Işık, protokolde yine "1" numara

AK Parti’de son zamanlarda teşkilatların yaşadığı “travma”, ardından 31 Mart seçimleri sonrası açıkça gözlenen “basireti bağlanması” bir türlü giderilemiyor.

2002 yılından buyana genelde ve yerelde tek başına iktidar olan AK Parti, bir süredir MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin desteğiyle ayakta kalmaya çalışıyor.

Bir zamanlar “Kol kırılır yen içinde kalır” diyerek parti içi sorunları halının altına süpüren AK Parti’de hiçbir şey eskisi gibi gitmiyor.

CHP’de her seçim yenilgisi sonrası lidere “başkaldırma”, yeni parti kurma girişimi 31 Mart yenilgisi ardından AK Parti’de yaşanıyor.

Ali Babacan’ınaralarında Abdullah Gül’ün de olduğu “ak saçlıların” desteğiyle yeni parti kurma çalışması akla, “AK Parti’de neler oluyor?” sorusunu getiriyor.

Abdalın at bindiğinde kendisini bey, şalgamın aşa girdiğinde yağ olduğunu sandığı gibi bakanlık, başbakan yardımcılığı yapan Abdüllatif Şener, İdris Naim Şahin, İdris Bal’ı ve partilerini bilen kaç kişi var?

AK Parti’den istifa ederek eski partisi Anavatan’a genel başkan seçilen Erkan Mumcu’yu kaç kişi hatırlıyor?

Gelelim “AK Parti’de neler oluyor?” sorusunun cevabına; AK Parti, CHP’lileşiyor!

CHP’de, belki de tarihinde ilk kez seçim sonrası tartışmalar, kavgalar, suçlamalar, yeni parti arayışları yaşanmazken AK Parti fokurdamasa da için için kaynıyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli özelinde de bulundukları makam ve mevkilere değer katmak yerine taşıdıkları sıfattan güç alarak siyaset yapanların kontrol edilemez hırsları AK Parti’ye zarar veriyor.

SİYASETÇİ YETİŞMİYOR

Siyasetçinin zor yetiştiği günümüzde en çok da Fikri Işık gibi deneyimli, ilkeli, siyaset ve devlet insanları yalan haberlerle yıpratılmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.

Her şeyi kendinden menkul sanan, “büyüklük hastalığına” yakalanarak egolarını tatmin etmek isteyenler dün olduğu gibi bugün de amaçlarına ulaşamayacak.

AK Parti’de il başkanlığı, milletvekilliği, bakanlık, başbakan yardımcılığı yapan, Kocaeli’nin hizmet alması için 7/24 çalışan Fikri Işık’a kurulmak istenen kumpasın geri tepmesi gibi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiilk kabinesinde bakan yapılmayan, Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmeyen Işık için üretilen şehir efsaneleri tutmayınca bel altı vuruşlar başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” diyerek meydan okuduğunu iddia edenler parti içinde ve kamuoyunda itibarsızlaştırmaya çalıştı.

Çirkin siyaset yapanlarla, “çamur at izi kalsın” yayıncılık yapanları muhatap alıp cevap vermek yerine her zaman olduğu gibi susmayı, beklemeyi tercih etti.

Hak etmediği şehir efsanelerinin üretilmesine, itibarsızlaştırma amaçlı gazete manşetlerine üzüldü, kırıldı ama hiç birisine muhatap olmadı.

Geçtiğimiz günlerde Antikkapı’da yapılan 32. Kent Bayramlaşmasında karşılaştığım ve uzaktan izlediğim Fikri Işık’ın, siyaset ve devlet adamlığı duruşundan, partililerin ilgisinden hiçbir şey kaybetmediğini, protokolda ki yerini aldığı gördüm.

Kanıtı mı? Günün anısına çekilen fotoğraf ve Fikri Işık’ın protokolda yine “Kocaeli’de 1 Numara” olarak olması gereken yerde durması.

DEMOKRASİ KONUŞMAKTIR

Demokrasinin değişik tanımları içinde en çok beğendiklerimden biri de, “Demokrasi kendi dönemini konuşmaktır”.

Bakanlık, başbakan yardımcılığı yapan milletvekili Fikri Işık kiminle, nerede, ne zaman, ne konuşacağını, ne konuşmayacağını en iyi bilen ender siyasetçilerdendir.

Hele hele Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 6 Temmuz cumartesi günü İstanbul AK Parti İl Başkanlığında bölge milletvekilleriyle yaptığı toplantıda düşüncelerini, tespitlerini, görüşlerini anlattığı gibi.

Bakmayın siz birilerinin yazdığı Fikri Işık’ın “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ipleri kopardığı yalanına.

Sayın Cumhurbaşkanı seçimle ilgili değerlendirmelerini almak için bir araya geldiği milletvekilleri düşüncelerini söylemeyip de ne yapacaktı?

Birileri gibi susup, gerçekleri söylemeyerek Cumhurbaşkanını yanlış mı yönlendirecekti?

Milletvekilinin parti disiplini içinde kalarak düşüncelerini ve tespitlerini genel başkanı ile paylaşmasından daha doğal ne olabilir ki?

Kaldı ki Fikri Işık’ın partisinin başarısı, milletvekili seçildiği kocaeli’nin geleceği, kalkınması ve projeleri için düşüncelerini özgürce söylediği toplantı sadece o değil.

Fikri Işık, Erzincan Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Gebze Hünkar Çayırı’nda kurmak istediği üniversite için aracı olan Erzincan milletvekili Başbakanı Binali Yıldırım ile görüşmüş, düşüncelerini aktarmış ve Hünkar Çayırının üniversiteye verilmesini engellemişti.

FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin püskürtüldüğü 15 Temmuz’da milli savunma bakanı olan Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldığı talimatla Akıncı Hava Üssünden jetlerin kalkmasını engelleyerek masum insanların ölmesini, helikopterlerin havalanmasına izin vermeyerek darbecilerin kaçmasını önlemişti.

15 Temmuz’un 2. Yılında Bizim Yaka Kocaeli Gazetesine konuşan Fikri ışık, o geceyi anlatırken, “Milletimiz Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe diyerek darbe girişiminde bulunanları etkisiz hale getirdi. Millete rağmen hiçbir şey yapılamayacağını gösterdi” derken milletin vekili olarak“Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe” cümlesini nerede ve kimlere karşı söyleneceğini ispatlamıştır.

IŞIK’IN FARKINDALIĞI

ODTÜ Matematik Bölümü mezunu olan, il başkanlığı, milletvekilliği ve bakanlık dönemlerinde eğitim ve sağlık başta olmak üzere her alanda Kocaeli’ne hizmet etmek, proje üretmek, bütçeden en fazla payı almak için çaba harcayan Fikri Işık’ı yıpratmaya, itibarsızlaştırmaya gücü yetmeyecektir.

32. Kent bayramlaşması hatıra fotoğrafına bakanlar, Fikri Işık’ın nerede olduğunu görürler.

Başka? Bakanlık ve Başbakan yardımcısı olduğu dönemlerde Başdanışmanlığını yapan Prof. Dr. Haluk Dursun son olarak Kültür Bakan yardımcısı, danışmanı

Okay Memiş önce Gümüşhane sonra Erzurum Valisi oldu. Bilim Sanayi Bakanlığı döneminde müsteşarlığını yapan Prof. Dr. Ersan Arslan Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne, Milli Savunma Bakanı iken müsteşar yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Muhsin Dere milli savunma bakan yardımcılığına, Reşat Öztürk Türkiye’nin Brüksel’deki NATO daimi temsilciğine atandı.

Fikri Işık’ın milletvekili iken danışmanlığını yapan, milli savunma Bakanı iken özel kalem müdürü olan Ahmet Akyol Savunma Sanayi Başkanlığı MEBS Daire Başkanı olarak çalışıyor.

Fikri Işık siyaset ve devlet adamlığının yanı sıra saygın ve başarılı bürokratlar yetiştirmekle de farklılığını kanıtladı.

*************

50.YIL CUMHURİYET OO

KIZ MESLEĞE TAŞINIYOR

İzmit, Gazi ve Yavuz Meslek Liselerinin Yenimahalle’de Nuh Çimento Eğitim Kampüsüne taşınmasının ardından boşalan binaların ne şekilde değerlendirileceği kamuoyunda tartışılıyor.

Boşalan okul binalarının nasıl değerlendirileceğini Bizim Yaka Gazetesi farkıyla kamuoyu ile aylar, hatta yıllar öncesi paylaşmıştım.

İzmit Lisesi binasına tüm tepkilere ve engellemelere rağmen İzmit Ortaokulu adıyla Hızırreis Ortaokulu taşındı.

2 milyon TL’lik onarım yapılan Yavuz MTAL’nin boşalttığı binaya bugünlerde 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu taşınıyor.

Gazi Lisesi tarihi binasına önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla İzmit İlçe milli eğitim müdürlüğü taşınması kararı alınacak.

50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunun 1975 yılından buyana kullandığı binasına, bakım ve onarım sonrası Halk Eğitim İzmit Müdürlüğünün taşınması gündemde.

50. YIL VELİLERİ MEMNUN

Yavuz MTAL’nin boşaltacağı binaya talip olan önceki İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, burada kapalı Pazar yeri ve katlı otopark yaptırdığı 24 derslikli oku İmam Hatip Anadolu Lisesi olarak açıldı.

Ama Başkan Doğan’ın 2 okul yapma taahhüdünü yerine getirmemesi, 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokul velilerinin isteği ve devreye Fikri Işık’ın girmesiyle Yavuz MTAL binasının İzmit Belediyesine devrinden vazgeçildi.

1976 yılından 1981 yılına kadar benim de müdürlüğünü yaptığım Kocaeli, Meslek Yüksekokulunun 2 katını kullandığı bina 44 yıldır ilkokul, ilkokul ortaokul birlikte, ortaokul olarak binlerce öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti verdi.

Bahçesi olmayan, spor salonu bulunmayan, sosyal ve kültürel çalışmaların küçük bir salonda yapıldığı 50 Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’nun 100 metre ilerisindeki Yavuz MTAL’nin boşalttığı binaya taşınacak olmasına en çok öğrenci velileri seviniyor.

Yaklaşık 690 öğrencinin eğitim göreceği ve 42 öğretmenin görev yapacağı 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu hafta başından buyana taşınmaya başladı.

Akıllı tahtaları yerlerine takılan binada hafta sonuna lkadar, öğrenci sıralarıyla ders ve araçların taşınması bekleniyor.

Okul, 9 Eylül’de başlayacak 2019-2020 Eğitim Öğretim yılına yetişecek ve öğrenciler yeni ders yılı ilk zili burada çalacak.

*************

PROF. DR. HALUK DURSUN

IŞIK’IN BAŞDANIŞMANIYDI

Bugünkü yazım için ön hazırlık yaparken Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın

“Bir Hak Aşığı, Bir Memleket Sevdalısı, Bir Kültür Adamı, Samimi bir Müslüman, Mükemmel Bir İnsan, Hereke’den Ağabeyim, Savunma Bakanlığı’nda ve Başbakan Yardımcığı’nda yakın çalışma arkadaşım, Güzel İnsan Haluk Dursun Hakka Yürüdü, Hem de Aşığı Olduğu Topraklarda” paylaşımını okudum.

Herekeli olan, Hereke Kalesi restorasyonu ve Hereke Halısının dünya markası olması için çok çaba harcayan, Kültür Bakanlığı müsteşarlığı döneminde vakıflara ait tarihi eserlerin onarımına destek veren Haluk Hoca’nın vefat haberine üzüldüm.

Malazgirt Zaferi yıldönümü etkinliğine yönelik hazırlıkları incelemek üzere gittiği Bitlis Ahlat’tan dönerken geçirdiği trafik kazsında yaşamını yitiren

Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’a Allah’tan rahmet, acılı ailesine, sevenlerine, çalışma arkadaşlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

memo - şehrin ortasında ilçe milli eğitim müdürlüğü mü olurmuş???geriye mi dönüş var??? valilik, kışla hepsi şehri rahatlatacak biçimde şehir merkezinden uzaklaştı, şimdi ne oluyor da ilçe milli eğitim müdürlüğü şehrin tam göbeğine yerleştiriliyor??? okullar da şehrin dışına alındı ne güzel. verin belediyeye izmit halkının sosyal ihtiyaçları karşılansın, il müdürünün görev süresi 5 yılı geçti, bu izmit ilçe müdürlüğünün şehrin ortasına konacak olması, il milli eğitim müdürünün sağlıklı karar alamadığını mı gösteriyor? ne zaman yeni müdür gelecek?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ağustos 16:51