Kocaeli, 40 yıl sonra BHC’den kurtuluyor

“BHC ölüm saçıyor” iddialarının, Korum Tarım sahibi İbrahim Aracı’yı “Günah Keçisi” ilan eden suçlamaların, atılan iftiraların sonuna gelindi.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların 40 yıldır yayınladığı pehlivan tefrikasını andıran dedikodu haberlerinin bitmesine sayılı günler kaldı.

Derince Merkim depo alanındaki 2 bin 750 ton BHC’nin bertaraf edilmesi için Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) son anda değişiklik olmazsa 1 Ekim’de ihale yapacak.

Yaklaşık 3 milyon Dolar tutarındaki KOK Pestisit ve KOK Etkilenen Atıkların Çevresel Olarak Sökülmesi ve Bertarafı Birinci KOK Atık Stoklama ihalesine 11 uluslararası firmanın katılması bekleniyor.

2019’un ilk günlerinde, ithali ve kullanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1985 yılında yasaklanan BHC’lerden kurtulmuş olacağız.

Yıllardır “felaket tellallığı” yapan gazeteciler, kadrolu çevreciler ve sorumluluk almayan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) yöneticilerinin gözü aydın.

Bakalım, vergisini Kocaeli’nde ödeyerek şampiyonlar listesine giren, sosyal sorumluk projeleri kapsamında okullar, hastaneler yaptıran İbrahim Aracı’yı ne ile suçlayacaklar?

BHC’lerin bertaraf edilmesi için bugüne kadar elini taşın altına koymayan, sorumluluk almayan KSO yöneticilerinin Aracı’ya karşı “kindar” tavırlarının değişip değişmeyeceğini de merak ediyorum.

İZAYDAŞ, TAŞERON FİRMA

BHC’lerin bertaraf ihalesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) tarafından bir değişiklik olmazsa 1 Ekim’de yapılacak.

Bu arada ihaleye katılacak uluslararası 11 firmanın istenen belgeleri hazırlayabilmesi için zaman isteyecekleri, ihalenin 15 gün sonraya ertelenebileceği duyumları alıyorum.

İhale ister 1 Ekim’de, ister 15 gün sonra yapılsın 2 bin 218 ton BHC bertaraf edilecek ve bizler de 2019’da çok konuşulan, tartışılan zehirden kurtulacağız.

İhaleye 2 bin 218 ton BHC’yi yakacak yeterli tesise sahip olmayan İZAYDAŞ

katılamayacak.

Ama İZAYDAŞ, “taşeron firma” olarak ihaleyi kazanacak uluslararası firmaların gözdesi olacak.

Hani haksız da değiller. İhaleyi kazanacak firma Merkim depolarındaki BHC’leri ülkesine götürmek yerine maliyeti düşürmek için bin ton yakma kapasiteli İZAYDAŞ ile anlaşmayı tercih edecektir.

İZAYDAŞ’ın taşeron firma olarak bin ton BHC’yi bertaraf etmenin yanında BHC’lerin bulunduğu Derince Merkim depolarının temizlenmesi hizmeti de verecek.

Böyle bir anlaşmadan hem ihaleyi alan firma hem de İZAYDAŞ para kazanarak karlı çıkacaktır.

ARACI TEŞEKKÜRÜ HAKETTİ

Derince Merkim depolarında bekleyen 2 bin 218 ton torba ve varillerde bulunan HCH ve DDT atıkları

ile 539 ton kontamine malzemelerin (Ambalaj, varil, beton, vs.) sonuna gelindi ama hiç de kolay olmadı.

Geriye dönüp baktığımızda; BHC’leri bertaraf etmek için ilk girişimi İbrahim Aracı başlatmıştı.

KSO’nun bugünkü yönetiminin duyarsız kalmasının aksine ilk destek Yılmaz Kanbak’ın başkanlık yaptığı dönemde gelmişti.

O yıllarda BHC’leri bertaraf etmek amacıyla sanayi odası tarafından yurt dışına gönderilen yaklaşık 300 ton numunenin parasını İbrahim Aracı vermişti.

Geçtiğimiz aylarda bertaraf edilen 265 ton KOK ve KOK’larla kirlenmiş atıkların (Ambalaj, varil, beton vs.) yakma bedeli olan 369 Bin Dolar + KDV, fatura kesildiğinde 3.90 TL olan Dolar kuru sabitlenmediğinden İbrahim Aracı

İZAYDAŞ’a yakma bedelini Dolar kuru 5-6 TL üzerinden ödemek zorunda kalmıştı.

BHC’lerin bertaraf edilmesi için Osman Pepe’nin bakanlığı döneminde bir arpa boyu mesafe alınmazken bakanlar Nihat Ergün ve Fikri Işık destek olmuştu.

BHC’lerin bertarafı ile ilgili Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) projesi Ankara Valisi Ercan Topaca’nın Kocaeli Valisi olduğu yıllarda başlatıldı.

Bugünlere gelinmesinde en büyük pay bana göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yönetimi ve Küresel Çevre Fonu (GEF) ile imzaladığı protokollar, yaptığı ortak çalışmalardır.

En büyük teşekkürü ise BHC’leri bertaraf etmek için 40 yıldır çalmadık kapı bırakmayan, sonunda başaran İbrahim Aracı hak ediyor.

Teşekkürler, Vefa İbrahim Aracı. Sayende yalnız Kocaeli değil Türkiye yıllardır depolarda bekleyen BHC’lerden kurtulacak.

*******************

AF, KAMUYA KARŞI İŞLENEN

SUÇLARI KAPSAYACAKTIR

Türkiye’nin gündemi ekonomi, dolar ve euro kuru, zamlar, terörle mücadele.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler ve son günlerde tartışılan “AF”.

15 Temmuz’da başlayan, 24 Haziran öncesi ve sonrası devam eden AK Parti-MHP Cumhur İttifakı anlaşamasa da af konusunda sona yaklaşıldı.

163 bin tutuklu ve hükümlüyü ilgilendiren af teklifini TBMM Başkanlığına veren MHP bir adım öne geçti.

19 Mayıs 2018 öncesi suçları kapsayan, cezalarda 5 yıllık indirimi öngören teklife göre devlet güvenliği, milli savunma, devlet sırları, soykırım ve insanlığa karşı suçlar, kasten adam öldürme vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar kapsam dışında kalacak.

Uyuşturucu ticaretiyle uğraşanlar, çocuk yaştaki torbacılar ve kullanıcılar

Kullanıcılarla adli ve devlete karşı işlenen suçlar dışında kalanlar aftan yararlanamayacak.

MHP’nin af teklifine cevap,

Bizim bu konudaki temel ilkemiz şudur: Af konusu eğer bir suç devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir. Bunu affedebilecek merci mazlum mağdur insanların ta kendisidir. Biz o yetkiyi devlet olarak kendimize alamayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

DEVLETE KARŞI SUÇLAR

Yüzbinlerce kader mahkumunun beklediği af teklifi, 1 Ekim’de açılacak TBMM’de gündeme alınmasına alınacak.

Ama af kapsamı MHP’nin önerdiği şekilde değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı şekilde yapılacak değişikliklerle belirlenecek.

Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasından yasalarda yazan devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, Anayasayı ihlal, Cumhurbaşkanına suikast, düşmanla işbirliği yapmak, askeri tesisleri tahrip etmek, devlete karşı silahlı eylem, silahlı örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak ve benzer suçları anlamamak lazım.

Yanlış ve eksik beyanda bulunma, vergisini zamanında ödememe, mal varlığını saklama, görevi kötüye kullanma, yalan tanıklık yapma, suçu üstlenme, suçu bildirmeme, ölümsüz sonuçlanan trafik kazaları gibi kamuya karşı işlenen suçlar af kapsamına alınabilir.

Sayın Erdoğan’ın paylaştığıadam öldürme, cinsel taciz ve istismar dahil şahıslara karşı işlenen suçlar af yetkisi kapsamına alınmayacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?