Kocaeli Üniversitesi ve “en büyüklerin” fuarı

 Değerli okurlarım,

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Cantürk, koltuğa oturduğu 14 Aralık 2023 tarihinden buyana Kocaeli Üniversitesi çıtasını daha yukarılara çıkarabilmek için 7/24 çalışıyor.

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi iken sanayici, iş insanları ve bürokratlarla olan diyaloğunu geliştirerek Kocaeli Üniversitesi’ni hak ettiği yere taşıyabilmek için dur durak demeden koşuşturuyor.

Önce hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirebilmek için Danışma Kurulunu toplayarak sanayiciler, iş insanları, sivil toplum örgüt temsilcileriyle bir araya geldi.

Ardından Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi kapısını çalarak Marmara Kariyer Fuarına (MARMARAKAF) talip oldu.

Kocaeli Üniversitesi ve “en büyüklerin” fuarı

Kısa sürede Kocaeli Üniversitesinin YÖK tarafından “Aday Araştırma Üniversitesi” olmasını başardı.

Bugün, iki gün sürecek Marmara Kariyer Fuarında (MARMARAKAF), üniversiteler, kamu-özel sektör kurumları ve meslek odalarıyla öğrencileri ve mezunlarını buluşturuyor.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda “Yetenek Her Yerde” temasıyla düzenlenen bölgesel kariyer fuarının ilki 2019’da düzenlendi.

Kocaeli Üniversitesi, bölgesel kariyer fuarı ile ilk kez, 4-5 Mayıs 2023 tarihlerinde paydaş olarak katıldığı Eskişehir Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen İç Anadolu Kariyer Fuarında (İKAF) tanıştı.

Bölgesel kariyer fuarı ile ilkyazımı, Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin yerli ve milli Göbeklitepe Müzikal Dans Gösterisinin ardından 8 Mayıs’ta “KOÜ öğrencileri Eskişehir’i salladı”  başlığıyla yazdım.

Kocaeli Üniversitesi ve “en büyüklerin” fuarı

15 ÜNİVERSİTE REKTÖRÜ

Değerli okurlarım,

Kocaeli Üniversitesi, kuruluşundan buyana birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Ama bugün ve yarın ev sahipliği yapacağı Marmara Kariyer Fuarının (MARMARAKAF) en kapsamlı olduğunu söylersem abartmış olmam.

Geliniz Rektör Zafer Hocanın yaptıklarını hatırlayalım;

Bir: Rektör Prof. Dr. Zafer Cantürk, Kocaeli Üniversitesinin Marmara Kariyer Fuarına (MARMARAKAF) “EN’lerin Fuarında Sen de Yerini Al, Geleceğin Senin Elinde” mottosuyla katılacağını, 24 Ekim 2023’te açıkladı.

Kocaeli Üniversitesi ve “en büyüklerin” fuarı

İki: “EN’lerin Fuarında Sen de Yerini Al, Geleceğin Senin Elinde” mottosuyla 15 üniversitenin paydaşlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 26-27

Şubat tarihlerinde yapılacak MARMARAKAF çalışmalarına start verildi.

Üç: Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Rektör Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk yanı sıra paydaş üniversite rektörleri, rektör yardımcıları ile ‘Marmara Kariyer Fuarı Çalıştayı’ düzenlendi.

Dört: 27 Kasım 2023’de Sakarya’dan başlayarak 15 paydaş üniversitenin bulunduğu Düzce, Bolu, Bartın, Bursa, Yalova, Zonguldak, Karabük, Balıkesir Valilerini ziyaret ederek MARMARA KAF’a davet etti.

Beş: 15 Üniversite (Gebze Teknik, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji, Sakarya, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Düzce, Bolu İzzet Baysal, Bursa Uludağ, Bursa Teknik, Mudanya, Bartın, Karabük, Balıkesir, Bandırma 17 Eylül) rektörleriyle bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundu.

Altı: Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a MARMARA KAF’ta son durumla ilgili bilgi verdi.

Yedi: 1 Şubat’ta Kocaeli basın temsilcileriyle buluşarak Marmara Kariyer Fuarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sekiz: Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yöneticileri MARMARAKAF kapsamında işbirliği toplantısı gerçekleştirdi. 10 ilde bulunan 15 üniversitelerle yapılan görüşmeleri, konukların konaklamalarıyla ilgili bilgi paylaşıldı.

Kocaeli Üniversitesi ve “en büyüklerin” fuarı

EN BÜYÜKLERİN FUARI

Değerli okurlarım,

MARMARAKAF, Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde saat 10.00’da Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Kongre Merkezinde Marmara Türküleri ile başlayacak.

MARMARAKAF paydaşları ve ziyaretçiler, Türkiye’nin en büyükleri saygın, başarılı konuklarını en büyük kariyer fuarında dinleyecek, izleyecek.

İlk günün sonunda geçen sene İç Anadolu Kariyer Fuarında (İKAF) “Eskişehir’i

Sallayan” Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin yerli ve milli Göbeklitepe Müzikal Dans Gösterisini nefeslerini tutarak seyredecekler.

Hülya Koçyiğit, Okan Bayülgen, Avrupa Ağır Siklet Boks Şampiyonu Ali Emir Demirezen, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Güreş Şampiyonu Yasemin Adar Yiğit, Dünya Judo Şampiyonu Habibe Afyonlu, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Ufuk Koçer’in söyleşileriyle bilmediklerini öğrenecekler.

DAMGASINI VURACAK

Değerli okurlarım,

MARMARAKAF programını incelerken Türkiye’nin 3 kadın valisinden 2’sinin katılacağı “Yönetimde Kadın Liderler” Paneli dikkatimi çekti.

Konu kadın olunca, moderatör koltuğunda Kocaeli Üniversitesi rektörlüğü yapan, YÖK’te Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimini kuran,

akademisyen, nörolog Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’dan başkası oturamazdı.

Türkiye’deki 3 kadın validen Hülya Kaya (Yalova), Nurtaç Arslan’ın (Bartın) Marmara Kariyer Fuarı paydaşlarının bulunduğu illerin valileri olması nedeniyle konuşmacı olmaları normal.

Ama üçüncü isim Polin Waterparks Pazarlama ve İletişim Direktörü Şöhret Pakiş’i tanımıyorum.

Biraz araştırdığımda; GEBKİM OSB’de faaliyet gösterdiğini, Dünya Çapında Üstün Kalite ve Teknoloji Liderliği vizyonuyla global su parkı sektöründe birçok yeniliğe imza attığını, Avrupalı ilk ve tek su kaydırağı üreticisi olduğunu öğrendiğimde, Polin Waterparks Pazarlama ve İletişim Direktörü Şöhret Pakiş’i öneren Zafer Hocayı vizyoner ve başarılı bir kadın iş insanını seçmesi nedeniyle kutluyorum.

ÖNCEKİ KARİYER FUARLARI

Değerli okurlarım,

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda ilki 2019 yılında düzenlendi. 2021’de COVİD nedeniyle kariyer etkinlikleri ertelendi..

Bir: 19 Mart 2019’da Diyarbakır Dicle Üniversitesi ev sahipliğinde Güneydoğu Kariyer Fuarı GÜDKAF.

İki: 11-12 Nisan 2019’da Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde İpekyolu Kariyer Fuarı.

Üç: 24-25 Şubat 2020’de, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Trakya Kariyer Fuarı.

Dört: 2-3 Mart 2022’de Samsun Ondokuz Mayıs Ünversitesi ev sahipliğinde

Orta Karadeniz Kariyer Fuarı OKAF

Beş: 1-2 Mart 2023’te planlanan asrın felaketi nedeniyle 4-5 Mayıs 2023’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde İç Anadolu Kariyer Fuarı İKAF

Altı: 18-19 Aralık 2023 tarihlerinde Erzurum Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde Kuzeydoğu Anadolu Kariyer Fuarı KUDAKAF

Altı: 25-26 Aralık 2023 Kayseri Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde Orta Anadolu Kariyer Fuarı ORAKAF

Yedi: 3-4 Ocak 2024 tarihlerinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ev sahipliğinde Doğu Anadolu Kariyer Fuarı DAKAF

Sekiz: 8-9 Ocak 2024 tarihlerinde Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı DOKKAF

Dokuz: 10-11 Ocak 2024 tarihlerinde Samsun Üniversitesi ev sahipliğinde Orta Karadeniz Kariyer Fuarı OKAF

On: 21-22 Şubat 2024 tarihlerinde Denizli Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde Ege Kariyer Fuarı EGEKAF

On Bir: 23-24 Şubat 2024 tarihlerinde Antalya Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Güney Kariyer Fuarı GÜNKAF.

DÜZENLEME KOMİTESİ

Kocaeli Üniversitesi, Türkiye’nin en büyüklerinin katılacağı en büyük kariyer fuarında, “1000 firma, 100 bin katılımcı, 500’e yakın etkinlik” ile bir ilk’e imza atan Kocaeli Üniversitesi MRMARAKAF Düzenleme Komitesini tanıyalım;

Rektör Prof. Dr. Zafer Cantürk, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Elif Öğüt, genel sekreter Doç. Dr. Mustafa Eren, Prof. Dr. Levent Atalı, Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilsen Bilgili, Kuumsal İletişimOfisi Başkanı Doç. Dr. Banu Küçüksaraç, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emrah Özkul, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşat Sertbaş, Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Enc-ver ete Aslan, BAUM Müdürü Doç. Dr. Suhap Şahin, Doç. Dr. Abdülkadir Cengiz, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yeğin, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Aykut Ülkeok, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Hasan Akpınar, Kütüphane Daire Başkanı Bilal Yavuz Demircan, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Alparslan Okçu.

Değerli okurlarım,

İşverenler, üniversite öğrencileri ve mezunları ile iletişim kurma, iş/staj olanaklarını değerlendirme, işveren markalarını tanıtma imkanı sunan, Metaverse’te 1 yıl boyunca devam edecek olan Kocaeli Üniversitesi Marmara Kariyer Fuarını (MARMARAKAF) eksiksiz açmak için 7/24 özveriyle çalışan Zafer Hoca ve ekibini kutluyor başarılar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?
Tüm anketler

Kocaeli Haber

Oyunlar