Kadın Akademisyenler Maltepe Üniversitesinde

Değerli okurlarım,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’üm “En büyük eserim” dediği CUMHURİYETİMİZİN 100. Yılını geride bıraktık.

İkinci Yüzyıla adım attığımız bugünlerde nüfusumuz, 42 milyon 704 bin 112’si erkek olmak 85 milyon 279 bin 553’e ulaştı.

Türk kadını 5 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkını kazanırken Fransa’da 1944,  Japonya’da 1945, Belçika’da 1948,  Çin’de 1949, Yunanitan’da 1952’de, Hollanda’da 1955’te, Mısır’da 1956’da, İsviçre’de 1971, Kuveyt’te 1999’da seçme ve seçilme hakkını elde edebildi.

Türk kadını 1934’te seçme seçilme hakkını kazandı da ne oldu?

Yine erkek egemen bir toplumda TBMM’de yerel yönetimlerde erkekler kadınların oylarıyla seçim kazandı14 Mayıs’ta yapılan TBMM 28. Dönem milletvekili dağılımına baktığımızda 600 milletvekilinin 121’i kadın, 479’u erkek.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu parti olmakla övünen CHP’nin kadın milletvekili sayısı 30, AK Parti’de bu sayı 50, genel başkanı kadın olan İYİ Parti’de 6, MHP’de 4. YSPde 30, TİP’te 1.

Günümüzde CHP’nin kadını siyasette dışlaması yetmezmiş gibi milletvekili ya da belediye başkanı seçilenlerden yol yürüdüklerini yolda bulduklarıyla değiştirenler “kerameti kendinden menkul” sanıp örgütlerle bağlarını koparınca CHP’de kadının esamesi okunmuyor.

KADIN AKADEMİSYENLER

CHP, kadına siyasette yer vermezken Kocaelililerin yakından tanıdığı, değerli dostum Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ve YÖK Başkan danışmalığı süreçlerinde kadın akademisyenlere öncülük etti.

Saygın bir bilim insanı, başarılı tıp doktoru Prof. Sezer Şener Komsuoğlu, geçtiğimiz günlerde yazdığı “100 Yılda Akademide Kadının Yükselişi” başlıklı makalesinde, kadınlarımızın eğitim, araştırma ve teknolojide gösterdiği başarıların ülkemiz için büyük gurur kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Sezer Hocam, o yazsısında, Türkiye akademisinde kadına dair verileri paylaşırken “Yükseköğretimde kız öğrenci oranı yüzde 49, doktora seviyesindeki kadın oranı yüzde 46, profesör kadın oranı yüzde 34, yükseköğretim kurumlarında görev yapan üst düzey yönetici (rektör, dekan, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı) kadın oranı yüzde 28” yazdı.

Sezer Hocamın değerlendirmelerini konuşurken bir ses de Maltepe Üniversitesinden geldi.

TBMM Başkanlığı tarafından 28 Eylül 2022'de gerçekleştirilen “Karar Mekanizmalarında Kadın Liderler Projesi” toplantısı sonrası Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in ev sahipliğinde ilki 15 Ekim 2022'de “İklim Bilim ve Kadın Çalıştayı” Gaziantep’te yapıldı.

Son olarak 4’üncüsü 27-28 Ekim 2023 tarihlerinde Türkiye Belediyeler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yücel Yılmaz öncülüğünde Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen ev sahipliğinde yapıldı.

Cumhuriyet'in 100. Yılında Yerel Yönetimler ve Kadın Liderler Çevre ve Kültür Politikaları” başlığı altında Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü'ndeki Marma Hotel İstanbul Asia’da düzenlenen çalıştayda tanıdık isimler de vardı.

Kocaeli Üniversitesi hocalarının “Sezer Ablası”, KOÜ Rektör yardımcısı Prof. Dr. Elif Öğüt, GTÜ Rektör yardımcısı Prof. Dr. Işıl Kurnaz’ın da aralarında olduğu 50 kadar rektör, rektör yardımcısı, bölüm başkanı kadın akademisyenle 2 gün süreyle toplantıya katıldı, konuşma yaptı.

Konser ve belgesel gösterimiyle başlayan, alanında uzman isimlerin sunumlarıyla devam eden toplantının açılış konuşmasında Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, dünyanın iklim konusunda kırmızı alarm verdiğine dikkat çekti.

Meraklıları Maltepe Üniversitesine girip, sonuç bildirgesini okuyarak bilgi sahibi olabilir.

Değerli okurlarım,

Toplantıya katılan 50 kadar kadın akademisyenin karşılıklı diyaloglardaki samimiyeti, alanlarındaki konularla ilgili paylaşımdaki ustalıkları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet kadınına önerdiği kıyafetlerindeki sadelikleri ve Sezer ablalarının etrafında pervane olmaları Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu tür tablolara rastlamaktan gurur duydum.

129 devlet üniversitesinde 6’sı kadın, 75 vakıf üniversitesinden 13’ü kadın olmak üzere toplam 204 rektörden 19’unun kadın olduğu Yükseköğretime  rektör sayısı azdı ama verdiği mesajlar anlamlıydı.

***********************

Kocaeli haklına minnettarız

Değerli okurlarım,

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem 11 ilde ağır yıkıma yol açarken en büyük hasarı Hatay ve ilçeleri gördü.

O tarihte Kocaeli Valisi Seddar Yavuz Kahramanmaraş’ta, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Hatay-Defne’de görevlendirildi.

Kocaeli maddi ve manevi destekleriyle, hayata geçirdiği kalıcı projeleriyle Hatay’da, Kahramanmaraş’ta adeta “Kocaeli Rüzgarı” estirdi.

Kocaelililerin desteği, Vali Yavuz ve Başkan Büyükakın’ın bölgeden ayrılmasıyla da sürdü.

Hayırsever iş insanları, sivil toplum örgüt temsilcileri Hatay’ı, Kahramanmaraş’ı mesken tuttu.

Eğitimden sağlığa, hastaneden okula, giyecekten yiyeceğe kadın erkek, küçük büyük, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için yarıştı.

Aralarında KOİDER, LOTUS, Kocaeli Anneleri Derneği, Öncü Kadınlar Derneği gibi dernekler siyasi renklerini ve söylemlerini, tercihlerini, aidiyetlerini bir kenara bırakarak depremzedelere yardım amaçlı “Kocaeli Üreten ve Yöneten Kadınlar Platformunu” kurdular.

Depremde uzuvlarını kaybedip canlarının sağ olmasına şükredenlere yardımcı olmak amacıyla “Mustafa Kemal Üniversitesi Kocaeli Kadınları Fizik Tedavi ve  Rehabilitasyon Merkezi projesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın kapısını çaldılar.

Tahir Hoca “Hanımefendilere destek vermek bizim boynumuzun borcudur”

diyerek 14 Mart 2023 Tıp Bayramında, eşi Figen Büyükakın’ın 100 bin liralık desteğiyle başlatılan kampanyada 4 milyon 210 bin TL toplandı.

Başkan Büyükakın’ın öncülüğünde yapılan “Kocaeli Kadınları Fizik Tedavi ve  Rehabilitasyon Merkezi Merkezinin” 10 Ağustos’taki açılışı siyasi kimliklerini ve şapkalarını Kocaeli’de bırakan bağışçıların katılımıyla “Demokrasi Şölenine” dönüşmüştü.

12 DERSLİKLİ OKUL BİNASI

Değerli okurlarım,

Kocaeli Üreten ve Yöneten Kadınlar Platformu başkanı Sevim Pekyörür, “Yüreği Çok Güzel İnsan” dediği Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın kapısını bu kez Hatay’da bir okul yapmak için çaldı.

Büyükşehir Belediyesi ile Hatay’da en çok ihtiyaç duyulan bir bölgeye okul yapmak amacıyla önceki akşam kampanya düzenlendi.

Geçen toplantıya telefonla katılan Sayın Vali Yavuz bu sefer Kocaeli Kongre Merkezinde yerini alarak desteğini açıkladı. Tahir Büyükakın, toplanan 7 milyon yardımın küçümsenmemesi gerektiğini, kalan rakamı tamamlayacaklarını ve okulu açacaklarını söyledi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MESAJI

Kocaeli Üreten ve Yöneten Kadınlar Platformunun Hatay’da okul yaptıracaklarını öğrenince Hatay Milli Eğitim İl Müdürü Dr. Harun Tüysüz’ü aradım.

Aslen Sakarya Akyazılı olan, kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü iken 6 Temmuz 2023’te Hatay İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Harun hocaya, neden Kumlu ilçesinin seçildiğini ve önerildiğini sordum.

Cevabı, “Hatay’ın her tarafı yıkıldı. Kumlu Suriye sınırında 14 bin nüfuslu küçük bir ilçemiz Her yerde okul ihtiyacımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız her türlü desteği veriyorlar. Kocaeli’den böyle bir talep gelince Kumlu ilçesini önerdik.12 derslikli 300 öğrenci kapasiteli betonarme okul yapılması için yer belirledik. Önümüzdeki günlerde bizdeki mevcut tip projelerden birisini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile ortaklaşa yapacak ve en kısa zamanda çocuklarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Son cümlesi, “Kocaeli Valimiz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kocaeli Üreten ve Yöneten Kadınlar Platformu Başkan ve üyeleri dahil KOCAELİ HALKINA MİNNETARIZ” oldu.

Umarım, “Mustafa Kemal Üniversitesi Kocaeli Kadınları Fizik Tedavi ve  Rehabilitasyon Merkezi” gibi “Kumlu Kocaeli Kadınları İlkokulunu” da en kısa zamanda tamamlar birlikte açılışını yaparız.

Düşünenlerden, hayata geçirilmesine destek olanlar, bağışta bulunanlardan Allah bin kere razı olsun.

Cumhuriyetimizin100. Yılını geride bırakırken böyle bir projeye imza atmak Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e en büyük “100. Yıl Armağanı” oldu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?
Tüm anketler