Ak Parti kabuğuna sığmıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye’nin son on üç yılına damgasını vurdu.
Nitekim her sürecin kendini yenilemeye ihtiyacı var.
Parti büyüdükçe büyüdü artık deyim yerindeyse kabına sığmıyor.
Elbette bu büyümenin ve gelişmenin de olumlu ya da olumsuz mutlaka etkileri olacaktır.
Elbette partinin gelişmeye ve yeniliğe açık olmasını istemeyenler de var.
Tezgâhlarının bozulacağını işlerine güçlerine etki edeceklerini düşünenler de olacaktır.
Şimdi aslında bir bakıma bu kongre süreci bunları da yıkmanın ve bu konuda farklı hayallere kapılanların da hayallerinin yıkılması gerekir.
Neden derseniz oturdukları koltuklara yapışıp orada sadece ben diyerek oturmaya devam edeceklerin bir anlamda dersini alması gereken bir zaman ve iyi de bir fırsat diye düşünüyorum.
Malum her bir şey söyleyen ya da parti içerisin de farklı düşüneni hemen her fırsatta hain ilan etmek ya da onun önünü kesmek için her türlü zorbalığı kullananları da deşifre etmek gerekir diye düşünüyorum.
Elbette bazıları kendi gibi düşünmeyenleri ya da partide yenilenmeye de açık olmayanların yaptıkları farklı tutum ve davranışları kulağımıza gelmiyor değil.
Gerçekten de siyasetin doğasında mı var nedir insanlar hep işine geldikleri gibi her şeyin yazılması ve çizilmesini isterler yok sizin onların istedikleri karşısında bir görüş ve düşünceniz olamaz ya da bunu yaptığınızda mutlaka bunun altında bir şey ararlar.
Öte yandan hep sizleri mutlaka birilerinin adamı olarak nitelendirirler.
Zira durumun böyle olmadığını aslında kendileri de çok iyi biliyor ama derler ya "dervişin fikri neyse zikri de odur" diye aynen öyle..
Maksatlarını aşan konuşmalar ve maksatlarını aşan işlere kalkışırlar.
Kendilerinden başka kimseyi asla tanımaz ve düşünmezler.
Bencillikleri bin paradır.
Düşünmezler ki o koltuklar kendileri için baki değildir yaptıklarının mutlaka burada ya da öteki tarafta bir karşılığı mutlaka olacaktır.
Şimdi moda olmuş zaten birisi fikrini beyan eder dürüstçe davranırsa o, ya hain ilan edilir ya da taraflı, işte bu mantıkla hareket eden herkes bir gün yanıldığını anlayacak.
Açıkça fikrini beyan eden insandan korkulmaması gerektiğini bilmek gerekir.
Ama nafile…
Ne söylerseniz söyleyin ne anlatırsanız anlatın onların kafalarındakini değiştirmenizin imkânı yok.
Çünkü sadece kendilerini bir yere odaklamış yeniliğe kapalı.
Herkesin kendileri gibi düşünmesini kendilerine şeksiz ve şüphesiz itaat etmesini bekleyen sadece kendileri odaklı her şeyin olmasını isteyenlerin kurduğu ve aslında şu dönem Belki de Ak Partinin gelecekte bir on yıl daha en azından iktidar da Kalmasının önündeki en büyük engelin bu zihniyetteki insanlar olduğu da çok geçmeden anlaşılacak.
Nitekim Ak Parti kitle partisi olduğunu söylüyor ve bunun da böyle olduğu dile getiriliyorsa geçmişte düşülen hatalara düşmemeli ve bir grubun ya da belli baranların partisi olmadığını da bu vesileyle göstermiş olacak.
Halkın bir kesimini ötekileştirecek ve Partinin bir üst kademesini oluşturup ya da partinin belli kademesi haricinde kilerine yaşam hakkı tanımadan herkesi kendine muhtaç bırakmak düşüncesinde hareket edenlerin yanlış yaptıklarını da haykırmak gerekmez mi?
Bu gün eğer Ak Parti kuruluş amacına geri dönmediği takdir de ister en üst kademedekiler olsun isterse ilçe Başkanı ya da Belediye Başkanı olsun bu davranışlarını sürdürdükleri takdir de zamanı geldiğinde halkın tokadını yerler.
Bugün birileri hava atıyor ya en başarılı biziz diye.. bir şeyi unutuyorlar hatırlatmak isterim yerel seçimlerde aldıkları oyla Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldıkları oyları karşılaştırsınlar o zaman ne kadar başarılı ya da başarısız olduklarını anlarlar.
Ya da bu başarının kimin olduğunu o zaman daha iyi görmüş olurlar.
Herkes zamanı geldiğinde siyasette bir başkasına koltuğunu bırakmasını bilmeli.
Hepsi yürekten olmasa da işkembeden Recep Tayyip Erdoğan’ı örnek aldıklarını söyleseler de içlerinden bazılarının bunu sadece lafta söylediğini anlamak için akıldan kıt olmak lazım.
Bu günlerin bir sınav olduğunu bazıları unutarak ellerinden gelen eziyeti perde arkasından birilerine yapmaktan ne utanıyor nede sıkılıyorlar ama günü geldiğinde de bunları sizlerle paylaşmaktan asla çekinmediğimin bilinmesini isterim.
Ak Parti; Ya kitle parti olma iddiasını gerçekten gösterecek ya da bazı kişilerin kendi egolarını tatmin için koltuklarına sıkı sıkıya sarıldıkları bir parti olarak kalacak
Saygılarımla….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?