KSO, Zeytinoğlu, 100 bin istihdam

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı AyhanZeytinoğlu,ZeytinoğluYem Tarım ve Endüstriyel Ürünler A.Ş.Genel Müdürlüğü yanı sıraArkas,veZeytinoğluGrubuortaklığı olanAutoportLiman İşletmesinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili veZeytinoğluDenizcilik Genel Koordinatörüdür.

Lisans eğitiminiLondra’da, yüksek lisansını ABD Indiana veButlerÜniversitelerinde yapan Ayhan Beyzarif ve entelektüel iş insanıdır.

İşini sever, ağzı iyi laf yapar,TÜİK’inher ay açıkladığırakamları telaffuz ederken üslubuna çok dikkat eder.

Girişimcidir,TOBB’dageniş bir çevresi vardır. En büyük hayali Sanayi ya da Ticaret Bakanlığı koltuğuna oturmaktır.

En çok övündüğü hizmet ise KSO önceki Başkanı YılmazKanbak’ınöncülüğünde açılarak engellilere istihdam yaratan “Bizim Köy” projesidir.

Ramazan ayının ilk günü kendisine yakın gazetecileri viski ve şarap ile ağırlayacak kadar özgüveni yüksektir.

ArslanbeyOrganize Sanayi Bölgesi içindeüyesi tarafından sanayiye kaliteli eleman yetiştirmek amacıyla yaptırılanMesleki ve Teknik Anadolu Lisesini KSO olarak işletmeyi, tabelasına KSO yazdırmayı kabul etmemiştir.

Ama sınıf kapılarına adları yazılan üyelerin bireysel katkılarıyla yapılan Gölcük Dumlupınar OkulunaKSO kasasından tek kuruşçıkmadığıhalde tabelasına “Kocaeli Sanayi Odası” yazdırmayı, duvarınaKSOamblemini koydurmayı başarmıştır.

Oda üst organı TOBB Genel Kurul’undelegesive TOBB Başkan Vekili olan Ayhan Beyineleştiriye tahammülüyoktur,hoşgörü fakiridir.

Önceki oda başkanlarıdöneminde hayata geçirilen “Bizim Köy” gibi projeleri kendisi yapmış gibianlatırken çok cömert,projenin sahibi ve ilk başkanıYılmazKanbak’ınadını anmayacak kadar‘vefasız’dır.

Sanat ve kültür etkinliklerine büyük önem veren KSO BaşkanıZeytinoğlu,farkındalıkyaratacak sosyal toplumsal projelerin hayata geçirilmesi ve desteklenmesi konusunda cimridir.

Denizcilik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve“kodlama, üretim tasarım, elektronik ve robotik”ten oluşan yeni nesil atölyeyapmasözü vermesine rağmen bugüne kadarimzaladığıprotokollarıunuttu,verdiği sözleritutmadı.

100 BİN İSTİHDAM SÖZÜ

Önceki gün yapılan KSO toplantısında konuşan AyhanZeytinoğlu’nun“Genç nüfustaki işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine oranla5.5puan arttı. Her dört gençten biri işsiz” açıklaması beni aylar öncesine götürdü.

Ayhan Başkan, 21Ocak’taCumhurbaşkanıRecep TayyipErdoğan’ın katılımıylagerçekleşen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda“100 bin istihdam garantisi verdik”demişti.

Zeytinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın huzurunda açıkladığı 100 bin istihdamtaahhüdünü,13 Mart’taVali Hüseyin Aksoy başkanlığındayapılanMilli İstihdam Seferberliği kapsamında düzenlenen 2019 Yılı Ekonomi ve İstihdam Seferberliği Toplantısında da tekrarlamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla başlattığı kampanya üzerinden 7 ay, Vali Aksoy’un başkanlığında yapılan toplantıda “Burası Kocaeli, Burada iş var” sloganı ile paylaşılan 100 Bin istihdam açıklaması üzerinden 6 ay geçti.

10 Mart’ta Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) da konuşan Hazine ve Maliye Bakanı BeratAlbayrakİstihdam Seferberliğine katılan illeri ve yeniistihdamrakamlarınıaçıklarken“İstanbul'da 15 bin, Ankara'da 4 bin, Kayseri'de 4 bin, Denizli'de 3 bin, Elazığ'da 300 kişiye istihdam sağlamak için şirketlerdenİŞKUR'abaşvuru yapıldı” demişti.

AmaKocaeli’dekonuşan BakanAlbayrakKocaeli’dekişirketler ve fabrikalardanİŞKUR’abaşvuru konusunda tek kelime söylememişti.

Önceki gün KSO toplantısında konuşurken “Her dört gençten biri işsiz” diyen BaşkanZeytinoğlu’danCumhurbaşkanı Erdoğan ve Vali Aksoy huzurunda açıkladığı “100 Bin İstihdam” taahhüdü kapsamında bugüne kadarİŞKUR’akaç başvuru yapıldığını açıklamasını beklerdim.

Türkiye’de en büyük 500 sanayi kuruluşunun 80’inin,ilk bin ihracatçıdan62’sininKocaeli’defaaliyet gösterdiğini dikkate aldığımızda bugüne kadar 100 Bin İstihdam Taahhüdünün büyük bölümünün çözülmüş olması gerekirdi.

Ayhan Başkan, bırakın istihdam sözünü tutmayı “Her Dört Gençten Biri İşsiz” diyerek karamsar tablo çiziyor.

Sizin anlayacağınız, “Ben Sayın Cumhurbaşkanının huzurunda 100 Bin İstihdam taahhüdünde bulundum ama çok zor” demeye getiriyor.

SONUÇ;KSO Başkanı AyhanZeytinoğluönceki yıllarda da istihdam taahhüdünde bulunmuş ama hiçbir zaman verdiği sözü tutamamıştı.2017’de 50 bin, 2018’de69 bin yeni istihdam sağlayan KSO, umarım 2019’da 100 bin istihdam vaadini yerine getirir.

********************************************************************

KOCAELİ'DE 395 BİN ÖĞRENCİYE 3 MİLYON DERS KİTABI

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 9 Eylül’de ilk zilin çalmasıyla başlayacak.

Yaklaşık 25 bin öğretmen ve400 bin öğrenci 15 gün sonra ders başı yapacak.

LGS ve YKS sonuçlarına göre tercih yapan, merkezi sistemle yerleşen öğrencilere bugünlerde bir de ara sınıflardaki öğrenciler katıldı.

Özetle, eğitim öğretim öncesi öğrencilerin yanı sıra velilerde de telaş ve heyecan var.

Kıyafet, kırtasiye, servis ücretleri başta olmak üzere eğitim giderleri memur ve dar gelirlilerin bütçesini zorlarken Allah’tan kitaplara ücret ödemeyecekler.

Milli Eğitim bakanlığının ilk ve ortaokul öğrencileri için 2003, lise öğrencileri için 2006’da, Açık öğretim öğrencileri için 2009 ‘dabaşlattığı“Ücretsiz Ders Kitabı Dağıtım Projesi”başarıyla sürüyor.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar öğrencilere dağıtılan tüm kitapların bakanlığa maliyetinin 27 TL olduğunu bilmiş olsalardı zamanzamaneleştirmezlerdi.

Öğrenci velisinin bir kitaba 27 TL ödemek zorunda kaldığını hatırlayıp tüm kitaplara ücretsiz sahip olduğunu dikkate alsalardı muhalefet yapmazlardı.

Kocaeli’deher yıl ortalama2.5milyon ücretsiz kitap dağıtıldığını dikkate aldığımızda 2003’ten buyana yaklaşık 30 milyon kitap okulların açıldığı ilk gün öğrencilerin sıralarında hazır bekliyor.

Öğrencilik yıllarımı saymıyorum ama öğretmenlik yıllarımda öğrenci, velilerinin ellerinde kitap listeleri kitapçıkitapçıdolaştıklarını anımsadıkça

“Ücretsiz Ders Kitabı Dağıtım Projesi”nin ne denli önemli olduğu daha iyi anlaşılıyor.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında öğrenim görecek yaklaşık 395 bin öğrenci için istenen toplam 3 milyon 187 bin 211 kitabın yüzde 90’ı Kocaeli’nin değişik 11 yerindeki depolara geldi.

Önümüzdeki günlerde okullara dağıtım yapılarak 9 Eylül sabahı paketlenmiş olarak öğrencilerin sıralarına konacak.

Daha önemlisi görme engellilerin beril alfabesiyle yazılan kitapları öğrencilerin adreslerine doğrudan gönderilecek.

**********

MİLLETVEKİLLERİSAĞLIK MÜDÜRÜŞENOLERGÜNEY’ESAHİP ÇIKTI

Son günlerde fısıltı gazetesi ve bazı internet sitelerinde Sağlık il müdürü Dr. ŞenolErgüney’ingörevden alınacağı ile ilgili haberler okuyorum.

Bu tür asılsız bilgilerin kimler tarafından haber yaptırıldığını biliyor ve tahmin ediyorum.

Hemen söyleyeyim; Sağlık il müdürü Dr. ŞenolErgüneyhiçbir yere gitmiyor ve yerinde kalıyor.

Nereden mi biliyorum? AK Parti Milletvekillerinin Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile görüşerek il müdürüErgüney’esahip çıkmalarından.

Sağlık teşkilatı, doktor, hemşire, yardımcı personelden oluşan18 binçalışanı,ilebüyükve saygınbir aile.

Bu tür gerçek olmayan haberlerle çalışanların moralini vemotivasyonunubozmanın ötesinde performansı da düşürmektedir.

En çok etkilenen ise sağlıkçalışanlarıundançok sağlık hizmeti alanlar olmaktadır.

Her bürokrat zamanı geldiğinde elbette bayrağı bir başkasına devrederek bir başka yere gidecektir.

Bizim görevimiz il sağlık müdürü Dr.ErgüneyŞenol, milli eğitim il müdürü Fehmi, Rasim Çelik gibi başarılı ve özveriyle çalışan bürokratlara sahip çıkmak olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.