Fatma Kaplan Hürriyet kamuoyunu yanıltıyor

28 Haziran pazartesi günü, Turgut mahallesinde yıkılan huzurevi yerine Kocaeli Valiliğince yapılacak 100 kapasiteli yeni bina inşaatını yazmıştım.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, huzurevi inşaat alanı içinde kalan belediyeye ait 300 metrekarelik alanın Kocaeli Valiliğine terki için 300 Bin TL istemesini eleştirmiştim.

Geliniz 28 Haziran tarihinde ne yazmışız kısaca onu hatırlayalım, “İzmit

Huzurevi inşaat alanı içinde kalan belediyeye ait 300 metrekarelik alanın Kocaeli Valiliğine terki için 300 Bin TL verilmesi gerekiyormuş… Kocaeli Valiliği belediyeye para yerine borçlarına karşılık mahsup edilmesini ya da arsa takası önermiş.”

Pazartesi akşamı Fatma Hanım aradı.

Huzurevine karşı olmadığını aksine yardımcı olacağını söyledi.

Projeyi beğenmediğini anlattıktan sonra “Vali Beyle bu konuyu görüşmedik. Huzurevi konusunu yazınızdan öğrendim. Ancak belediyenin malını kimseye bedelsiz veremeyiz. Verirsek suç işlemiş oluruz. İnşaat ruhsatı için de belediyemize başvuru yapılmamış” dedi.

Kendisinin avukat olduğunu, imar işlerinden anlamadığını da ifade etti.

Onca konu varken, huzurevini yazmanın, durduk yerde arı kovanına çomak sokmanın zamanı mıydı?

Fatma Hanım, önceki başkan Nevzat Doğan döneminin usulsüzlük iddialarını kamuoyuna taşırken gündem değiştirmenin alemi var mıydı?

MHP il başkanı Aydın Ünlü düzenlediği basın toplantısında gazetemizin kupürünü göstererek, “Hürriyet, belediyeye ait arsanın Valiliğe bırakılması karşılığı Huzurevi inşaatından 300 bin TL istemiş midir?” sorusunu sordu.

Meclis üyeleri İlker Kazan ve Engin Duymazverdikleri soru önergesiyle Başkan Hürriyet’in kamuoyunu bilgilendirmesini istedi.

HÜRRİYET’İN CEVABI

Büyükşehir Belediyesi imar değişikliği sonrası İzmit Belediyesine ait olanhuzurevine terki istenen alanın 300 metrekare olmayıp 350 metre kare olduğunu düzelttikten sonra Başkan Hürriyet’in cevabını okuyalım;

“Bu konuyu Sosyal Politikalar il müdür ile konuştuk. Ben kafama göre yapamam yazılı başvuru yapın dedim. 300 Bin TL nereden geldi bilmiyorum. Resmi bir ruhsat talebi de yok. Yoldan kalan kısmın artık bölümünün verilmesi lazım. Bedelsiz bir verme olamıyor kanunen sanırım.”

Emlak İstimlak Müdürü Recep Barış da meclise gelerek konu ile ilgili bilgi verirken“Huzurevinin olduğu yerde imar planı gereği orada bir satış gerekiyor. Encümen kararı çıktı. Bedel ödemelerini bekliyoruz” demiş.

Sizin anlayacağınız Fatma Hanım haberimizi yalanlarken “Kim Uydurdu Bunu” türünden laflar etmiş.

Tartışmalara CHP il başkanı Cengiz Sarıbay’da katılarak bakın ne demiş,

Fatma Hanım’ın inşaatı süren Huzurevi binasının belediyeye ait arsanın valiliğe terki karşılığı 300 bin TL talep ettiği iddiası son derece çirkin ve seviyesiz bir yaklaşım. Bu gibi durumlar encümen kararıyla gerçekleşir. Ünlü, konuyu iyi araştırsın ondan sonra konuşsun.”

HABERİMİN ARKASINDAYIM

Beni tanıyanlar, yazılarımı okuyanlar, haberciliğimi takdir edenler araştırmadan, taraflarla konuşmadan, belgelere ulaşmadan yazı yazmayacağımı, haber yapmayacağımı bilir.

28 Haziran’da yazdığım, İzmit Belediyesinin huzurevi inşaatına terk edilen alanla ilgili para istendiği haberimin arkasındayım.

Belediye başkanlarıyla tartışmak, onların siyaseten yaptıkları açıklamalara alet olmak adetim de tarzım da değildir.

Ama doğrudan olmasa da dolaylı olarak

300 Bin TL nereden geldi bilmiyorum. Resmi bir ruhsat talebi de yok” diyerek haberimin yalanlamaya kalkışılmasına sessiz kalamam.

Avukat Başkana ve avukat CHP il başkanına, Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediyesini temsil ettiğini, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisi olduğunu hatırlatmak isterim.

Kaldı ki başkan olarak belediye teşkilatını sevk ve idare etmek, meclis ve encümen kararlarını uygulamak Fatma Hanımın görevi.

Belediye teşkilatının en üst amiri olarak birimlerin aldığı kararlardan bilgi sahibi olmaması mümkün değil.

Fatma Hanım Başkan olarak huzurevi arsası ile ilgili “Bilmiyorum, haberim yok, 300 Bin TL kim uyduruyor, resmi ruhsat talebi de yok” demeden önce 29 Mayıs 2019 tarih ve 302 sayılı encümen kararını okusaydı, ilgili birim müdürlerini dinleseydi, belediyenin Kocaeli Valiliğine gönderdiği encümen kararını ve ruhsat için şart koşulan 350 bin TL talebini, Kocaeli Valiliği’nin belediyeye resmi ruhsat başvurusunu incelemiş olsaydı bu duruma düşmez, “GOL” yemezdi.

KİM YANILTIYOR

Başkan Fatma Hanım, encümen kararı olmadığını, terk için 300 bin TL’yi kimin uydurduğunu söylüyor ama başkanlığını yaptığı meclise ilgili birimin müdürü bilgi verirken “Huzurevinin olduğu yerde imar planı gereği orada bir satış gerekiyor. Encümen kararı çıktı. Bedel ödemelerini bekliyoruz” diyor.

Huzurevi projesini hazırlayan, ihalesini ve müteahhide yer teslimiyapan, İzmit belediyesi ile ilgili her türlü resmi süreci Kocaeli Valiliği daire müdürleri

“Huzurevi inşaatı ile ilgili usulsüz hiçbir iş ve işlem yok. Belediyenin bize gönderdiği resmi yazılarla bizim belediyeye verdiğimiz ruhsat talebi ile ilgili tüm yazışmalar kayıtlarımızda ve dosyalarımızda mevcut” diyor.

“Encümen kararı olmadan böyle bir işlem yapılamaz. Resmi ruhsat talebi yok. Kim uyduruyor?” diyen belediye başkanı Hürriyet ile CHP il başkanı Sarıbay’a soru şu; “Haberi yapan ben dahil birileri kamuoyunu yanılttığına göre kim o? Ben mi, MHP il başkanı Ünlü mü, İzmit Belediye Başkanı Hürriyet mi, CHP il başkanı Sarıbay mı, Kocaeli Valiliği yetkilileri mi?” Cevap bekliyorum.

Yazdıklarım yalansa, İzmit belediyesini ve başkanı Hürriyet’i itibarsızlaştırmaya, kamuoyunu yanıltmaya yönelikse avukat olarak beni mahkemeye veriniz. Hodri meydan!

ÖRNEKLERİ ÇOK

İzmit Belediyesi dahil tüm belediyelerde bu tür örnekler ve uygulamalar çok

Onun için 350 metrekare arsa üzerinden kamuoyunda “Kocaeli Valiliği kaçak inşaat yapıyor” algısı oluşturmak doğru olmadığı gibi etikte değil.

Fatma Hanım siyaseti devlet kurumlarıyla tartışarak yapmak isterken dua etsin ki Hüseyin Aksoy gibi sakin, kurumların yıpratılmamasına büyük özen gösteren vali var.

“Paramız yok. Ama huzurevine terk edilen arsa karşılığı belediyenin borçlarıyla mahsuplaşabiliriz. Ya da maliyeye ait eş değer arsa ile takas edebiliriz” diyen Vali Aksoy çıkıp belediyenin borçlarını, ödemediği vergi ve Kültür varlıkları paylarını tahsil etmek için düğmeye basmıyor.

Fatma Hanım, Sayın valinin sabrını sınamaya kalkmasın.

Alt tarafı 100 yaşlının kalıp kalamayacağını bilmeden merakla hizmete açılmasını beklediği, başını sokacağı huzurevi inşaatı alanıyla ilgili 350 metrekarelik bir yerden bahsediyoruz.

SONUÇ: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet huzurevi inşaatı üzerinden kamuoyunu yanıltmaya devam etse de İzmit Belediyesi ve Kocaeli Valiliğindeki encümen kararı ile ruhsat başvuru yazışmaları aksini söylüyor. Fatma Hanım, önceki dönem yanlışları araştırmakla meşgul olduğundan anlaşılan 2.5 aylık dönemindeki gelişmelerden haberi yok.

GEBKİM MTAL’DE

“ARA” DEĞİL

“ARANAN” ELEMAN

YETİŞECEK

Hayırsever iş insanı Vefa İbrahim Aracı, Koruma Şirketler Gurubu ve Eğitim-Sağlık Vakfı yanı sıra GEBKİM (Gebze Kimya OSB) ve Gebkim Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanlığını da yapıyor.

İbrahim Aracı’nın,Koruma Vakfı olarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yaptırdığı okulları, hastaneleri, verdiği bursları biliyorduk.

Önceki gün GEBKİM (Gebze Kimya OSB) ve Gebkim Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanı olarak anlattıkları bugüne kadar anlattıklarından çok farklıydı.

Yönetim kurulu üyeleri Sebahattin Işık, İmer Özer, Eralp Erdem, Zümran Aracı Zeynep Aracı, vakıf genel müdürü Burak Sarıcı, okul müdürü Hakan Çelik’in de katıldığı toplantıda “Gebkim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” hakkında bilgi verirken heyecanlı olmanın ötesinde gururluydu.

Tamamı kimyacılardan oluşan ve her biri alanında başarı hikayeleri yazan vakıf üyeleriyle birlikte iddialı olduklarını anlatırken“Türkiye’nin ilk Kimya Tematik Lisesi olarak öğrencilerimizi ara eleman değil aranan eleman yetiştirmek konusunda kararlıyız ve iddialıyız. Okulumuzda verilecek üst düzey eğitimin yanında öğrencilere ücretsiz yemek, servis, kıyafet, yurt hizmeti vereceğiz. Başarılı öğrencileri bursla ödüllendireceğiz” dedi.

Lise Geçiş Sınavına (LGS) giren öğrencilere ve velilerine seslenirken bakın ne söyledi, “Proje okul olan lisemize nitelikli mesleki eğitim alarak ara değil ana eleman olmak, kimya sektöründe iş arayan değil işverenin tercih ettiği elemanlar arasına girmek isteyen, öğrenciyken stajım mezun olduğumda işim hazırolsun diyen öğrencilerimizi bekliyoruz.”

İbrahim Aracı, Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra okulun tahsisi, proje okul olması, kontenjan artırımı dahil her konuda destek verenmilli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’ten övgüyle bahsederken teşekkür etti.

ÖĞRENİRKEN ÜRETECEK

GEBKİM MTAL’de 8‘i kimya, 4’ü endüstriyel otomasyon olmak üzere 12 laboratuvar, Petro Kimya ve Proses Dalları bulunuyor.

Temel fiziksel ve kimyasal işlemleri, ilaç üretimi, kalite ve proses kontrolü, uygulama, numune alma; nitel, nicel ve enstrümantal analiz yapma yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştiren GEBKİM MTAL’de okuyacak şanslı öğrenciler 4 yıl süreyle öğrenirken üretecekler.

İbrahim Aracı’nın anlattıkları bana bir süre önce milli eğitim bakanı Ziya Selçuk ile TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu arasında imzalanan“Mesleki Eğitim İşbirliği”protokolünü hatırlattı.

GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfının, bakanlığı ve TOBB’u beklemeden “mesleki ve teknik anadolu liselerinde özel sektör dönemi başlıyor” çalışmalarını çağrıştırdı.

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in özverili çalışmasıyla Vali Hüseyin Aksoy’un 96 sanayici ile imzaladığı işbirliği protokolu Kocaeli’nin bakanlıktan da TOBB’dan da bir değil bir kaç adım önde olmasının gururunu yaşattı.

Mezun olduktan sonra cam, lastik ve kauçuk, çimento, kağıt, ilaç, gübre

fabrikaları ileboya, kozmetik ve temizlik, petrol ve rafineri, petro-kimya, kimya, tekstil, maden sektörlerinde nitelikli elemanlar olarak çalışabilecekler.

PİLOT ÜRETİM TESİSİ

İbrahim Aracı’nın toplantısına katılmadan önce milli eğitim müdürü Rasim Hoca ile konuştum, GEBKİM MTAL hakkında önemli bilgiler aldım.

Rasim Hoca İbrahim Aracı ve ekibinin Türkiye’de bir ilke imza atacaklarını söylerken, “İbrahim Aracı, eğitim sektörüne kazandırdıklarıyla örnek alınacak

saygın hayırseverlerin başında geliyor.

Neden derseniz? İbrahim Aracı, GEBKİM Vakfı olarak okulu okul yaptıktan sonra bugünlerde kuracakları “pilot üretim tesisinde” fabrikalardaki üretim prosesleri mikro üretimini öğrencilerin yaparak öğrenmesini sağlanacak.

Bu üretim tesislerinde öğrencilerin üretecekleri temizlik malzemeleri, kozmetik ve benzer kimyasal ürünler Kocaeli’de bulunan 700 okulun kullandığı temizlik malzemesi ihtiyacını karşılarken öğrenciler öğrenirken ürettikleri malzemeden para kazanacaklar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?