Atatürk, Cumhuriyet İZMİT ve Hürriyet

Cumhuriyetimizin 99. Yılı Kutlu Olsun.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitleri ve gazileri rahmetle, şükranla, saygıyla anıyorum.

“Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir” diyen AK Parti Milletvekili Mahir Ünal gibilere karşı Cumhuriyetimize sahip çıkacak, koruyacağız.
Ne derlerse desinler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturamayacaklar, kalplerimizden silemeyecekler.
Ne yaparlarsa yapsınlar, Cumhuriyet karşıtlarıyla mücadelemizi engelleyemeyecekler.
Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet bizim olmazsa olmazımız, kırmızı çizgimizdir.
Yaşasın Cumhuriyet!
 

ATATÜRK VE İZMİT

Değerli okurlar,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan zorlu, sıkıntılı, yorucu yolculuğunda önemli kilometre taşları vardır.

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i ilanı öncesi ve sonrası 57 yıllık yaşamında Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara gibi izler bırakan şehirler olmuştur.

Pek anılmasa da, yöneticşler sahiplenmese de İzmit, Türk milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Atatürk’ün en çok ziyaret ettiği, ilk’leri yaşadığı şehirlerden biridir.

Geliniz, “İzmit’i bu kadar önemli kılan nedir?” sorusunun cevabını arayalım;

Bir: Ankara’da meclis kurulmuş, cephelerde İstiklal Savaşı kazanılmış, itilaf devletleriyle Mudanya Mütarekesi imzalanmış ama Lozan Barış Görüşmeleri devam ediyordu.

İki: Saltanat kaldırılmıştı ama Cumhuriyet ilan edilmemiş, yeni hükümetin şekli ve niteliği, başkenti açıklanmamıştı.

Üç: Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaş sonrası askeri birlikleri denetlemek, halkla toplantılar yaparak düşüncelerini öğrenmek üzere 14 Ocak 1923’de trenle  35 gün sürecek yut gezisine çıktı.

Dört: Tren Eskişehir’e geldiğinde yaveri Salih Bozok,Atatürk’e annesi Zübeyda Hanımın İzmir’de vefat ettiği haberini verdi.

Beş: Atatürk, “Verdiğiniz elim haber beni çok müteessir etti. Merhumenin uygun bir şekilde cenaze ve gömülme işlemlerini gerçekleştiriniz” diyerek programına devam etti.

Altı: 16 Ocak 1923’te İzmit’e geldiğinde hava kararmak üzereydi. İzmit Garından konaklayacağı Sultan Abdülaziz Döneminde yaptırılan Kasr-ı Hümayun’a beraberindeki heyetle yürüyerek gider.

Yedi: İlk ve tek basın toplantısını yapacağı sarayın girişinse milli mücadeleye

destek veren İstanbul gazeteleri başyazarları tarafından karşılanır.

Sekiz: 16 Ocak saat 21.00’de başlayan 17 Ocak 03.00’e kadar 6 saat devam eden toplantıya Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin İstanbul Temsilcisi Dr. Adnan Bey (Adıvar) ve eşi Halide Edip Hanım (Adıvar) aracılığıyla davet edilen Ahmet Emin Yalman (Vakit),  Velid Ebüzziya (Tevhid-i Efkar), Suphi Nuri İleri (İleri ), Yakup Kadri Karaosmanoğlu (İkdam), İsmâil Müştak Mayokan (Tanin), Falih Rıfkı Atay (Akşam), Yunus Nadi Abalıoğlu (Yenigün) ve Kızılay Başkanı Hamit Bey. Ayrıca İleri gazetesinin İzmit muhabiri Kılınçzade Hakkı Kılıç ile görüşmeleri not almak üzere TBMM 4 görevlisi katıldı.

Dokuz: Toplantıda önce gazetecilerin sorularını alan Atatürk, TBMM’nin içyapısı ve işleyişi, kadınların milletvekili olup olamayacakları, hilafet ve saltanat, nüfus ve göç, Kürt, Türk dış politikasına ilişki başlıklar üzerinde önemli açıklamalar yaptı.

On: Yeni Türkiye Devleti’nin yönetim şeklinin Cumhuriyet olacağı müjdesini, Cumhuriyet’in ilanından 9 ay 13 gün önce verdi.

On Bir: Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti yerine siyasi parti (Bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi) kurulacağını söyledi.

On İki: Meclisin yenileneceğini, kadınlara seçme seçilme hakkının verileceğini açıkladı.

On Üç: Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 3 gün sonra 19 Ocak 1923’te de İzmitlilerle sinema salonunda buluşarak İzmitlilerin sorularını cevapladı,

Cumhuriyet’e giden yolda gelecekle ilgili düşüncelerini anlattı,

On Dört: 16 Mayıs 1919’da, Osmanlı paşası olarak ayrıldığı İstanbul’a, 8 yıl sonra ilk kez 1 Temmuz 1927’de Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı olarak dönerken İzmit’e kadar trenle, İzmit’ten İstanbul’a Ertuğrul Yatıyla gitti.

On Beş: Atatürk İzmit’ten son kez 19 Kasım 1938’de İstanbul’dan denşiz yoluyla getirilen Ay Yıldızlı Türk Bayrağına sarılı Tabut içinde İzmit Garından İzmitlilerin gözyaşlarıyla Ankara’ya uğurlandı.

On altı: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün görüşmek için İzmit’te randevu verdiği bir başka gazeteci Fransız yazar Claude Farrère’dir. 19 Haziran 1922 pazar günü İstanbul’dan Fransız torpidosuyla İzmit’e gelen Fransız yazar Atatürk ile Kasr-ı Hümayunda 2 saat görüştü, birlikte öğle yemeği yedi, akşam 200 kişilik çay partisine katıldı. Atatürk geceyi Kasr-ı Hümayunda geçirirken Fransız yazar Claude Farrère İzmit Portakal Hafız Konağında kaldı.

 

HÜRRİYET UMURSAMIYOR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 99 yıl önce ev sahipliği yapan İzmit’in CHP’li Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Cumhuriyeti İzmir’den kopya çektiği Egenin ritüeli ‘zeybek’ oyunu ile geçiştiriyor.

Atatürk, Türkiye Devletinin yönetim şeklinin Cumhuriyet, başkentin Ankara olacağı, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verileceğini İzmit’ten duyurmuştu.

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti yerine kurulacak siyasi partinin,

Fatma Hanımın üyesi olduğu Bugünkü Cumhuriyet Halk Partisini ilk kez İzmit’te açıklamıştı.

İzmitlilere seslenirken, “İzmit’in saygıdeğer halkını yakından selamlamaktan çok bahtiyarım. İzmit, dünyanın çok önemli bir şehridir… İzmit’e bu ikinci ziyaretim. Size hitap etmek içim saptanmış hiçbir zeminim yoktur. Amacım doğrudan doğruya sizinle kardeşçe, arkadaşça ve halkça fikir alışverişinde bulunmaktır. İçinizden neler geçiyorsa, neler öğrenmek istiyorsanız, hangi noktalarda tereddütleriniz varsa siz soracaksınız ben cevap vereceğim” demişti.

Ama 99 yıl sonra bugün İzmit Belediyesi ve Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in ı günlerle ilgili en küçük açıklaması, etkinliği yok.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yakınlarının eşyalarından oluşan 400 objeyi sergilemek üzere 29 Ekim 2020 tarihinde açılan Atatürk Evi, 29 Ekim 2022’de kapalı değil ama 2 balmumu Atatürk Heykeli dışında hiçbir şey yok.

Demem o ki; İzmit’i sevmek İzmit’i tanımak ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit ile ilgili anılarını, açıklamalarını bilmekle başlar.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Eriş Ülger - Harika bir yazı. Ellerinize kaleminize sağlık. Cumhuriyet Bayramımın kutlt ve mutlu olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 28 Ekim 21:21


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?