Kocaeli eğitimi ve Rasim Hocanın performansı

Eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için elini taşın altına koyan başta milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik olmak üzere özveriyle çalışan yönetici ve öğretmenlerin performanslarını yazarken gurur duyuyorum.

Eğitim sorunlarından çok üye yarışına giren, milli eğitimi yönetmeye kalkan sendikaların eleştiriye tahammülü olmayan hoşgörü fakiri yöneticilerini eleştirirken büyük keyif alıyorum.

Eğitim sorunlarını dert edinmeyen, kişisel becerileri ve birikimleriyle değil de yakınlarının referansıyla bir yerlere gelen, TBMM milli eğitim komisyon üyeliği koltuğunda oturan siyasilerin bugüne kadar Kocaeli’ye en küçük katkı vermemiş olmalarını esefle kınıyorum.

Rasim Hocanın performansını, başarılı ve örnek projelerini, özverili çalışmalarını kamuoyuyla paylaşmamdan rahatsız olanlara inat yazmaya devam edeceğim.

Eğitimde kaliteyi yakalamak, her kademedeki eğitim kurumunu iller sıralamasında yukarılara taşımak, öğretmenlere motivasyon ve öğrencilere özgüven kazandırmak lafla olmuyor.

Bugün Kocaeli; Okul öncesinde ilk sırada yer alıyorsa, LGS’de 53’üncü sıradan 24 basamak atlayarak 30’unculuğa yükselmişse, tüm soruları yaparak 500 tam puan alan öğrenci sayısı geçen sene bir iken bu sene 14’e çıkmışsa, fen liselerine girebilmek için gerekli yüzde birlik dilime giren öğrencilerin sayısı okul kontenjanlarından fazla ise orada durmak ve düşünmek lazım.

Yaşanan ekonomik kriz sonrası tüm illerde başlayanlar dahil tüm okul inşaatları durdurulmuş, onarımlar için para bulunamazken Kocaeli’de yatırımlar ara vermeden devam ediyor, ihaleler yapılıyor, onarımlar aksamıyorsa oraya sihirli bir elin değdiğini görmek lazım.

O sihirli elin sahibinin Rasim Hoca olduğunu kabul edip sahip çıkarak moralini bozmamak, şevkini ve heyecanını kırmamak sendikacılar ve gazeteciler başta olmak üzere hepimizin görevi olmalı.

İşini en iyi yapmaya özen gösteren, her biri değerli genel yayın yönetmenlerinin işine karışmak haddime olmadığı gibi milli eğitimin avukatlığını da yapacak değilim.

Ama yarım asrı geçen eğitimciliğimin ve gazeteciliğimin refleksiyle, haberciliklerini takdir ettiğim gazeteci dostların affına sığınarak bir konuda dikkatlerini çekmek istiyorum.

Elbette eleştireceğiz, elbette manşet atacağız, elbette kamuoyunu bilgilendireceğiz. Hepsine eyvallah.

Ama son olayda ve neredeyse tüm gazetelerin manşetten gördüğü Körfez’deki öğrencinin intiharını doğru da olsa LGS sonuçlarıyla ilişkilendirmek doğru olmadı.

Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları LGS ve YKS’ye odaklanmışken intihar olayını öne çıkararak eğitimcileri “itibarsızlaştırmak” için özel çaba harcamak birkaç gazete fazla sattırır ama eğitimcileri üzer.

Hereke’de “pantolon intiharında” yöneticilerin sorumsuzlukla suçlandığı, eğitimcilerin itibarsızlaştırıldığı gibi. Güneydoğu illerde yatırımlar durdurulduğu için okullarda üçlü eğitim sıkıntısı baş gösterirken Kocaeli’de okulların yüzde 90’ında modern binalarda ve kampüslerde tekli eğitim yapıldığını görmezden gelip haber yapmamak eğitim çalışanlarına haksızlık olur.

Her öğretim yılı başı onarımların zamanında yapılmaması nedeniyle okullarda öğrencilerin çekiç sesleriyle ders yaptığını eleştiren İsmet Çiğit bile 2018-2019 eğitim öğretim yılında doğruyu görüp eğitimcilerden övgüyle bahsederken diğer arkadaşların adli olaylara takılıp kalmasını anlamakta zorlanıyorum.

OKUL ÖNCESİNDE BİRİNCİ

Saçlarını Kocaeli’de eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için ağartan Rasim Hocayı yakından tanıdığım, projelerine ve kazandırdıklarına yakından tanık olduğum için yazmayı görev biliyorum.

Uzun uzun anlatmayacağım, hangi projelerinin bakanlık tarafından örnek alınarak diğer illere model gösterildiğini yazmayacağım.

Merak edenler Bizim yaka internet sitesindeki yazılarımı okur öğrenir.

Eğitimdeki kalitenin artmasında, başarı çıtasının yükselmesinde dünyanın kabul ettiği ve uyguladığı en önemli gösterge “okul öncesi” performansından bahsedeceğim.

Bugün ilk sıralarda yer alan illerin performansına baktığımızda önceki yıllarda “okul öncesi” eğitimi önceliklerini ilk sıraya almalarının sonucunu almalarının sonucudur.

Geçtiğimiz yıllarda eğitimde ilk sıralarda yer alan illerin bu sene gerilemişse okul öncesi eğitimi ihmal etmeleri sonucu olduğu görülmektedir.

Kocaeli’nin LGS’deki başarısı ve iller sıralamasında bir yılda 24 basamak yukarı çıkarak 54’üncülükten 30’unculuğa çıkmasının en büyük nedeni ve göstergesi Rasim hocanın okul öncesine verdiği önemdir.

Bakanlığın yayınladığı 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı Yaş Gruplarına göre Okul Öncesi okullaşma oranlarına baktığımızda Kocaeli 3. Sırada olsa da gerçekte Türkiye Birincisidir

Neden derseniz? Bakanlık 2017 TÜİK verilerine göre sıralama yaparken 2018 yılında sahadaki uygulamaları dikkate almamıştır.

Eğitimde kaliteyi arttırarak, başarı çıtasını yükselterek, örnek projelerle model oluşturarak Kocaeli’yi ilk sıralara yükselten Rasim Hoca başta olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyor, kutluyorum.

******************

HUZUREVİ İNŞAAT RUHSATI İÇİNBELEDİYE 300 BİN TL İSTEMİŞ!

Bu yaşıma geldim. Siyasilerin, başkanların yasal olmayan onlarca yüzlerce binlerce kararına, uygulamasına tanık oldum.Ama 31 Mart seçimleri sonrası İzmit Belediyesi tarafından AK Parti iktidarını ve Nevzat Doğan dönemini itibarsızlaştırmak için yapılan açıklamalar gibisine rastlamadım.Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Huzurevi inşaatı ruhsatı için belediyeye ait 300 metrekarelik bir yerin Kocaeli Valiliğine terki karşılığında 300 bin TL talep etmesini duyduğumda inanamadım.Hani Fatma Hanımın yaşlılara, garibana, kadına ve çocuklara yaklaşımını, sahiplenmesini, düşüncelerini bilmesem “Fatma Hanımı karalamak için söyleniyor” deyip geçeceğim.Ama söyleyenler Kocaeli’nin en etkili ve yetkili, sözüne güvenilen, saygı duyulan kişileri olunca “Fatma Hanım ne yapmak istiyor?” sorusunu sormaktan kendimi alamadım.

Hatırlayalım; 1994 yılında hizmete giren, 17 Ağustos 1999 depreminde hasar gören, yaşanan toprak kayması sonrası 12 Nisan 2016’da boşaltılan Turgut Mahallesindeki İzmit Huzurevi 10 Ekim 2017 tarihinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yıkıldı.

Anılarını ve duygularını paylaştıkları ortamdan koparılarak İzm.it Huzurevinde kalan yaşlılarımız değişik mekanlarda misafir edildi.

Yıkımın ardından başlatılan yeni huzurevi çalışmaları bürokratik engeller nedeniyle gecikme yaşansa da mutlu sona ulaşıldı.

Büyükşehir Belediyesi yıkılan huzurevi yerine yapılacak 6 katlı yeni huzurevi inşaatı için gerekli imar değişikliklerini yaparak onayladı.

Kocaeli Valiliği YİKOB (Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı) tarafından 29 Ocak 2019 da yapılan ihaleyi 19 milyon 811 bin lira teklif vererek kazanan Taşlar Yapı İnşaata yer teslimi yapıldı.

Tek kişilik odalardan oluşan ve 100 yatak kapasiteli İzmit Huzurevi inşaatının bin gün sonra tamamlanıp hizmete girebilmesi için ruhsat dahil ilgili yerlere başvuruldu.

HÜRRİYET, PARA İSTİYOR

Ama ilk engel; yaşlılarımıza en çok sahip çıkması gereken, yaşamlarının son günlerini geçirecekleri huzurevi inşaatına en fazla destek vermesi gereken İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten geldi.

Fatma Hanım, inşaat ruhsatı verilmesi için “Huzurevi inşaat alanı içinde kalan belediyeye ait 300 metrekarelik alanın Kocaeli Valiliğine terki için 300 Bin TL verilmesi” şartını getirdi.

Valilikten para isterken huzurevi inşaatı için her türlü desteği vereceğini söylemeyi de ihmal etmedi.

Fatma hanımın istediği 300 Bin TL İzmit Belediyesi veznesine yatırılmadığı için ruhsat başvurusu da yapılmadı.

Fatma Hanımın başkanlığını yaptığı İzmit Belediyesi ruhsatı şarta bağladığı için Huzurevi alanındaki yer tesviye çalışmaları Kocaeli Valiliği izniyle ve kontrolunda yapılıyor.

Bilgisine başvurduğum Vali Hüseyin Aksoy, başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in 300 metrekarelik belediyeye ait yerin valiliğe terki için para talebinde bulunduğunu doğrularken, “Fatma Hanıma para veremeyeceğimizi ama belediyenin değişik kurumlara borcu karşılığı mahsup edilebileceğini söyledim. Kabul etti ama henüz arsanın terki gerçekleşmedi” dedi.

Başkan Hürriyet’i telefonla aradım ulaşamadım. Whatsap tan mesaj attım cevap vermedi.

İmar Dairesi yetkilileriyle konuştum huzurevi ihalesini alan firmanın belediyeye başvuruda bulunmadığını söylediler ama gerekçelerini anlatmadılar.

HUZUREVİNE 2 ENGEL

Değişik yerlerde konuk edilen 100 yaşlımızdan çoğu ömürlerinin yeni huzurevinde kalmayacağı yetip yetmeyeceğini bilmeden açılacağı tarihi beklerken ikinci engel bölgedeki bazı vatandaşlardan geldi.

Yapılacak huzurevinin üst kısmındaki sitede oturan bazı vatandaşlar görüntülerinin kapanacağını ileri sürerek imar değişikliğini yapan Büyükşehir Belediyesi kararını yürütmenin durdurulması istemiyle Kocaeli İdare Mahkemesine başvurdu.

Allah’tan İdare Mahkemesi istemi red ederek huzurevi inşaatını engelleyecek ya da geciktirecek karara imza atmadı.

Bu arada bazı gazeteciler huzurevinin açıldığı 9 Aralık 1994 tarihinden boşaltıldığı 12 Nisan 2016 tarihine kadar 23 yılda 250’den fazla yaşlının ölümü sonrası tek satırlık haber yapmazken inşaat alanında proje gereği sökülen bir iki ağacı haber yapmasını da anlamak mümkün değil.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yer terki için para istese de, komşuları idare mahkemesine yürütmenin durdurulması davası açsa da, bazı gazeteciler kesilen birkaç ağacı haber yapsa da İzmit Huzurevi inşaatı zamanında bitirilecek, 100 yaşlımız yeni evlerinde kalmaya başlayacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?