CHP ayrıştırırken AK Parti kucaklıyor

Değerli okurlarım,

Dün, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, yeni dönemin ilk meclis toplantısında TÜGVA protokolünü tek taraflı iptal etmesini eleştirmiştim.

Başkan Hanımın, insanları kategorize eden önyargılı kararının protokol,  Sayıştay Temyiz Kurulu ve 28 Mart 2024 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Kamu Taşınmazlarının İrtifak Hakkı, Kullanımı ve Tahsisi” ile ilgili yönetmeliğe aykırı olduğunu yazmıştım.

‘Dört beş belediye başkanlığı dönemiyle bloke edilecek şekilde asla tahsis edilemez. Buna rağmen tahsis yapılmıştır. Bu tahsis hukuksuzdur’ sözlerinde samimi olmadığına dikkat çekmiştim.

CHP’li Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya döneminde (22 Mayıs 2020) Yenidoğan Mahallesindeki taşınmazı, meclis kararı olmadan tek imza ile  ÇYDD’ne (Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği) SÜRESİZ tahsis ettiği örneğini vermiştim.

Bugün, üyelerinin neredeyse tamamını dün olduğu gibi bugün de CHP’lilerin oluşturduğu “KYÖD’ün Metropol İş Merkezi 5. Kattaki sosyal tesis kime ait?” sorusuna cevap arayacağım.

CHP ayrıştırırken AK Parti kucaklıyor

KYÖD SOSYAL TESİSİ

Değerli okurlarım

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in etkinliklerini yaptığı, projelerini tanıttığı, Halk TV program yapımcılarını ağırladığı, Başkan Uğur Saral ile ortak programlar yaptığı KYÖD, CHP’li dostlar kabul etmese de sanki “CHP’nin Arka Bahçesi” gibi!

Demokratlıktan, Basın Özgürlüğünden bahsetseler de eleştiriye tahammülü olmayan, “hoşgörü fakiri” yöneticiler geçmişte kendilerinden olmayan, kendileri gibi düşünmeyen ve yazmayan gazetecilerin üyeliklerini iptal etmişlerdi.

Tabelasında ‘Kocaeli’ yazmasına rağmen İzmit ile özdeşleşemeyen, yerel yönetimlere “amasız fakatsız, koşulsuz şartsız” bağlı olması nedeniyle CHP ağırlıklı bir süreç yaşayan KYÖD’ün kuruluşu çok eskilere dayanıyor.

1947 yılında kuruldu.

İzmit’in sembol mekanlarından olan KYÖD Sosyal Tesisleri, Büyükşehir Belediyesine ait binada 1993 yılından buyana kiracı olarak üyelerine hizmet veriyor.

Geçmişte CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları KYÖD Onur üyesi Sefa Sirmen ve KYÖD üyesi Hikmet Erenkaya ve AK Partili Başkan İbrahim Karaosmanoğlu 3’er yıllık kira sözleşmesi yaparken Tahir Büyükakın, dönemin KYÖD Başkanı Didem Oral Turan ile 16 Eylül 2022’de 10 yıllık sembolik ücretle sözleşme imzaladı.

Tahir Hoca, aynı binada hizmet veren MÜSİAD dahil tüm sivil toplum örgütlerini İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet gibi kategorize etmeden, siyasi görüşlerine bakmadan eşit mesafede olduğunu kanıtladı.

Sahi, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın KYÖD Kira Sözleşmesini tek taraflı iptal etmiş olsa İzmit Belediye Başkanı Hürriyet ve CHP’liler ne derdi merak ediyorum.

CHP ayrıştırırken AK Parti kucaklıyor

KYÖD FINDIKZADE YURDU

Değerli okurlarım,

Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda İzmit Belediyesine tahsis ettiği Yeşilova  Spor Tesis Alanına Öğrenci Yurdu yapamayan Başkan Hürriyet TÜGVA’ya meclis kararıyla tahsis edilen yurdun protokolünü iptal ederek ilk gün durduk yerde ortalığı karıştırdı.

Başkan Hürriyet’ten cesaret alan CHP’li gençler de TÜGVA Öğrenci Yurdu kapısına dayanarak “Artık burada Cumhuriyet çocukları kalacak” diyerek yeni bir kutuplaşma tartışması başlatırken mevcut öğrencileri Cumhuriyet karşıtı ilan ettirdiler.

Beş yılda bir tek yurt yapamayan, Huzurevi inşaat alanında kalan 350 metrekare arsa karşılığı tahsis edilen 4 bin metrekare arsa üzerine bırakın Sosyal ve Kültür Hizmet binası yapmayı projesini bile hazırlayamayan Fatma Hanım AK Parti döneminde yapılan yurda “cebren ve hile” ile el koydu.

Değerli okurlarım,

Fatma Hanımın Öğrenci Yurdu üzerinden yasa, yönetmelik, protokol, kural tanımaz tavrı bana, KYÖD’ün Kocaeli Valiliği Özel İdaresi tarafından 1972 yılında İstanbul Fındıkzade’de yaptırıldığı KYÖD Yüksek Öğrenim Yurdunu hatırlattı.

İstanbul’da öğrenim gören öğrencilerin barınması için yaptırılan yurda sahip çıkamayan CHP’lilerin tekelindeki KYÖD yönetimi yurdunu satın almak ya da KYÖD’e tahsisindeki beceriksizliklerini bugün olduğu gibi mevcut iktidarı suçlayarak örtmeye çalışmışlardı.

KYÖD ve destek veren CHP’liler sahip olamadıkları Fındıkzade KYÖD Yüksek Öğrenim Yurdunun 28 Şubat 2013 tarihinde dönemin KYÖD Başkanı Haşmet Belen’in de hazır bulunduğu ihalede 12 bin 750 TL’ye deri konfeksiyon firması sahibi İsmail Demir’e satılmasına seyirci kalmışlardı.

 ***************************

CHP ayrıştırırken AK Parti kucaklıyor

 Birinci Büyük Millet Meclisi 

 

Değerli okurlarım,

Birinci Dönem Büyük Millet Meclisi ya da kısaca Birinci Meclis, 104 yıl önce bugün 23 Nisan 1920'de Ankara’da toplandı.

Osmanlı Devletinin İstanbul’da sürdüğü bir dönemde aralarında Osmanlı Meclis-i Mebusan üyelerinin de bulunduğu 66 seçim bölgesinden toplam 436 temsilci Meclisi üyesi dualarla meclisi açtı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkanlığında kurulan ilk meclisteki milletvekillerinden Kalpaklılar, yeni bir devlet ve hükümet kurmak isteyenleri, Sarıklılar, Şeriat hükümlerinin yönetime hakim olması düşüncesinde olanları,  içinde olanları, Fesliler, Osmanlı hukukunun korunmasından yana olanları temsil ediyordu.

23 Nisan 1920’de kurulan Birinci Dönem Meclisinde İzmit’ten Mehmet Emin Carim, Hafız Abdullah Tezemir, Halil İbrahim Gürsoy, Hamdi Namık Gör, Hüseyin Sırrı Bellioğlu (aralarında Osmanlı Meclis-i Mebusan üyesi), Tahşr Barlas hazır bulundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları başta olmak üzere Birinci Dönem Meclisin kuruluşunda hazır bulunan milletvekillerini rahmet, şükran ile anıyorum. Ruhları Şad Olsun!

 

CHP ayrıştırırken AK Parti kucaklıyor

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?

Kocaeli Haber

Oyunlar