Önceki Kiracının Elektrik Borcu ve Yeni Abonelik Sözleşmesi

Bu haftaki yazımızda, kiraya verenler ve kiracıları yakından ilgilendiren bir Yargıtay kararı üzerinde duracağız.

Kiraya verenler, önceki kiracıdan kalan elektrik, su, doğalgaz vb. borçlarından dolayı, yeni kiracılarının abonelik açtıramadıkları, abonelik açtırılabilmesi için öncelikle eski borcun ödenmesi gerektiği engeli ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Enerji sağlayıcı şirketlerin bu tutumu, hem kiraya verenleri hem de yeni kiracıları oldukça rahatsız etmektedir. Ancak T.C. Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin aşağıda verilen kararı ile şirketlerin bu şekildeki tutumlarının hukuka aykırı olduğunun altı çizilmiştir.

T.C.YARGITAY 3. HUKUK DAİRESİ E. 2022/8551 K. 2023/1883 T. 12.6.2023

“…

KARAR : I. DAVA

Davacı; kiracısının evini boşaltmasının ardından taşınmazını yeniden kiraya vermek istediğini fakat taşınmaza ait elektrik borcunun bulunması sebebiyle kimsenin evi kiralamak istemediğini, davalı şirkete adına yeni bir abonelik tesisi için yaptığı başvurunun olumlu cevaplandırılmasının mümkün olmayacağı belirtilerek reddedildiğini ileri sürerek, söz konusu aboneliğe ait borcunun bulunmadığının tespiti ile davalının elektrik abonelik sözleşmesi yapmamak sureti ile sebebiyet verdiği muarazanın giderilmesine karar verilmesini talep etmiştir.

II. CEVAP

Davalı; davacı taraf ile önceki abone arasında gerçek bir kira ilişkisi bulunmayıp söz konusu abonelik talebinin önceki aboneyi borçtan kurtarmaya yönelik olduğunu, muvazaa nedeniyle yapılan işlemin hukuken geçerli sayılamayacağını belirterek, davanın reddini istemiştir.

III. İLK DERECE MAHKEMESİ KARARI

İlk Derece Mahkemesi'nin yukarıda tarih ve sayısı belirtilen kararıyla; davalı şirketin tekelinde bulunan elektrik enerjisi dağıtımı hizmetini talep edenler ile sözleşme yapma mecburiyetinde olduğu, davacının önceki kiracının borçlarından sorumlu tutulamayacağı gerekçesiyle; davanın kabulüyle davalı şirketin önceki abonenin borcundan dolayı davacı ile mesken elektrik abonelik sözleşmesi yapmamasına ilişkin işlemin iptali ile davalı şirketin davacı tüketici ile mesken elektrik abonesi sözleşmesi yapmasına, davacı tüketicinin önceki abonenin borcundan dolayı davalı şirkete borçlu olmadığının tespitine, karar verilmiştir.

IV. İSTİNAF

C. Gerekçe ve Sonuç

Bölge Adliye Mahkemesi'nin yukarıda tarih ve sayısı belirtilen kararıyla; davacının vergi dairesine kiraya ilişkin gelir beyannamesini ibraz ettiği, kolluk araştırması ile davacının maliki olduğu taşınmazda dava dışı abonenin belli dönemde ikamet ettiğinin tespit edildiği, yapılan nüfus aile kayıt sorgusuna göre davacı ile dava dışı abone arasında akrabalık ilişkisinin bulunmadığı, dolayısıyla eski abonenin borcundan dolayı fiili kullanıcı olmayan malikin sorumlu tutulmasının mümkün olmadığı gerekçesiyle, davalı tarafın istinaf başvurusunun esastan reddine karar verilmiştir.

V. TEMYİZ

C. Gerekçe

Bu açıklamalar doğrultusunda uyuşmazlık değerlendirildiğinde; davacının maliki bulunduğu taşınmaz için davalı şirkete elektrik aboneliği tesisi için başvuruda bulunduğu ancak önceki abone (dava dışı kiracı M. Yıldırım'ın) borcu bulunduğu gerekçesiyle, davalı şirket tarafından talebinin yerine getirilmediğini belirterek eldeki davayı açtığı anlaşılmaktadır. Yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri gereğince; perakende satış sözleşmesi yapılırken talepte bulunandan elektrik borcunun olmadığını gösterir borcu yoktur belgesinin istenemeyeceği, aynı kullanım yerine ait önceki abonenin tüketimlerinden kaynaklanan borçları yeni abonelik isteyenin üstlenmesinin talep edilemeyeceği, bu haliyle elektrik aboneliği tesisinin önceki abonenin borcu nedeni ile geri çevrilemeyeceği açıktır."

SONUÇ : Açıklanan sebeplerle;

Temyiz olunan Bölge Adliye Mahkemesi kararının 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 370. maddesinin birinci fıkrası uyarınca ONANMASINA,

Aşağıda yazılı bakiye temyiz harcının temyiz edene yükletilmesine,

Dosyanın İlk Derece Mahkemesine, kararın bir örneğinin Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmesine, 12.06.2023 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

Yukarıda paylaşılan Yargıtay kararında da görüldüğü üzere enerji sağlayıcı şirketlerin, önceki kiracının borcundan dolayı yeni kiracının abonelik talebini olumsuz karşılamaları hukuka aykırıdır.

Av. Kubilay SUSAM

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kubilay Susam - Mesaj Gönder

# 2023, ilk, yeni, Aile

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?
Tüm anketler

Kocaeli Haber

Oyunlar