Çöp depolama alanı Körfez'in kuzeyine mi yapılacak?

Yıllardır süren, seçim öncesi ve sonrası alevlenen evsel katı atıkları (çöp) bertaraf etme tartışması bir süredir gündemden düştü.

Evlerde günde 2 bin, yılda 650 bin ton çöp üretimi mi durdu?

4 milyon 250 bin metreküp kapasiteli“Düzenli Depolama Sahasına” alternatif yer arayışından vaz mı geçildi?

Yer arayışları sürecinde eylemleriyle, açıklamalarıyla, ÇED toplantısının geçersiz olduğu iddialarıyla dikkat çeken çevreci aktivistler“Bizden bu kadar” deyip mücadeleye son mu verdi?

Ya da Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, sihirli değnekle çöp sorununu kökünden mi halletti?

Elbette hiç birisi değildi. Aksine;

Günde 2 bin, yılda 650 bin ton çöp üretimi her geçen gün artarak üretiliyor.

Evsel Katı Atıkları bertaraf etmek için yer arayışları sürüyor.

Çevreci aktivistler “Bizden bu kadar” deyip pes etmiyorlar.

Büyükşehir Belediye Başkanının elinde sihirli değnek de yok.

Sessizliğin, suskunluğun, beklemenintek nedeni var; Tahir Hocanın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından kafasında oluşan “sihirli formül”.

Biliyorum merak ediyorsunuz.

İşte Evsel Katı Atıkları bertaraf edecek tesisin kurulacağı yer arayışlarıyla ilgili o sihirli formül;

Bir: Çevreci aktivistler arasında öne çıkan Kocaeli Akademik Birliği üyelerini “tek otorite” kabul etmek.

İki: Çöp fabrikasıyla ilgili geçtiğimiz günlerde Akademik Odalar Birliği üyelerinden rapor hazırlamalarını istemek.

Üç: Çöpleri Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanırken kaynağında ayrıştırmayı, sonra geri kazanımı ve bertaraf edilmesi için tesis kurmayı ve bunun için uygun yer arayışında görüşlerini almak.

Dört: Genel sekreter yardımcısı Gökmen Mengüç başkanlığında oluşturulan ve her perşembe yapılan komisyona katılmalarına fırsat vermek.

Beş: Kocaeli Akademik Birliğince 2017 yılında hazırlanan ve kamuoyuna açıklanan raporda belirlenen alanların Kocaeli için fizibil olmadığına inandırmak

Altı: Dün kendi kriterleriyle önerdikleri yerlerin yanlış olduğu konusunda ikna etmek.

Yedi: Belirlenecek yeni yerlerle ilgili raporun altına imza atmalarını sağlamak.

Sonuç:Tahir Hocanın “sihirli formülü” işe yaradı.

Evsel Katı Atıkları bertaraf edileceği yer seçimiyle ilgili çalışmalarını sürdüren komisyonda zaman zaman çatlak sesler çıksa da, ayrı görüşler oluşsa da ortak görüşün imza altına alınması aşamasına gelindi.

KÖRFEZ’İN KUZEYİ

“Düzenli Depolama Sahası”nınS.O.S vermesi ve Umuttepe’de ihale aşamasına gelen Katı Atık Enerji Üretim Tesisi projesinin iptal edilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesinin yer arayışı ile ilgili çalışmanın sonuna gelindi.

İzmit ve Gebze bölgelerinde 50’şer dönümlük yer arayışları devam ederken

“Çöp Bertaraf Tesisini” Körfez’in kuzeyine yapılması konusunda Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de Kocaeli Akademik Birliği temsilcileri de hem fikir.

Yer tam olarak açıklanmazken“Düzenli Çöp Depolama Alanı ve Çöp Bertaraf Tesisi” Körfez ilçenin üst tarafında yani kuzeyinde orman mülkiyetinde ama orman vasfını kaybetmiş, makilikten oluşan 20 Dönümlük alan.

Bölgede kamulaştırma yapılmayacağından kurulacak tesis ve oluşturulacak depolama alanlarının maliyeti de düşük olacak.

Büyükşehir Belediyesi önünde 1-2 yıl sonrası için önemli olmanın ötesinde ciddi sorun olarak duran Kocaeli’de üretilen günlük 2 bin, yıllık 650 bin ton çöpü depolayacak, bertaraf edecek formülü bulan Tahir Hocayı kutluyorum.

Düne kadar eylemleriyle, tavırlarıyla adını duyuran Kocaeli Akademik Birliği temsilcileri de verdikleri yapıcı destek nedeniyle teşekkürü hakkediyor.

AKADEMİK ODALAR

Çevre Mühendisleri, Makine Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Elektrik Mühendisleri, Şehir Plancıları,Harita ve Kadastro Mühendisleri, Peyzaj Mimarları, Kimya Mühendisleri, Orman Mühendisleri, Ziraat Mühendisleri, Diş Hekimleri, Eczacılar Odası, Veteriner Hekimleri Odası, Kocaeli Barosu, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği.

27 MART 2019 13 MAYIS 2019 12 HAZİRAN

TAHİR HOCA, BUGÜNE KADAR

BAŞARIYI HEP ÖDÜLLENDİRDİ

Tahir Hoca ile başladık, Tahir Hoca ile devam ettik, Tahir Hoca ile bitirelim.

Geçtiğimiz günlerde LGS’de (Liseye Geçiş Sınavı) soruların tümünü doğru cevaplayarak 500 tam puan 14 öğrenci ile YKS’de (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ilk 100’e giren 8 öğrenciyi ödüllendireceğini açıklamıştı.

Bir süre sonra da “Başarılı Gençler, Mutlu Şehir Kocaeli” projesi kapsamında Kocaeli’nin şampiyon öğrencilerini Kerpe ve Kumcağız’daki Spor ve Eğitim Kampı’nda aileleriyle birlikte misafir edeceği müjdesini verdi.

Önceki gün ilk partide 4 gün 3 gece misafir ettiği LGS şampiyonu 14 öğrenciyi aileleriyle birlikte kaldıkları Spor ve Eğitim Kampında ziyaret etti.

Tahir Hoca Kocaeli’nin Altın çocuklarını ve ailelerini kutladı, başarılar diledi, desteklerinin süreceği sözünü verdi.

Gazetelerin ve internet sitelerinin genel yayın yönetmenlerinin de bulunduğu sohbet toplantısında söylediği cümleler arasında,

Benim gönlüm ister ki bu başarılı öğrencilerimiz basın mensuplarımız başta olmak üzere herkes tarafından kentte örnek olarak gösterilsin, rol model olsunlar ve başarı teşvik edilsin. Bu başarılar başkaları tarafından da örnek alınsın” sözleri dikkatimi çekti.

Davetli olmama rağmen katılmadığım için genel yayın yönetmelerinin o anda ne düşündüklerini, mahcup olup olmadıklarını bilmiyorum.

Ama LGS sonuçlarının açıklandığı 24 Haziran’dan sonra ya hiç yazı yazmadıklarını ya da tek sütunluk bir haberle geçiştirdiklerini biliyorum.

Eğitimde yıllar sonra yakalanan başarıları görmeyen, adli birkaç olayı manşete taşıyarak öğretmenleri ve çalıştıkları kurumları itibarsızlaştırmakta yarışan gazeteci dostlar keşke Tahir Hocanın uyarısına fırsat bırakmadan daha duyarlı davranabilselerdi!

Elbette kimin ne yazacağını, neyi manşete taşıyacağını sorgulamak işim olmadığı gibi haddime de değil.

Tahir Hocanın birlikte gittikleri kamp yerinde gazetecilere sitem ve ince ayarı benim önceki yazılarımla bire bir örtüştüğü için paylaşmak istedim.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın eğitime sahip çıkması, başarıyı ödüllendirmesi ilk değil.

Büyükşehir Belediyesinin ortaokul 6. sınıf öğrencilerine dağıttığı laptopların alımında, Bilim Merkezinin kurulmasında, Bilgi Evlerinin açılmasında, KOMEK’in daha geniş kesimlere hizmet vermesinde hep Tahir Hocanın genel sekreter yardımcısı ve genel sekreterlik yaptığı yıllarda imzası ve emeği vardır.

MARİFET İLTİFATA TABİ

Akademisyen, Vali, Bürokrat olarak Tahir Büyükakın’ın eğitime desteği, başarıyı ödüllendirmesi önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da sürecektir.

Nereden mi biliyorum? TahirHocanın “Başarılı Gençler, Mutlu Şehir Kocaeli” projesi kapsamında Spor ve Eğitim Kampında bundan sonra yapacaklarıyla ilgili “Bu alanda güzel bir tasarım yapacağız. Yetenek taramalarında sanat ya da sporla ilgili yetenekler ortaya çıkartılacak, oradan hareketle ilgili yerlere yönlendirmeler yapacağız. Sporla ilgili ise spor bölümü, sanatla ilgili ise sanatla ilgili departmanla bağlantı kurulacak. Ardından daha yetenekli olanlara biraz daha detaylı destek verilecek. İş dünyasıyla da benzer görüşmeler yapılarak çocuklarımızdan birisi enstrüman çalma konusunda çok yetenekli ise mesela piyano eğitimi alması gerekiyorsa ve bu eğitim Viyana’da veriliyorsa bir tane iş insanımıza rica edip bu çocuğumuzun orada eğitimini üstlenmesini isteyeceğiz. Spor branşında çok yetenekli bir çocuğumuz varsa o çocuğun dünyanın en iyi standartlarında eğitim alabilmesi için yine sponsorlu bir çalışma yürüteceğiz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimdeki başarısını sporda ve sanatta da taçlandırması için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” söylediklerinden.

Varsın, gazeteci dostlarımız başarılı öğrencilerin tanıtımıyla ilgili tek satır yazmasınlar.

Varsın, LGS ve YKS şampiyonlarının başarılarını kamuoyu ile paylaşmasınlar.

Varsın, Kocaeli adını Türkiye’ye duyuran gençlerimizi teşvik etmesinler.

Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik “Marifet İltifata Tabidir” diyerek emeği ödüllendiriyor, başarıyı teşvik ediyor.

İZMİT’TE HALK EKMEK

KAÇ TL’YE SATILACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın masasında Düzenli Çöp Depolama Alanı ve Çöp Bertaraf Tesisi, Ulaşımda Hizmet Alımı, Tramvay Güzergahının Batıda ve Doğuda Uzatılması, Kentsel Dönüşüm Projeleri, İzmit Merkezin Açık AVM’ye Dönüşmesi gibi dosyalar start almak için sıra bekliyor.

“Gönül Belediyeciliğinden” taviz vermeden kadın-erkek, genç-yaşlı, küçük-büyük herkese hitap edecek sosyal ve toplumsal projeleri hayata geçirirken “Kocaeli’yi Yaşanabilir Mutlu Bir Kent” yapmak için 7/24 çalışıyor.

Birikmiş, ötelenemeyecek bunca sorun çözüm beklerken “halk ekmek” kararıyla yeni bir dosya açmaya gerek var mıydı?

Tahir Hoca, CHP’li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in gündeme getirdiği “halk ekmek” projesine sahip çıkarak siyaseten bir adım öne geçmeyi düşünmüş olabilir.

Vatandaşı düşünürken esnafı, esnafı düşünürken vatandaşla karşı karşıya getirecek “halk ekmek” mevcut yapısı, uygulaması ile Tahir Hocanın da, üyesi olduğu AK Parti’nin de hanesine artı getirmeyecek, belki de üzecek.

Niyet iyi olabilir, karar doğru olabilir ama fırıncılarla konuşmadan ayaküstü yapılan “Halk ekmek daha önce açıkladığımız gibi 1.00 TL’den satılacak. Bu konuda bizle yol yürümek isteyenle yol yürürüz. Bizle yol yürümek istemeyen olursa biz kendi programımızı hazırlarız. Gerekirse ekmek fabrikası kurarız. Biz tamamen vatandaştan yanayız” açıklaması şık olmamış.

Hem vatandaştan yana olacaksın, hem esnafın hakkını koruyacaksın sonra da çıkıp, “Özel Halk Otobüs sahipleri araç hizmet alımına karşı çıkarsa yeni otobüs alırız. Ekmek 1.00 TL’den satılmazsa ekmek fabrikası kurarız” demek doğru değil.

Ası ister ucuz ekmek, ister halk ekmek olsun Tahir Başkanın telaffuz ettiği 1.00 TL, 210 gram ekmeğin 1.25 TL’den satıldığı günlerdeydi.

Aradan geçen zamanda gramaj 2.80 grama, fiyatı 1.75 TL’ye yükseldi.

Ekmeğe yapılan yüzde 5’lik zamla gramajı 70 gram, fiyatı 50 kuruş arttı.

İki başkan; Tahir Büyükakın ve Ali Sarı oturup Halk Ekmek fiyatını belirleyecek.

Halk Ekmek fiyatı1.00 TL’de mi kalır, 1.40 TL mi olur bilemem.

Dileğim, başkanların bir araya gelip ortak kararı alması.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ceşminaz Yaman - İlimtepe mahallesi yedi bin kişinin yaşadığı mahalledir.Mahallemizden az öteye yapılacağı anlaşılan bu tesis hem mahalleye hem Körfez ilçesine zülümdür.Üç yüz aşkın fabrika bu ilçeye yetiyor.Körfez'de nefes alamadığımızdan bu mahalleden ev aldık.Ben şehit olmadan mahalleme yaptırmam.Tek Körfez'in çöpü olsa kabulüm. Çöp gerçektir.Tüm şehrin çöpünü bu mahalleye yakamazsınız.Deneyin de bakalım.Sayın Galip Bey sizin mahallenize yapılsın...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ağustos 16:46
01

Hasan Gezer - Kocaeli nin %50 nüfusu Gebze Çayırova ve Darıca ilçelerinde yaşamaktadır Evsel atıklar nüfusa göre oluştuğundan Körfez ilçesi doğru bir yerdir Ayrıca Körfezdeki sanayi tesislerinin yaydığı kimyasal koku halk tarafından kanıksanmıştır Dolayısıyla çöpten oluşabilecek koku hissedilmeyecektir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ağustos 16:46

Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?