Kendinizi huzurlu ve güvende hissediyor musunuz?

Zamanın birinde halkının bir bölümü tarafından çok sevilen bir kral varmış…

Sevenlerinin akla hayale gelmeyecek övgüler dizdiği bu kral kendisine sadakatle bağlı olan herkesi refah ve huzur içerisinde yaşatırmış.

Ancak bu kralın tahammül edemediği halkının diğer kesimi de onu sevmez , ondan ve adamlarından çok korkarlarmış.

Herkesin etrafındakiler gibi yaşadığını düşünen kral , ülkesinin refah, huzur ve mutluluk ülkesi olduğunu savunuyormuş.

Aksini iddia edenlerin de nankör olduğunu söylüyor , susturulması , sindirilmesi ve yok edilmesi gereken insanlar olduğunu düşünüyormuş ve bu ayrışmadan dolayı halk hemşehrilik veya akrabalık bağlarını bile bir kenara bırakıp kraldan yana olanlar ve olmayanlar diye birbirlerinden neredeyse nefret derecesinde olumsuz duygular besliyor , sosyal hayattada bile biraraya gelmemeye dikkat ediyorlarmış.

Krallığındaki her şeyin mükemmel bir intizam içerisinde olduğunu düşündüğü bir gün etrafındakilere huzur ve güven içerisinde olup olmadıklarını sormuş.

Etrafındakilerde sanki cennet hayatını tasvir edercesine bir dönem yaşadıklarını, bolluk, bereket, lüks ve huzurun insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar olduğunu , canhıraş ve abartılı cümleler ile anlatmışlar.

Keyfi oldukça yerine gelen kral emir buyurmuş…

Yurdun dört bir yanına tez emrim duyurulsun ülkemde yaşanan güven ve huzur ortamını resmedebilecek ressama hayatının sonuna kadar yetecek bir servet bahşedeceğim demiş.

Binlerce resim gelmiş, yarışmaya…

Yarışmada en çok tercih edilen resim, kralın resmiymiş çünkü kralın övgüden hoşlandığını bilen ve ona kayıtsız ve şartsız bağlı olan insanlar huzur ve güven duygusunu onun resmine bakınca hissettiklerini söyleyip en azından mansiyon ödülü falan alırız kurnazlığıyla kralın portrelerini yarışma jürisine sunmuşlar.

Yarışmanın sonunda 2 resim kralın çok dikkatini çekmiş.

Birinci resimde gerçekten huzurun ve güvenin tasviri varmış, mavinin tonlarının hâkim olduğu tabloda kralın ülkesi bir gökkuşağı içerisinde resmedilmiş ve taraflı tarafsız herkes beğenmiş, ancak diğer resim öyle değilmiş.

Dağların zirvesinin gözüktüğü, gök gürültülü sağanak yağışın vurgulandığı, akan nehirdeki sert dalgaların taşmak üzereymiş gibi resmedildiği, kasvetli ve korkunç denebilecek bir tablo imiş.

Ressamın kendisini protesto etmiş olabileceğini de düşünen kral yakınlarına o ressamı buraya getirin, bu tablodaki huzuru ve güveni bana açıklasın, açıklayamazsa gereğini yaparsınız demiş.

Tablosunun başına geçen ressam dağların zirvesinin soğukluğu, yağmurun ve fırtınanın nehirleri ağaçları kasıp kavurduğu o kasvetli tabloda nehrin kenarındaki bol yapraklı bir ağacın altına sığınmış bir anne güvercinin kanatlarının arasında huzur ve güven içerinde uyuyan yavru güvercini göstermiş ve krala dönerek bunca gürültü tipi boran yağmur ve karanlığın içinde olmasına rağmen yavru güvercinin annesinin kanatları altında ne kadar huzur ve güven içerisinde uyuduğunu görebiliyor musunuz sayın kralım demiş.

Ressamın ne söylemek istediğini anlayan kral birinci olarak bu tabloyu seçmiş ve ressama dönerek dile benden ne dilersen demiş.

Ressamda sadece sizden olanların değil, krallığınızda yaşayan size tabi olmayanların da , o yavru güvercin kadar huzur ve güven içerisinde yaşamasını mevkilerinin , servetlerinin , özgürlüklerinin , geleceklerinin güvende olmasını istiyorum demiş.

Evet sagıdeğer okuyucular bırakalım siyaseti bir kenara Allah için söyleyelim , siz kendinizi nekadar huzur ve güven içerisinde hissediyorsunuz ?

Ve sizce binlerce yıl önce yaşanmış bu olaydan ülkemizi yönetenler ne kadar ders almış olabilir , bu arada unutmadan söyleyeyim o krallıkta diğerleri gibi yıkılmış , mahkeme kadıya mülk olmaz derlerya o misal , çünkü zamanın ve mekanın tek sahibi Allah ‘tır , mülkte onundur , insanlar , devirler , dönemler , güçler , dengeler gelip geçicidir.

Eğer ülkede o ülkeyi kayıtsız şartsız seven , imanlı ve itikatlı insanlar dahi kendini huzur ve güven içerisinde hissetmiyor ise ….

Böyle bir düzenden sizce Allah razı olur mu?

Selam ve dua ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.