Beş maymun ….

Zamanın birinde , bir düşünceyi sınamak ve sonuçları hakkında fikir sahibi olmak için , bir kafes yaparak içine beş tane maymun koymuşlar ….

Ortaya da uzunca ve sarsılmalara karşı dayanıklı olsun diye yere monte edilmiş bir merdiven koymuşlar….

Merdivenin en üstteki geniş bölmesine tabak içerisinde bol miktarda muz koymuşlar ….

Tahmin edeceğiniz üzere maymunlar muzu çok sevdikleri için ilk fırsatta merdivenleri hızla çıkarak muzlara ulaşmaya çalışmışlar….

Her birmaymunmerdivenleri çıkıpmuzlaraulaşmak istediğinde , bu deneyi tasarlayan bilim insanları maymunların üzerine tazyikli ve soğuk su sıkarak onları merdivenlerden aşağıya düşürmüşler , hem canları acımış hemde sırılsıklam ıslanmışlar ….

Herbir maymun takatleri tükenene kadar denemiş ve her seferinde aynı muameleye maruz kalmışlar , Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymun olunca diğerleri tarafından ‘da engellenmişler….

çünkü kendi başaramayan başkasınında başarmasını istememiş ….

Bilim insanları deneyin 2. aşamasındaSuyu kapatıp maymunlardan birini dışarı almışlar ve yerine yeni bir maymun koymuşlar , yeni gelen maymunun ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak olmuş fakat uzun bir süre muzlar için bedel ödeyen , ıslanan , düşerek darbeler alan dört eski maymun yeni maymunu döverek muzu almasına mani olmuşlar ….

çünkü kendi başaramadıklarını yeni gelen maymunu başarmasını istememişler ….

Daha sonra ıslanmış eski maymunlardan biri daha , yeni bir maymunla değiştirilmiş ve oda merdivene ilk yaptığı atakta yemiş dayağını , hemde öyle böyle değil adam akıllı dövmüşler yeni gelen maymunu , bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ise ilk yeni maymunmuş ve en garibi neden dövdüğünü bile bilmeden tüm gücüyle vuruyormuş , Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirildiğinde yeni gelen ıslanmayan ama eski maymunlardan dayak yiyenler yeni maymunlar muza ulaşmaya çalışanı daha şiddetle eskisinden dahada şiddetle dövüyormuş ….

Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin, en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiçbir fikirleri yokmuş . Son olarak en baştaki ıslanan maymunların dördüncüsü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilip tazyikli su ile cezalandırılan tüm eski maymunlar dışarıya alınmış ….

Merdivenin tepesinde bir tabak dolusu muz olduğu halde maymunlardan hiçbiri artık merdivene yaklaşmıyorlarmış

Neden mi?

Çünkü burada işler , böyle gelmiş ve böyle gitmekteymiş !

Saygıdeğer dostlarım ….

Çok önceleri okuduğum bu hikayeyi anlatma sebebim , sadece böyle gelmiş böyle gider sözünün ne kadar yanlış ve saçma olduğunu anlatmak için bir ihtiyaç gereğidir.

Cennet gibi bir vatanda yaşıyoruz ve birçok ülkede olmayan olanaklara , nimetlere ve özgürlüklere sahibiz ve bu nimetler elimizi uzattığımızda yakalayacağımız kadar yakın.

Her 50 yılda bir , nesil ve güç sahipleri değişiyor , geçmiş zor günleri yaşayanlar bedel ödeyenler , acılar çekenler birer birer sayılı günlerini yaşayıp ahir hayatlarına göçüp gidiyorlar ….

Dileyelim ve gayret edelimki , gücü , yetkiyi ve otoriteyi ele geçirenler eski nefretleri , nereden başladığı sebebi bilinmeyen husumetleri , içlerine sığdıramadıkları öfkeyi ve kini sürdürmesinler , çünkü sürdürülen bu ötekileştirme ve kendinden olmayana zulmetme zihniyeti bizimle birlikte yok olup gitmiyor , evlatlarımıza yani bizden sonraki nesile malesef miras olarak kalıyor.

Malumunuz Türk Milleti bir ve beraber olduğu zaman kendi coğrafyasının en güçlü devleti oluyor ve bu topraklarda İslam ümmeti , Türk milleti adaletle yaşıyor….

Diyeceğim odurki , bari alnı secde görenler öfkelerine hakim olabilseler , bari alnı secde görenler adaleti sağlayabilseler , lkurtuluşun merhamette ve adalette olduğunu fark edebilselerde , şu topraklarda yaşanan ve nesilden nesile miras bırakılan ayrışma sona erse ….

Ve böyle gelen yanlış düzen , böyle gitmese ….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.