Yerel siyasette subliminal mesaj..!

Referandum sürecinde alenen yapılan ortaklık, aslında MHP ve AK Parti arasında ne bir ilk, şimdilik ne de bir son…

Yerel seçimlerden itibaren başladığını düşündüğüm bir gerçeklik!

Gerçi daha öncesine, yani 2002 seçimlerine kadar dayandıran farklı düşünceler de yok değil…

Yerelden yakın bir örnek!

MHP’nin 2014 yerel seçimlerinde Gölcük Belediye başkanlığı aday belirleme yöntemi ve kaç kez değiştirdiği aday isimler…

İlçe yönetiminin değişimi ile başlayan ve Adnan Özdere ile devam eden, haftalarca süren seçim çalışmaları, aniden ve yeniden ilçe yönetiminin değişimi, Gölcük’teki birçok kesim tarafından tanınan, bilinen Resul Patan ile seçime girme kararı..

Bu kararın etkilerini daha o günlerde özellikle MHP tabanındaki ve hatta ilçe yönetiminde yer alan bazı dostlardan, dost sohbetleri ortamında konuşulanlardan biliyorum.

Yanlış yapıldığını, bu değişim kararının bilerek verildiğini, MHP oylarının tepkiyle kaçırılmasına yönelik bir karar olduğunu, değil bir artış, adeta MHP tabanına “oylarınızı bize vermeyin AK Parti’ye verin” mesajı içerdiğini düşünen azımsanmayacak fikirlerin varlığını da biliyoruz..

O dönem şahsen aday adaylı sürecim sebebiyle, saha çalışmalarında aktif olarak yer aldığımdan, adım adım, mahalle mahalle çalışmalarda bulunup, değişik kesimlerle irtibatta olduğumdan, bu düşüncede birçok insanı daha net olarak gördüğümü söylemeliyim…

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz. Seversiniz ya da sevmezsiniz. Doğru bulursunuz ya da bulmazsınız ancak Adnan Özdere, MHP’nin neredeyse son birkaç seçimin aday ismiydi ve yine öyle başlamıştı.

Adamı işinden ettiler, Antalya’dan getirdiler, haftalarca gezdirdiler, bir anda da “pardon, yanlış karardı!“ diyerek ötelediler.

Bu kararın, yereldeki MHP’liler, başta ilçe olmak üzere il yönetimindekilerin dahi tasarrufunda olmadığı düşünülüyordu. Emir büyük yerdendi..!

AK Parti adına tehlikeli ve zor olacağı kesinleşen Gölcük Belediye Başkanlığı seçimine, böyle bir değişim(!) ile politik bir müdahale, subliminal mesaj olarak, seçmen kitlesini yönlendirme harekâtıydı.

Başarılı olduğu da sandıklar açıldığında görüldü. Eğer bu girişim yapılmamış olsa, MHP’den kaçan yaklaşık beş bin oy kaçmamış olsa, bugün Gölcük CHP’li bir Belediye ile yönetilecekti…

En azından benim düşüncem buydu.. Şimdi de aynı görüşteyim.

Hatta CHP’nin adayı olan Turan Dumlu isminin kesinleşmesinden sonra, CHP tabanında olamayan tepkinin (ki ön seçim birçok sesin de sesini kıstı), özellikle CHP ilçedeki eski ve mevcut etkin isimlerinin tavrıyla şekilleneceğini, MHP içindeki subliminal mesajın farklı bir boyutu şeklinde, Dumlu ismi üzerinden CHP’de de uygulanacağını görmüş, yine bazı isimlerle daha o günlerdeki sohbetlerimizde de düşüncelerimi paylaşmıştım.

Bazı hususlarda, particilik, dava adamlığı, ideoloji gibi söylemler, farklı menfaat odaklarına hizmet eder boyuta gelebiliyor.

Yani her halükarda “kazan kazan” üzerine çalışan, mikro milliyetçilik peşinde olan, “yerel üst akıllar(!)” var…

Neden ve nasıl böyle bir gerekçem var?

Elbet var bir gerekçem…

Onu da bir başka yazımda daha ayrıntılı olarak ele almak, yerel hegemonyayı, evrensel toplumca da bilindik ailelerle, isimlerle örneklemeler yaparak sizlere aktarmaya çalışacağım.

Hatta şartlarım uygun olursa, gazetemin yayın planlaması da müsait olursa, belki yazı dizisi olarak daha geniş şekilde de ele alabilirim.

On binlerce insan, üçü beşi geçmez ailelerin hegemonyalarına muhtaç bırakılacak kadar aciz olmasa gerek…

Amaç ne peki?

Amaç; siyasetin olağanlaştırılan “yanlış” söylem ve eylemlerinden ziyade, asli etkinliğini yerel yönetimlerde de egemen kılabilecek, yerel siyasal bilince katkı sunabilmek…

Amaç; mikro milliyetçilik esasını örten, samimiyetsiz hizmet anlayışına yeter artık diyebilmek…

Amaç; eşit olmayan, ekonomik ve sosyal hayatı, olması gereken ve “yerel külfet ve nimetlerin de” eşit şekilde paylaşımına doğru evrilmesine katkı sunabilmek…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.