Karamanoğlu Mehmet Bey’den Torku Konya Arenaya…

Yine yoğun geçmiş bir günün sonunda elimde kumanda , izleyecek işe yarar birşeyler seçmek için televizyon kanallarını dolaşıyordum.

Haber kanallarındaki toplum mühendislerinin gündeminde siyaset pazarı vardı , hükümetin başı kim olacak , Cumhurbaşkanımız bu kadar düşük profilli ve sadık siyasetçi içerisinden kimi seçecek , Sörvayvırı kim kazanacak , Fener yine yenildi , Beşiktaş zaten şampiyon , derken , spor haberlerinde karar kıldım.

Bir de ne göreyim Ligimizin güzide takımlarından Torku Konyaspor’un da maçı varmış hem de Torku Arena’da….

Daha ismindeki cızırtı içime sinmemişken , tribünlerindeki afişleri dikkatimi çekti,

“Die for you “Senin için ölürüm” , Fight for us “Bizim için savaş” şeklinde yazıları görünce, İngiltere liginde zannettim kendimi.

Bak sen dedim kendi kendime , Başbakanımız Davutoğlunun hemşehrilerine

Mevlana şehri muhafazakar konyama bak hele diye içerlendim.

Geçtiğimiz hafta 3 Mayıs 1944’ün “Türkçülüğümüzün” yıldönümünü kutlamıştık. Türk olmanın, Türklüğü ifade etmenin, hangi bedellerle savunulduğunu kavramıştık….

iki gün sonra da 13 Mayıs’ta Türkçemizin dirilişinin, şahlanışının yıldönümünü kutlayacaktık.

Hem de nerede ?

Türk Dünyasının başkenti dediğimiz Konya’da !!!

Selçuklu Devleti’ni yönetenler de aynı hastalığın etkisinde kalmışlardı diye düşündüm , hemde öz ana dilleri Türkçe dururken farsçanın esiri olmuşlardı ….

Kendilerine Keykavus, Keykubad, Keyhüsrev gibi ünvanlar seçmekle kalmamış, devlet yönetimin her alanında Farsçayı kullanmışlardı….

Bu durumdan elbette rahatsız olanlar da vardı. Kendisini Selçukluların varisi olarak gören Karamanoğullarından Mehmet Bey 13 Mayıs 1277’de Türkçe’nin bütün duruluğuna ve zenginliğine rağmen ötelenmişliğine adeta isyan ederek, şu anlamlı sözüyle tarihe geçmişti.

“Şimdiden geri hiç kimse ne divanda, ne dergâhta, ne bargâhta ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye.”

Konya arenayı bilmezdi bilseydi ilave ederdi. Arenalar da dâhil her yerde Türkçe konuşulacak , Türkçe yazılacak derdi.

Sadece bu kadar da değil ….

Teknolojiyi üreten değil de , daha çok tüketen olmanın verdiği eksiklikten kaynaklansa gerek

çarşıda, pazarda, sosyal medya da her yerde yabancı dil çılgınlığı yaşıyan bir millete dönüştürülüyoruz.

Gerçekten adam gibi dil öğrenmeye lafım yok, ama söz konusu kendi dilini yozlaştırmak olunca insan üzülüyor.

Sosyal medya birbirlerini layklıyanlar , İn’ler –out’lar

Seni deleyt ettim. Benim için nötürsün diyenler

Show romlar, galerialar, marketler, centerler, shoplar daha ne zırvalar ….

İkibin yıl önce çince, sonraları farsça ve arapça, ikiyüz yıl önce fransızca, şimdi de ingilizce ile günlük hayatımıza giren ve Türkçeleştirerek yabancılaştırdığımız nice sözcükler ….

Eğer fransa, almanya gibi büyük ülkeler , kendi dillerini korumak için kanunlar çıkarıyor, afişlerde tabelalarda özel isimler hariç kendi dilinden başkasını yasaklıyorsa, Başta günlerini taht kavgaları ve parti içi mücadeleler ile geçiren Türkiye Büyük Millet Meclisimizdeki siyasi partilerimize sonra da , ihaleye dayalı hizmetler üreten , lale devri mimarı yerel yönetimlerimize önemli görevler düşüyor diye düşünüyorum.

Bu kadar belirsizlik ve anlamsız serbestliğin içinde bu hassasiyetleri önemseyen yasalaştıran olursa bizde dua ederiz inşallah…

Selam ve dua ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.