Gergerlioğlu, üniversiteyi kastetmemiş!

Değerli okurlarım,

HEDEP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu 17 ve 19 Kasım tarihlerindeki yazılarımda, kamuoyunu yanılttığını yazmıştım.

İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan “İller Arası Rekabet Endeksi”ni referans göstererek;

Bir: 14 Kasım’da TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Kocaeli eğitimde 51. Sıraya düştü” İki: Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yazılı cevaplaması isteğiyle 15 Haziran 2023’de verdiği soru önergesindeki “Yüksek Öğretimde Kocaeli 32’nci sırada” sözlerini eleştirmiştim.

Gergerlioğlu’nun iddialarının aksine;

Bir: Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in verdiği cevapta, “Söz konusu rapora istinaden Kocaeli ilinin eğitimdeki başarısının düşük olduğunu söylemenin yanlış bir çıkarım olacağı, Kocaeli ilinin gerek eğitim alt yapısı, gerekse ulusal ve uluslararası alanda yapmış olduğu projeler ile eğitimin niteliğine yönelik çalışmalarıyla başarılı bir il”

İki: ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan, Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı verilerine göre,” Kocaeli Üniversitesi 33’üncü, bünyesinde Tıp Fakültesi bulunan üniversitelerde 24’üncü sırada”

Bilgileriyle çeliştiğini anlatmaya çalışmıştım.

KOÜ’YÜ KASTETMEMİŞ

Değerli okurlarım,

HEDEP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 18 ve 20 Kasım tarihlerinde telefonla arayarak yazdıklarımın gerçeği yansıtmadığını söyledi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde, İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan “İller Arası Rekabet Endeksi”ndeki verilerden yola çıkarak Kocaeli eğitiminin 51. Sırada olduğunu sorguladığını, Kocaeli Üniversitesinden bahsetmediğini söyledi.

Milletvekili Gergerlioğlu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü 14 Kasım 2023 günü yaptığı konuşma tutanaklarında Kocaeli Üniversitesi sıralamasından bahsetmediğini ama

Kocaeli Üniversitesinde yapılan ihaleden bahsettiğini görünce  gazetenin internet sitesinde Kocaeli Üniversitesi sıralamasıyla ilgili bölümleri yazıdan çıkarttım.

 

Gergerlioğlu, üniversiteyi kastetmemiş!

SÖZLERİ YANLIŞ ANLAŞILMIŞ

Değerli okurlarım,

HEDEP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun söylediği, TBMM Tutanaklarında yazdığı gibi amaç Kocaeli Üniversitesini itibarsızlaştırmak değil Kocaeli’nin eğitimde 51. Sırada olduğunu sorgulamakmış.

Milletvekili Gergerlioğlu’nun tutanaklardaki konuşması ve basına servis ettiği haber bültenindeki “Kocaeli’de Eğitim ve Kocaeli Üniversitesindeki ihale” ile Milli Eğitim Bakanının cevaplandırmasıyla amacıyla verdiği soru önergesindeki “Yüksek Öğretimde Kocaeli 32’nci sırada” cümleleri yanlış anlaşılmaya neden olmuş.

Anlayacağınız; Kocaeli milletvekili Gergerlioğlu’nun konuşmasında ve açıklamasında eleştirilecek yanları yok değil ama 

Milletvekili Gergerlioğlu’nun, Kocaeli Üniversitesi ile ilgili bölümlerdeki eleştiriyi hak etmediğini, kamuoyunu yanıltmadığını  düşünüyorum.

Kocaeli’ndeki eğitimi eleştiren Gergerlioğlu’nun Kocaeli Üniversitesini kastetmediğini kabul ediyorum.

Ama Kocaeli Üniversitesi’nin, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan, Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı verilerine göre yaptığı sıralamanın doğruluğuna inanıyorum.

Bakandan Öğretmenlere 24 Kasım Hediyesi Önlük

Değerli okurlarım,

Öğrencilik ve öğretmenlik yaptığım yıllarımda; dersi çoğunlukla kara tahta başında, laboratuvarda geçiren matematik, fizik, kimya, yabancı dil öğretmenleri beyaz önlük giyerlerdi.

Gergerlioğlu, üniversiteyi kastetmemiş!

İlkokul öğretmenlerinin tamamının farklı renk ve model olsa da derslere önlükle girdiklerini hatırlıyorum.

Son yıllarda önlük giyen öğretmen sayısı parmakla gösterilecek kadar azaldı.

Gergerlioğlu, üniversiteyi kastetmemiş!

Erkek öğrencilerden takım elbise giymelerini, kravat takmalarını isteyen erkek öğretmenler sınıflarda, nöbetçi öğretmenler bahçede ve koridorlarda kravatsız, ceketsiz, mont, kot pantolonla görev yapıyor.

Kız öğrencilerin okula forma ile gelmesini isteyen kadın öğretmenler kara tahta başında ya kısa etek ya da daracık pantolonla ders anlatıyor.

Kadın öğretmenlerden çoğunluk ilkokullarda olmak üzere önlük giyenlerin sayısı erkek öğretmenlere göre fazla olsa da sayıları yine de az.

Öğretmen ve öğrencilerin kıyafetleri Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i de rahatsız etmiş olmalı ki yönetmeliği değiştiremeyeceğine, sendikaların kıyafet dayatmasına ‘dur’ diyemeyeceğine göre anlamlı bir çözüm bulmuş.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün cehaletle mücadele etmek, okut-yazar sayısını arttırmak için kara tahta başına geçtği 24 Kasım 1928’in yıldönümünü kutladığımız 24 Kasım Öğretmenler Gününde, öğrencilere rol model olacağını düşünerek öğretmenlere ‘önlük’ hediye etmiş.

KOCAELİ’NE 19 BİN 719 ÖNLÜK

Zorunlu olmayan önlükler, kadın ve erkekler için ayrı, Anaokulu öğretmenleri için biri üzerinde renkli balonlar diğeri sade olmak üzere 2 adet tasarlanmış.

27 bini Kocaeli’de olmak üzere 1 milyon 200 bin öğretmenden “Evet önlük istiyorum” diyen Kocaeli’den 19 bin 719, Türkiye genelinde 900 bin öğretmene verilmek üzere milli eğitim il müdürlüklerine gönderilmiş.

Anlayacağınız, Milli Eğitim Bakanı Tekin, 24 Kasım’da öğretmenlere ‘jest’ yapmış.

Kadın önlükleri dağıtılmış, erkek önlükleri de bugünlerde dağıtılıyor

Gergerlioğlu, üniversiteyi kastetmemiş!

Keşke bütün öğretmenler benim öğrenci ve öğretmen olduğum günlerdeki gibi erkekler takım elbiseli ve kravatlı, kadın öğretmenler döpiyes giyse, derslere önlükle girerek öğrencilere “rol model” olsa!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?
Tüm anketler

Kocaeli Haber