Seçimden Mesajlar

Türkiye bir seçimi daha demokratik olgunluk ile geride bırakmış bulunuyor. Bu sürece emeği geçen herkesi candan tebrik ediyorum. Seçimlerde kazanan adayları tebrik ediyorum.

Seçimin en büyük mesajı, Türkiye’nin gelişmiş bir demokrasi olduğunu bütün dünyaya göstermiş olmasıdır. Demokratik olgunluk ile dünyaya ülkenin ne kadar büyük bir demokrasi ve AK Parti’nin ise demokrasiye ne kadar bağlı olduğunu göstermiş olduk.

Vatandaş yerel seçimlerde genel seçimlerde iktidara vermekten kaçındığı bazı mesajları vermiş oldu. Özellikle ülkenin geleceği ve dış politik gerekçeler ile 2023’te vermediği mesajı 2024’te yerel seçimlerde vermeyi tercih etti.

Bu seçimde farklı etkenlerin etkili olduğu görülmektedir:

1) Ekonomik sıkıntılar seçimlerde en belirleyici etken olarak ön plana çıktı.

2) EYT’liler emekliliklerinin yolunu açan AK Parti’yi cezalandırdılar. Bana göre EYT siyaseten anlaşılabilir fakat ekonomik olarak yanlış bir adımdı. Genç yaşta milyonlarca insan emekli edilirse bunun ekonomiye ne kadar büyük bir yük getireceğini de hesaplamak gerekirdi. Bu kadar insanı memnun edecek bir emekli maaşını verebilmek de maalesef bu ekonomik durumda pek mümkün olamamıştır.

3) Özellikle emekliler 10 bin TL ile geçinemeyince tepkilerini ortaya koymuş oldular.

4) Sağ seçmen kendi partisini çok rahat cezalandırma yoluna giderken sol seçmen hiçbir şekilde ideolojik duruşundan taviz vermemektedir. Kendilerine dayatılan en kötü adaylara bile tıpış tıpış oy verdiler. Hâlbuki sağ seçmen en ufak bir gerekçeyi bile cezalandırmak için bir gerekçe olarak kullanma yoluna gitti.

5) Genel merkezler tarafından dayatılan bazı adayların Ankara’da karşılığı olsa bile halkta karşılığının olmaması seçimlerde yine etkili oldu. Halka rağmen dayatılan vasıfsız adaylar seçmende olumsuz etki yaptı. Bu konuda CHP seçmeni farklı bir tutum takındı; en beğenmedikleri adaylara bile oy vermekten geri durmadılar.

6) Seçmenlerin özellikle de sol seçmenin dürüst aday gibi bir derdinin olmadığı, bunun söylemden öteye gitmediği görülmüş oldu. İstanbul’da ortaya çıkan para kuleler seçmende en ufak bir etki yapmadı. Daha küçük bir olayda AK Parti’ye seçmeni çok büyük bir ceza kesme yoluna gitmiş olurdu.

7) Seçim sonuçları iyi analiz edilmediğinde çok yanlış çıkarımlara sebep olabilir. AK Parti seçmeninin önemli bir bölümü sandığa gitmeyerek partisini cezalandırdı. Bu seçmenin bir sonraki seçimde AK Parti’ye yönelmesi mümkündür. CHP’nin aldığı oylar 2019 seçimlerine göre sadece 1 milyon artmıştır. Bunda özellikle İstanbul ve Ankara’da milliyetçi oyların büyük bölümünün CHP’ye yönelmiş olmasının etkisini yadsımamak lazımdır. Gelecek seçimde bu seçmenin CHP’de kalacağının garantisi yoktur. DEM ile yapılan ittifak sonucunda CHP’ye yönelmiş olan DEM oylarını da bu bağlamda değerlendirmek lazım. AK Parti seçmeninin sandığı kısmen gitmemiş olmasını dönemsel bir tepki olarak değerlendirmek lazım.

8) İttifak sisteminin çok da sağlıklı işlemediğini bu seçimler sayesinde bir kez daha görmüş olduk.

9) AK Parti’nin kurucu değerlere (milli görüş)sağlam bir geri dönüş yapması gereği de ortaya çıkmıştır. Parti içerisinde ne olduğu belli olmayan ve her fırsatta seçmeni rahatsız eden tiplerin ayıklanması kaçınılmazdır. Özellikle dini hassasiyeti yüksek seçmenleri rahatsız eden siyasetçiler emekliye ayrılmalıdır.

10) Millet Recep Tayyip Erdoğan’a güveniyor fakat teşkilatlara aynı güveni duymuyor. Eş, dost, akraba ilişkileri üzerinden kurgulanan teşkilatlara büyük bir neşter vurulması kaçınılmazdır.

11) Bu bir yerel seçildi. Dolayısıyla muhalefete düşen görev vatandaşın verdiği mesajı doğru anlamaktır. Erken seçim çığlıkları ile ülkeyi germek muhalefete bir şey kazandırmaz. Yerel yönetimlerde seçimi kazanmak genel seçimlerde iktidara gelmenin garantisi değildir. 2019 seçimlerinin sonuçlarını iyi değerlendirmemiş olması muhalefetin iktidara gelmesini engellemiştir.

4 yıl boyunca seçim olmayacak olması ülke için büyük bir nimettir. Popülist politikalar ile ülkenin geleceğini rehin etmeye gerek yoktur. Ekonomide sağlam adımlar atılmalı ve ülke içine girdiği ekonomik darboğazdan çıkarılmalıdır.

İnsanları tencere ile beka arasında tercih yapmak zorunda bırakmayalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdulvahap Akıncı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?
Tüm anketler

Kocaeli Haber

Oyunlar