Atatürk heykelini kim değersizleştiriyormuş!  

Değerli okurlarım,

Türkiye Cumhuriyetimizin 100. Yılında rahmet, şükran, saygı ve özlemle andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de İstanbul Dolmabahçe’de vefat etti.

19 Kasım 1938’de deniz yoluyla İzmit’e getirildi. Akşam saatlerinde İzmit Garından Ankara’ya İzmitlilerin gözyaşlarıyla uğurlandı.

19 Kasım Pazar günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’ten Ankara’ya son kez yolcu edilişinin 85’inci yılıydı.

Ama Atatürk’ün son yolculuğunu 19 Kasım 2022’de “Son Yolculuk Zor Veda” filmiyle hatırlayan Cumhuriyet ile yaşıt Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 19 Kasım 2023 pazar günü hatırlamadı.

Değerli okurlarım,

Başkan Hanımın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyete bağlılığını, her ortamda sahiplenmesini, yakasında kocaman Ay-Yıldız rozetiyle dolaşmasını sorgulayacak değilim.

Ama Atatürk’ün son yolculuğuna İzmit’ten uğurlanışını canı istediği zaman hatırlaması dikkatimi çekiyor.

Nedenini anlatayım;

Bir: Fatma Hanım, 19 Kasım 2019’da, geri dönüşümde tesadüfen bulunarak İzmit Belediyesine teslim edilen Atatürk’ün İstanbul’dan İzmit’ deniz yoluyla getirilişinin kaydedildiği 16 mm’lik 2 bobin film makarasının İstanbul’da günümüz teknolojisine uygun hale getirildikten sonra İzmitlilerle buluşturmuştu.

İki: 19 Kasım 2022’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü “Son Yolculuk Zor Veda” filmiyle hatırlayarak İzmitlilerle Yunus Emre Kültür Merkezi’nde seyretti.

Üç: 19 Kasım 2023’de ne olduysa bilmiyorum Gazi Mutafa Kemal Atatürk’ün İzmit’ten Ankara’ya son kez yolcu edilişinin 85. Yılını hatırlamadı.

ATATÜRK’Ü DEĞERSİZLEŞTİRDİ

Değerli okurlarım,

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in bu sözü ne zaman, neden söylediğini hatırlayalım;

Fatma Hanım, Kocaeli Valiliği ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin engebeli ve ihtiyaca cevap veremeyen Kültür Tepesindeki tören alanını Kent Meydanına taşıdığı günlerde “Şu anda Kent Meydanına tören alanı yapıyorlar. Bunca yıldır Atatürk anıtında yapılan törenleri hiçe sayıyorlar. Atatürk’ün sağlığında yapılan ve açılan anıt heykelde niye tören yapılmıyor? Neden şimdi tören alanını başka yere kaydırıyorsunuz?” diyerek karşı çıkmıştı.

Fatma Hanıma rağmen, benim de ısrarla takip ederek yazdığım tören alanı jent meydanına taşınırken Kalpaklı sivil kıyafetli Atatürk Heykeli de Cumhuriyetimizin 100. Yılına yetiştirilmişti.

Fatma Hanım başka ne demişti?

Yeni tören alanı yaparak Atatürk’ü yalnızlaştırıyor ve değersizleştiriyorsunuz. Eski heykel alanının özelliğinin yitirilmesine karşıyım.”

Tamam da Fatma Hanım, “Ele Verir Talkını (Telkini), Kendi Yutar Salkımı” Atasözünde olduğu gibi Atatürk Heykelinin yalnızlaştırıldığını, değersizleştirildiğini söylüyor.

Ama

Bir: 19 Kasım 2019’da CHP’nin Atatürk Heykeli’ne çelenk koymasını protesto ederek katılmadı. Cami önünde helva dağıtmakla yetindi.

İki: 10 Kasım 2023’de Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85.yılında Kültür Tepesindeki “yalnızlaştırıldığını, değersizleştirildiğini” söylediği Atatürk Heykelinde saygı duruşunda bulunmadı, bayrağın yarıya indirilişine eşlik etmedi. Ama 19 cami önünde İzmitlilere kuru fasulye pilav ikram etti.

Kapısına kilit vurduğu Atatürk’e ait değerli objelerin sergilendiği “Atatürk Evi”nde öğrencilerle buluşmayı tercih etti.

Üç: 19 Kasım 2023, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’ten son yolcuğunu hatırlamadığı gibi bırakın karşı çıktığı Kent Meydanındaki tören alanını,

Çok önemsediği(!) Kültür Tepesindeki Atatürk Heykeline de çelenk koymadı, en küçük bir anma etkinliği düzenlemedi.

SONUÇ:

Kültür Tepesindeki tören alanının Ket meydanına taşınmasına karşı çıkan, “Yeni tören alanı yaparak Atatürk’ü yalnızlaştırıyor ve değersizleştiriyorsunuz” diyen CHP’li İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, Atatürk’ün vefatının yıl dönümü 10 Kasım 2023 ve Ankara’ya son kez yolcu edildiği 19 Kasım 2023’te Kültür Tepesindeki Atatürk Heykeline gitmeyerek, saygı duruşunda bulunmayarak kendi ifadesiyle “Atatürk Heykelini yalnızlaştırdı ve değersizleştirdi”.

 

 

*****************

USKAF ve “Afette Sağlık Hizmetleri”

 Değerli okurlarım,

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ü KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği yaptığı yıllarda tanıdım.

Akademik alanda olduğu kadar farkındalık yaratan projelerini takdir ederek takip ediyorum.

Sağlıkta Kalite için İnovasyon Derneği (SAKİD) Başkanı olarak bugün Ulusal Sağlıkta Kalite Forumlarının (USKAF) 8’incisini düzenlediği gibi.

Geliniz önce amacı; sunulan sağlık hizmetleri için yeterli düzeyde kalite sonuçlarının toplanması ve duyurulması, hizmetin kalitesinin yükseltilmesi, sağlık çıktılarına göre standartların geliştirilmesi, hasta güvenliği ve bakım etkinliğinin öncelikli hale getirilmesi, hizmetlerde ve yönetimde koordinasyon ve entegrasyon oluşturulması, sağlık kalitesi üzerine veri sistemlerinin oluşturulması, var olanların geliştirilmesi ve sürekli profesyonel eğitim ve gelişmeye yönelik ihtiyaçlar için standartların belirlenmesi ve kılavuzların yazılması amacına ulaşabilmek için SAKİD ‘in ne zaman kurulduğun, bugüne kadar neler yaptığına bakalım;

BİR: Aralarında Zafer Hocanın da olduğu bir gurup tıp doktoru “Türkiye’de sağlıktaki değişim sürecinde, bizim de çorbada tuzumuz olsun” düşüncesiyle organize oldular.

İKİ: 2011 yılında önce SENATÜRK’ü, İTÜ’den bazı bilim insanlarının katılımıyla SAKİD’i kurdular.

ÜÇ: Zafer Hocanın başkanlığı yaptığı Uluslararası kalite formu (USKAF), 2016 yılından buyana aralıksız 7 yıldır saygın bilim insanları, bürokrat ve uzmanların katılımıyla sağlıkta etkinlikler düzenliyor.

DÖRT: USKAF’ın düzenlediği etkinliklerin konusu ve tarihleri;

USKAF 1-  Sağlıkta Kalite (Terminoloji ve Veri Toplama), 14 Mayıs 2016

USKAF 2- Sağlıkta Endüstri 4.0, 18 Nisan 2017

USKAF 3- Sağlıkta Kalite Uygulamaları ve Mentorluk, 2 Aralık 2018

USKAF 4- Sağlıklı Yaş Alma ve Kalite, 17-18 Ekim 2019

USKAF 5- Sağlıkta Kariyer, 18 Şubat 2020

USKAF 6- Sağlığın Geleceği, Geleceğin Sağlığı, 16 Eylül 2021

USKAF 7- Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları, 26 Eylül 2022

6 ŞUBAT DENEYİMLERİ

Değerli okurlarım,

Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ün başkanlığını yaptığı USKAF’ın Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sağlıkta Kalite İçin İnovasyon Derneği (SAKİD) destekleriyle ‘Ulusal Sağlıkta Kalite Forumlarının sekizincisi bugün ve yarın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslarası Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek.

Etkinliğin bu yılki teması, “Afet Yönetimi ve Afet dönemlerinde Uluslararası Sağlık Hizmetleri” olarak belirlendi.

İlk gün KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ün moderatörlüğünde;

AFAD Başkanı Okay Memiş, geçmiş dönem Sağlık Bakanlarından Dr. Recep Akdağ, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın’ın “Ulusal Afet Yönetim Stratejileri ve 6 Şubat Deneyimleri” ile görüş ve tespitlerini anlatacak.

SONRAKİ OTURUMLAR VE BAŞKANLARI;

Bir: Oturum Başkanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz. Konu başlığı, Afetlerde Sağlık Hizmetleri ve Kapasite.

İki: Oturum Başkanı Dr. Hasan Aydınlık.  Konu başlığı, Etkin bir Afet Yönetimi için Hazırlık.

Üç: Oturum Başkanı Prof. Dr. Alparslan Kuş. Konu başlığı, 6 Şubat Depremlerinde KOÜ deneyimleri.

Dört: Oturum Başkanı Prof. Dr. Görkem Aksu. Konu başlığı, Sürdürülebilirlik ve Sağlık Hizmetlerindeki Uygulamaları.

Beş: Oturum Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Çağlayan. Konu başlığı, Krizlerde Afetleri Yönetmek.

Altı: Oturum Başkanı Doç. Dr. Serpil Gerdan. Konu başlığı, Toplumsal Boyutu ile Afeti Yönetmek.

İki gün devam edecek olan USKAF VIII - Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları - Afet Dönemlerinde Sağlık Hizmetleri Etkinliği Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ün kapanış konuşmasıyla sona erecek.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?
Tüm anketler