Bayramları bayram gibi yaşayabilmek

İslam alemi için çok önemli birayın içerisinde bulunuyorduk ve yine her zamanki gibi sayılı günler çok çabukgeldi geçti. İşte bugün arife, yarın ise bayram. Bayramlar bizler için çokfarklı anlamlar ifade eder. Bu nedenle bizleri bugüne ulaştıran Rabbimize şükürlerolsun. Daha nice bayramlara diyoruz.

Bu arada bayramlar birliğimizin sevgive kardeşliğimizin geliştiği, dargınların barıştığı, çok önemli ve müstesnagünlerdir. Hep söylenir klişe olmuş bu sözler ama bugün baktığımızdabayramların da eski tadı neşesi ve anlamı artık bir başka. Yine de bubayramları çok güzel değerlendirip eski alışkanlıklarımızı eski gelenek vegöreneklerimizi yaşatmak bakımından da aslında birer fırsat olarak görmeliyiz.Bu ve benzeri zamanları aslında iyi değerlendirmeliyiz. Her ilde ve ilçe deyapılan toplu bayramlaşmalar bence önemli. Her ne kadar eski bir alışkanlığımızolmasa bile günümüzde aslında bence önemsenmeli.

Herkesin tanışmasını vekaynaşmasını sağlayan ciddi anlamda toplumda kaybolan hoşgörü sevgi ve saygınıntesis edilmesi noktasında fayda sağlayabileceğini ve gelecekte en azındangençlerimize ve çocuklarımıza da bırakabileceğimiz iyi bir örnek oluşturmasıbakımından önemsenmeli.

Bizler aslında toplum olarakyardımlaşmayı, kardeşliği ve dostluğu çok önemseyen bir toplumduk. Amaşimdilerde baktığımız da yine bazı özelliklerimizi kaybetmedik. Lakin bir şeyide gözden kaçırmamak gerektiği inancındayım. Çünkü artık insanlar git gide hepmaddiyata dayalı dostluklar arkadaşlıklar ve komşuluklar kurdukları için bazı duygular,samimiyetler toplumda kaybolmaya başladı.

Eski bayramlar da insanlarbirbirlerini ziyaret ederlerdi. Hal hatır sorarlardı. Şimdilerde ise artık özelgünleri neredeyse sadece bir mesajdan ibaret olduğunu sanmaya başlamış durumdayız.

Artık birbirimiz gidip gelmektenziyade ya telefonla arıyoruz ya da bir mesajla tüm işimizi hallettiğimizisanıyoruz. İşte bu bayram bence bir farkı olsun ve yakındaki akraba eşdostumuzu en azından ziyaret edelim. Uzaktakilerini de mutlaka mesaj atmakyerine arayalım, onların seslerini duyalım. Büyüklerimize büyük olduklarınıhissettirerek hatırlatalım.

Birde bence bayramlar da mutlakave mutlaka kabirleri ziyaret edelim. Çünkü bir gün bizlerin de mutlak gideceğiyerler oralardır. Unutmayalım bir şey daha önemsenmeli bence oda hasta ve yaşlıinsanların kaldıkları huzur evlerinin ve çocukların kaldıkları yetiştirmeyurtlarının böyle günlerde ziyaret edilmesi ve onların yalnız olmadıklarımesajlarını onlara verebilmek adına bence önemlidir diye düşünüyorum.

Yani bu bayram belki deyapmadığımız ya da düşünüp de yapamadığımız ya da aklımıza gelmeyen farklı birşeyler yapalım. Bakın görün bazı şeylerin daha farklı tat verdiğini mutlakagöreceksiniz.

İşte bence bayramların bir anlamıolmalı, yoksa sadece bayramlar şeker ya da et ikram edilmek için ya da süslüelbiseler giymekten ibaret olmamalıdır.

Yaşadığımız topluma değer katmalıbirlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmeli yani bayramları gerçekten bayramgibi yaşaya bilmeliyiz.

Bu vesileyle tüm okurlarımızın vetüm gönül dostlarımızın ve tüm İslam aleminin bu güzel ve özel bayramını tebrikediyor nice ve mutlu huzurlu bir bayram geçirmelerini yüce mevlamdan niyazediyorum.

Ayrıca dünyanın her tarafındabayramlarda bile zulüm gören tüm din kardeşlerimizin ve tüm insanlığınkurtuluşuna da vesile olmasını temenni ediyorum ve bugünde aramızdan ayrılan tümdin kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum ve gelecek bayrama erişmekdileğiyle saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.