“Haşin” başkanın soruşturma ‘yalanı’

Değerli okurlarım,

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Sözcü TV’ye yaptığı, “Biz çok büyük ranta çomak sokarak saltanata, soyguna, israfa son verdik. Son bir yılda bütün devlet gücü, bütün hükümet gücü, bütün büyükşehir belediyesi gücü, müfettiş gücü kullanıldı üstümüzde. Benimle ilgili bir dünya hazırlık dosyası, bir dünya inceleme dosyası açıldı, bir dünya müfettiş geldi. Sonuçta beş yılda alnımızın akıyla bugünlere geldik. Bugüne kadar hiçbir sıkıntımız olmadı. Süreci çok şeffaf ve dürüst şekilde götürdük. Bakanlıktan ve savcılıktan suç unsuru olmadığı, kamu zararı bulunmadığı şeklinde kararlar geliyor. Bugüne kadar beş yılda hiçbir şey bulamadılar. Mesela şu anda elimde bir tane soruşturma evrakı var. Son bir yılda iftira attılar. Bakanlıktan bir yazı geldi. Soruşturma ile ilgili olarak her hangi bir kamu zararına rastlanmadığı, bir suç unsuru bulunmadığı anlaşıldığından ben ve diğer yetkili arkadaşlarıma soruşturma izni verilmemesine dair toplasanız 45 liralık iş” açıklamasını dün yazmıştım.

“Haşin” başkanın soruşturma ‘yalanı’

Sayın Başkan, müfettişlerin bugüne kadar hiçbir şey bulunmadığından, hakkında soruşturma izni verilmediğinden o kadar emindi ki “Beş yılı alnının akıyla tamamladım” diyerek kamuoyunu yanıltıyordu.

Fatma Hanım soruşturma izni verilmeyen bakanlık yazısını böbürlenerek açıklarken konusunu söylemedi.

Yazmak her zaman olduğu gibi yine bana kaldı.

6 Haziran 2013 tarih 2023/26 sayılı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya imzasıyla gönderilen yazıda, özetle “İzmit Belediye Başkanlığınca Ticaret Odası tarafından tescil edilmemiş şirketle sözleşme yapılarak ihaleye fesat karıştırıldı iddiası… Soruşturma izni verilmemesine karar verilmiştir” yazıyor.

Sözcü TV’de moderatörlüğünü Aslı Kurtuluş Mutlu’nun yaptığı programda, Sözcü Medya Temsilcisi Saygı Öztürk ve Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Seyrek’in “çanak sorularını” büyük bir keyifle zaman zaman kahkaha atarak cevaplayan Fatma Hanım meydanı boş bulduğundan kendisini övmenin ötesinde propagandasını yaparken İzmitlilerin aklıyla dalga geçiyordu.

Görevleri İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’i “şeffaf, dürüst, çalışkan” göstermek olan Sözcü TV’deki gazetecilere “Ben hırçın siyasetçiyim” diyen hanımefendi kendisinin de inanmadığı açıklamaları anlatırken esip gürlüyordu.

Ama her zaman araştırarak, belgesine ulaşarak yazan, “Gündemi takip eden değil Gündemi belirleyen” Galip Hocanın programı takip ettiğini düşünememişti.

“Haşin” başkanın soruşturma ‘yalanı’

YALANIN BELGESİ

Değerli okurlarım,

Fatma Kaplan Hürriyet’in Sözcü TV’de konuşurken, “Sonuçta beş yılda alnımızın akıyla bugünlere geldik. Bugüne kadar hiçbir sıkıntımız olmadı. Süreci çok şeffaf ve dürüst şekilde götürdük. Bakanlıktan ve savcılıktan suç unsuru olmadığı, kamu zararı bulunmadığı şeklinde kararlar geliyor. Bugüne kadar beş yılda hiçbir şey bulamadılar” cümlesini duyunca inanamadım.

“Pişkinliğin bu kadarına da pes doğrusu(!)” diyerek, Arşivimden İçişleri Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan, Bakan Ali Yerlikaya tarafından “SORUŞTURMA İZNİ” verilen bakanlık yazısını ve 24 Kasım 2023’te yazdığım yazımı çıkardım.

Geliniz, İzmit Belediyesi 2020-2022 yılları arasında gerçekleştirilen doğrudan alımlar başta olmak üzere bazı ihalelerde usulsüzlük iddialarını inceleyen İçişleri Bakanlığının Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, 2başkan yardımcısı, bir meclis üyesi toplam 13 kişi hakkındaki iddialara ve “SORUŞTURMA İZNİ” yazısına bakalım:

BİR: İçişleri Bakanlığı müfettişleri “Belediyeye ait milyonluk işleri yeğenlerinin kurduğu şirketlere doğrudan temin yöntemiyle verdiği, bazı firmalara ihale yapılmaksızın doğrudan teminle her ay 4 milyon 166 bin TL fatura karşılığı ödemeler yapıldığı, ihalesiz işler verildiği” iddiaları inceledi.

İKİ:  Başkan Hürriyet’in ihalesiz doğrudan temin yöntemiyle ödeme yaptığı isimler arasında eşi Murat Hürriyet’in yeğeni Hakan Oral ve eşi Zekiye Köstekli Oral, ortağı oldukları Özek Prodüksiyon Limited Şirketi, Koral Altın, Gül Altın, Event 4 Ever, Haydar Akar’ın yeğeni.

ÜÇ: Sözcü TV’de anlattığı galası yapılan ama sinemalarda gösterilmeyen Leyla Hanım Belgeseli ile ilgili olarak müfettiş raporunda, “Cenaze töreninde kayda alınan 55 yıllık, 12 dakikalık video görüntü içeriğinin yasal hakları 5 Nisan 2022’de Özek Prodüksiyon Tic. Ltd. Şti. tarafından alındı. Şirketin idareye sunduğu teklif mektubunda 16 Mart 2022 ve ihale karar tarihi 15 Mart 2022. Tekliflerin alındığı tarih itibari ile Özek Prodüksiyon Tic. Ltd. Şti’nin 12 dakikalık yayın hakkı bulunmamaktadır. Muvafakatname tarihi teklif tarihinden sonraki bir tarihtir. Bu şekliyle söz konusu alımda Özek Prodüksiyon Tic. Ltd. Şti teklif tarihi itibariyle özel bir hakka sahip olmamaktadır” ifadeleri yer alıyor.

DÖRT: İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 6 Haziran 2023 tarih ve 2023/209 sayılı yazı ile “İzmit Belediyesine ait işleri yakınlarının yeğenlerinin kurduğu şirketlere doğrudan temin yöntemiyle verdiği, bazı firmalara ihale yapılmaksızın  doğrudan teminle ihale verdiği iddialarıyla ilgili “SORUŞTURMA İZNİ VERİLMESİNE”.

BEŞ: İçişleri Bakanlığı müfettişleri, 6 Haziran 2023 tarih ve 2023/209 sayılı SORUŞTIRMA İZNİ VERİLEN konu ile ilgili olarak Şubat ayında İzmit Belediyesi İnsan Kaynakları, Kültür ve Sosyal İşler, Destek Hizmetleri Müdürlüklerinde çalışan 55 Gerçekleştirme Görevlisinden “İhale konusu içinde yer alabilecek mal ve hizmet alımlarının aynı gün ya da yakın tarihlerde kalemlere ya da guruplara bölünerek uygun yapılabilecek işler yüksek fiyata yaptırılan doğrudan temin kapsamındaki alımları kim ya da kimlerin talimatıyla yaptınız?” sorusunu yazılı olarak cevaplandırmalarını istedi.

ALTI: Belediye Başkan yardımcıları Sibel Solakoğlu ve Seyhan Özcan 55 görevli le toplantı yaoarak ifadelerini toplu yazmalarını istedi. Çalışanlar ortak ifadeyi kabul etmeyerek ayrı ayrı ifade gönderdiler.

SONUÇ; “Hakkımda bugüne kadar  “Soruşturma izni verilmedi. Alnımın akıyla bugüne kadar geldim” diyen Başkan Hürriyet buna ne diyecek.

Başkan Hanımı “çanak sorularla” aklamaya çalışan, propaganda yaptıran SÖZCÜ TV program yapımcısı ve gazetecilerin cevabını da merak ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?
Tüm anketler

Kocaeli Haber

Oyunlar