Yılın değil 100 yılın ÖĞRETMENLERİ

Değerli okurlarım,

Cumhuriyetin 100. Yılını kutladığımız bugünlere kolay gelinmedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı kazanıldı, TBMM kuruldu, Cumhuriyet ilan edildi.

Ama Cumhuriyetin ilelebet payidar kalması, muasır medeniyet seviyesine ulaşılabilmesi için cehaletle mücadelenin de kazanılması gerekiyordu.

Bu amaçla 1 Kasım 1928’de Türkiye Büyük Millet Meclisinde “ Yeni Türk harfleri” yasası kabul edildi.

Okur-Yazar sayısının arttırmak için 24 Kasım 1928’de Millet Mekteplerini açan 

Yılın değil 100 yılın ÖĞRETMENLERİ

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Türk harflerini her yurttaşa, kadın erkek herkese öğretiniz. Bunu yurtseverlik ödevi biliniz. Bu ödevi yaparken düşününüz ki bir ulusun, bir sosyal toplumun yüzde 10’u okuma yazma bilir, yüzde 90’ı bilmezse bu ayıptır. Bundan insan olarak utanmak gerekir” diyerek kara tahta başına geçti.

Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, Cehaletle Savaşın Başöğretmeni olarak silah tutan ellere kalem vererek yeni alfabeyi tanıtmak ve öğretmek startını verdi.

Değişik zamanlarda başlatılan Okur Yazarlık Seferberliği kapsamında düzenlenen “Okuma Yazma Bilmeyen Kampanyaları” sonrası Okuma Yazma oranı yüzde 99’u geçerken Kocaeli iller sırlamasında birinci oldu.

Eğitim-Öğretimin bütçeden aldığı pay ise pandemi, ekonomideki kriz, 6 Şubat depremi nedeniyle yaşanan sıkıntılara rağmen tüm zamanların rekoruna ulaştı.

Yılın değil 100 yılın ÖĞRETMENLERİ

TÜRKİYE YÜZYILININ GÜVENCESİ

Değerli okurlarım,

24 Kasım’da, Millet Mekteplerinin açılışının ve Atatürk’ün Başöğretmen olarak kara tahta başına geçişinin 95’inci, Öğretmenler Günü olarak 42’nci yılını kutladık.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 81 ilde başarı hikayesi yazan, alanlarında farkındalık yaratan projelere imza atan, öğrencilere rol model olan öğretmenler arasından öğretmenleri Ankara’da ağırladı.

Kocaeli’yi; deneyimleri, başarıları, özverili çalışmaları ile en yüksek puanı alan Gebze’deki Türkiye’nin İlk ve Tek TÜBİTAK Fen Lisesi öğretmeni, müdür yardımcısı Merve Koçer temsil etti.

Yılın değil 100 yılın ÖĞRETMENLERİ

Ankara’da Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in konuğu olan Merve Öğretmen, bazen duygulu, bazen heyecanlı ama hep gurur duyarak geçen 24 Kasım Öğretmenler Gününde Ankara ve İstanbul’daki özel programları Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne anlattı.

Salı günü başlayan cumartesi akşamı sona eren etkinlikleri anlatırken ilk cümlesi, “Cumhuriyetin Yüzyılının Mimarlarından ve Türkiye Yüzyılının Güvencesi öğretmen olarak Cumhuriyetimizin kurucusu ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün kara tahta başına geçtiği 24 Kasım 1928’in 95’inci yılında Kocaeli’yi Ankara’da temsil etmekten büyük gurur duydum” oldu.

CUMHURBAŞKANI AĞIRLADI

Merve Öğretmen, 22 Kasım ‘da güne 81 il temsilcisi öğretmenlerin Şehit Öğretmenler Abidesinde “100. Yıl Eğitim Hatıra Ormanına” fidan dikerek başladıklarını, kahvaltılarını ziyaret ettikleri TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile yaptıklarını anlattı.

Daha sonra Ankara'da tarihi ve kültürel geziler kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 1. ve 2. Meclis Binası, Hacı Bayram-ı Veli Cami ve Müzesi ile Taceddin Dergahı ziyaret ettiler.

Yılın değil 100 yılın ÖĞRETMENLERİ

Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Beştepe Millet Camii, 15 Temmuz Demokrasi Müzesine, öğleden sonra gittikleri Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinde (TUSAŞ) gördüğü F-16 uçaklarının yerini alabilecek KAAN’dan çok etkilendiğini ve duygulandığını söyledi.

Akşam, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın konuğu olarak 2017 yılında Batman Kozluk ilçesinde teröristlerin saldırısı sonucu 22 yaşında şehit olan öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın hayatını ve öğretmenlik azmini beyazperdeye taşıyan, TRT Ortak Yapımı “Aybüke: Öğretmen Oldum Ben!” Filminin Galasını izlerken çok duygulu anlara tanık olduğunu anlattı.

24 Kasım cuma günü, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Anıtkabir'i ziyaret ettiklerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk sunarak saygı duruşunda bulunduklarını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in 81 ilden gelen öğretmenlerle şehit öğretmenlerin yakınlarına verdiği akşam yemeğine katıldı.

30 BİN FİTTE KUTLAMA

Değerli okurlarım,

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve 81 il temsilcisi öğretmenler 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğindeki programa katılmak üzere cuma günü uçakla Ankara’dan İstanbul’a gider.

Uçak 30 bin fite yükseldiğinde kaptan pilot Gökhan Civelek Bakan Yusuf Tekin ve öğretmenlere, “81 ili temsilen gelen öğretmenlerimiz bugün Anadolu Jet uçağımızda bizimle birlikteler. Hoş geldiniz Sayın Bakanımız Yusuf Tekin ve değerli öğretmenlerimiz. Bizleri hayata hazırlayan, bize öğreten ve aile gibi kucaklayan öğretmenlerimize göstermiş olduğunuz sonsuz sabır, inanç ve hoşgörü için teşekkür ederiz. Gösterdiğiniz o inanç, bugünkü başarılarımızda bizler için en büyük motivasyon kaynağımız olmuştur. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun” diyerek sürpriz yapar.

 O anı Merve öğretmene sorduğumda cevabı, “24 Kasım Ankara programlarını tamamladıktan sonra İstanbul’a uçakla giderken kaptan pilotun anonsu hepimiz i duygulandırırken sürpriz oldu. Sayın Bakanımızın uçakta VİP’de oturmak yerine bizlerle birlikte sohbet ederek, fotoğraf çektirerek seyahat etmesinden çok etkilendim ve duygulandım. 24 Kasım Öğretmenler Gününü havada türküler, şarkılar eşliğinde kutlamak farklı bir duygu” oldu.

Yılın değil 100 yılın ÖĞRETMENLERİ

TRT’DEKİ PROGRAMA KATILDI

Değerli okurlarım,

Ankara’daki programların ardından 24 ve 25 Kasım da İstanbul’da özel programlara katılan öğretmenler Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Sultanahmet Meydanı, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi dahil tarihi, kültürel ve doğal alanlarını gezen öğretmenler, BAYKAR AR-GE Merkezini de ziyaret etti.

Kocaeli temsilcisi Merve Koçer İstanbul’dan bahsederken, “Cuma akşamı saat 21.00’de Millî Eğitim Bakanımız ve Kocaeli, Bingöl, Gaziantep, Samsun, Tekirdağ il temsilcileri ile TRT Haber Özel programına katılarak Gurbet Ece Zorba’nın canlı yayın konuğu olduk. Sayın Bakanımız, 24 Kasım Öğretmenler Gününün Cumhuriyet’in 100'üncü yılında Yüzyılın Öğretmenler Günü etkinlikleriyle farklı konsepte yapıldığını anlattı, sorulan soruları cevapladı” dedi.

Sunucunun kendisine de söz verdiğinde konuşmasına, “Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Özellikle Cumhuriyetin 100. Yılının mimarı, Türkiye Yüzyılının Güvencesi Öğretmen moddosuyla yola çıkan bu programda bulunmaktan çok gurur duyuyorum. Bir öğretmen olarak kendimi çok kıymetli hissettiğim bir program” diyerek başlayan, sonrası mesleki yaşamından örnekler anlatan Merve Öğretmen, o anları hayatı boyunca unutamayacağını söyledi.

Kocaeli’yi temsil eden öğretmen Merve Koçer, İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen ‘100 Yılı İnşa Edenler, 100 Yılı İnşa Edecekler’ teması ile düzenlenen programa Bakan Yusuf Tekin ile katıldıklarını ifade etti.

***************

MERVE KOÇER KİMDİR?

24 Kasım Öğretmenler Gününde Yılın Öğretmeni seçilen, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen programlarda Kocaeli’yi temsil eden Merve Koçer’i tanıyalım;

İlk, orta ve liseyi memleketi Yozgat’ta okudu.

Lisans eğitimini 2009’da Uludağ Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında tamamladı.

Tezli yüksek lisansını 2014’te Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde (12-14 yaş dönemi çocuklarıyla çalışarak ergenler, üstün zekalılar, sosyal duygusal öğrenme ve kariyer danışmanlığı çalışma alanlarında) yaptı.

Yılın değil 100 yılın ÖĞRETMENLERİ

Aslen Yozgatlı olan Merve Koçer, öğretmenliğe 2009 yılında Zonguldak Kozlu’da başladı.

İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) ve İzmit Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) çalıştı, halen Gebze TÜBİTAK Fen Lisesinde görev yapıyor.

Samsun-2022’deki TEKNOFEST’te Lise Proje Yarışması İklim Değişikliği Toplumsal Farkındalık Alanı Türkiye 3.lüğü dahil TÜBİTAK tarafından düzenlenen 17 proje yarışmasına danışman öğretmen olarak katıldı.

Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongreleri dahil 13 kongrede sözlü ve yazılı bildiriler sundu.

Otistik Çocuklar Eğitim, Özel Gelişim Engelliler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine verdiği destek, TÜBİTAK Araştırma Proje Yarışmalarında danışmanlık dahil alanında üstün başarı göstermesi nedeniyle bakanlık, valilik, kaymakamlıklar tarafından verilen toplam 12 Ödül, Üstün Başarı, Başarı ve Teşekkür Belgesi sahibi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı değişik kurumlar tarafından farklı illerde düzenlenen 50’den fazla seminer ve kurslara katıldı.

“Sosyal ve duygusal ihtiyaçların, bireyin bulunduğu ortama sağlıklı uyum sağlaması açısından önemli olduğunu” söyleyen Merve Koçer’in, özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı İzmit Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) rehber öğretmeni iken hazırladığı "Özel Yetenekliler İçin Sosyal ve Duygusal Öğrenme Bilim Okulu" projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Koçer "Bu çalışmada özel yetenekli bireylerin, güçlü ve zayıf yönlerini, duygularını tanımalarına ve yönetmelerine, etkili iletişim becerilerini öğrenmelerine, iş birliği yapabilme ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine ve hedef belirleme yeterliğini geliştirmelerine yardımcı olmak hedeflenmektedir. Bugünün özel yetenekli çocuklarının, sanayi şehri olan Kocaeli'de yarının sanayicileri olacakları dikkate alındığında, özel yetenekli bireylerin meslek hayatında karşıdaki bireylere yönelik davranışları, toplum yararı adına etik karar verebilmeleri ve grup dayanışması içinde çalışabilmeleri, iş verimini artıracaktır ve ülke kalkınmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

İbrahim Kahraman - Yeni nesilleri yetiştirip ülkemizin ihya ve inşasını sağlayanları yetiştirecek olan bunun gibi öğretmenlerimizin olması ne güzel…bunların varlığını köşesine taşıyan büyükletinin olması ne güzel!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 19:01


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?
Tüm anketler

Kocaeli Haber