Başkan Doğan “Devam” dedi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, pazartesi günü son 4 yılını değerlendirdi.

Gazetecilerle bir araya gelen Nevzat Başkan’ın toplantısına çok istememe rağmen katılamadım.

Ama toplantı sonrası gazeteci arkadaşlarla konuştum, haberleri ve yorumları okudum.

Başkan Doğan’ın dersine iyi çalıştığını, katılımın ve ilginin yoğun olduğunu öğrendim.

CHP adaylarından 2009’da Fikret Toker, 2014’te Sefa Sirmen karşısında seçim kazanan Nevzat Doğan, İzmit Belediye Başkanlığına üçüncü kez aday olmama kararının rahatlığını hep hissetmiş.

İki dönem oturduğu İzmit Belediye başkanlığı sorumluluğunu hakkıyla yerine getirdiğini, verdiği sözlerden fazlasını gerçekleştirdiğini anlatırken görevini başarıyla tamamlayan yöneticilerin yakaladığı sinerjiyi salona da yansıtmış.

Geliniz, katılmadığım ama katılanlardan daha çok bilgi sahibi olduğum toplantıda öne çıkan cümlelere bakalım.

Bir:Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı ben bugün karşınızda olmazdım, siyasete de girmezdim. Bu onuru yaşatan başta Liderimiz Cumhurbaşkanımıza, partimize, hükümetimize, şehrimizin yöneticilerine teşekkür ediyorum.

İki: İbrahim Başkanımızla da aramızda abi kardeş ilişkisi vardır

Üç:Bizim makam mevki hırsımız hiç olmadı, şimdi de yok. Biz bu hizmetlerimizi vefa duygusuyla yaptık.

Dört:Bir dönem milletvekilliği, iki dönem İzmit Belediye Başkanlığı görevlerini başarıyla tamamladım.

Beş:Rantçılara fırsat vermedik. Milletin kuruşunu yine millet için harcadık. İzmit'in Kocaeli'nin, hukukunu her platforma koruduk

Altı:15 Temmuz hain darbe girişimini unutmamak ve unutturmamak için yaptığımız anıta, parka, kültür merkezine 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri adını verdik.

Yedi:Başkanlığı, zamanı geldiğinde arkamda en ufak bir şaibe bırakmadan alnım AK bırakacağım.Bugün ölsem gözüm arkada kalmaz.

Sekiz:Bu onuru yaşatan başta liderimiz Cumhurbaşkanımıza, partimize, hükümetimize, şehrimizin yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Dokuz:Bundan sonra verilecek her görevi onurla yapmaya devam edeceğiz.

On:Yorulmak yok yola DEVAM.

Nevzat Başkan belli ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şayet bir gün milletimiz tamam derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz” cümlesini sosyal medyada farklı yorumlayarak sloganlaştıranlara inat ve cevap olarak “Yola devam” demiş.

SONUÇ: Başkan Nevzat Doğan, 30 Mart 2019 seçimlerinde üçüncü kezİzmit Belediyesi’ne aday olmayacak.

Ama 4 yıl milletvekilliği ve 9 yıllık başkanlığı dönemindeki birikimlerini, kazanımlarını, deneyimlerini bir kenara bırakıp “Benden bu kadar” diyeceğini

sanmıyorum.

Ekonomik ve siyasi rant peşinde koşan gazetelerle gazetecilerin başlattığı “karalama” kampanyasına aldırmayan, taviz vermeyen, dik duran, parti içi çıkışlarını yapılması gereken yerde yapan Nevzat Doğan’ın “tamam” diyeceğine hiç ihtimal vermiyorum.

Nevzat Başkan “Bizim makam mevki hırsımız hiç olmadı, şimdi de yok. Biz bu hizmetlerimizi vefa duygusuyla yaptık. Yorulmak yok yola DEVAM” cümleleri ile belli ki önümüzdeki süreçte verilecek her göreve hazır olduğu mesajı veriyor.

*************

16 YILDA 12 SEÇİM

24 Haziran Pazar günü 13. Cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili seçeceğiz.

Cumhurbaşkanı adayları yüzde 50+1 oy alamaz ise ikinci tur oylama 8 Temmuz’da yapılacak ve en çok oyu alan 2 aday yarışacak.

Adaylar belli;Recep Tayyip Erdoğan (AK Parti-MHP-BBP), Muharrem İnce (CHP), Selahattin Demirtaş (HDP), Meral Akşener (İYİ Parti-DP), Temel Karamollaoğlu (SP), Doğu Perincek (Vatan Partisi).

Partilerin milletvekili adayları henüz belli olmadığından herkes Cumhurbaşkanı seçimini konuşuyor.

Hoş, belli olsa da seçmeni değil daha çok milletvekili aday adaylarını ilgilendiriyor.

81 milyon ilk kez uygulanacak Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemine odaklanmış durumda.

Anket firmaları, televizyon yorumcuları, gazetelerin köşe yazarları gündeminde Cumhurbaşkanı seçimi var.

Yerele baktığımızda, Cumhurbaşkanı seçiminden çok milletvekili seçimi öne çıkıyor, 21 Mayıs’ta açıklanacak aday listeleri merak ediliyor.

Siyasi parti il başkanlarının gündemi ve açıklamaları daha çok 13 milletvekili dağılımı ile ilgili.

AK Parti il başkanı iken milletvekili aday adayı olan Şemsettin Ceyhan’ın tahmini; 7 milletvekilini koruruz, 8’i alırız 9’u zorlarız.

CHP il başkanlığından istifa ederek milletvekili aday adayı olmasına kesin gözle bakılırken “dur” denilen Cengiz Sarıbay, 3 milletvekili sayısını 6’ya çıkaracaklarını söylüyor.

SP il başkanı Nurettin Çelik’in tahmini, 6 milletvekili.

İYİ Parti il başkanı Serdar Kaman da 6 milletvekili diyor.

MHP il başkanı Aydın Ünlü 4 milletvekilliğine razı.

İl başkanlarının tahmini böyle de 2002 yılından buyana yapılan 5 milletvekili, 3 yerel, 1 cumhurbaşkanı seçimi ve 3 Anayasa Halk Oylaması sonuçları ne diyor ona bakalım.

3 Kasım 2002 Milletvekili Seçimi; AK Parti yüzde 42.85,CHP yüzde 18.64, MHP yüzde 6.04, SP yüzde 6.17. 9 milletvekilinin partilere dağılımı: AK Parti 6, CHP 3.
28 Mart 2004Yerel Seçim; AK Parti yüzde 40.2, CHP yüzde 20.1, SP yüzde 12.5, MHP yüzde 10.1. DYP yüzde 8.5

. 44 belediyenin dağılımı; AK Parti 31, CHP 4, SP 4, DYP 4, MHP 1.

22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimi; AK Parti yüzde 49.25, CHP yüzde 19.37, MHP yüzde 10.45, SP yüzde 8.30. Milletvekili dağılımı: AK Parti 6, CHP 2, MHP 1.

21 Ekim 2007Anayasa Değişikliği Halk Oylaması; Evet, yüzde 71.52.

29 Mart 2009Yerel Seçim; AK Parti yüzde 47.20, CHP yüzde 31.30, SP yüzde 8.40, MHP yüzde 7.20. 13 belediyenin dağılımı; AK Parti 10, CHP 2, DP 1.

12 Eylül 2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması; Evet yüzde 60.90.

12 Haziran 2011Milletvekili seçimi; AK Parti yüzde 52.71, CHP yüzde 24.63, MHP yüzde 11.43, SP yüzde 4.37. Milletvekili dağılımı: AK Parti 7, CHP 3, MHP 1.
30 Mart 2014Yerel Seçim; AK Parti yüzde 50.06, CHP yüzde 26.2, MHP yüzde 14.1, SP yüzde 5. 13 belediyenin dağılımı; Büyükşehir dahil 13 belediyenin 13’ünü de AK Parti adayları kazandı.

10 Ağustos 2014Cumhurbaşkanı Seçimi; Recep Tayyip Erdoğan (AK Parti), yüzde 51.79, Ekmeleddinİhsanoğlu (CHP-MHP) yüzde 38.44, Selahattin Demirtaş (HDP) yüzde 9.76.
7 Haziran 2015Milletvekili Seçimi; AK Parti yüzde 49.99, CHP yüzde 26.08, MHP yüzde 15.20, SP yüzde 4.88, HDP yüzde 7.37. 11 milletvekilinin dağılımı: AK Parti 6, CHP 3, MHP 1, HDP 1.
1 Kasım 2015Milletvekili Seçimi; AK Parti yüzde 56.47, CHP yüzde 23.25, MHP yüzde 11.13, SP yüzde 1.59. Milletvekili dağılımı: AK Parti 7, CHP 3. MHP 1.
16 Nisan 2016Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi Halk Oylaması; Evet yüzde 51.18, Hayır yüzde 48.82.

24 HAZİRAN’DA NE OLUR

Anayasa’nın 16 Nisan’da değiştirilen Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi için 24 Haziran’da ilk kez oy kullanacağız.

Seçim sistemiyle, ittifaklarıyla, adaylarıyla, aday belirleme yöntemleriyle, sloganlarıyla, OHAL yönetiminde yapılıyor olmasıyla farklı bir seçim yaşayacağız.

AK Parti, İYİ Parti, HDP, SP, Vatan Partisi liderlerini aday gösterirken CHP, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu karşısında 2 dönem seçim kaybeden Muharrem İnce’yi aday gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı yarışında hiçbir iddiası olmayan HDP, SP, Vatan partisi genel başkanlarını aday gösterirken CHP’nin genel başkanı yerine rakibini aday göstermesinin elbette bir nedeni vardır.

Kim bilir, 8 kez seçim kaybeden Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı olarak kaybedeceği 9’uncu seçim sonrası milletvekilliğini ve parti genel başkanlığına veda etmemek, “siyasi mevta” olmamak için aday olmak istememiştir.

Belki de, genel başkanlık yarışında kendisini zorlayan Muharrem İnce’nin 3’üncü kez karşısına rakip olarak çıkmaması için böyle bir siyasi tercih yapmıştır.

Özetle; Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’da Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda seçileceğini görmüş olmalı ki CHP Genel Başkanlığını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına tercih etmiştir.

Benim tahminimi sorarsanız; Adaylara, seçim ittifaklarına, verilen mesajlara, atılan sloganlara bakılırsa Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda biter.

AK Parti-MHP-BBP adayı Recep Tayyip Erdoğan ilk turda 13. Cumhurbaşkanı seçilerek Cumhurbaşkanı Hükümet Sisteminin ilk başkanı olur.

****************

İNCE, TÜRKİYE’Yİ DEĞİL

CHP’Yİ YÖNETMEYE ADAY

Bu seçimin en renkli iki isimden ilki; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu en ağır sözlerle eleştiren, beceriksizlikle suçlayıp rakip olan, girdiği iki seçimi de kaybetmesine rağmen genel başkanı tarafından aday gösterilen Muharrem İnce.

Diğeri; Potansiyel genel başkan adaylığından korkan MHP Genel başkanı Devlet bahçeli tarafından aforoz edilen, milletvekili adayı gösterilmeyerek partiden dışlandıktan sonra İYİ Parti’yi kuran, TBMM’de grubu olmasına rağmen 100 bin üzerinde oy ile aday gösterilen Meral Akşener.

CHP adayı İnce ile İYİ Parti adayı Akşener’i kıyasladığımızda;

İYİ Parti’yi kurmadan Cumhurbaşkanı adayı olacağını, 13. Cumhurbaşkanı seçileceğini açıklayan Akşener, CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu tarafından son anda aday gösterilen İnce’nin bir adım önünde görünüyor.

Gördüğüm kadarıyla İnce’nin Türkiye’yi yönetmeye pek niyeti yok gibi.

Hedefinde; 24 Haziran’da CHP oyunu yüzde 1 de olsa arttırarak olağanüstü kurultay isteyerek Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğuna oturmak var.

Başka? 16 Nisan’da “hayır” oyu verdiği, genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun “24 Haziran sonrası Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemini değiştireceğiz, demokratik sisteme dönüş yapacağız” açıklaması aksine Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemini savunuyor.

Nereden mi biliyorum?

Trabzon’da bir gazetecinin “Meral Akşener ikinci tura kalırsa ne düşünürsünüz, Siyaseti bırakır mısınız ?”sorusuna verdiği cevaptan.

İşte İnce’nin Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemini savunan cevabı, “Beni hiç düşünmeden yardımcısı yaparsa olurum”.

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturamayacağını bildiğinden CHP Genel Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturmak istiyor.

Son bir not: Bakmayın siz, Muharrem İnce’nin aday gösterilirken yakasından CHP rozetini çıkarıp Türk Bayrağı rozeti takarak “tarafsızlık” mesajı vermek istediğine.

Bana pek inandırıcı gelmedi. Seçime CHP adayı olarak katılan, CHP üyeliği devam eden, CHP organizasyonlarına katılan, meydanlarda CHP milletvekilleri ile birlikte seçmenden oy isteyen kişi tarafsız olabilir mi?

Yanlış mı düşünüyorum, ne dersiniz?

************

KÖRFEZ ORHANGAZİ AL

TÜBİTAK BİLİM FUARI

2017-2018 Eğitim Öğretim yılının sonuna yaklaştığımız bugünlerde okullarda mezuniyet törenlerinin yanı sıra Bilim Fuarları etkinlikleri peş peşe yapılmaya başladı.

Hepsine katılmam ya da yazmam olanaksız.

Ama bu köşenin devamlı okurlarının müdürlüğünü yaptığı okulları öne çıkarmak gibi bir sorumluluğum olduğunu da biliyorum.

Kocaeli’nde eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek, performansları ve uygulamalarıyla örnek gösterilen müdürler arasında ilk sıralarda yer alan Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Yıldırım gibi.

İbrahim hocayı Adalet Meslek Anadolu Lisesi Müdürü iken tanıdım, dostluğumuz yeni okulunda pekişti.

Özverili çalışmalarıyla takdir edilen, projeleriyle dikkat çeken İbrahim Yıldırım, “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı” kapsamında etkinlik düzenledi.

Müdür İbrahim Yıldırım’ın başkanlığı, fizik öğretmeni Mustafa Mert’in öncülüğünde yürütülen 17 öğretmenin danışmanlığında gerçekleştirilen etkinliğe 118 öğrenci çalışmalarıyla katıldı.

23 projenin sergilendiği Bilim Şenliği etkinliğinde danışman öğretmen Abidin Arpacı ve öğrencileri tarafından hazırlanan Kocaeli birincisi seçilen “Akıllı Baret” projesi büyük ilgi gördü.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.