açıklamasıyla duydu.

Bahattin Hocanın genç, yetenekli, her kademedeki akademik kariyerini birincilikle tamamladığını, TÜBİTAK’ta 17 yıl çalıştığını, sayısız projelere imza attığını, bilimsel ödüller aldığını biliyordum.

Erzurumlu İstiklal Gazisi Dursun Çavuş’un torunu, Hafız Hasbi Türetken’in oğlu olduğunu, Darıca’da ikamet ettiğini, yakın zamanda Kocaeli Üniversitesinde başladığını yeni öğrendim.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan gazetecilerin masa başında kulaktan dolma bilgilerle haber yapmak, yazı yazmak yerine önce Rektör Hülagü ardından Bahattin Hoca ile konuştum.

Rektör Sadettin Hülagü, “Bahattin Hoca çalışkan, düzgün bir arkadaşımız. Genel sekreter olmasını istedim. Akademik çalışmalara daha çok zaman ayırması gerektiğini söyleyerek affını istedi. Genel sekreterlikte bir iki gün değil 7/24 ful çalışacak başka bir arkadaşı görevlendirme kararı aldım, sorun ve sıkıntı yok” dedi.

Bahattin Hoca “Rektör Hocamız bizim kıymetlimiz, ülkemizin değeri” derken adının basında araştırmaları ve bilimsel çalışmalarıyla değil de bu şekilde anılmasından rahatsızdı.

“Hedefim daha çok araştırmalar yapıp, projeler geliştirmek” diyen 45 yaşındaki Bahattin Hoca ile konuştuktan dikkatimi ve ilgimi çeken bölümleri paylaşmak istiyorum:

Erzurum Lisesi, YTÜ Elektronik ve Haberleşme Bölümü, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Elektronik ve Haberleşme Bölümünü birincilikle bitiren Türetken

TÜBİTAK BİLGEM’de yüksek lisans ve doktora yapıp doçent ünvanı alan ilk bilim insanı.

Türkiye’nin lider ülke olacağına inanan ve bunun yolunun teknolojiden geçtiğine söyleyen Bahattin Hoca, 17 yıl çalıştığı TÜBİTAK’tan ayrıldıktan sonra Karabük Üniversitesine geçerek profesör ünvanını aldı, bir süre önce Kocaeli Üniversitesine transfer oldu.

TÜBİTAK’ta Savunma Sanayi’ye ait özgün projeler geliştirirken Türkiye’nin konusunda ilk akredite laboratuvarı olan EMC/TEMPEST Test Merkezi (Elektromanyetik Uyumluluk) kuruluşunda görev aldı.

Radar Tekniği ve uygulama konularında çalışmalar yürütürken “hayalet radar” olarak bilinen ilk milli radar projesi GEMRAD çalışma ekibinde bulunan, Canlı Bomba Tespit Projesi onayını Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile birlikte alarak portatifini bitirdi.

Biomedikal amaçlı projeleri (Meme kanserini erken teşhis) ve sensor teknolojileri ile yakından ilgilendi.

1999 yılında Kanada’da “Plane Wave Diffraction by an Open Parallel Waveguide” adlı çalışmasıyla “Young Scientist Award -Genç Bilim Adamı Ödülü”.

2002 yılında Ukrayna'da “Comparison of Symbolic Computation Techniques for the Problems of Electromagnetic” adlı çalışmasıyla “Best Paper” (en iyi makale) ve “Genç Bilim Adamı” ödülü aldı.

Bilimsel çalışmalarından birçoğuTÜBİTAK Yayın Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

SONUÇ: Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bahattin Türetken’i, herkesin olmak için sıraya girdiği üniversite genel sekreterliğini değil de araştırmacılığı ve proje geliştirmeyi tercih ettiği için kutluyorum.

Araştırmacı Üniversite konusunda iddialı olan genç bilim insanı Bahattin Hocanın TÜBİTAK ve Karabük Üniversitesindeki performansını Kocaeli Üniversitesinde de arttırarak sürdüreceğine inanıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

eğitimci - Okullarimizin sorunlarini dile getirip yardımcı olmak sizler gibi egitim gönüllüsü insalarla olur Galip Hocam teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 16:40
03

Yasemin - 50. Yıl velisi olarak öncelikle okulumuzun taşınmasında çok fazla emeği olan, başta müdürümüz Gökhan Beye ve tüm okul emekçilerimize , okul aile birliğine ve okulun taşınma kararını veren devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki çocuklarımız açısından tehlike durumu oluşturan ağaç sorunu da en kısa sürede çözüme kavuşturulacaktır. Hepimiz için iyi bir eğitim öğretim yılı olmasını dilerim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 16:40
02

Elif - 50. Yıl velisi olarak öncelikle okulumuzun taşınmasından dolayı çok çok mutluyum.emegi geçen tüm arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler.İnanıyorum ki çocuklarımız açısından tehlike durumu oluşturan ağaç sorunu da en kısa sürede çözüme kavuşturulacaktır. Hepimiz için iyi bir eğitim öğretim yılı olmasını diliyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 16:40
01

ahmet - Galip Hocam Eğitimdeki ilginiz tespitleriniz gelişe yararı olmaktadır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 16:40